inżynieria nanostruktur

opis

Nanotechnologia stanowi jedno z największych wyzwań naszych czasów, a dziś szeroko już ingerujące w nasze życie codzienne. Obecnie obserwuje się gwałtowny rozwój nano-nauk i technologii z pogranicza nauk z zakresu fizyki, chemii i informatyki. W najbliższych latach przewiduje się znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie, również w Polsce. 

Student w trakcie studiów posiądzie wiedzę z zakresu podstaw fizyki, matematyki i chemii oraz umiejętność poprawnego stosowania metod matematyczno-przyrodniczych, a także umiejętność posługiwania się narzędziami pomiarowymi. Dodatkowo posiądzie on umiejętność programowania oraz stosowania ścisłych metod obliczeniowych do opisu stanu układu. 

organizacja

Inżynierię nanostruktur można studiować na Uniwersytecie Warszawskim, w trybie stacjonarnym (dziennym), w systemie studiów I (licencjat) i II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na inżynierii nanostruktur (grupa przedmiotów ogólnych):

 • techniki pomiarowe w nanotechnologii,
 • modelowanie nanostruktur,
 • fizyka materii skondensowanej,
 • fotonika,
 • technologie i projektowanie nowych materiałów,
 • chemia stosowana, nano-odpady i zarządzanie chemikaliami,
 • rachunek różniczkowy i całkowy,
 • algebra z geometrią,
 • analiza,
 • programowanie i metody numeryczne,
 • mechanika i szczególna teoria względności,
 • pracownia analizy danych,
 • elektrodynamika,
 • pracownia fizyczna i elektroniczna,
 • elementy termodynamiki i fizyki statystycznej,
 • krystalografia z elementami teorii grup,
 • mechanika i chemia kwantowa z elementami spektroskopii molekularnej,
 • chemia nieorganiczna z elementami syntezy nieorganicznej,
 • chemia fizyczna,
 • chemia organiczna z elementami biochemii,
 • analiza instrumentalna,
 • fizyka materii skondensowanej z elementami krystalochemii.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

profil absolwenta

Absolwent kierunku jest przygotowany do pracy w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym i optolektronicznym. Może również znaleźć zatrudnienie w firmach działających w dziedzinach związanych z inżynierią materiałową, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, metalurgicznym i tworzyw sztucznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►

ciekawostki

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zobacz:

 1. video na temat kierunku - http://www.youtube.com/inzynieriananostruktur


Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~studentka_nano  2015-03-09 22:03:16
Witaj :) z doświadczenia wiem,że w sumie zazwyczaj trudniej jest zaliczyć chemię osobom które tego przedmiotu w liceum nie miały ( chociaż i tak się zdarza,że nawet te co miały, muszą być później na warunku). Nie ma określonej reguły co do tego. Jeśli jesteś osobą ambitną, chłonną wiedzy to na pewno sobie poradzisz. Musisz liczyć się jednak z tym,że trzeba wcześniej przygotowywać się do wejsciówek/sprawdzianów, a jesli jakieś podstawy są ci obce radzę przyswoić sobie jeszcze przed rozpoczęciem danego przedmiotu. Znam takie osoby "typowo fizyczne" :> które nie odpuściły sobie chemii i uczyły się do niej, przy okazji będąc zwolnionym z egzaminu i mając pozytywną ocenę z ćw/lab/prosem. Także życzę powodzenia, a dla chcącego nic trudnego!
 
 
~  2015-01-26 20:35:06
Witam, on niedawna jestem zainteresowany inżynierią nanostruktur i wydaje mi się najtrafniejszym dla mnie wyborem, ale mam pytanie do studiujących, otóż z fizyki czuję się pewnie, z matmy w miarę też, jednakże w szkole, z powodu profilu klasy nie mam chemii, czy idzie to przed / w trakcie studiów nadrobić? Z góry dzięki za odpowiedzi :)
 
 
~wiktorka  2014-07-14 18:59:17
maturzystka_podl a ile miałaś punktów i na którym miejscu z nimi skończyłaś?
 
 
~maturzystka_podl  2014-07-11 15:47:43
dostałam się na inzynierię nanostruktur, dzięki wielkie wszystkim tym, którzy udzielali rad ;) dozobaczenia w październiku!
 
 
~sas  2014-06-30 21:01:03
Co się bardziej opłaca studiować inżynierię materiałową na pw czy inżynierię nanostruktur?
 
 
~siddharta  2014-06-10 13:31:41
i czy z przewidywanymi wynikami z matur na poziomie 80-85 mogę się dostać?
 
 
~siddharta  2014-06-10 13:31:02
zaraz, twierdzisz, że dostają się wszyscy chętni, tymczasem krótkie wyszukiwanie w google pozwala dotrzeć do strony, która wyświetla liczbę kandydatów na miejsce na uczelniach, dla IN jest to koło 3 http ://rekrutacja .uw. edu.pl/files/pdf/statystyki2012_liczba_kandydatow.pdf jak to w końcu jest, jaki był najniższy wynik przyjętego w zeszłym roku? złącz link ponownie, nie mogę go wkleić bez komunikatów
 
 
~maturzystka_podl  2014-05-21 11:21:10
Dziękuje za odpowiedź ;) a mam pytanie odnośnie pracy po studiach i stażach w trakcie. czy uczelnia daje jakieś oferty i gdzie i po jakim czasie mozna ubiegac się o staże? W opisie kierunku są wymienione branże w których mozna odnaleźć zatrudnienie, a sa jeszcze jakieś oferty? może ktos już pracuje, lub miał taka sytuację?
 
 
~Abc  2014-05-12 17:26:12
przede wszystkim, ze na inzynierii nanostruktur wcale nie realizyje sie tych trzech przedmiotow po lepkach. Owszem, na magister e wybierasz juz sobie konkretna specjalizacje, ale jezeli chcesz to doktorat mozesz robic i z fizyki i z chemii. A to chyba swiadczy o tym ze otrzymujesz gruntawna wiedze z tych dwoch dziedzin :) Jezeli masz jeszcze jakies pytania to pytaj smialo.
 
 
~maturzystka_podl  2014-05-10 23:15:02
Dziękuję bardzo za odpowiedź ;) dzięki niej jestem prawie przekonana co do studiowania tego kierunku, rady te są niezwykle cenne, zapewne przesądzą o moim dalszym życiu. A i te zajęcia wyrównawcze, zainteresuję się nimi z pewnością. Coś podejrzewam,że w końcu wiem co chcę w życiu robić,dzięki wielkie! A i takie pytanko, słyszałam głosy,że to nic że będziesz posiadała wykształcenie w zakresie 3 przedmiotów, ale zrealizowane będziesz je miała "po łebkach" , a pracownicy wolą tych co studiują jedną dziedzinę ale wymagającą, czy jest to w ogóle prawdą? bo wydaje mi się że taka osoba się myli, gdyż dzięki powiązaniu 3 ścisłych przedmiotów jesteś elastyczny do każdej pracy, czy się mylę? :)
 
 
~***  2014-05-05 12:26:39
Maturzystko! O próg punktowy nie powinnaś się obawiać, nie jest zbyt wysoki, dostają się prawdopodobnie wszyscy chętni, około 60 osób. Studia się niezwykle wymagające, plan jest napięty, bardzo dużo osób odpada już po pierwszej sesji, więc robi się bardzo kameralnie. Jeżeli jesteś pracowita i systematyczna - istnieje szansa, że dasz radę :D Już od samego początku zaczynasz zabawę z matematyką wyższą i chemią, po klasie biologiczno - chemicznej całki mogą się wydawać czarną magią, ale wszystkiego da się nauczyć. Dodatkowo, twoi znajomi którzy wybiorą politechniki czy jakieś inne uczelnie, ten sam materiał będą realizowac dwa razy dłużej. We wrześniu są organizowane kursy wyrównawcze, więc może warto się nimi zainteresować. Pozdrawiam, do zobaczenia w październiku na nowym wydziale! :D
 
 
~maturzystka_podl  2014-04-30 13:20:26
Już za kilka dni zdaję maturę, oprócz podstaw dodatkowo zdaję na rozszerzeniu matmę,chemię, biologię. Cały rok nastawiałam się na studia chemiczne na PW, gdyż bardzo lubię ścisłe przedmioty, nie sprawiają mi trudności, ale odkąd byłam na dniach otwartych PW i po tym co czytałam na forach chyba zrezygnuję z zamiaru studiowania Technologi Chemicznej. Nie ma pociągających przykładów, i perspektyw pracy w Polsce. Czystej chemii jako takiej nie zamierzam studiować, ale kierunek inżynieria nanostruktur bardzo mnie zainteresował (przyznam szczerze że miałam wątpliwości czy w ogóle składać na UW-gdyż ta uczelnia wydawała mi się bardziej humanistyczna, aniżeli większą wagę miałyby mieć przedmioty ścisłe). Niech was nie zmyli biol-chem które zdaję, nie. na medycynę się nie wybieram :) Chciałabym się zapytać studentów/absolwentów tego kierunku jak w ogóle wyglądają studia? Wysoki jest próg punktowy? Dużo osób się dostaje? Perspektywy obiecujące, liczę na wyczerpujące odpowiedzi, z góry dzięki! :)
 
 
~xxx  2014-03-06 22:36:19
Kierunek bardzo, bardzo wymagający, niezwykle duże (przy zachowaniu pełnej teorii i nieomijaniu wyprowadzeń itp) tempo, które wraz z postępem studiów rośnie. Wymaga systematyczności i dużego wkładu własnego, samozaparcia. Tempo jest naprawdę kilka razy wyższe w porównaniu do np. tych samych (np analiza) przedmiotów na innych uczelniach np politechnikach, przy czym tutaj robione dużo dokładniej. To praktycznie studiowanie wielu dziedzin na raz. Satysfakcja i samoświadomość są potem jednak bardzo duże. Niestety albo stety, to studia typu - idź i się poświęć, albo nie przychodź, bo nie ma to wtedy sensu, na pewno nie jest to kierunek, na który się idzie, żeby mieć jakieś studia i się dobrze bawić, obijać. Bardzo dużo osób rezygnuje/odpada. Dodam, że plan tygodnia potrafi być naprawdę mocno wypełniony, trudno czasem nawet znaleźć pasujący lektorat. Dla ambitnych i zdecydowanych na bardziej naukową karierę - polecam.
 
 
~sluuz  2013-05-19 23:19:15
nie nie wiem czy tak koniecznie dla orłów. sam studiuję, w LO nigdy orłem nie byłem (2 z chemii xD). przed pierwszym rokiem organizowane są kursy wyrównawcze z fizyki, chemii i matematyki więc kto zainteresowany i włoży troche pracy, da radę się podciągnąć. lecz trzeba duuużo motywacji żeby wszystko ogarnąć. za to satysfakcja jaką się otrzymuje po zaliczeniu jest nieproporcjonalnie wielka w porównaniu do włożonego (dodam: bardzo dużego) trudu. myślę że na kierunku odnajdą się wszyscy ci którzy niekoniecznie są wyżej wspomnianymi orłami, ale ci których żywo interesują nauki ścisłe. wtedy duże tempo nauki nie powinno przeszkodzić w spokojnym studiowaniu. bless ;)
 
 
~  2012-12-25 12:48:15
Faktycznie kierunek kosmiczny ;] Ale daje gruntowną wiedzę z zakresu fizykochemii i nanotechnologii więc tacy absolwenci (teoretycznie) powinni być nie do przecenienia
 
 
~xxsr  2012-07-16 12:42:04
Kierunek MEGATRUDNY ale ambitny :D Polecam dla orłów, którym nie sprawia problemu matematyka, fizyka i chemia
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl