architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  13
~mal  2011-02-17 10:24:17
Witam serdecznie, jestem absolwentką architektury wnętrz. Studia polecam tym osobom, które naprawdę chcą zaangażować się w to w 100%- taki typ studiów wymaga dużej ilości samodzielnej pracy i pochłania sporo czasu. Ale jest też niesamowitą przygodą :) Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany indywidualnym przygotowaniem do egzaminów (Poznań) zapraszam na lekcje. Kontakt: pracownia@lapstudio.pl
 
 
~muzzy  2011-02-10 11:28:42
Witam, studiuje architekture wnetrz na ASP we Wrocławiu. Studia wymagające, pochłaniające zatrważającą ilośc czasau, ale ciekawe i rozwijające. Radze się dwa razy zastanowic, gdyz czasu wolnego niewiele i, wbrew powszechnej opinii, na ASP nie jest 'lekko i przyjemnie, bo się tylko maluje'. Oprocz zajec ogólnoplastycznych z rysunku i malarstwa, sa tez pracownie podstaw AW, mebla, projektowania graficznego, zajecia z technik przekazu projektowego, programy komputerowe takie jak autocad i 3dsmax, ergonomia, budownictwo, podstawy kształtowania, etc. Trzeba to kochać ;) Co do egz wstępnych: sa trudne. Na 16 miejsc w moich roczniku było 101 kandydatów. Egz trwaja 3 dni: pierwszy to egz z kompozycji płaskiej i przestrzennej. drugi to rysunek i malarstwo, trzeci- rozmowa. Mature trzeba miec po prostu zdana, mozecie zdawac sobie nawet fizyke i historie tanca. Pozdrawiam ;)
 
 
~klaudiaa  2011-02-04 21:05:33
moim marzeniem jest studiować architekturę wnętrz już od gimnazjum ;) co trzeba zdawać na maturze ?? i jaką byście polecili mi szkołę wyższą ??
 
 
~ona  2011-02-02 21:09:34
" ~brooszka 2011-01-01 18:51:21 Hej, jestem w 1 klasie LO i jestem PEWNA, że chcę zdawać na Architekturę Wnętrz. Mam korepetycje z rysunku u artystki, bardzo dobrej :) Jestem na kierunku Politechnicznym (mat-inf-fiz). Na maturze będę zdawać Matematykę, fizykę, polski i j.angielski. Czy to mi starczy? Zastanawiam się jeszcze nad informatyką. Mój mail unosto@vp.pl. I jeszcze... ASP czy jakaś inna uczelnia, co lepsze?" Na ASP na maturę nie patrzą, wystarczy ją zdać, są wstępne egzaminy, więc nie jest ważne czy będziesz zdawać jeszcze informatykę, czy nie ;)
 
 
~Beata  2011-01-03 17:47:07
Witam . Pracuję jako architekt wnętrz . Skończyła studia i jestem bardzo zadowolona z pracy . Aktualnie pracuję za granicą , znam j. angielski i francuski w stopniu zaawansowanym . Jest to bardzo dobra praca , bardzo dobrze płatna . Polecam i zycze powodzenia . ; ))
 
 
~brooszka  2011-01-01 18:51:21
Hej, jestem w 1 klasie LO i jestem PEWNA, że chcę zdawać na Architekturę Wnętrz. Mam korepetycje z rysunku u artystki, bardzo dobrej :) Jestem na kierunku Politechnicznym (mat-inf-fiz). Na maturze będę zdawać Matematykę, fizykę, polski i j.angielski. Czy to mi starczy? Zastanawiam się jeszcze nad informatyką. Mój mail unosto@vp.pl. I jeszcze... ASP czy jakaś inna uczelnia, co lepsze?
 
 
~  2010-12-07 12:53:04
A co wy będziecie w dobie kryzysu robić po tych studiach?
 
 
~  2010-12-07 12:51:59
Jeśli myślicie o Uczelni Plastycznej poleca zawsze i wszędzie korepetycje z rysunku , najlepiej u profesora danej uczelni.Pamiętajcie swoich pchają.jEŚLI NIE MACIE TAKIEJ MOŻLIWOŚĆI TO POLECAM JAKIEKOLWIEK KOREPECTYCJE.POMOGĄ NA 100%
 
 
~  2010-12-07 12:40:17
Kinga -na maturze najlepiej zdawać historię jeśli myślisz o architekturze.
 
 
~  2010-12-07 12:39:17
Ja ukończyłam zwykłe powiedzmy przeciętne LO I SIĘ DOSTAŁAM.Czasami gorzej jak ktoś jest po plastyku bo ma już jakieś nawyki rysunkowe, niekoniecznie odpowiednie.
 
 
~  2010-12-07 12:37:12
Wystarczy ogólnokształcące LO. aby dostać się na Uniwerek Sztuk Pięknych czy dawną ASP, ale trzeba naprawdę ciężko pracować.Mam na myśli lekcje rysunku- i portfolio konieczne na egzaminie kwalifikacyjnym.Ja jednak ma mieszane zdanie o tej uczelni.
 
 
~gall  2010-11-21 22:32:29
Na jaki profil w liceum najlepiej iść aby potem studiować architekturę? Jakie będą najbardziej przydatne przedmioty ?
 
 
~czarniutka  2010-11-07 10:56:39
co musze zdac na maturze? prosze o odp. kinga.328@wp.pl
 
 
~LLL  2010-11-05 17:47:23
DO JAKIEGO NAJLEPIEJ LICEUM PROFILOWANEGO LUB TECHNIKUM IŚĆ JEŚLI WYBIERAM SIĘ NA ARCHITEKTURĘ WNĘTRZ ??
 
 
~ania  2010-11-02 15:04:30
witam chcialm zapytac jakie rysunki trzeba wykonac o jakiej tematyce, na architekture wnetrz, wiem ze trzeba wykonac ich 20 tylko jakich? pomozcie
 
 
~kala_123  2010-10-23 14:27:57
nika_17 - do liceum plastycznego nie jest w sumie bardzo trudno się dostać... W moim mieście zdawałam egzamin wstępny z historii sztuki, malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Ważny jest też przy składaniu podania wybór specjalizacji (u mnie tak jest) - w przypadku twoich przyszłych planów myślę iż reklama wizualna byłaby najlepsza
 
 
~nika_17  2010-10-20 21:26:51
Czy trudno jest się dostać do liceum plastycznego? czy westarczy mieć tylko talent?
 
 
~zagubiona  2010-09-21 08:59:46
Witam! Chciałabym pracować jako dekoratorka wnętrz, ale nie jestem pewna co do moich umiejętności z rysunków, czy jest jakaś strona internetowa lub coś w tym rodzaju bym mogła poćwiczyć?
 
 
~magda  2010-09-20 19:58:21
czy trzeba byc dobrym z matematyki jesli sie wybiera na projektowanie wnetrz?
 
 
~anonim  2010-09-14 16:11:06
witam:) zdając na ten kierunek zalezy do jakiego miasta dana osoba sie wybiera, z tego co jeszcze sie orientuje wymagane sa mniej wiecej przedmioty takie jak historia sztuki, geografia, matematyka rzadziej fizyka. Jesli chodzi o kursy rysunku to najlepiej zaczac wczesnie zeby nie miec rozczarowan na egzaminie wstepnym. Przelicznik jest lepszy dla samego rysunku niz wszystkie egzaminy maturalne razem wziete, wiec trzeba miec troche zdolnosci ale tez szczescia i samozaparcia pozdrawiam:)
 
 
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl