architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  13
~Minka  2010-06-10 20:09:04
Hej Katarynka, ja też jestem z 94 :) Co do studiów zastanawiam się miedzy architekturą a arch. wnętrz. We Wrocławiu.
 
 
~misiek  2010-06-08 14:14:21
jakby jakies pytania to chetnie pomoge :) gg 7229225
 
 
~misiek  2010-06-08 14:13:06
pomoże ci troche technikum budowlane, w sumie najbardziej polecam zwykłe LO najlepiej o profilu humanistycznym, a zdecydowanie odradzam liceum plastyczne ponieważ niechetnie przyjmują na uczelnie osoby po takich szkołach, widac tez po kolezankach które sa z liceum plastycznego ze mają już wyrobione nawyki po LO i ciezko im jest sie rozwinąc na uczelni. wiec reasumując najlepiej zwykłe LO i do tego raz w tygodniu przykładowo zajecia z rysunku i malarstwa prywatnie
 
 
~Anka  2010-06-06 15:28:12
Jakie jest najlepsze technikum by miec mozliwosc w przyszłosci byc architektem wnetrz?
 
 
~katarynka1994  2010-04-24 10:45:40
hejka! jestem z 1994r i za 3 lata chce iść na studia na ASP do Krakowa na architekture wnętrz;) a wy gdzie chcecie iść??? piszcie;) i z którego rocznika jesteście;p
 
 
~asia  2010-04-07 17:40:30
Moim marzeniem jest zostać architektem wnętrz. Czy to trudny kierunek?
 
 
~notak  2010-03-22 07:19:21
hej. mam zdolności plastyczne i lubie projektować. chce zostac projektantem wnetrz i ide do liceum o profilu mat-inf-fiz czy robie dobrze? czy trudno jest sie dostać na takie studia?
 
 
~Alex  2010-03-16 13:10:57
Jak chcecie wiedzieć co trzeba zdawać to musicie wejść na konkretne uczelnie i tam szukać. Często też są egzaminy. Czasem uczelnie oferują kursy przygotowawcze. Zależy też czy chcecie iść na polibudę czy ASP. Wiadomo też, że trzeba mieć jakieś umiejętności plastyczne, chociaż podstawowe.
 
 
~Endriu  2010-03-04 13:08:09
Ale żeby zostać projektantem...???
 
 
~Endriu  2010-03-04 13:07:09
Ja Jestem w III gim. i gdzie mam teraz iść ?
 
 
~~lol  2010-03-03 20:54:11
A ile zarabiają za jeden projekt??????
 
 
~asyyy  2010-02-14 19:55:05
jak ktos ma cierpliwosc zeby wytlumaczyc o co w tym chodzi w srocie chociaz to piszczie- 6517181
 
 
~asyyy  2010-02-14 19:50:21
jakie przedmioty trzeba zdawac na maturze? już niedługo będę wybierać liceum proflowane , no i musze sie na cos zdecydowac, chociaż w rysunku w sumie nie jestem taka zła.
 
 
~martusia  2010-02-14 01:28:53
moim marzeniem jest uczeszczanie na kierunek architektura wnetrz lecz nie jestem pewna jakie przedmioty nalezy zdac na maturze i czy matura ogolma w kraju anglojezycznym ma zasadniczy wplyw na pobor w tym o to kierynku.jesli ktos zechcialby mi pomoc prosze o kontakt.gg-9347170.Z gory bardzo dziekuje:*
 
 
~_  2010-02-13 21:17:31
jest może jakaś szkoła (architektura wnętrz) w wielkopolsce? Najlepiej okolice Poznania.
 
 
~gabi12  2010-02-12 11:17:45
myślę że i bez szkoły plastycznej można sobie poradzic z rysunkiem jeśli ktoś ma podstawowe zdolności i chce się stawac coraz lepszym, będzie tego chciał i będzie dużo cwiczyc to będzie ok powodzenia;)
 
 
~Tusia^^  2010-01-21 21:01:39
Moim zdaniem do gimnazjum plastycznego powinni chodzic tez tacy ktorzy chca sie nauczyc rysowac a nie tylko ci co juz umieja;(( Czy waszym zdaniem tez tak jest??
 
 
~Tusia^^  2010-01-21 20:58:18
:(( Mam 13 lat chodze do 6 klasy bardzo chcialabym zostac projektantka wnetrz ale nie wiem co mam robic bo nie moge isc do gimnazjum plastycznego bo nie ejstem uzdolniona co mam robic???:((
 
 
~Ella  2010-01-10 15:22:57
Hei . Moim marzeniem od wielu lat jest zostać Architektem Wnętrz . Nie mam zdolności plastycznych , ale jestem kreatywna i bardzo dobrze znam historie sztuki . Czy waszym zdaniem nadaje się na architekta wnętrz ?
 
 
~Patrycja  2009-12-23 15:28:37
Hej. z jakich przedmiotow trzeba zdac mature aby isc na architekture wnetrz?
 
 
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl