inżynieria chemiczna i procesowa

opis

Inżynieria chemiczna i procesowa to nauka zajmująca się projektowaniem operacji i procesów związanych z przepływem płynów, przemian cieplnych i chemicznych prowadzonych w skali przemysłowej.

 

 

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Na inżynierii chemicznej i procesowej niezbędne są zdolności i zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi
 2. Praca po tym kierunku wymaga także od kandydata predyspozycji do pracy laboratoryjnej oraz rozwiązywania zagadnień technicznych, zarówno w zakresie projektowania jak również wykonawstwa i eksploatacji.
organizacja

Inżynierię chemiczną i procesową można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na inżynierii chemicznej i procesowej:

 • termodynamika procesowa i technika cieplna
 • procesy dynamiczne i aparaty
 • procesy cieplne i aparaty
 • procesy dyfuzyjne i aparaty
 • inżynieria reaktorów chemicznych
 • optymalizacja procesowa
 • technologia chemiczna

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: inżynieria procesów membranowych:

 • mechanizmy transportu w procesach membranowych
 • technologia procesów membranowych
 • urządzenia instalacji membranowych

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Przykładowe specjalności realizowane na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa:

 • inżynieria procesów membranowych
 • inżynieria naftowa i gazownicza,
 • inżynieria procesów technologicznych,
 • inżynieria procesów biotechnologicznych,
 • inżynieria odnawialnych źródeł energii,
 • inżynieria chemiczna i procesowa,
 • przetwórstwo tworzyw polimerowych,
 • inżynieria produktu i procesów proekologicznych,
 • inżynieria przetwórstwa żywności
profil absolwenta

Absolwenci inżynierii chemicznej i procesowej mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • różnych gałęziach przemysłu przetwórczego przy nadzorze nad procesami technologicznymi i aparatami
 • firmach wytwarzających aparaty i urządzenia dla przemysłu spożywczego
 • przedsiębiorstwach wykonujących montaże instalacji technologicznych
 • biurach projektowych
możliwości rozwoju

Absolwenci inżynierii chemicznej i procesowej mogą:

 • podjąć własną działalność gospodarczą w branży przetwórczej bądź spożywczej po zdobyciu wiedzy z zakresu ekonomii
 • ukończyć studia podyplomowe z technologii chemicznych i podjąć prace w laboratorium badającym żywność


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~google  2019-03-27 20:30:07
hi this post very cool google https://google.com/
 
 
~9cSPomH3  2017-06-14 09:36:32
It's a joy to find soeonme who can think like that
 
 
~iDMX98Y1F  2017-06-14 08:49:50
Mighty useful. Make no mistake, I apeaicprte it.
 
 
~rQheZOvEt  2017-06-14 08:49:16
Deep thinking - adds a new dinsoeimn to it all.
 
 
~mUNDlC2a  2017-06-14 06:23:44
I used to be very pleased to seek out this net-site.I needed to thanks on your time for this excellent learn!! I unodtbuedly having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.
 
 
~n0TAg93Ux  2017-06-14 06:19:46
Wow! That soup looks amazing! Someitmes, it can get chilly at night in Florida, especially if you are a bit damp from a ride on Splash Mountain. This sounds like a good solution.
 
 
~SGyrFCsc7g  2017-06-14 05:46:51
Oh VERY happy birthday to elder Tog! Hope he&;8217#s having a good one. Are you going out to celebrate, or something? Is he having one of those Big Eighteenth dos? Daughter went to a lot of them, but hers was truncated due to coinciding with VCE exam time – Boo – so we let her go to the coast for Schoolies instead, cos she and her friends are reasonably sensible.
 
 
~olka  2016-03-28 19:27:55
Witam. Chciałabym się dowiedzieć coś na temat kierunku: Inżynieria chemiczna i procesowa. Będę tegoroczną maturzystką. Najbardziej interesuje mnie Politechnika Poznańska, albo Wrocławska. ;)
 
 
~Krzysiek  2015-09-23 13:10:08
Kierunek jest zbyt ogólny, niczego konkretnego nie uczą, wszystko po łebkach. Trochę tego, trochę tamtego. Zrezygnowałem.
 
 
~Anna  2015-04-23 10:54:13
Ukończyłam technologię chemiczną i procesową na politechnice warszawskiej (1993) oraz farmację na AM (1995), - pracuję w zawodzie, opracowuję technologie syntez różnych cząsteczek (pracuję w skali pół technicznej). Jeśli masz tęgi umysł - czujesz chemię, chcesz zdobytą wiedzę z zakresu chemii teoretycznej przekuć w coś wymiernego... - to bezwzględnie wybierz chemię procesową. Poważnym problemem jest brak specjalistów z prawdziwego zdarzenia, którzy ogarniają teorię na przyzwoitym poziomie, którzy potrafią z pomysłu przejść do realizacji. Inżynierów od projektowania jest wielu, ale bez wsadu koncepcyjno-procesowego nie mają oni co robić. Ah owszem robią - tyle że najczęściej są to buble technologiczne, bo najgorszą rzeczą jaka może się wydarzyć, to taka - gdy inżynier od reaktora, rurociągu i liczby Reynoldsa (o małej podbudowie teoretycznej - bo i chemia w mniejszym zakresie na kierunkach inżynieryjnych ) zaczyna mędrkować w temacie technologiczno-procesowym. A do tych dyskredytujących rolę badań podstawowych laboratoryjnych - dla przypomnienia - to właśnie tam zaczyna się każda mała czy największa technologia! Zobaczycie zresztą jakie przerażenie i politowanie będą w was budzić domorośli fachowcy choćby związani z technologią ścieków (skądinąd tu wymagana powinna być interdyscyplinarna wiedza) - a tam jak się w 95% okazuje najwięcej nieudaczników - matołów (wiem od męża - biochemik współpracującego z tą branżą). Polecam wszystkim technologię chemiczną, bioinżynierię, technologię farmaceutyczną (chyba nadal na łódzkiej farmacji jest najwyższy poziom co do tej specjalizacji). Wszystkim studentom, kandydatom itd życzę samych sukcesów - praca jest - nie dajcie się tylko pokonać ogólnemu marazmowi, biadoleniu - będzie dobrze!
 
 
~wojtekust  2015-03-21 18:06:06
'to jestem w stanie 'ogarnąć' materiał matematyki poprzez ćwiczenia solidne prace nad matmą, nie mając jej w zakresie roz w ogolniaku?' na studiach oczywiście:)
 
 
~wojtekust  2015-03-21 18:05:13
witam, czy jeżeli nie miałem matematyki rozszerzonej w LO ( jestem na biol-chemie tegoroczny maturzysta) to jestem w stanie 'ogarnąć' materiał matematyki poprzez ćwiczenia solidne prace nad matmą, nie mając jej w zakresie roz w ogolniaku? czy na tym kierunku a jest to wlasnie inżynieria chemiczna, nie budownictwo informatyka czy elektronika gdzie stawiam matematyka to podstawa + fizyka, czy na tym kierunku można dać rade z matą nie majac jej w zakr. roz? uczyłem sie jedynie matematyki na poziomie podst. gdzie np rachunku rożniczkowego nie miałem jak koledzy w klasie o profilu mat. czy matematyka fizyka jest tu tak samo istotna jak na innych kierunkach technicznych, inżynierskich?
 
 
~natka  2015-03-13 03:54:10
Ja studiuję IChP. Jeżeli miałabym podsumować prawie 4 ostatnie lata nauki, to muszę zaznaczyć, że niewiele mają one wspólnego z chemią. Występuję ona w nazwie i pojawia się jako przedmiot. Jest to kierunek techniczny, fizyka w każdej postaci, bazowanie na matmie i chemia na marginesie. Nauki dużo ale dla umysły ścisłe mogą się tu świetnie odnaleźć. Z mojej perspektywy, niezwykle ciekawy kierunek. Nie żałuję wyboru. :)
 
 
~aga  2014-11-21 16:02:11
Hejo jak myslicie czy warto rownolegle konczyc technologie zywnosci i zaczac inzynierie procesowa
 
 
~abc  2014-06-26 23:23:52
ICP to właściwie wszelkie możliwe działy fizyki z domieszką chemii i przedmiotów technicznych takich jak np. aparatura. Polecam osobom, które interesują się przebiegiem różnych procesów produkcyjnych. Wbrew nazwie ten kierunek ma niewiele wspólnego z chemią, więc wybierając ICP wcale nie trzeba być geniuszem chemicznym. Wystarczy mieć jakiekolwiek pojęcie o tym przedmiocie. Ja studiuję na Politechnice Poznańskiej i nie żałuję mojej decyzji. Bardzo ciekawy kierunek studiów, a uczelnia przyjazna. Tym bardziej, że od października zajęcia rozpoczynamy w nowym budynku wydziału.
 
 
~Jagna  2014-06-23 12:09:57
Kto może studiuje ten kierunek w Olsztynie ? Będę wdzięczna za jakiekolwiek opinie na temat tego kierunku na UWM-e :)
 
 
~Marta  2014-06-01 17:51:40
Czy warto iść na ten kierunek na Politechnice Poznańskiej?
 
 
~ding  2014-05-20 14:13:24
jak z perspektywą pracy po tym kierunku za granicą (o PL nawet nie mówię ;) )? I czy są jakieś praktyki, staże dostepne w czasie studiów np. na PW?
 
 
~Gall Anonim  2014-02-19 23:43:30
Inżynieria chemiczna to coś pomiędzy mechaniką i budową maszyn, a technologią chemiczną, gdzie technologia to prawie czysta chemia. Jeśli ktoś ma dylemat co wybrać niech się zastanowi czy woli chemie (technologia) czy fizyke i projektowanie (inżynieria) bo chemii na inżynierii jest niewiele w porównaniu z technologią. Sam jestem zadowolony, że wybrałem inżynierie ale jak wcześniej ująłem co, kto lubi. Sam jeszcze studiów nie ukończyłem, jednak z rozmów z absolwentami wynika, że w Polsce z pracą zarówno po technologii i inżynierii jest krucho(ale po czym nie jest?), jednak technolog ma ciut większe szanse na naszym rynku . Za granicą sytuacja jest zupełnie inna, inżynier prace może bardzo łatwo znaleźć (nie wiem jak technolog). Studia są wszechstronne co jest ich wadą i zaletą jednocześnie. Bywa ciężko ale na każdym kierunku są przedmioty/wykładowcy "kosy". Według mnie ichip jest ciekawy ale to już moja subiektywna ocena.
 
 
~AbsolwentPWr  2014-02-15 11:31:53
@Banan - i jedno i drugie. @maturzystka2014 - jakbym miał polecać to ichip. Więcej się nauczysz, a mniej będziesz zakuwać. No i będziesz lepiej postrzegana przez pracodawce bo kierunek jest naprawde trudny i wymagajacy.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl