konserwacja i restauracja dzieł sztuki

opis

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki działania polegające zabezpieczaniu dzieł sztuki przed niszczącym działaniem czasu, przedłużaniu ich istnienia i wskazaniu najkorzystniejszych warunków przechowywania.

 

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Niepowtarzalność każdego dzieła sztuki sprawia, iż zawód konserwatora wymaga przede wszystkim dużej odpowiedzialności za powierzone prace i postępowania tak, aby nie szkodzić dziełu sztuki.
 2. Konieczność wielokrotnego powtarzania pewnych czynności konserwatorskich sprawia, iż wymagana jest umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas, cierpliwość, i niepopadanie w mechaniczny sposób pracy.
 3. Restauratorzy powinni odznaczać się precyzją i dokładnością.
 4. Przeciwwskazaniami do pracy w tym zawodzie są alergie na chemikalia oraz niesprawność manualna i wady wzroku.
organizacja

Konserwację i restaurację dzieł sztuki można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na konserwacji i restauracji dzieł sztuki:

 • rysunek, anatomia plastyczna, malarstwo i rzeźba
 • technologia i techniki dzieł sztuki
 • historia sztuki i nauki pomocnicze
 • propedeutyka filozofii i teoria sztuki
 • socjologia kultury

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektury:

 • konserwacja malarstwa i rzeźby drewnianej polichromowanej
 • konserwacja i restauracja malarstwa ściennego
 • konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej, narzutowej i ceramiki
 • rzeźba
 • techniki rzeźbiarskie
 • kopia rzeźb. i elementy rekonstrukcji
 • technologia konserwatorska i inwentaryzacja
 • technologia malarstwa ociennego
 • rysunek i kompozycja projektowa

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Przykładowe specjalności realizowane na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki:

 • konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej
 • konserwacja i restauracja książki, grafiki i skóry zabytkowej
 • konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektury
 • konserwacja i restauracja tkaniny zabytkowej
 • konserwacja i restauracja papieru i skóry
 • konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych
profil absolwenta

Absolwenci kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • pracowniach konserwatorskich
 • muzeach
możliwości rozwoju

Absolwenci konserwacji i restauracji dzieł sztuki mogą:

 • zostać historykiem sztuki po ukończeniu odpowiednich studiów podyplomowych
 • pełnić funkcję rzeczoznawcy po wykazaniu się dość dużym dorobkiem zawodowym


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~boy  2016-03-01 19:07:13
Konserwacja to szalenie interesująca dziedzina i dająca duże możliwości. Jednak trzeba pamiętać, że Toruń leci tylko na swojej legendzie, bo konserwacja w Toruniu to poziom zerowy. Profesorowie zakochani w materiałach badanych 50 lat temu, nie interesują ich nowości w konserwacji, może się zdarzyć tak, ze przez całe studia będziesz robić jeden obiekt ( i takie są przypadki). Prawdopodobnie nieestetyczny i mało wartościowi, ale będą Ci próbowali wmówić, że ten kawałek kamiennego klocka to dzieło sztuki. Programy nauczania z roku na rok coraz bardziej okrojone.
 
 
~oli  2015-04-17 11:49:27
na konserwę ważny jest rysunek i malarstwo=teczka profesjonalna.Następny etap to egz praktyczny z rys i mal.Nigdy nie wiadomo które prace spodobają sie Komisji.Jeśli Kandydat ''zda'' praktyczny i zdobędzie ok. 100% -85% to może liczyć na przyjęcie pod warunkiem że pisał rozsz maturę. Studia przyjemne jak się lubi i uczyc i dłubać.I wszystkiego b.dużo i nauki/chemia,hist.sztuki/ i ćwiczeń-rysunek,malarstwo itp.Generalnie im bliżej sesji tym mniej śpimy-musi wystaczyć 2 godz.;0 snu. Co do przyszłej pracy i płacy to tak naprawdę co się komu zdarzy Studia dla wytrwałych i fanów sztuki
 
 
~do Schilo  2015-01-18 08:57:41
Ciekawe czy "Schilo" będzie konserwował książki, bo słownika ortograficznego pewnie nigdy nie miał w ręce. He...
 
 
~Schilo  2014-04-27 00:10:28
Przedmioty, które Ci się przydadzą do zdania na maturze: - histuria sztuki - lepiej tą rozszeżoną, bo jest łatwiejsza od podstawy, poważnie, - chemia z tego co pamiętam, też liczyli język obcy albo polski, tak mi sie wydaje. Polecam też zdawać rozszeżone, bo za podstawy jest o pół punktów mniej w przeliczeniu, zresztą wszystkie informacje znajdziecie na stronie wydziału.
 
 
~Schilo  2014-04-27 00:06:04
Ja studiuje konserwacje w Toruniu. Egzamin polegał na przeglądzie teczek - I dzień, ocena tak/nie (albo przechodzisz albo nie), trzy następne dni to rysunek modela i malarstwo martwej po 8 godzin dziennie, i te prace oceniano łącznie max na 100 punktów. Jeśli jesteś po rozszeżonej chemii w LO to ta tutaj to pikuś, a i ludzie z plastyków sobie radzą dobrze. Wydaje mi sie, ze historia sztuki jest tu najtrudniejsza, sporo do ogarnięcia (mimo, że zdałam na 90% rozszeżoną maturke z HS). Profesorowie też idą na ręke, podwyższają ilość punktów do progu. No też trzeba umieć malować :)
 
 
~gość  2014-03-19 17:44:07
Orientuje się ktoś jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze żeby sięmdostać na ten kierunek i czy bardzo patrzą przy rekrutacji na średnią i wyniki maturalne?
 
 
~zgredek  2013-09-04 12:02:37
Maly modlitewnik z XIII wieku? Dziecko, a kto Ci da taki modlitewnik do konserwacji tak zaraz po studiach :-) Moze od razu taki na ktorym kleczal Chrobry na koronacji :-) ?? Mlody konserwator ma ciezko, robi co mu dadza i za nie duze pieniadze. Z czasem sie moze i dorobisz ale musisz byc w tym w miare dobry. No i pracowity. Robota zmudna, czasem trudna (gorac lub mroz), czasem po prostu skrobanie scian:) Ale fajna bo nie monotonna. Roboty sie zmianiaja, raz to raz tamto. Jak jestes chetny i masz zaciecie artystyczne/estetyczne i jeszcze chce ci sie uczyc chemi i hisori sztuki to fajna sprawa. Ciekawy zawod ale nie ma na pocztku kokosow!!! Acha i to jest raczej dla osob, ktor chetnie by mialy swoj biznes, wiec trzeba miec glowe tez do interesow!!!
 
 
~Anna  2013-07-17 10:32:33
jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze?
 
 
~mephisto  2013-04-20 13:12:34
a jak to jest z dostaniem się na taki kierunek?
 
 
~Jatsuru  2013-03-10 22:07:18
Jak mniejwięcej wyglądają takie studia jestem w 1 lo i tak się zastanawiam czy by nie iść
 
 
~lo  2013-01-18 18:10:41
Ja studiuję konserwację w Toruniu, czyli w najlepszym ośrodku w Polsce, który takiego rodzaju studia prowadzi. Bardzo polecam, ale należy liczyć sie z tym, że na konserwacji jest bardzo dużo(!) nauki i dużo zajęć manualnych.
 
 
~mk  2012-10-28 15:52:08
Orientuje się ktoś, czy egzamin z rysunku jest trudny? trzeba wcześniej chodzić na lekcje rysunku i malować niemal profesjonalnie?
 
 
~Queen_Isajah  2011-12-18 18:31:08
Iść na pewno warto, chociażby do Torunia na UMK bo tam jest najlepsza konserwacja. Studia 6 letnie jednolite, ale bardzo ciekawe a i dobre pieniądze można zarobić oczywiście nie na początku, ale koszt odrestaurowania małego modlitewnika z XIII wieku to koszt około 30 tysięcy złotych.
 
 
~gosia  2010-10-27 23:00:32
hej, mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat studiowania konserwatorstwa? Czy jest wymagany równie wysoki poziom 'prac z teczki' i egzaminu praktycznego jak na malarstwie? Jak wyglądają zajęcia praktyczne?
 
 
~lawendka  2010-06-01 21:28:04
a warto iśc na ten kierunek???
 
 
~gosc  2009-07-16 19:46:17
nie ma zaocznej konserwacji..
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl