architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~Ania_wroc  2013-08-05 09:23:16
Studiowałam Architekturę wnętrz w WSH we Wrocławiu i choć momentami było ciężko, np z budownictwem, to jestem zadowolona z wyboru i mogę polecić :)
 
 
~boro  2013-06-28 23:22:44
Aby dostać się na architekturę wnętrz na uczelni publicznej musicie zdać maturę podstawową (nie ważne na ile) i zaliczyć egzamin wewnętrzny na tyle punktów, by być w pierwszej trzydziestce (bodajże). Na egzamin wewnętrzny składa się m. in. rysunek odręczny, może też być makieta zależy jaki będą mieć kaprys. Na niepubliczną uczelnie biorą wszystkich, którzy zdali maturę i im zapłacą kupę kasy. Tam o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. To tak ogólnie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej konkretnej uczelni. Ogólnie to jest mały wybór jeśli chodzi o uczelnie z kierunkiem architektura wnętrz.
 
 
~anka  2013-06-14 14:14:48
Hej ;) Jakie przedmioty trzeba zdac na maturze zeby dostać się na architekture wnetrz w Krakowie? Mam wyobraznie co do wnetrz ale rysowanie średnio mi idzie:/ Czy z tym problemem wgl mnie przyjma i czy jest szansa sb tam poradzic bez wyjatkowych a przecietnych zdolnosciach plastycznych? Prosze o odpowiedz na : anka6725@wp.pl Pozdrawiam :)
 
 
~kasia wsh  2013-06-04 10:40:20
Hej, właśnie uczę się na tym kierunku w Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu i jestem bardzo zadowolona. Miałam duży odstęp po ukończeniu liceum i nie miałam większego doświadczenia w rysowaniu. Na szczęście liczy się kolejność zgłoszeń - nie ma progów punktowych ani konkursu z rysunku. Wykładowca na rysunku wiedząc, że nie mamy doświadczenia, tłumaczyła nam wszystko od podstaw, tak samo z malarstwa i rzeźby. Zachwyciło mnie budownictwo, nie można się nudzić na tych zajęciach. Dziekan bardzo przyjazny i pomocny w najdrobniejszych sprawach, mimo że pokazuje twardziela. Jestem zadowolona z tego, że jestem traktowana poważnie, a nie jak smarkacz. Polecam, bo wiem że ja dokonałam dobrego wyboru. A geometria wykreślna do przebrnięcia.
 
 
~asp  2013-05-03 20:09:06
Jak tak czytam wasze komentarze to mam wrażenie że nawet do zawodówki by was nie przyjeli Jak można zadawać takie idiotyczne pytania.
 
 
~  2013-04-10 16:03:58
jakie tematy są dawane najczęściej na egzaminie z rysunku?
 
 
~jula  2013-04-05 21:10:13
Cześć! Jestem uczennicą technikum i chciałabym studiować architekturę wnętrz .Najbliżej mojego miasta znajduje się uczelnia w Krakowie. Miałabym kilka pytań więc bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś tam studjuje proszę do mnie napisać. Oto mój adres e-mail: smer_fetka13@interia.pl Proszę o pomoc, z góry dzięki ;)
 
 
~  2013-04-04 19:20:00
Czy kierunek architektura wnętrz jest trudnym kierunkiem? i czy egzaminy wstępne są trudne?
 
 
~Kaja  2013-03-20 19:57:56
Jakie przedmioty najlepiej rozszerzać na maturze? Kajunia96@buziaczek.pl
 
 
~julia  2013-03-16 10:25:42
jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze architekturę wnętrz w Gdańsku albo Krakowie ? proszę o odpowiedź e mail : juliisooonka@interia .pl z góry dziękuję :)
 
 
~Ania  2013-03-09 00:26:48
Witam. Chciałabym studiować architekturę wnętrz. Jakie przedmioty powinnam zdać na maturze, aby się dostać? prosze o odpowiedź - ania_z23@wp.pl
 
 
~Karolinka  2013-02-24 12:01:59
jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, żeby łatwiej było się dostać na asp w gdańsku - architektura wnętrz?? Mój mail: karolina.lipinska@usa.com, z góry dziękuje
 
 
~miśka  2013-02-22 16:03:02
Ja chciałabym was spytać czy istnieje taka szkoła w Elblągu bo chcialabym uczyć się w takiej szkole. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. (nikola1213a@wp.pl)
 
 
~chlip  2013-02-04 17:26:21
Nie polecam komuś kto nie potrafi rysować i nie lubi techniki.
 
 
~vaaani  2013-01-17 23:13:48
do `niezdecydowana`: Rekrutacja na ASP ma charakter konkursowy tzn. że maturę trzeba mieć po prostu zdana, a rekrutacja odbywa się na zasadzie egzaminu wstępnego podzielonego na trzy etapy. wszystko pisze na stronie ASP wystarczy tylko się zainteresować :)
 
 
~niezdecydowana  2013-01-10 20:08:14
Mam pytanie? czy chcąc studiować architekturę wnętrz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie trzeba zdać maturę z np.matematyki fizyki i informatyki czy można np historię. Proszę o szybką odpowiedź szczególnie osoby tam studiujące.
 
 
~optymistka  2013-01-06 13:09:10
W odpowiedzi na pytanie dotyczące studiowanie arch. wnętrz po porfilu humanistycznym i innym - przecież to co będziemy studiować, zależy od przedmiotów, jakie będziemy zdawać na maturze. Co z tego, że ktoś jest na humanie, jak kierunek wymaga np. zdania (teraz zmyślam, musicie sami sprawdzić co jest wymagane) rozszerzonej matmy i geografii, to uczeń z humana może je zdawać. Uczelnia nie patrzy, jakie profile skończyliście, tylko z czego macie zdaną maturę.
 
 
~Nutella  2013-01-06 11:13:04
Witam :) Mam pewien problem gdyż chcę iść na architekturę wnętrz, ale rysowanie nie idzie mi dobrze. Potrafię coś odrysować po swojemu naszkicować ale Picasso ze mnie nie jest :D Czy jest taka możliwość, że będę się uczyć lub trenować ? Czy w ogóle mnie przyjmą ? ;p Troszkę czasu mam, ale wole nie zostawiać tego na ostatnią chwilę :) Pozdrawiam :)
 
 
~rache  2012-12-28 22:45:45
dołączam się do pytań "bańka10" i "demi". Proszę o szybką odpowiedź. sleepy.owl@wp.pl
 
 
~bańka10  2012-12-27 16:06:15
Mam pytanie. Czy możliwe jest studiowanie architektury wnętrz, gdy wybiera się w LO profil humanistyczny??? Proszę o szybką odpowiedź:)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl