architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  /  13
~eli  2009-11-22 14:48:13
jak nie masz zdolnosci plastycznych to zapomnij o tym zawodzie! idz na prawnika,lekarza itp.;]
 
 
~dina  2009-11-17 16:16:40
w Nysie jest fajna szkoła! PWSZ wpiszcie w googlach, darmowy dom studenta!
 
 
~ena  2009-11-07 17:46:21
Mam kilka pytań odnośnie kierunku Architektura wnętrz.Bardzo proszę studentów tego kierunku o kontakt,bardzo pilne.Tu mój nr gg: 8567540
 
 
~~Pati  2009-10-29 20:33:49
Ile (okolo) miesiecznie zarabia projektant wnetrz???????
 
 
~~Pati  2009-10-29 20:23:52
Czy wasze zdanie tez jest takie ze do gimnazjum plastycznego idzie sie poto zeby sie nauczyc rysowac????A tam zazwyczaj chodza ci ktorzy juz bardzo dobrze rysuja
 
 
~Jedrek  2009-10-20 21:40:43
Pomocy, bardzo bym chciał zostać architektem, ale nie mam bardzo dobrych umiejętnosci plastycznych, czy ciężko sie dotać, jakie liceum trzeba skończyć i jak przebiegają egazaminy. POMOCY ! pyrek2@onet.eu
 
 
~paula  2009-10-18 10:41:36
Chciałabym zostać projektantką wnętrz ale nie mam zbyt dobrych zdolności plastycznych co mogę z tym zrobić?
 
 
~Goska  2009-09-13 11:35:09
Właśnie moze ktos napisze co trzeba zdawac i czy ciezko jest sie dostac=)
 
 
~Goska  2009-09-13 11:33:43
Witam Chcę sie nieco więcej dowiedzieć o tym kierunki. Jesli ktoś by miał ochotę mi opowiedziec jak to wyglada z blizka bylabym wdzieczna. jestem w 1 lo i nie chciałabym zmarnowac czasu tylko sie przylozyc od początku. bardzo prosze o kontakt=) moje gg4374003
 
 
~natusia  2009-09-05 13:03:08
mam prosbe, interesuje mnie wszystko co jest zwiazane z architekrurą wbętrz jakie uczelnie polecacie, czy jest ciezko sie dostac, jak przebiegaja egzaminy, do jakiego liceum należy pójść itd. itd. mój email: Natusia1612@wp.pl. bardzo prosze o odpowiedź
 
 
~aga  2009-09-03 19:18:30
chcialbym sie dowiedziec jakie przedmioty trzeba dawac na maturze na ten kiedunek i na jakim pozniomie . prosze o szybka odpowiedz : agatusss80@poczta.onet.pl . Z gory dzieki :)
 
 
~monika  2009-09-03 18:42:54
witam. chciałabym sie dowiedzieć jak najwięcej o studiach na wydziale architektury wnętrz. co trzeba zdawać na maturze i na jakim poziomie, czy kierunek jest trudny. Jestem uczennicą klasy 2 Lo i bardzo chciałbym studiować architekturę, dlatego chce się dowiedzieć do jakich przedmiotów bardziej się przyłożyć. Bardzo proszę o kontakt: gg:11460200 e-mail: monika_walaszczyk1@o2.pl
 
 
~~Pati  2009-09-01 21:42:43
ja nie mam zdolnosci plastycznych a moim najwiekszym marzeniem zycia jest zostac projektantem wnetrz pomuszcie mi plis!:(
 
 
~Dina  2009-08-30 22:51:36
Nie zawsze liceum plastyczne pomoże Ci w dostaniu się na arch. wnętrz, dużo osób mówi że nie trzeba do niego iść żeby zostać architektem
 
 
~~Pati  2009-08-26 21:07:46
chcialabym zostac projektantka wnetrz ale nie jestem uzdolniona plastycznie.co mam robic? pomozcie mi. plis!!!
 
 
~Evelight  2009-06-22 12:01:36
~Dina napisała: Ludzie! Ja też mam problem z wyborem szkoły średniej. Ale jeśli chcecie studiować Architekturę Wnętrz to najlepiej idźcie do liceum w którym jest duży % zdawalności matur. Przy architekturze wnętrz nie ma znaczenia do jakiej szkoły średniej pójdziesz bo i tak nie ma szkoły średniej która by przygotowała do tego kierunku studiów. a ja chodze juz 2 rok do szkoły plastycznej i polecam takie są najleprze do arch wnetrz bo macie od razu hist sztuki i malarstwo, rysunek, fotografie i liternictwo a nawet podst projektowania ;) polecam bardzo najleprze jak na ten kierunek ;) pozdrawiam i powodzenia życzę ;)
 
 
~heja  2009-05-08 21:09:41
mam konkretne pytanie jakie szkoły polecacie na architekture wnetrz? co trzeba zdawac na maturze??
 
 
~darius006  2009-04-25 11:25:05
Gdzie mam się wybrać po 3 gim. aby dostać się na studia ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU??? piszci proszę bo za chwilę muszę składać podania... MOJE GG 1713236
 
 
~;))))  2009-04-23 17:43:12
korepetycje z rys.technicznego, projektowania, przedmiotow artystycznych itd. Poznań iziaaa@o2.pl
 
 
~patrycja  2009-03-30 11:20:05
witam! mm pytanie jaka uczelnie polecalibyscie jesli chdzi o Architekture Wnętrz? bardzo prosze o pomoc :)
 
 
str. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl