architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~demi  2012-11-22 21:08:55
Hej, jestem w drugiej klasie liceum, juz od dłuższego czasu zastanawiam się nad studiowaniem Architektury wnętrz. Tyko cały czas zadaje sobie pytanie co musze zdawać na maturze, jaki jest próg przyjęć na te studia. Wiem że przede wszystkim potrzebne są tu zdolności plastyczne z którymi jak myśle nie mam problemu, jeżeli znalazłaby się jakaś osoba, która udzieli kilku informacji na temat tych studiów to bedę wdzięczna o kontakt pod adresem americanca22@gmail.com z góry dziękuje :)
 
 
~rozczarowana  2012-11-20 16:53:40
Tylko nie wybierajcie WSEiZ w Warszawie, serio.
 
 
~justyna  2012-11-19 21:55:44
jakie przedmioty zdawać na maturze aby się dostać na architekturę wnętrz ? czekam na odpowiedź : jk3a@wp.pl
 
 
~Tropiciel Maturzysty  2012-11-12 10:09:52
Odpowiedź dla majka: Sprecyzuj proszę, jakie miasto Cię interesuje.
 
 
~majka  2012-11-09 17:24:24
Witam ;) Aktualnie jestem w maturalnej klasie i od kilku lat marze o tym, aby dostać się na Asp(wydział architektury wnętrz) Na zajęcia uczęszczam 3 rok, zastanawiam się tylko jakie przedmioty powinnam zdawać na maturze, aby nie mieć całkowitego problemu z dostaniem się na takie studia. Proszę o szybko odpowiedź ;)
 
 
~  2012-11-07 20:52:56
1996iza@gmail.com...powiedzcie mi proszę jakie przedmioty rozszerzać na maturze żeby dostać się na architekturę wnętrz? Z góry dziękuję :)
 
 
~Izka  2012-11-07 20:51:08
Jakie przedmioty najlepiej zdawać na maturze aby łatwo mi było się dostać na architekturę wnętrz? Od razu dziękuję:) mój email:iza060496
 
 
~Kasia  2012-11-06 20:45:11
Mam małe pytanko. Jakie przedmioty najlepiej zdawać na maturze aby łatwo mi było się dostać na architekturę wnętrz? Od razu dziękuję:) mój email kasialukas@spoko.pl
 
 
~Dominika  2012-11-04 12:15:01
Hej, chodzę do 3 klasy gimnazjum i zastanawiam sie czy aby móc wykonywać ten zawód, potrzebne są (oprócz umiejętności plastycznych) umiejętności matematyczne? Wiem, że architektura jako taka, jest ściśle związana z matematyką oraz fizyką, ale czy tak samo jest z architekturą wnętrz? Proszę o szybką odpowieć, bardzo mi na niej zależy. (mój email dominikawilczek@op.pl)
 
 
~Agnieszka  2012-10-22 18:31:29
Jestem jeszcze w gimnazjum. Od dłuższego czasu interesuję się wlaśnie tym zajęciem. Chciałabym się zajmować architekturą wnętrz. Nie wiem jeszcze do jakiej szkoły średniej mam się wybrać. Chcę już od tego wieku jaki mam się tym zajmować aby potem było łatwiej. Nie umiem aż tak doskonale rysować, chociaż z plastyki zawsze miałam 6 i wygrywałam konkursy plastyczne ;) Z informatyki również dobrze mi idzie, moja najniższa ocena to 5. Może jakieś podpowiedzi ? Mój numer gg : 35140140... lub e-mail : agniesia814@o2.pl / proszę o odpowieź i jakiekolwiek wskazówki, które pomogłyby mi kierować się do tego celu.
 
 
~nowa18  2012-10-10 13:09:17
Witam. Jestem w 3 klasie technikum i bardzo często zastanawiam się nad tym kierunkiem, ale niestety nie mam pojęcia czy sobie poradzę. Interesuje mnie tworzenie nowych pomieszczeń, wykorzystanie przestrzeni itd, ale nie umiem ładnie rysować ani szkicować. Więc moje pytanie brzmi czy jestem w stanie się nauczyć wszystkiego o rysowaniu i szkicowaniu tutaj i czy to jest jakiś problem? (gg: 3897039 )
 
 
~marta  2012-09-15 05:56:11
Jestem w drugiej klasie liceum. Chciałabym dowiedzieć się więcej o tym kierunku a w zasadzie przede wszystkim o tym jak się dostać oraz jakie powinno mieć się predyspozycje. Interesuje mnie też kwestia kursu rysunku. Wiadomo, mam jakies tam pojęcie o tych studiach ale chcialabym porozmawiać z kimś kto ujmijmy to.. już w tym siedzi. Myślę o uczelni w Warszawie ale nie jest to jeszcze przesądząne. Prosiłabym o kontakt osobę dla której nie byłoby problemem udzielenie mi paru rad. e-mail: marciocha_9@op.pl
 
 
~saskia  2012-09-13 19:25:44
Zastanawiam się nad wybraniem tego kierunku, od dawna malują i szkicuję, myślę że po szybkim kursie nabrałabym technicznych umiejętności.. jednak nie wiem na co mam być gotowa jeżeli chodzi o egzaminy wstępne, portfolio jakoś się zorganizuje, ale co poza tym muszę wiedzieć lub potrafić by pomyślnie zdać? Byłabym niezmiernie wdzięczna za informacje : ) 2475423- gg; lontario@o2.pl- e-mail
 
 
~Marcelina  2012-09-07 17:42:06
Jestem rocznikiem 96 i muszę wybrać rozszerzenie. chciałabym studiować ten kierunek, posiadam uzdolnienia plastyczne. ale niestety nie wiem jak będzie wyglądać matura w 2015 roku, maja być zmiany. czy konieczny będzie dodatkowy przedmiot, czyli na przykład fizyka czy coś w tym stylu, czy będę mogła zdać tylko matmę angielski i polski? Proszę o szybka odpowiedź !
 
 
~grochu  2012-09-05 12:47:15
Witam, z czego trzeba zdawać mature, aby dostać sie na architekture wnetrz w Poznaniu? (ASP))? WRĘCZ BŁAGAM O SZYBKA ODPOWIEDZ
 
 
~  2012-09-04 17:41:36
Witam, jestem w I klasie liceum na profilu informatyczno - geograficznym i bardzo interesuję mnie projektowanie wnętrz. Dobrze rysuję. Zaczynam uczyć się historii sztuki, ale boję się fizyki, która nie idzie mi najlepiej. Czy jest ona niezbędna do wykonywania tego zawodu? Bardzo proszę o odpowiedź. Mój e-mail: palina19961.19961@onet.pl
 
 
~Dżo369  2012-08-18 17:03:58
Witam, chcę wybrać się na architekturę wnętrz na WSUS w Poznaniu, ale oprócz teczki z pracami którą trzeba przedstawić kompletnie nie wiem jakie przedmioty muszę zdawać na maturze by dostać się na wyższą szkołę umiejętności społecznych w Poznaniu! Czy ktoś wie ???
 
 
~kubini  2012-08-17 15:37:13
hej ;) mam 14 lat i idę teraz do drugiej klasy gim. kręci mnie projektowanie wnętrz i chciałbym to kiedyś robić zawodowo ale nie jestem zbyt dobry z matmy ... (najlepiej wychodzi mi geometria) mam pytanie czy jeśli poszedłbym do liceum plastycznego byłby to dobry wybór ?? malować i rysować umiem ;D
 
 
~anqq  2012-08-13 12:39:02
NIE MA ZNACZENIA jaki profil ukończy się w liceum. WAŻNE JEST dobrze zdana matura z przedmiotów ścisłych - MAT, FIZ, INF i na pewno dodatkowo HISTORIA SZTUKI by pomogła.
 
 
~Mańka ;)  2012-07-18 22:06:44
Hej,po wakacjach idę do 3 gim i będę musiała podać kierunek dalszej edukacji . Już będąc małą dziewczynką,marzyłam o projektowaniu wnętrz,niestety zupełnie nie wiem na jaki profil pójść w liceum,oraz czy lepsze jest liceum czy technikum. Z uzdolnieniami plastycznymi nie mam problemu,gdyż maluje od 10 lat.. Chętnie jednak skorzystałabym z jakiś kursów.Bardzo pomogłaby mi rozmowa z kimś,kto teraz studiuje bądź studiował ten kierunek. Z góry dziękuję,mój adres e-mail to Manka222@onet.pl
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl