architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~Martini  2011-10-28 00:14:59
Hej! Jestem w 3 kl gim. i pomału zastanawiam sie na jaki profil liceum i jaki kierunek studiów sie zdecydowac. Myslalam troche o architekturze wnetrz. Mysle ze potrafie malowac i szkicowac. Chcialabym zadac pare pytan osobom ktore studiuja badz studiowaly ten kierunek. Moj nr gg-37505299 e-mail: martini96@op.pl
 
 
~Grafaa;)  2011-10-03 14:59:33
Jeśli ktoś wie to proszę napisać na maila buziolla96@wp.pl
 
 
~Grafaa;)  2011-10-03 14:56:50
Hej wam. Mam pytanko... A więc, chciałabym iść do technikum architekta wnętrz ale nie bardzo wiem gdzie one się znajdują. Jestem w 3 gim więc muszę już pomyśleć co dalej. Może wiecie gdzie takie technika się znajdują?? Z góry wielkie dzięki:))
 
 
~do kasiaa  2011-09-28 12:38:36
nie potrafisz znaleźć tak podstawowych informacji?Myślisz,że ktoś zrobi to za ciebie?Poszukaj sama,przecież masz internet,uwierz mi,to nic trudnego.
 
 
~wera  2011-09-25 15:30:35
Witam! Chciałabym się skontaktować z osobą, która studiuje, bądź zakończyła już studia na kierunku architektura wnętrz. Jestem aktualnie uczennicą 2 klasy liceum i mam kilka pytań. To mój mail wera29@op.pl
 
 
~Kasiaaa  2011-09-20 21:11:03
Cześć wszystkim:) Obecnie jestem uczennicą 2 kl. LO i chciałabym się dowiedzieć od Was z czego powinnam zdać maturę aby się dostać na architekturę wnętrz. I jaką - chodzi mi czy rozszerzenie lub podstawa. Bardzo proszę o odpowiedź i przykłady uczelni gdzie taki kierunek można realizować. Pozdrawiam wszystkich:) , mój numer GG to 17591382
 
 
~Ola  2011-09-18 19:58:50
dzięki Monia:) dostałam się do Gdańska na maturze nie zdawałam nic na rozszerzeniu;p ale wyniki miałam dobre, np matma- 90% francuski 98%...powyżej 90%;p "polecam" zdawać matme na rozszerzeniu, bo "się opłaca"- jeśli chodzi o politechnikę no i oczywiście jeżeli czujesz się na siłach;) na ASP rozszerzenia niepotrzebne, aby się dostać;p w razie pytań nr gg 5542165
 
 
~Monia  2011-09-12 13:07:09
Ola, to niesamowite że się dostałaś i na ASP i na Poltechnikę. Przecież to dwa różne światy! I to jeszcze po liceum o profilu humanistycznym. Do jakiego miasta się dostałaś, co zdawałaś na maturze rozszerzone ?
 
 
~Agnieszka  2011-09-07 18:34:04
Hej :) chciałabym porozmawiać z kimś z PPoznańskiej z architektury i urbanistyki :) proszę o kontakt gg 5408785
 
 
~Zając2  2011-08-29 22:31:24
Jeśli nie macie predyspozycji plastycznych,bądź rysujecie z błędami anatomicznymi,perspektywistycznymi,to nawet nie próbujcie. -Co to znaczy,że interesujesz się architekturą wnętrz-znasz projektantów,historię sztuki,czytasz książki poświęcone architekturze?Sam sobie odpowiedz na to pytanie.
 
 
~Monika  2011-08-29 22:28:33
To co piszecie,jest naprawdę żałosne.Dzieci!Ogarnijcie się!!Chcecie zdawać na studia wyższe,a nie potraficie znaleźć najprostszej informacji-czego potrzebujecie,aby dostać się na dany kierunek.To podstawowa i najprostsza rzecz-wyszukiwanie informacji oraz czytanie ze zrozumieniem!Zaśmiecacie forum,nie umiecie znaleźć sami tak prostych informacji.Żałosne.
 
 
~tysia  2011-08-17 14:45:07
ja co prawda jestem dopiero w 3 klasie gimnazjum, ale wybieram się do liceum o profilu architektura. Chcę się kształcić na Projektanta Wnętrz. Żeby dostać się na studia Architektura Wnętrz, to jakie przedmioty i które z nich rozszerzone powinnam zdawać na maturze. proszę o odpisanie na nr.gg 33640173
 
 
~lolka  2011-07-10 14:12:14
hej, chciałabym iść na projektanta wnętrz jestem w 2 klasie i stoi przede mną wybór fakultetów, bo jestem w LO i nie wiem jakie mam wybrać aby mnie przyjęli:( proszę o odpowiedź karolina199404@wp.pl lub gg 36458802:)
 
 
~Momo  2011-07-05 18:36:14
Może ktoś polecić jakieś dobre kursy plastyczne? Żeby trochę się rozwinąć.. Sama w domu dużo maluję i rysuję, jestem samoukiem i nigdy nie zaciągałam fachowych porad. W przyszłym roku piszę maturę i przez ten czas chciałabym się dokształcić :)
 
 
~Ola  2011-07-01 20:41:46
Ja w tym roku dostalam sie na Politechnike (arch i urbanistyka) i na ASP(arch wnetrz)...zastanawiam sie co wybrac...ale mniejsza o to, chce odpowiedziec na czesto pojawaijace sie pytania jesli chciecie na asp- arch wnetrz, to o matury sie nie martwcie, bo nie wazne co zdajecie, wazne zeby bylo zdane;p; na politech brana jest pod uwage glownie matma- najlepiej na rozszerzeniu, polski i jezyk obcy oczywiscie( Gdansk); i na politech i na asp sa egzaminy wstepne...jesli ktos nie ma zdolnosci plastycznych, to najlpeiej niech pomysli o innym kierunku; bardzo pomoze zapisanie sie na kurs przygotowujacy- ja chodzilam na kurs rysunku architektonicznego przez niecale pol roku- jak widac wystarczylo;) takze polecam kursy;) trzeba troche orientowac sie w historii ...sztuki...bardziej architektury, wnetrz, znac kilku architektow, style...ja ogarnialam informacje tydzien przed egzaminami i dalo rade;)... osoby z gimnazjum niech nie mysla jeszcze o studiach;p spokojnie; ja jestem po zwylkym liceum profil humanistyczny, lubie rysowac i robie to od prau juz lat, jestem samoukiem... jesli tez lubisz rysowac, chcesz isc na architekture wnetrz, wierzysz ze sie uda, przygotujesz sie tym samym do egzaminow, to bedzie dobrze:) pozdrawiam:) i zycze powodzenia chcacym sie dostac
 
 
~tiss  2011-07-01 12:54:27
Witam,jestem już prawie w 2 klasie liceum na profilu mat-inf-fiz i mam pytanie z zego musze mieć mature aby się dostać na architekture wnetrz
 
 
~patii  2011-06-20 11:34:54
ja ukończyłam Architekture wnętrz w policealnej szkole zawodowej Żak. Nauka trwała 2 semestry i po ukończeniu ich moge spokojnie pracowac w tym zawodzie(założyc firmę itp) polecam
 
 
~  2011-06-17 12:37:52
trudne te przedmioty ciężkie po co aż tyle
 
 
~katrin78  2011-06-11 23:39:32
Witam mam ogromna prośbę do osoby która studiowała lub jest w trakcie studiowania architektury wnętrz mam kilka pytań i chciałabym dowiedzieć się wszystkiego z jak najlepszego źródła to mój mail kasienka78@buziaczek.pl proszę o szybka odpowiedz pozdrawiam
 
 
~aDA  2011-06-11 12:12:32
ja TEZ Mam 13 lat chodze do 6 klasy bardzo chcialabym zostac projektantka wnetrz. CO MAM ZROBIĆ ?????????
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl