architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  /  13
~An  2009-03-28 18:18:33
Jestem w 2 kl. liceum, wybieram się na architekturę wnętrz i potrzebuję wszelkich inf. praktycznych jak i korekty prac. Jednym słowem szukam KOREPETYTORA./ Poznań a.zbyszowska@hotmail.com
 
 
~Pawełu  2009-03-23 22:43:26
by iśc na architekture wnętrz co by bylo lepsze, Technikum architektury krajobrazu czy liceum ogolnoksztalcace i jaki profil. Co trzeba zdawać na maturze aby zwiększyły się szanse na dostanie się 9472803
 
 
~Dina  2009-02-17 16:33:22
madziuniek 2009-01-23 19:42:42 Co mam zdać na maturze w liceum plastycznym bym później mofła sydiować architekturę wnętrz? - No chyba plastykę albo kulturę.
 
 
~Dina  2009-02-17 16:31:06
Ludzie! Ja też mam problem z wyborem szkoły średniej. Ale jeśli chcecie studiować Architekturę Wnętrz to najlepiej idźcie do liceum w którym jest duży % zdawalności matur. Przy architekturze wnętrz nie ma znaczenia do jakiej szkoły średniej pójdziesz bo i tak nie ma szkoły średniej która by przygotowała do tego kierunku studiów. I tak przed studiami będziecie musieli chodzić na warsztaty. A żeby się dostać trzeba samamu się uczyć. Można też iść do liceum plastycznego. Ale tak jak np. we Wrocławiu to ich ogólniak plastyczny wogóle nie współpracuje z ASP. W liceum plastycznym jest strasznie dużo zajęć, dlatego zastanówcie się nad tym dokąd pójść. W szkole średniej nastawcie się tak żeby dobrze zdać maturę (tak dla siebie). Kiedy wybierasz się na Arch. wnętrz to oni nie patrzą się na oceny. Piszcie jakbyście chcieli pogadać diana14-1993@o2.pl
 
 
~madziuniek  2009-01-23 19:42:42
Co mam zdać na maturze w liceum plastycznym bym później mofła sydiować architekturę wnętrz?
 
 
~aga  2009-01-20 08:46:02
szkole* / ?
 
 
~aga  2009-01-20 08:45:42
jest mozliwe by dostac sie na studia po innej szkola. znaczy sie jestem na innym kierunku bo niestety nie dostalam sie tam gdzie chcialam no ale chcialabym kstalcic sie pozniej z tego co lubie.
 
 
~ryba  2009-01-19 15:10:49
Hej!!! Jaki profil najlepiej wybrać w liceum żeby się dostać na ASP?? A może najlepiej iść do liceum plastycznego? I co trzeba zdawać na maturze żeby zwiększyć swoje szanse?? Proszę o kontakt e-mail mój adres rybacka@vp.pl z góry dziękuje
 
 
~ania ;P  2009-01-06 18:38:04
no mi sie ta strona bardzo podobo bo żech jest gryfno dziołszka i chca być architektym
 
 
~Dawid  2008-12-17 16:24:49
Witam, jestem studentem 3 Roku ASP w Poznaniu, na kierunku dziennym Architektury Wnętrz, jesli ktoś z was naprawde potrzebuje pomocy, to mogę udzielić korepetycji z rysunku, rysunku technicznego itd, potrzebujecie korekty waszych prac, piszcie dawiddrezek@wp.pl
 
 
~guinevere  2008-11-16 01:07:49
mimbla. Też zastanawialam sie nad studiowaniem architektury krajobrazu, bo to mnie po prostu kręci. Lecz niestety... Do tego potrzeba jest NIESTETY matma. Sprawdzałam rozkład zajęć na Uniwerstecie, na tym kierunku, (powiedzmy wydział:matematyczno - przyrodniczy) i głownie wykłada tam sie: właśnie niestyty Geometria wykreślną, Matematyka z elementami statystyki jest jeszcze połowa zajec z biologii roslin, Zwierzęta w ogrodzie i krajobrazie. troche tego, troche tamtego., dochodzi: Technologia informacyjna ;D , rysunek techniczny. JEst sporo matmy ;((((
 
 
~guinevere  2008-11-16 01:01:21
Pójdę do liceum Plastycznego do Supraśla. Potem zamierzam iść do KUL na historie sztuki, Myśle też nad studiowaniem gdzieś w Akademii Sztuk Pięknych czy coś - architektury wnętrz. Gdy przeczytałam, ze podstawowym przedmiotem jest matematyka, (wiedzialam o tym juz jakis czas, ale nie moglam uwierzyc) Z matmy nie jestem najlepsza, moj najgorszy przedmiot. Ze wszytskich idzie mi dobrze :))) ale matma... Gdyby nie ta matma i gemetria (no jeszcze, jeszcze) to pewnie poszlabym na architeta wnetrz. Tak mi sie to marzy. Cóż, pewnie pojde na historyka sztuki, albo wogole na historie....
 
 
~tina  2008-11-15 18:03:00
a jak najczęściej wyglądają takie egzaminy??
 
 
~Dawid  2008-11-12 01:40:32
nie ma wymogów co do zdawanych na maturze przemiotów, tutaj nie jest istotna wiedza z liceum ale wasze predyspozycje do tego kierunku bo i tak zostaną one zbadane na egzaminie wstępnym, zrobią wam niezły przesiew, wiec sie nie zdziwcie jesli 90 procent z was sie nie dostanie :d zatem proponuje zająć sie rysowaniem, i ołówki do łap :D
 
 
~Dawid  2008-11-12 01:19:42
jak macie pytanka to piszcie do mnie dawiddrezek@wp.pl student architektury ASP Poznan chętnie pomogę, korki tez mogę udzielic pozdrawiam
 
 
~Justyna  2008-11-10 18:52:31
Hej. Chodzę do IIIgim i kompletnie nie wiem do jakiej szkoły mam się wybrac po gimnazjum; interesuje mnie architektura wnetrz i chciałabym to studiowac. Poradzcie coś.proszę! Wybrac liceum cz moze technikum a jak juz to jak profil. GG 13271170
 
 
~mimbla  2008-11-06 20:59:11
A jak jest na ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU? Czy trzeba byc bardzo dobrym z matmy? Bo na przyrodniczy nie trzeba jej zdawać ale obawiam się jak będzie już na studiach. I wogóle jak wyglądają studia i praca? Proszę, napiszcie - jestem w trzeciej klasie i ostatni dzwonek na podjęcie decyzji. Mój mail: gagatka777@poczta.onet.pl
 
 
~Iga  2008-11-04 21:26:51
Aby się dostać na ASP trzeba prawdopodobnie zdać historie sztuki na maturze...A potem oczywiście oddać teczkę, przejść dalej, następnie jest rysunek na uczelni, a potem część teoretyczna z zagadnień architektury wnętrz. Ale mówię tutaj o kierunku architektura wnętrz...
 
 
~Gosiaaa  2008-10-19 12:49:53
Hej mogł by mi ktos powiedzieć co konktetnie trzeba zdawać na maturze by iść na architekture wnetrz bardzo mnie to interesuje i w wolnym czasie czestro robie dla siebie jakies projekty gg 1374849
 
 
~Doti;)  2008-09-30 16:56:15
Moje gg to 13650820 pozdrawiam;)
 
 
str. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl