architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  13
~Monika  2010-09-12 14:17:03
Witam, Widzę, że wszyscy poniżej tylko zadają pytania, a nikt im ich nie udzielił. Polecam stronkę studiuj.pl
 
 
~niktważny.007  2010-09-09 20:22:27
czy egzaminy wstepne z rysunków by dostac sie na architekture wnetrz sa bardzo trudne??? ktoS z was juz to przechodził????
 
 
~cysia  2010-09-08 23:07:10
mój mail mandrejowicz@gmail.com
 
 
~cysia  2010-09-08 23:06:47
jestem w 3 klasie l.o na profilu humanistycznym z niemieckim jako językiem prowadzącym. na maturze mam zamiar zdawać polski, matematykę i język angielski na rozszerzeniu. czy jeszcze jakiś przedmiot jest wymagany? na jakie kursy warto się wybrać, by mieć więszke szanse na dostanie się?
 
 
~marcyśka28  2010-09-04 09:15:41
cześć jestem w 2kl LO na kierunku medialnym (pol-hist-wok) i zastanawiam co zdawać najlepiej na maturze.. interesuje mnie również czy ciężko dostać się na takie studia jeśli umiejętności plastyczne się ma? Chciałabym iść na ASP w Poznaniu akurat na ten kierunek, gdyż myślę, że o takim czymś właśnie marzyłam, architektura wnętrz, tylko nie wiem jak z tą rekrutacją i czy jest ciężko.Piszcie - marcysia_20@op.pl
 
 
~aśka  2010-08-25 18:03:17
hmm jakie przedmioty powinnam zdawać na maturze jeśli wybieram się na architekture wnętrz ??proszę o pomoc , moje gg : 8735273 :)
 
 
~Stokrotka  2010-08-24 08:51:01
Hej! Jakie przedmioty powinnam zdawać na maturze (rozszerzone lub nie) aby dostać się na ten kierunek studiów? Czy jest sens zdawać historie? Jest ona brana pod uwagę? Jestem na profilu humanistycznym ale zastanawiam się czy się nie przepisać na mat-wos (wiem dziwny, ale w mojej szkole są beznadziejne profile). Proszę o bardzo szybką odpowiedź!:( stokrotka0417@vp.pl
 
 
~Onomatopeja  2010-08-23 00:19:41
hej, jestem w 2LO w klasie typowo humanistycznej (pol-his-ang). Jestem również uzdolniona plastycznie. Jakie przedmioty muszę zdawać na maturze? Mogę zdawać historię, polski, matematykę i angielski? to wystarczy? mój mail: pina13_13@o2.pl
 
 
~marta  2010-08-19 23:08:13
zapomniałam podac adresu maila, prosze o odp, mrt.cygan@gmail.com
 
 
~marta  2010-08-19 23:06:52
chodze do 2 liceum na mat fiza i zastanawiam sie nad wyborem kierunku studiów, jestem uzdolniona plastycznie a architektura wbetrz wyjastkowo przypadla mi do gustu.czy moze mi ktos powiedziec jakie przedmioty musze zdawac na maturze i czy np na ASP jest jakis wstepny egzamin z rysunku?
 
 
~LoLa xD  2010-08-12 15:45:56
Siemka. Nie bardzo się łapie o co chodzi z tym kierunkiem. Może ktoś da mi parę rad, jaki kierunek wybrać i wgl. ??
 
 
~mari  2010-08-09 12:22:46
hej, chodzę do IIgimnazjum i jestem uzdolniona plastycznie.Ale mam problem z przedmiotami wymagającymi matematyki, Czy są potrzebne by zostać architektem wnętrz? Gdzie iść po gimnazjum a potem na studia?Ile zarabia architekt wnętrz?Co jest lepsze i lepiej się opłaca architekt czy architekt wnętrz? Piszcie: marza124@wp.pl
 
 
~Ollie  2010-08-06 14:09:21
przepraszam, zapomniałam, podam maila: ojarosz@onet.eu proszę o jakieś podpowiedzi :D
 
 
~Ollie  2010-08-06 14:08:25
Mam takie pytanie, nie mogę pojąć różnicy pomiędzy architekturą wnętrz, a architekturą i urbanistyką. jeśli chcę projektować domy mieszkalne, ale nie ich wyposażenie, wystrój, ani też nie chcę zajmować się zagospodarowaniem przestrzeni, to który kierunek lepszy? i czy poradzę sobie na polibudzie po klasie mat-ang w lo?
 
 
~Syśka,pl  2010-07-31 19:51:14
Cześć, chciałam zapytać na czym polega egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych?? O co w tym chodzi??
 
 
~mona  2010-07-08 11:14:00
co trzeba zdawać na maturze aby dostać się na ten kierunek? Mo i jak bardzo trzeba być uzdolnionym plastycznie?
 
 
~Ewelina.  2010-06-22 20:35:25
Ja uwielbiam projektowac. Domy, wnętrza czasem meble.. :) Zamierzałam iśc na ten kierunek od samego początku, lecz zrezygnowałam, gdy sie dowiedziałam, że trzeba zdac jakiś egzamin z rysunku.. masakra:/ Teraz mam drugi problem nie wiem co wybrac FiR czy technologie żywności..
 
 
~kala  2010-06-22 11:10:37
architekturę wnętrz można studiować na Polibudzie i ASP, ale to są dwie diametralnie różniące się od siebie uczelnie :Pzanim wybierzecie jedną z nich zastanówcie się konkretnie :P wydaje mi się,że najlepszą z tych dwóch uczelni jest ASP. po plastyku na architekturę na polibudę raczej się nie dostniecie :P a jak już to nie utrzymacie. są opinie, że po plastykach też niechętnie przyjmuja do szkół artystycznych, bo ludzie sa już zmanierowani. ale podejrzewam to już jest łut szczescia i gusta wykladowców ( komisji). trzeba umiec zaprezentowac sie z jak najlepszej strony i najlepiej zrobic wywiad srodowiskowy i dowiedziec sie na co zwracaja uwage na takiej uczelni. LO i profile mat- inf- fiz wydaje mi sie, ze sa dodatkowym atutem i raczej ulatwia wam prace, ale artystycznego podejscia i myslenia raczej na polibudzie sie nie nauczycie. na asp najwazniejsze sa egzaminy wstepne wiec zazwyczaj nie zwracaja uwagi na to co ma sie zdane na maturze i z jakim wynikiem, ale matura zdana musi byc. choc dodatkowym atutem zawsze jest matura z historii sztuki - wiedza ze ma się pojęcie o sztuce:P no i trzeba taka wiedze tez posiadac bo przyda sie do jednego z etapow egzaminu. :P w takim zawodzie najistotniejsze sa pomysly, projekty i umiejetnosci ich przedstawienia i sprzedania. tzeba nauczyc sie bronic swoich racji i pomyslow. nic nie dzieje sie w takim projekcie przez przypadek i wszystko musi byc dokladnie przemyslane. ceny za projekty zaleza od samego projektanta, ale wplyw ma srodowisko ( konkurencja). architektura wnetrz to fantastyczna sprawa jesli ktos to kocha. studia wyczerpujace dla niezainteresowanych. no i nie ma typowego studiowania ( obijnie w semestrze i nauka w sesji). wszystko robi sie na bieżąco. wydaje mi sie ze najlepszym rozwiazaniem jest nauka w ogolniaku, przykladanie sie do matematyki:P ale dodatkowo zainteresowanie dzialem sztuki i samej architektury wnetrz. dodatkowe zajecia z rys i malarstwa, przy swiadomosci kryteriow oceniania komisji na egzaminach. odnosnie asp oczywiscie. jesli chodzi o poliude to rys artystyczny tez musi byc oczywiscie, ale poza tym to roszrzezone scisle przedmioty;] chyba tyle :P
 
 
~pysia  2010-06-16 09:13:53
ale jakie przedmiot rozszerzony trzeba zdac na maturze?historie sztuki???
 
 
~katarzyna  2010-06-16 09:02:21
mysle ze najlepsza uczelnia bylaby ASP rozwija nasze zdolnosci plastyczne co jest bardzo wazne w zawodzie architekta wnetrz.warto tez w liceum przylozyc sie do matematyki;)
 
 
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl