architektura wnętrz

opis

Architektura Wnętrz - kierunek łączący użytkową grafikę komputerową z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie człowieka. Studia na tym kierunku oferują złożoną wiedzę, której opanowanie pozwoli na sprawne wykonywanie zawodu. Składają się na nią zarówno przedmioty kształtujące wrażliwość artystyczną jak i przedmioty pozwalające swobodnie poruszać się w zagadnieniach technicznych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Elementarnym warunkiem uprawiania zawodu architekta wnętrz są uzdolnienia plastyczne i duża wrażliwość estetyczna.
 • Architekt wnętrz musi mieć dobry wzrok, bezbłędnie rozróżniać barwy, istotna jest też duża sprawność zmysłu dotyku.
 • Zawód architekta wnętrz cechuje duża zmienność miejsc, w których wykonuje swoje różnorodne zadania. Podstawowym miejscem jego pracy jest pracownia (zwykle własna), w której ma pod ręką niezbędne przybory i materiały plastyczne, różne wzorniki, próbki tworzyw, katalogi, literaturę fachową. Ale wyjeżdża (czasem nawet codziennie) do miejsc, gdzie trwa realizacja jego projektu Wybierając przedmioty i materiały odwiedza fabryki, hurtownie, sklepy, galerie, antykwariaty. Bywa na wernisażach wystaw w galeriach, na różnych imprezach handlowych i promocyjnych, chodzi do muzeów i specjalistycznych bibliotek.
 • Architekt wnętrz nad projektem pracuje zwykle samodzielnie i indywidualnie (chyba, że projektuje spółka autorska - dwu, trzech artystów). Ale jego praca wymaga też nieustannych kontaktów z innymi ludźmi: spotyka się z klientami, odwiedza fabryki i galerie itp., konsultuje się z różnymi specjalistami (architektem budowlanym, technologiem i in.). Trudnym zadaniem stojącym przed architektem wnętrz jest dobre porozumienie się z klientem, musi wyczuć jego oczekiwania i równocześnie często przekonać go do własnych pomysłów.
  W wypadku, gdy nadzoruje wykonanie swojego projektu musi nawiązać dobry kontakt z zatrudnionymi ludźmi i umiejętnie przedstawić im swoje wymagania.
 • Architekt wnętrz nie ma normowanego dnia pracy (chyba, że pracuje na etacie - co jest jednak rzadkie). Gdy przyjmuje do wykonania projekt w trybie pilnym, może pracować nawet kilkanaście godzin na dobę. Niektóre zlecenia wymagają od niego wyjazdu do innych, nawet odległych miejscowości. Takie wyjazdy są zwykle krótkie, ale może ich być kilka w ramach pracy nad jednym projektem.
 • Architekt wnętrz ma dużą swobodę w organizowaniu swojej pracy - oceniany jest dopiero końcowy rezultat jego pracy: projekt wnętrza i potem jego realizacja. Sprawujący również tzw. nadzór autorski staje się od razu autorytetem i jednym z szefów (niekoniecznie formalnych) pracowników wykonujących projekt. Odpowiada za dostosowanie projektu do psychofizycznych cech jego użytkowników oraz ich wrażliwości estetycznej.
organizacja

Architekturę wnętrz można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach kierunku - architektura wnętrz:

Przedmioty ogólne:

1. Historia sztuki
2. Rozważania o kulturze
3. Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej
4. Język obcy (do wyboru)
5. Podstawy filozofii
6. Estetyka
7. Media elektroniczne
8. Ergonomia z anatomią
9. Prawo autorskie
10.Podstawy fotografii
11.Historia wzornictwa
12.Wychowanie fizyczne

Przedmioty ogólnoplastyczne i kierunkowe:

1. Rysunek
2. Rysunek z elementami anatomii
3. Rzeźba
4. Malarstwo
5. Malarskie techniki realizacyjne
6. Reżyseria barwy i przestrzeni
7. Psychofizjologia widzenia
8. Perspektywa i aksonometria
9. Liternictwo i podstawy typografii
10.Kompozycja brył i płaszczyzn
11.Materiałoznawstwo
12.Projektowanie wstępne
13.Budownictwo z elementami rysunku projektowego
14.Wybrane zagadnienia z historii wnętrz i mebla
15.Wybrana pracownia artystyczna
16.Pracownia dyplomowa - prac. projektowania wnętrz

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

projektowanie wnętrz -  specjalność  ma na celu wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności warsztatowe w umiejętności aranżacji wnętrz i przestrzeni otwartej. Student uczy się wieloaspektowego kształtowania przestrzeni różnego typu wnętrz z ich wyposażeniem. Program opiera się na niezbędnej wiedzy. Wsparty jest także przedmiotami ogólnoplastycznymi: malarstwem i rzeźbą.

projektowanie mebla -  przygotowuje do projektowania jednostkowych sprzętów oraz ich zestawów służących wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Warsztat projektowy daje możliwość kreowania mebli, sprzętów i innych przedmiotów.

projektowanie wystaw - studenci specjalność  uczą się projektować przestrzeń architektoniczną wnętrz przeznaczoną dla promocji produktów rynkowych. Program oparty jest na wiedzy z obszaru architektury, architektury wnętrz, reklamy, marketingu. Absolwent jest uprawniony do projektowania wnętrz, wystaw i targów.

profil absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie świadomego i odpowiedzialnego kształtowania najbliższego otoczenia człowieka w odniesieniu do architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do indywidualnej i zespołowej pracy projektowej. Zna język obcy na poziomie B2 ESKJ RE oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w odniesieniu do architektury wnętrz. Po ukończeniu studiów II stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno-badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka:

 • architekt wnętrz pracuje na zlecenie klientów, którzy, albo budują nowe budynki, w których będą wyposażali pomieszczenia określając wcześniej program ich zagospodarowania i ich funkcje, albo adoptują istniejące już i wcześniej funkcjonujące pomieszczenia do nowych funkcji. Projektujący wnętrza architekt opracowywał będzie najpierw koncepcję plastyczną zgodnie z sugestiami i potrzebami inwestorów, właścicieli obiektów. Po uzyskaniu ich akceptacji i zatwierdzeniu koncepcji, sporządzi projekt wraz z rysunkami roboczymi, na podstawie  których robotnicy wykonają adaptację.
 • może także zajmować się projektowaniem ekspozycji wystawowych na targach, salonach wystawienniczych, witryn sklepowych oraz scenografią teatralną, filmową i telewizyjną.
 • może również zostać wykładowcą w szkole plastycznej lub szukać etatu w urzędach administracji samorządowej, w pracowniach konserwatorskich i muzeach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent architektury krajobrazu chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy imprezach wystawienniczych.

Informacji na ten temat należy szukać w prasie lub na stronach portali branżowych.

ciekawostki

Zainteresowanych kierunkiem zachęcamy do odwiedzenia:

Wykazu Okręgowych Izb Architektów -

Portali dla architektów:

Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
~mruP3sKz  2017-06-14 09:10:42
How neat! Is it really this silmpe? You make it look easy.
 
 
~Xz4zjJVOLWTx  2017-06-14 06:52:19
I think it would be interesting to have it trace your genealogy and current conditions, but I wouldn't want to know the likely cause of my death. I think I have an antitcon-rarian attitude. My mother is timid and so is her mother.Three of my grandparents are still alive and mostly healthy and my grandpa committed suicide. One of my great-grandpas died of colon cancer in his mid 80s, his wife lived to be 92, but I'm not sure what her death was from. I think a few of them died from smoking related cancers and I'll never try that.
 
 
~XoT53OfcRNpG  2017-06-14 06:06:12
Hallo Peter & Carla,Wat een mooi landschap zeg. Ik kijk met plezier naar deze mooie fo7&#o821t;s. Werkelijk geweldig zo aan de andere kant van de wereld. Waar zijn jullie eigenlijk met oud en nieuw?
 
 
~F4vBbVy1eU  2017-06-14 06:04:38
HAPPY HOLI TO ALL ! and i miss holi so much like anyother fe0#tvals&i823s;Specially during festivals we miss home like anythin..Yea it’s hindu origintated festival but i’ve played holi with my frens with other religions too, back home …It’s a festival of joy,color n friendship ..so lets celebrate it that way…Lets not bring religion in between..Happy n safe holi
 
 
~kn  2016-07-14 12:28:24
Po wakacjach zacznę 2 kl liceum profil mat-fiz-ang i zastanawiam się nad architekturą, tylko nie wiem co wybrać architekturę wnętrz czy może architekturę i urbanistykę, co polecacie? Gdzie najlepiej studiować i jak te studia wyglądają? jakie rozszerzenia na maturze? Czy poradzę sobie na tym kierunku jesli mam średnie zdolności plastyczne ale za to jestem dobra z przedmiotów ścisłych? i gdzie można isć na zajęcia z rysunku w woj warmińsko mazurskim? . Proszę kogoś doświadczonego o odp na kn010203@wp.pl z góry dziękuję ;)
 
 
~architekt  2016-04-21 14:16:27
Izba architektów zrzesza TYLKO architektów inżynierów. Architekci wnętrz nie są w niej zapisani. Na studia Architektura Wnętrz nie jest potrzebna matematyka ani fizyka - zagadnienia sa traktowane pobieżnie, bo i tak nie wolno "Wnętrzarzowi" ruszać konstrukcji bez konstruktora (faktycznie to i mgr inż. architekt też samodzielnie nie zawsze może zmieniać konstrukcję). Bardziej potrzebna będzie historia i może jakaś wiedza o świecie, a przede wszystkim wyczucie estetyczne. Umiejętności rysunkowe są niezbędne, ponadprzeciętne. Jak napisał ktoś wyżej - jeśli uczysz się matematyki i pięknie rysujesz, lepiej startuj na architekturę i urbanistykę na politechnice. Architekturę wnętrz polecam osobom słabym z przedmiotów ścisłych, ale z pasją tworzenia sztuki użytkowej.
 
 
~Nata  2016-01-15 19:28:16
Hej! Chodze do liceum o profilu matematycznym, tez jestem zainteresowana architektorą wnętrz, mega się na to napaliłam, i chce wiedzieć od kogoś doświadczonego o tych studiach czy warto, czy jest trudno, co jest potrzebne i wg . E-mail natalka__08@wp.pl. Bardzo prosze o informacje będe wdzięczna :)
 
 
~o boze agneska  2015-11-21 13:46:12
A ja sobie jestem na humanie (pol-geo-wos) 1 LO. I szukam pomysłu na życie. Myślałam o architekturze wnętrz, podyplomowo dziennikarstwo. Co wy na to? ;))
 
 
~zuza  2015-09-06 20:06:18
Hej :) Jestem uczennica liceum profilu menadzerskiego - j.ang.,matematyka,geografia. Od zawsze interesuje się architektura wnetrz i chciałabym ja studiować. Matematyka idzie mi średnio, z fizyką jest okropnie i rysuje dla przyjemności, projektuje też własne t-shirty. Czy studia architeckie sa trudne? Bardzo bym prosiła doswiadczona osobe o radę, gdyż jestem w kropce :( Zastanawiam się nad jeszcze jednym kierunkiem studiów, ale do architektury mnie chyba bardziej ciągnie. Matura za 2 lata ale słyszalam ze trzeba brac dodatkowe lekcje z rysunku. Piszcie na mojego e-maila zuzik10@interia.pl
 
 
~olaa  2015-02-20 19:04:08
jestem w 1 klasie liceum o profilu matematycznym. do drugiej klasy jako wybiram prawdopodobie geografie a drugi własnie jeszcze nie wiem... mysle nad architekrurą tylko zupełnie niewiem jak sie do tego zabrac...:( jakie wybrac rozszerzenia na maturze? czy trzeba umiec dobrze rysować? bo ja z tym mam problem, nie jestem uzdolniona... prosze mi pomóc i doradzić...czekam na odpowiedz :) z góry dziękuję :) e-mail : aleksdz66@wp.pl
 
 
~Laura  2015-02-02 21:37:55
Jakie przedmioty powinnam zdać na maturze, aby dostać się na architekturę wnętrz we Wrocławiu? Matura za 2 lata, jestem teraz na profilu matematyczno-fizycznym. Chciałabym też wiedzieć jakie umiejętności będą mi potrzebne. Mam zamiar zapisać się na zajęcia z rysunku, czy jest coś jeszcze co będzie mi potrzebne do dostania się na studia? proszę o odpowiedź : 040298l@wp.pl
 
 
~  2014-10-17 12:16:56
Jakie przedmioty na architekturę wnętrz na asp we Wroclawiu? paulinakubok@wp.pl
 
 
~Marta  2014-09-03 18:27:29
Hej :) Jestem uczennica liceum (na profilu menadzerskim- j.ang.,matematyka,geografia). Od dziecka interesuje mnie architektura wnetrz. Chciałabym ja studiować. Gdy remont przewidywany jest u kogos z rodziny to zasze sie tym ekstcytuje że moge sie w remont właczyc i podać parę pomysłow :p Kompletnie nie wiem na jakie studia najlepiej isc, odrazu powiem ze rysuje tak srednio ale mam pasje i chyba to sie Iiczy z matematyka idzie mi w miarę. Czy studia architeckie sa trudne? Bardzo bym prosiła doswiadczona osobe o radę :) ,bo jestem w kropce :( Matura za 2 lata ale słyszalam ze trzeba brac jakies dodatkowe lekcje z rysunku. Proszę o poradę. Piszcie na mojego e-maila n-maniak@wp.pl
 
 
~opsss  2014-06-12 22:13:02
Hej:) Jak dokładnie wygląda przebieg zadania specjalistycznego na AW? Na czym polega omówienie tego zadania?O co mogą zapytać? Czy wymagana jest jakaś niesamowicie szczegółowa wiedza z zakresu historii sztuki? Z góry dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam :D
 
 
~alicja  2014-06-05 18:14:12
witam, czy ktoś z obecnie studiujących bądź ktoś z absolwentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie mógłby wypowiedzieć się o tym kierunku, jak to jest na tej uczelni?
 
 
~nieprzytomna  2014-01-06 16:09:58
Mam wiele pytań co do tego zawodu i przygotowania do niego.Prosiłaby osobę przygotowującą się/pracującą w tym zawodzie o rozmowę,mój numer gg :48517859
 
 
~nieprzytomna  2014-01-06 15:59:52
Mam wiele pytań co do tego zawodu i przygotowania do niego.Prosiłaby osobę przygotowującą się/pracującą w tym zawodzie o rozmowę,mój numer gg :48517859
 
 
~Paula  2013-09-24 00:09:50
Wybiera się ktoś na wsh do wrocławia od października 2013? na AW oczywiście :)
 
 
~fanaberia  2013-08-06 16:23:36
Jeśli chcecie mieć architekturę wnętrz na bardzo wysokim poziomie, to [polecam tylko politechnikę łódzką (chyba jedna politechnika z tym kierunkiem). Co prawda kształci tylko na I stopniu, ale macie tytuł inżyniera. Wszystkie ASP kształtują was pod kątem artystyczno-plastycznym, tutaj jest on bardziej techniczno-praktyczny, aczkolwiek elementów artystycznych nie brakuje. Zresztą nie oszukujmy się, że ASP "produkują" artystów, a politechniki właśnie inżynierów. Ja w tym roku dostałam się własnie tam na architekturę wnętrz, chociaż marzyłam o architekturze i urbanistyce, ale niestety - jak już napisała koleżanka niżej - progi były bardzo wysokie. Teraz jestem w kropce, bo dostałam się jeszcze na gospodarkę przestrzenną na politechnice warszawskiej i na SGGW na ekonomię i kompletnie nie wiem co zrobić... Ale nie będę was zamęczała swoimi problemami. Ogólnie poszłabym do Łodzi, ale zniechęca mnie fakt, iż na tym kierunku można studiować tylko 3 lata, nie ma możliwości magisterki. No i nie ma praktycznie chłopaków (na całym roku jest 30 osób, przy czym na innych kierunkach ponad 100, jeśli nie więcej) :P Jeśli chodzi o rysunek i maturę: MATURA JEST BARDZO WAŻNA, jeśli chodzi o politechniki (a wiadomo, że architektura jest o wiele lepsza na polibudach, niż na ASP). Wiadomo, że decydujący jest rysunek, ale wyniki matury podnoszą bardzo waszą punktację (w zależności od uczelni przelicznik jest różny, ja składałam tylko na ten kierunek do Łodzi), ja zdałam wszystkie podstawy powyżej 90% i rozszerzenia z matmy, angola i gegry na ponad 70%. Gdybym nie zwaliła gegry i angola, dostałabym się spokojnie na architekturę i urbanistykę, ale niestety tak się nie stało. Punkty z rysunku sumuje się z wynikami matur i na tej podstawie wybiera się najlepszych kandydatów. Żeby w ogóle być branym pod uwagę trzeba mieć co najmniej 50% z rysunku. Tak więc MATURA MA ZNACZENIE przy rekrutacji i to jak widzicie bardzo duże, bo stanowi ponad 50% waszych punktów. Nawet jeżeli zdacie super rysunek, mogą was nie przyjąć, bo mieliście za mało z matur i po zsumowaniu nadal nie przekroczycie progu. Także nie olewajcie matur, skupcie się na matmie i języku obcym. Jeśli chodzi o sam rysunek mnie można nazwać samoukiem. Lubię rysować jak mnie najdzie ochota, czyli bardzo rzadko :D Może zrobię z 3 rysunki na pół roku... Na żadne lekcje nigdy nie chodziłam. Po prostu mam to wyczucie perspektywy, cieni i kontrastów od małego. Na swojej pierwszej w życiu lekcji byłam na dwa dni przed egzaminem... Powiedziano mi wprost, że jak na pierwszy raz jest super, chociaż widać, że mam zaległości. W ekspresowym tempie pokazano mi kilka ważnych trików i technik, o których nie miałam zielonego pojęcia, a dzięki nim zdałam egzamin. Jeśli miałabym cofnąć czas, nigdy nie zaczęłabym chodzić regularnie na lekcje z rysunku, są dość drogie, a i tak liczy się twój talent i zaangażowanie. Rysować możesz sam w domu, od czasu do czasu pójść na lekcję, żeby nauczyć się nowych rzeczy i aby ktoś profesjonalnie ocenił twoje postępy. Zauważyłam też, że jeśli ktoś pokłada całe nadzieje w tym, że chodził na rysunek i na pewno zda, bo przecież tyle lat pracy nie może się zmarnować, to potem ma ograniczone myślenie, bo jak wiecie sama technika pracy nie uratuje. Można pięknie rysować, ale jeżeli praca będzie pusta, bez pomysłu, to nic wam nie pomoże. Pomysłem i kompozycją możecie wiele zyskać. Na koniec powiem Wam jedno: nie miejcie takich niskich aspiracji i nie przygotowujcie się na architekturę wnętrz, a jeśli już to na architekturę i urbanistykę. Prawda jest taka, że ten kierunek ogranicza bardzo pewne horyzonty. Każdy dobrze wie, że po architekturze i urbanistyce można projektować także i wnętrza, a po architekturze wnętrz nie zaprojektujesz nawet zwykłej szopy, domu, nie wspominając już o biurowcach i wielkich budynkach. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chociaż wydaje mi się, że powiedziałam wszystko co mogłam, to proszę pisać pytania na mój mail: xfanaberia2@gmail.com
 
 
~marta  2013-08-05 15:56:46
Na Politechnikę Łódzką w tym roku były strasznie wysokie progi - żeby się dostać trzeba było mieć 770 punktów, ja pisząc rozszerzenie z matematyki i angielskiego na bardzo dobry wynik i zaliczając egzamin z rysunku również z niezłym wynikiem niestety nie zostałam zakwalifikowana... Więc z tą maturą podstawową na obojętne ile to według mnie kpina. Może zależy od uczelni, ale w Łodzi zdecydowanie trzeba mieć więcej.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  13
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl