nauki o rodzinie

opis

Nauki o rodzinie to kierunek, który ze względu na interdyscyplinarność umożliwia połączenie wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, ekonomicznych, prawnych i medycznych. Każda z tych dziedzin zajmuje się problemami rodziny, a studia te są odpowiedzią na istniejące potrzeby społeczne.

W toku studiów nabywa się kwalifikacje z zakresu udzielania wstępnej pomocy pedagogicznej i psychologicznej, odpowiedniego oddziaływania profilaktycznego, a także diagnozy i terapii pedagogicznej. Absolwent kierunku nauki o rodzinie będzie przygotowany do postrzegania rodziny jako jednego, wspólnie działającego organizmu, ale również do jednostkowego rozpatrywania problemów każdego z członków rodziny.

Poza atrakcyjnymi perspektywami zawodowymi, studia gwarantują również możliwość wszechstronnego rozwoju własnej osobowości.

organizacja

Nauki o rodzinie można studiować w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów pierwszego (licencjackie) oraz drugiego (magisterskie) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na kierunku nauki o rodzinie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • filozoficzne koncepcje rodziny,
 • socjologia wychowania,
 • socjologia rodziny,
 • psychologia małżeństwa i rodziny,
 • pedagogika opiekuńczo- wychowawcza z metodyką,
 • demografia,
 • seksuologia,
 • metody planowania rodziny,
 • gerontologia,
 • trening komunikacji interpersonalnej,
 • prawo rodzinne i opiekuńcze,
 • rodzina w religiach i ruchach religijnych,
 • etyczne problemy życia społecznego.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • asystent rodziny,
 • polityka społeczna wobec rodziny,
 • nauczyciel przygotowania do życia w rodzinie,
 • kurator sądowy ds. rodziny,
 • poradnictwo rodzinne,
 • mediacja rodzinna,
 • profilaktyka społeczna.
profil absolwenta

Absolwent kierunku nauki o rodzinie może podjąć pracę w charakterze:

 • doradcy rodzinnego,
 • specjalisty do spraw rodziny,
 • pracownika w placówkach pomocy i opieki społecznej,
 • konsultanta poradni małżeńskich i rodzinnych,
 • nauczyciela zajęć edukacyjnych w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego,
 • pracownika wymiaru sprawiedliwości,
 • animatora środowiska rodzinnego,
 • pracownika socjalnego.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~sylwia  2016-07-13 20:57:09
studiowałam nauki o rodzinie, o po studiach juz mam ponad pól roku doświadczenia pracy asystenta rodziny. Bo tak naprawdę po tych studiach nic innego robić nie możemy
 
 
~Podusia  2015-01-21 14:24:27
Siemka, mam pytanie , chcę dostać się na nauki o rodzinie do uwm w olsztynie i nie jestem pewna z rozpiski . która jest na stronie , jakie rozszerzenia powinnam zdawać na maturze. Jestem rocznikiem nowej matury, stąd moje pytanie , czy wystarczy jedno rozszerzenie spośród tych , które są tam podane? np język polski i cała podstawowa. Poproszę o odpowiedź kogoś kto jest zorientowany na maila podusssia@o2.pl :)
 
 
~AA.  2014-12-03 18:13:59
Ogolnie studiuje ostatni rok na UWM NoR . polecam , dla zabicia czasu , lekko przyjemnie , bez stresu , mozna jednoczzenie pracowac . tylko co dalej jak mamy tak okrojone studia magisterskie ? co pozniej przeciez nie pojde na Administracje badz Pedagogike ogolna ..;/
 
 
~Sarna  2014-12-02 17:43:58
Bardzo ciekawe studia interdyscyplinarne. Wszechstronny rozwój intelektualny, bardzo potrzebny we współczesnym, trochę "pogmatwanym" świecie. Korzysta z wiedzy nie tylko osoba studiująca, ale bardzo szybko środowisko rodzinne i ludzie wokół nas. Te studia uporządkowały mój chaotyczny sposób postrzegania rzeczywistości. Nie mam po tym kierunku absolutnie żadnych kompleksów i ograniczeń. POLECAM!
 
 
~no  2014-07-27 17:10:26
ten kierune jest niepotrzebny - dawniej normalnie pracownikiem mopsu była z reguły kobita silna ze średnim wykształceniem .Praca cholernie niewdzięczna , trudna i bardzo mało płatna Chodzenie po melinach , odwiedzanie schizofreników , kłótnie z alkoholikami o zasiłki to codzienność Studia na których jest sporo egzaminów - odradzam każdemu
 
 
~bezrobotna  2014-07-26 22:38:21
Studiowalam na tym kierunku kilka lat temu.ogolnie wykladowcy sciemniaja ze mozna byc pracownikiem socjalnym ze to ze tamto duze obietnice male mozliwosci.zmarnowane 5 lat nie moge po tym znaleC pracy. Prace maja zapewniona tylko wykladowcy.dlatego tak zqchecaja. Duxo egzaminow. Przedmioty z szerokiego zakresu psychologia pedagogika prawo.filozofia teologia ale co z tego. Jestem zawiedziona i nikomu nie polecam. Chyba ze dla samorozwoju sam kierunek przyjemnie sie studiuje ale poszerza sie tylko rzesze bezrobotnych.
 
 
~...  2014-07-10 21:02:24
Jeśli ktoś ma determinacje i pomysł na siebie to i po takim kierunku znajdzie pracę. A poza tym człowiek powinien rozwijać się cały czas, a nie uznać, że po licencjacie ma mieć już pracę na całe życie. Ja studiuję i polecam, nie płaczę co tydzień, że rzucam studia bo jest tak ciężko a wręcz przeciwnie, jest przyjemnie a niektóre przedmioty są naprawdę ciekawe! Pytania? Postaram się pomóc
 
 
~...  2014-07-10 20:58:03
Ja studiuję NOR w Olsztynie
 
 
~Kika  2014-07-02 11:43:56
Nauki o rodzinie - studiuje ktoś w Olsztynie? Dawać znać na prokika9@o2.pl
 
 
~Ala  2014-07-02 11:41:06
Oo ja tez sie wybieram na studia do Olsztyna .Mam nadzieje ,ze dostane sie na ten kierunek.
 
 
~xxx  2014-06-30 19:46:33
Ja właśnie broniłam się z tego kierunku, niestety żałuję, że studiowałam NOR, ponieważ mimo, że jest to niezwykle ciekawy kierunek, poszerza horyzonty, można odkryć siebie samego, dotrzeć do drugiego człowieka, to nistety marne szanse na znalezienie pracy :/
 
 
~ewka  2014-06-29 21:36:30
ja też mam zamiar studiować nauki o rodzinie na uwm w Olsztynie :) dobrze wiedzieć, że nie bd sama :p
 
 
~ja  2014-06-11 00:27:48
Ja studiuję na UWM mediacje na drugim roku i jest całkiem spoko nie jest ciężko, a jak wszędzie uczyć się trzeba- polecam.
 
 
~kaska  2014-06-09 18:27:37
W tym roku wybieram się na uwm w Olsztynie na mediacje. Studiował tam ktoś, powiedzcie, jak jest, ciężko? duzo trzeba wkuwać do egzaminów?
 
 
~paulina  2013-09-08 20:08:20
ja to studiuję na UMK w Toruniu. teraz idę na 2 rok.. na pierwszym masakra, same gówniane teologie, sratatata.. teraz dopiero podobno ma się zacząć to co powinno być - kwestie czysto psychologiczno pedagogiczne. reszta to teologiczny badziew.. upchnęli na teologicznym zamiast na pedagogicznym, chyba wam się pomyliły kierunki odgórne matoły.. większość zajęć prowadzą księża co jest kolejnym absurdem.. jeszcze zakonnic brakuje.. i tak już wiszą wszędzie krzyże jak w klasztorze jakimś.. organizacja studiów baaaardzo nie przemyślana i czuć, że dopiero testują ten kierunek.
 
 
~Karola  2013-08-31 11:00:20
Ja jestem na tym kierunku, jestem zadowolona z mojego wyboru . Zajęcia fajnie , interesuje mnie to , lubię to. Nie zgodzę się z twierdzeniem ..,, trudno o pracę , w dzisiejszych czasach ogólnie ciężko z pracą .
 
 
~Gos  2013-08-29 20:50:09
Ja ukończyłam ten kierunek, tzn studia magietersie Nauk o Rodzinie. Hmmm studia te nie są cieżkie, mało zajęć, na drugim roku to nawet 2 dni w tyg :), lecz troche nudno, no i tak naprawde ciezko po nich prace dostac bez jakiegos dodatkowego wyksztalcenia :). Ja ukonczylam prace socjalna w polaczeniu z naukami o rodzinie mam nadzieje ze jakos sie ulozy:). Ogolnie polecam bo mozna spokojnie pracowac i studiowac ten kierunek :)
 
 
~powinno się nazywać  2013-01-20 15:56:07
"Nauki o bezrobociu". po pięciu latach teoria przechodzi w praktykę.
 
 
~kate  2012-10-24 19:16:30
ja zdawalam rozszerzony angielski matme polski- bez problemu sie dostalam za pierwszym razem. a jak chodzi o studia to ogolnie nie jest ciezko tylko prawie z kazdego przedmiotu trzeba robic prezentacje multimedialne.. nie jest ciezko dostac sie na te studia, a... i jeszcze jak chodzi o cwiczenia to czasami robimy glupie zadania w grupach na ocene(nie wszystkie)
 
 
~ewelina  2012-08-02 23:47:44
moja koleżanka nie zdawała żadnych dodatkowych przedmiotów i się dostała na dzienne do Torunia :)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl