architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~paula  2011-06-04 21:27:34
nie trzeba.. można być po zwykłym liceum, bo słyszałam, że wiele takich osób się tam dostaje.. najbardziej liczy się talent no i przede wszystkim przygotowanie dobrej teczki :)
 
 
~kasia  2011-05-23 19:47:07
Czy aby dostać się na ASP, trzeba chodzić do plastyczniaka i mieć zdany dyplom??
 
 
~oooo  2011-05-22 21:56:27
Chciałbym iść na ten kierunek studiów po szkole średniej, ale nie wiem jaką szkołę średnią wybrać w Toruniu i gdzie po tym studiować(najlepiej jak najbliżej torunia). Mógłby mi ktoś podpowiedzieć?
 
 
~Alaa16  2011-05-18 22:18:03
Hej ; ) Interesuje się właśnie tym kierunkiem i bardzo mnie to kręci. Zastanawiam się czy potrzebna jest w tym kierunku rozszerzona matematyka. ; )i choć trochę geografia, bo idę na profil matemayczno-geograficzny i nie wiem czy mi się to potem przyda czy nie. Też chciałam się dowiedzieć właśnie jakie przedmioty na maturze mi się przydadzą. Jestem w 3 gim i już nie moge się doczekac aż będę mogła pójść w kierunku architektury ; ) proszę o kontakt. Mój adres to : ala7712@gmail.com
 
 
~rysiek  2011-05-15 18:39:34
witam, jestem zainteresowana kierunkiem architektura wnętrz chciałabym się dowiedzieć jakie matury czy podstawowe czy rozszerzone i z czego są potrzebne aby dostać się na ten wydział. Chciałabym wybrać studia w Krakowie na AK lub ASP albo w Nowym Sączu ale nie wiem czy tam są jakby były proszę o kontakt jak najszybciej nr. gg 7973595.
 
 
~karola  2011-05-09 19:17:01
Hej w przyszlym roku bede wybierac liceum wiec chcialabym wiedziec jaki profil jest odpowiedni do tego kierunku?
 
 
~kiki  2011-04-29 19:50:32
aaa:) zapomnialam:) moj adres e-mail klaudia13183@wp.pl prosze o kontakt:))
 
 
~kiki  2011-04-29 19:49:01
Witam :) jestem uczennica kl II gimn. interesuje mnie architektura wnetrz. mam zamiar wybrac sie do LO ale nie wiem czy dzieki temu bede miala szanse zeby sie dostac na taki kierunek studiów. u mnie z rysunkami jest srednio... chce sie dowiedziec rowniez do jakich przedmiotów mam sie przylozyc zeby nie bylo potem klopotow:) i gdzie moge taka szkloe znalezc:) przosze o szybka odpowiedz:)
 
 
~gimnazjalistka  2011-04-19 20:37:16
zapomniałam to moje gg 33848141
 
 
~gimnazjalistka  2011-04-19 20:35:50
hej! jestem dopiero w 1kl szkoły gimnazjalnej, ale juz wiem ze chce być architektem wnętrz. I dlatego mam pytanie co trzeba umieć najlepiej zebym wiedziała nad czym najbardziej popracować (matma,infa itp...) i ile trzeba mieć pkt w 3kl żeby pójść do wyżej szkoły. no i ostatnie pytanie gdzie jest jakieś technikum zarchitektury w WARSZAWIE. z góry dziękuje :)
 
 
~łosiek  2011-04-04 16:15:27
hey... Bardzo chciałabym sie dostac do technikum atchitektury krajobrazu/ wnetrz lecz nie wie mczy wgl sie dostane nie za db sie ucze więc nie wiem czy mnie przyjmą, więc moglibyscie mi powiedziec ile trzeba miec punktow w gim zeby sie dostać do takiej szkoly prosze! Kontakt:7722694 lub e-mail. agas1996@inMail.pl prosze o odpowiedz :)
 
 
~Anna  2011-03-28 14:02:26
hej, chciałabym sie skontaktować z osobami które studiowały bądż studiują architekture wnętrz (mam kilka pytań) oto mój mail:annak570@wp.pl
 
 
~gosjija  2011-03-15 09:01:13
ja zdaję historię na maturze;) nigdy nie chodziłam na żadne kursy rysunku ale rysuję dość dobrze jak na całkowity brak nauki w tym kierunku;) przerażają mnie tylko egzaminy wstępne... czy ktos mógłby napisać dokładniej jak one wyglądają i czy można by sobie z nimi poradzić?proszę o odp!!! gosjija@wp.pl
 
 
~Martyna  2011-03-11 17:00:57
Hey, ja chciałam się dowiedzieć ile trzeba mieć conajmniej punktów z testów gimnazjalnych aby dostać się do liceum. U mnie z nauką nie jest zbyt db, ale strasznie interesuje się architekturą wnętrz, boję się że z moimi słabymi stopniami nie dostanę się do LO, aha.. no i czy wgl znajduje się takie technikum architektury wnętrz, bo nie wiem.. :/, pomóżcie !! :)
 
 
~x  2011-03-09 21:02:34
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA ARCHITEKTURA WNĘTRZ UTP BYDGOSZCZ
 
 
~patrycjaa  2011-03-09 08:20:34
Ja też bardzo chciałabym iśc na kierunek związany z architekturą.Mam dylemat, bo podobno ,aby dostać się na architekturę krajobrazu trzeba iść do liceum o profilu biol( z biologii dość dobrze sobie radzę, więc nie miałabym problemu), ale bardziej interesuje mnie architektura wnętrz. Przyznam, że jest to mój wyśniony zawód i gdy postawię sobie cel to robię wszystko, aby dopiąc swego. Więc ogólnie rzecz biorąc mam zamiar iść na kierunek mat-geog. w liceum iż fizyka narazie była czarną magią i obiawiam się, że mogę sobie nie poradzić. Więc wybiorę mniejsze zło :) Ale poza tym na pewno będę chodziła na zajęcia z rysunku więc się czegoś nauczę. Proszę o jakieś szczegółowe informacje, jeżeli macie taką możliwość. Jak to jest z tym przyjmowaniem na studia. Interesuje mnie ASP w Krakowie lub Ak. Andrzeja Frycza- Modrzejewskiego- również w Krakowie. Nad miastem się waham jeszcze. Może Warszawa? Zależałoby od mojej wartości mojej kieszeni. Proszę o radę !!! :) Kontakt: gg- 8740729
 
 
~aneta  2011-03-07 17:15:52
Skonczylam liceum ogolnoksztalcace i jestem na etapie studium z architektury wnetrz. myslalam ze mi to pomoze w dostaniu sie na studia ale niewiele mozna sie na tym nauczyc. chcialabym sie bardzo dowiedziec jak to jest z rzezba na studiach? czy ktos kto nigdy nie mial stycznosci z tym ma szanse?
 
 
~elka  2011-02-28 15:17:37
chciałabym sie dowiedzieć co najlepiej zdwać na maturze? jestem w klasie angielski- geografia-wos. pomocyyy!
 
 
~ryśka  2011-02-28 15:16:12
mam pytanie czy na takich studiach jest potrzebna matematyka? bo u mnie kiepsko z nią a bardzo interesują mnie takie studia.
 
 
~amelia  2011-02-26 13:33:54
witam, od pewnego czasu zastanawiam się nad tym kierunkiem, ale niestety nie mam o nim zbyt dużo informacji. Jeżeli ktoś wie coś na temat kierunku architektura wnętrz to proszę o kontakt gg.1812285 :)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl