architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~karolina  2012-07-03 15:02:13
Jaka jest aktualnie szansa zeby zdobyc prace jako architekt?
 
 
~  2012-05-16 22:34:31
Witam, ja również jestem w klasie 3 gim. i musze wybrac profil w liceum. Czy mat-fiz-inf bedzie dobrym wyborem? Jak jest na tych studiach? Prosze o rade moj email: galahadzio@wp.pl
 
 
~po prostu ''maja''  2012-05-08 20:11:53
Bardzo chce iść w ten kierunek !!!! Ale nie wiem czy się uda.
 
 
~architekt wnętrz  2012-05-07 14:08:37
Witam serdecznie i zapraszam wszystkich zainteresowanych studiowaniem architektury wnętrz na PRZEDEGZAMINACYJNY KURS RYSUNKU Z ELEMENTAMI MALARSTWA w Poznaniu. Rzetelnie przygotowujemy do egzaminów wstępnych, ćwiczymy wszystkie najważniejsze zagadnienia i możliwe tematy egzaminacyjne. Profesjonalne przygotowanie ogromnie zwiększa Wasze szanse na dostanie się na wymarzony kierunek! Więcej informacji znajdziecie na stronie KURSY KREATYWNE PL pisząc na kreatywne.kursy@gmail.com lub pod nr tel 509 064 617
 
 
~Mariolcia08  2012-05-04 13:34:50
Jestem w 3 kl. gimnazjum i chciałabym iść właśnie na ten kierunek studiów, tylko nie wiem jaki profil wybrać w liceum. Tam gdzie zamierzam się wybrać jest tylko profil (NADAJĄCY SIĘ POD TYM KIERUNKIEM) mat- fiz- inf lub ewentualnie pójdę do innego LO gdzie jest profil ekonomiczny (mat-geo- inf). Jeśli chodzi o zdolności plastyczne to jest dobrze. PRZEDE WSZYSTKIM POMÓŻCIE W WYBRANIU PROFILU W LO BO NIE MAM POJĘCIA CO ROBIĆ I CO BYŁOBY LEPSZE. Piszcie ma mail: mariola960108@wp.pl
 
 
~Neko  2012-04-21 18:30:26
Skończyłam architekturę wnętrz na krakowskim ASP. Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę udzielić kilku informacji. Mail: neko_mimi@o2.pl
 
 
~Pola  2012-04-19 21:58:18
Hej. Jestem w 3 klasie gimnazjum juz teraz musze wybrac profil klasy w liceum lecz kompletnie nie wiem co mi bedzie potrzebne .. Prosze o pomoc , bo juz sie pogubiłam :( mój e-mail : pola_m@o2.pl oraz GG: 6167309
 
 
~Sandra  2012-03-25 12:24:20
Idę do liceum w tym roku, jeżeli wybiorę się na profil politechniczny tj. rozszerzona matma z fizyką i będę je zdawać na maturze to wystarczy, czy muszę pisać też historii ? Z góry dzięki :)
 
 
~Tonisia  2012-03-14 18:11:00
Hej, a więc, chcę iść na architekturę wnętrz. Jestem uczennicą 3 kl. gim. Zastanawiam się na jaki profil iść do LO? Na architekturę ( rozszerzone: matma, fiza, infa ), na humana, na plastykę, a może na politechniczny? Błagam, pomocy! Najlepiej jeszcze w tym tygodniu. Proszę o wiadomość na gg: 33640173
 
 
~WIM  2012-03-09 15:20:49
@Po prostu Marta Aby studiować architekturę wnętrz musisz posiadać uzdolnienia plastyczne. Warto więc zacząć rozwijać tą umiejętność już teraz. Poszukaj w Internecie informacji o kursach lub korepetycjach w tym zakresie. Postaraj się również ćwiczyć swoje zdolności samodzielnie. Samorozwój, zwłaszcza w tym wieku, jest bardzo ważny. Będąc już w liceum możesz sprawdzić, czy Uczelnia, na której chciałabyś studiować, organizuje kursy przygotowawcze do egzaminów wstępnych. Jeśli tak, to postaraj się wziąć w nich udział. Da Ci to możliwość poznania specyfiki tego kierunku "od kuchni".
 
 
~Po prostu Marta  2012-03-08 21:44:22
Ja także mam 13 lat i chodze do 6 kl. ....mam nadzieję ze w przyszlosci moge zostac projektantką wnetrz , ale nie wiem jak sie do tego zabrac ...czy moglabym juz teraz cos w tym kierunku zrobic ?
 
 
~WIM  2012-03-01 14:43:50
@ Nastka ASP w Warszawie nie wymaga matury z konkretnych przedmiotów. Oczywiście, jeśli będziesz zdawać na maturze historię lub historię sztuki, to w niczym Ci to nie zaszkodzi. Aby dostać się na ten kierunek na ASP w Warszawie należy zdać egzamin wstępny: I etap – teczka z pracami rysunkowymi i malarskimi (maksymalny rozmiar 100 cm x 70 cm, maksymalna ilość 25 sztuk) II etap – rysunek (studium z natury, postać, przedmiot), malarstwo (studium z natury lub ćwiczenia kolorystyczne), kompozycja (konstruowanie układów na płaszczyźnie i w przestrzeni), rzeźba (przestrzenna kompozycja z wyobraźni), testy wyobraźni przestrzennej III etap – autoprezentacja
 
 
~Nastka ;p  2012-03-01 10:59:51
hej:) chciałam się dowiedzieć jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze żeby się dostać na ten kierunek na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie :)
 
 
~Adam  2012-02-15 14:58:43
Czy da się pogodzić architekturę wnętrz na warszawskim ASP i MISH na UW + szkoła muzyczna? Jak myślicie?
 
 
~dominika  2012-02-15 14:56:57
Jak myślicie? Czy można w rok nauczyć się rysunku? Od 5 lat gram na fortepianie, a od 7 na flecie poprzecznym, więc może moje półkule jakoś by dały radę z rysunkiem?
 
 
~Evela  2012-01-14 17:38:57
Hej. Jestem w 3 klasie gimnazjum i zastanawiam się na jaki iść profil do liceum a potem na jaki kierunek studiów. Myślałam właśnie o architekturze wnetrz. Chciała bym popisac z kimś kto teraz studiuje lub studiował ten kierunek i zapytać jak jest. Mój adres e-mail to: alona44@wp.pl
 
 
~arki  2011-12-27 22:27:52
Chciała bym studiować projektowanie wnętrz, ale nie idzie mi z rysunkiem jest możliwość abym się dostała mój e-mail:adunia102@VP.PL
 
 
~whatever  2011-12-06 15:11:51
do mrs.jekson: żeby dostać się na architekturę wnętrz muszę zdać wszystkie te przedmioty na maturze? czy jeśli darowałabym sobie informatykę, fizykę i historię sztuki mam szansę na dostanie się? jako pewnik biorę matematykę i angielski pr, ale czy to wystarczy?
 
 
~xxx  2011-11-20 20:47:28
Witam. Chodzę do liceum ogólnokształcącego i w tym roku zdaję maturę. Czy bez żadnego, że tak powiem doświadczenia mam szansę dostać się na takowe studia ? Może jakiś kurs mógłby zwiększyć moje szanse ? Czy jest jeszcze na to czas ? Bardzo mnie to interesuje. Tylko trochę późno się na to nakierowałam ;/
 
 
~mrs.jekson  2011-10-30 15:47:49
Witam jestem z doświadczenia architektem kieruje tę wypowiedz do osób z wykształceniem podstawowym.Przedmioty potrzebne do zawodu architekta wnętrz to: -Matematyka -fizyka -informatyka -j.angielski -historia sztuki Osobnik powinien prowadzić dyskusje na temat historii sztuki,powinien doskonale obsługiwać się komputerem. mam nadzieje że wam w czymś pomogłem powodzenia
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl