nanotechnologia

opis

Nanotechnologia - to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.

Jak podaje Wikipedia:

" (...) Historia nanotechnologii sięga lat 50. XX w. gdy Richard P. Feynman wygłosił wykład (w wolnym tłumaczeniu "Dużo zmieści się u podstaw"). Rozpoczynając od wyobrażenia sobie, co trzeba zrobić by zmieścić 24-tomową Encyklopedię Britannikę na łebku od szpilki, Feynman przedstawił koncepcję miniaturyzacji oraz możliwości tkwiące w wykorzystaniu technologii mogącej operować na poziomie nanometrowym.

W 2007 roku nanotechnolodzy z Technionu umieścili cały hebrajski tekst Starego Testamentu na obszarze zaledwie 0,5 milimetra kwadratowego na pokrytej złotem krzemowej płytce. Tekst został wryty przez skierowanie na płytkę skupionego strumienia jonów galu.(…)”

organizacja

Nanotechnologia można studiować na kierunku Fizyka. Jest to propozycja nowej specjalności wychodzącej naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi chcących zdobyć atrakcyjny zawód na rynku europejskim. Absolwent specjalności nanotechnologia posiadał będzie umiejętności z zakresu:

 • analizy problemów badawczych i konstrukcyjnych dotyczących urządzeń nowoczesnej mikroelektroniki;
 • nowoczesnych metod badawczych fizyki ciała stałego umożliwiających testowanie nowoczesnych materiałów elektronicznych;
 • teoretycznego modelowania struktur materiałów kompozytowych i analizy ich własności fizycznych;
 • umiejętność pracy w zespole specjalistów pracujących w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych oferujących wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Studia stacjonarne I stopnia na kierunku Fizyka trwają 3 lata (6 semestrów). Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od drugiego roku studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych m.in. z fizycznymi podstawami nanotechnologii, technologią nanostruktur, nanoczujnikami i nanotechnologią obliczeniową. Oprócz wykładów i seminariów, studenci odbywają również zajęcia laboratoryjne, na których zapoznają się z metodami wytwarzania nanostruktur oraz badaniami strukturalnymi z wykorzystaniem mikroskopów tunelowych i sił atomowych. W trakcie ostatniego roku studiów studenci uczestniczą w seminarium dyplomowym i przygotowują pracę dyplomową. Studia kończą się egzaminem dyplomowym i nadaniem tytułu zawodowego licencjata fizyki.

Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować kształcenie na kierunku fizyka, na studiach II stopnia (magisterskich).

Program studiów zawiera między innymi:

 • blok przedmiotów związanych z elektroniką molekularną (elektronika molekularna materiały elektroniki molekularnej optoelektronika technologie mikro - nono-optoelektroniki)
 • blok przedmiotów informatycznych (metody symulacji komputerowej w fizyce ciała stałego modelowanie komputerowe informatyka i techniki obliczeniowe technologia informacyjna)
 • blok przedmiotów fizycznych i matematycznych

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwent studiów będzie posiadał umiejętność posługiwania się wiedzą z zakresu podstawowych zagadnień fizyki i fizyki materiałowej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki małych układów, umiejętność znajdowania informacji w literaturze i bazach danych. Będzie dysponował umiejętnością interpretacji i ilościowego opisu zjawisk fizycznych w materii skondensowanej. Ponadto będzie posiadał wiedzę związaną z zasadami funkcjonowania aparatury badawczej stosowanej w badaniach nanostruktur i znał metody otrzymywania i badania takich struktur. Ponadto, absolwent władał będzie językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie się oraz korzystanie z anglojęzycznej literatury specjalistycznej z zakresu fizyki i nanotechnologii. Absolwenci przygotowani będą do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych zakładów przemysłu elektronicznego i innych zakładach wysokich technologii.

Absolwenci Nanotechnologii mogą znaleźć zatrudnienie w kraju i za granicą:

 • w specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych
 • w powstających firmach wdrażających innowacyjne technologie
 • Parkach Naukowo-Technologicznych
 • Centrach zaawansowanej technologii
możliwości rozwoju

Nanotechnologia jest dziedziną, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego absolwent tego kierunku powinien na bieżąco śledzić najnowsze badania z nią związane.

ciekawostki

Zobacz też stronę inernetową:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~Student Nano  2015-07-11 00:14:24
Oczywiście można to połączyć z nanotechnologią w medycynie (na zajęciach omawialiśmy biomateriały - jak nici chirurgiczne, implanty piersi, sztuczne serce, wstawki rozszerzające światło żył pokryte nanosrebrem, materiały powodujące wtórne nadbudowanie się kości, hydrożele, mikrokapsułki do przenoszenia leków i wiele innych). ZUT oferuje dwie specjalizacje wybierane tuż przed 3 rokiem, nanomateriały finkcjonalne oraz bio i nanomateriały polimerowe (te właśnie mają dużo wspólnego z nanotechnologią w medycynie, ale także z produkcją polimerów, klejów farb itd.)
 
 
~Studentka Nano  2015-07-11 00:07:56
Hej, może dużo po czasie ale może przyda się innym osobą. Studiuję na nano na ZUT. Jeżeli wybiera się ktoś kto z chemią nie jest za pan brat to bardzo odradzam gdyż spotkacie się z takimi przedmiotami jak: - podstawy chemii - chemia nieorganiczna - chemia organiczna (mój prowadzący dr. Sośnicki - najlepszy wykładowca na świecie) - chemia analityczna - chemia fizyczna (ten przedmiot to pogrom) Dodatkowo osoby które mają problemy z matmą mogą mieć duży problem z zaliczeniem jej (prowadzący to kosa). Ogólnie kierunek jest całkiem przyjemny jak się przebrnie przez pierwsze dwa lata, na nano jest zawsze mało osób bo dużo odpada za sprawą matmy, podstaw chemii i nieorganicznej. To jest w sumie i plusem (wykładowcy mają dla Ciebie więcej czasu, a Pani z dziekanatu jest całkiem sympatyczna i wszystkim powyżej 2 roku z nanotechnologii już zna) i minusem (musisz się uczyć bo ściągać się nie da). A jeżeli chodzi o biologię to możecie zapomnieć, że wam się przyda i że jest wliczana... przez 3 i pół roku miałam z biologią cokolwiek wspólnego raz i to też było chemiczne spojrzenie na procesy biologiczne. :)
 
 
~pavlo  2015-04-28 10:49:33
Czy dla kogoś kto ogarnia matme fize ale kompletnie nie radzi sobie z chemią ma szanse na tym kierunku? wiadomo wszystkiego da się nauczyc tylko czy będzie na to wszystko czas przy szerokim programie nauczania?
 
 
~denis  2014-09-18 19:54:58
Jestem po Nano-Bio studiach.Doradzcie..Co dalej?
 
 
~natalia  2014-06-01 00:02:31
aa i czy jesli zdawalm biologieto to w ogole jest brane pod uwage w rekrutacji ?
 
 
~natalia  2014-06-01 00:01:49
hej! :)czy mozna to jakos polaczyc z nanotecnhologia w medycynie;;?
 
 
~A  2014-05-12 23:58:05
matematyka, fizyka, chemia - to jest potrzebne na tych studiach (politechnika Gdańska). potem nauczają dużo z inżynierii materiałowej. Ale uwaga nadal nie ma pomysłu co po tym kierunku robić w Polsce w pracy.
 
 
~jjj  2013-12-08 18:55:17
Na Politechnice Śląskiej na wydziale mechanicznym-technologicznym jest odrębny kierunek Nanotechnologia i Technologie Procesów Materiałowych.
 
 
~Kate  2013-11-18 23:45:01
Tak się zastanawiam... Można gdzieś w Polsce zrobic doktorat z nanotechnologii? Chodzi mi głównie o Warszawę.
 
 
~ispirazione  2013-10-29 23:10:19
Orientujecie się, gdzie najlepiej studiować nanotechnologię w Polsce? zależałoby mi na nano jako odrębnym kierunku - tak jak na politechnice łódzkiej,a nie specjalnosci przy fizyce.
 
 
~realnie  2013-10-08 20:39:39
Co po tym tak na prawde jest? Siedzenie w laboratoriach reszte zycia? Bo jezeli tak to niezbyt ciekawa perspektywa,
 
 
~  2013-08-02 14:01:07
też uważam że fajny kierunek ,który studiuje się z przyjemnością, rozwijający, raczej naukowy niż techniczny. I też potwierdzam że mim groźnie brzmiącej nawy jest dość prosto :)
 
 
~  2013-07-15 12:40:38
Ciekawy kierunek i wcale nie jest jakoś trudno.
 
 
~zainteresowany  2013-07-12 10:56:19
czy nanotechnologie może studiować ktoś chory na żółtaczkę?
 
 
~  2013-07-11 18:38:04
Nanotechnologia wbrew pozorom wcale nie jest ciężka . Zdziwiło mnie że dużo przede wszystkim chemii, mniej fizy. Ogólnie ciekawe. tylko tak chemia rozczarowuje, bo chociaż prosta, jakoś wolę uczyć się czegoś innego.
 
 
~  2013-07-09 19:51:37
Wbrew pozorom studia nie są wcale takie trudne :). Bardzo fajne jeśli akurat kogoś to interesuje
 
 
~  2013-06-29 23:43:23
Czy jeżeli bez problemu ogarniam matmę i fizykę w LO i celuję w 100% z rozszerzenia z matmy, ale nie bardzo jestem w temacie informatyki i programowania, to jest sens iść na nanotechnologię? I jak ten kierunek ma się do np. informatyki, automatyki i robotyki itd. to znaczy czy jest po nim jakaś sensowna praca? Jeżeli chodzi o uczelnię to PW lub AGH
 
 
~Agu  2013-06-06 22:55:23
Ja studiuję nanotechnologię na politechnice gdańskiej. Mamy super nowoczesny budynek i wcale nie jest aż tak trudno :) Na maturze warto zdawać matematykę, fizykę lub chemię. Fizyka i chemia bardzo przydają sie na pierwszym roku :) a i matmy i informatyki (programowanie w C++ i obsługa programów np. autocad) jest cosik. Oczywiście dużo też materiałoznastwa. Sporo laboratoriów, doświadczeń ale wszystko jest raczej do ogarnięcia :D Polecam :)
 
 
~Ola  2013-06-02 16:01:47
Witam! Chciałabym dostać się na nanotech. w PG, ale nie wiem, czy warto... Słyszałam, że ma być trudno, ale to akurat nie problem, nie boję się takich 'wyzwań' ;) Chciałabym wiedzieć, jak wyglądają studia natym kierunku, jak tam potem z pracą, stażami itd. Jeśli jest ktoś, kto studiuje (najlepiej na pg, ale nie tylko) i chce się ze mną podzielić wiedzą o tym kierunku, to proszę o kontakt: gg 744136 Pozdrawiam! :D
 
 
~Zuza  2013-05-24 16:09:40
Ja studiuję nanotechnologie na Politechnice Gdańskiej jest spoko ; d kierunek ciężki, bo w nim można powiedzieć sa wszystkie przedmioty ;) na pierwszym roku oczywiscie matma fiza chemia programowanie grafika itd ;) pozniej wchodza bardziej stukniete przedmioty ;d ale uwazam ze warto ; d ja dostalam sie na samych podstawach i sie trzymam :D polecam kierunek ;d
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl