architektura i urbanistyka

opis

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).
organizacja

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej.  Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego.  Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

 

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.
profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.
możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

ciekawostki

Ciekawostki  dla osób interesujących się  architekturą można znaleźć na stronach:Wasze komentarze
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  24
~jezz  2011-01-24 13:15:45
ja was nie rozumnie każdy pisze ze jest ucznie 3 gim i marzy mu się coś. To jest FORUM więc nie róbcie spamu tylko piszcie o konkretach każdy tylko jakie przedmioty się zdaje LOL to se wejdzcie na stronę uczelni i przeczytajcie. Ja jak na kazdą wchodziłem czy w Rzeszowie czy w Warszawie to jest wypisane. Czemu jesteście tacy lewi o studiach przypominacie sobie na ostatni dzwonek. Jak wam napisze te przedmioty to odwalicie się w końcu???? liczy się: matematyka pods.x1,rozsz.x2 j. obcy pods.x1, rozsz.x1.5 historia lub historia sztuki pods.x1 rozsz x2 j.Polski- byle zdać(pods.-poziom podstawowy, rozsz. ,- poziom rozszerzony)UWAGA te przedmioty są na politechnice rzeszowskiej na innych mogą być drobne zmiany. Jak już to wiecie to dajcie się wypisać tym co mają doświadczenie.
 
 
~natalia  2011-01-16 14:34:47
Cześć jestem uczennica 3 klasy gimnazjum.Od dawna interesuje się architekturą.Bardzo chciałabym studiować na wydziale Architektura i Urbanistyka na Politechnice Warszawskiej.Myślę o kursie rysunku.Czy może ktoś wie gdzie można taki kurs przejść? (najlepiej warszawa)Jakie przedmioty są najważniejsze w rekrutacjii a te studia? Bardzo proszę o pomoc.Z góry dziękuje.email: natalia9525@o2.pl
 
 
~123  2010-12-29 22:13:55
jesli tak, to prosze o informacje jak przebiega egzamin z rysunku (jakie np. były tematy do zrealizowania) i czy ogólnie z matma jest aż tak ciężko...? moje gg: 5453172
 
 
~123  2010-12-29 22:10:16
studiuje ktoś może architekture i urbanistyke na uniwersytecie w zielonej górze ???????????
 
 
~ola  2010-10-30 12:55:19
semestr 4300zł na zaocznych w krakowie, pomnóz sobie razy 7 (semestrów) plus 6000zł za kurs rysunku zeby w ogóle myslec o dostaniu sie.
 
 
~Bambaryła  2010-10-24 15:04:25
Ile miej więcej kosztują studia architektura?? xD
 
 
~pomocy  2010-10-23 15:03:10
Witam serdecznie. Moim wymarzonym jeszcze z czasów podstawówki zawodem jest architekt. Podziwiam pańską pracę. Trzecie klasy naszego gimnazjum przeprowadzają projekt "Mój przyszły zawód", a naszym zadaniem jest między innymi przeprowadzić wywiad z osobą, którą uważamy za wzorzec w kwestii wykonywanej pracy. Niestety nie znam osobiście żadnej takiej osoby, dlatego śmiem zadać parę pytań dotyczących tego wspaniałego zawodu, które wykorzystałabym w niniejszym projekcie. 1.Szukałam wiele informacji dotyczących tego zawodu. Osobiście chciałabym zajmować się architekturą budowli, a dodatkowo przystąpić do kursu aranżacji wnętrz. Słyszałam, że jest to bardzo odpowiedzialna praca, dlatego droga do zdobycia tego zawodu jest długa i kręta. Czy to prawda? 2.Jakie rady lub zastrzeżenia mógłby pan mi przekazać w wyborze najodpowiedniejszej szkoły ponadgimnazjalnej i później szkoły wyższej? Jaką drogę w edukacji Pan podjął? 3.Kiedy zdecydował się Pan, co tak naprawdę pragnie robić w życiu? Żałuje Pan swojej decyzji? 4.Ważną rzeczą jest oczywiście wynagrodzenie. Chciałabym wiedzieć ile zarabia przeciętny architekt, jak również pieniądze, które niezbędnie trzeba wydać, by zostać architektem. 5.Czy popiera Pan podobne projekty? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi na powyższe pytania. Mam nadzieję, że w przyszłości moje nazwisko znajdzie się obok pańskiego na liście architektów. Uprzejmie proszę o pomoc jednego z Waszych pracowników. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję. Serdecznie pozdrawiam, Gimnazjalistka z Sycowa.
 
 
~niewiedząca  2010-10-19 16:47:46
hey. jestem w 3kl gimnazjum... w przyszłości chciałabym trafić na politechnike krakowską - architektura i urbanistyka. Jaknie muszę mieć przygotowanie, żeby się dostać? jakieś rozszerzone kierunki w liceum? 15880216 - wielkie dzięki za wszelkie inf ;)
 
 
~Natii  2010-09-29 16:02:40
chciałabym iść do Gdańska na Politechnikę kierunek Architektura i urbanistyka, czy mam jakieś szanse się dostać jeśli chce zdawać rozszerzoną matematykę i jestem po technikum budownictwa a nie uczyłam się rysunku, ale umiem ładnie malować. Co sądzicie?
 
 
~szkolapoznan.pl  2010-09-26 14:04:18
przygotowujemy na architekturę w poznaniu. GG 4396625
 
 
~ketrab  2010-09-26 14:00:31
polecam szkołe rysunku w poznaniu. doświadczeni pracownicy polibudy i ASP. w w w . s z k o l a p o z n a n . p l
 
 
~miro  2010-09-21 10:00:40
można więcej info moge udzielic przez maila reksik89@gmail.com
 
 
~mmmm.  2010-09-14 15:48:15
Czy można dostać się na architekturę mając dobrze zdaną podstawę z matematyki, rozszerzenie z polskiego i angielskiego i podstawę z historii? martaldz@op.pl
 
 
~domyślna  2010-09-13 17:23:05
chciałm się dowidziec czy ktoś ma informacje na temat 3LO we Wrocławiu profil architektoniczny??
 
 
~Jupiter  2010-09-11 21:14:37
Czy naprawdę tak ważne jest rozróżnianie barw? Mam pewne problemy z kolorami, ale nie wyobrażam sobie, aby miało to jakieś duże znaczenie na studiach, albo w zawodzie architekta. I jakie są pod tym względem różnice między kierunkami Architektura i Urbanistyka, a Architektura Krajobrazu? Jeśli ktoś może coś na ten temat powiedzieć, to bardzo proszę o kontakt: GG 12327951
 
 
~SYSKA  2010-09-09 23:51:43
Jestem w 3kl na profilu plastycznym chce juz od dawna na ten kierunek ale nie wiem jakie przedmioty trzeba zawac aby sie dostac na ten kierunek architektory wnetrz moje gg 11530604 pilne
 
 
~pani_architekt  2010-08-28 22:06:10
Ukończyłam Architekturę i Urbanistykę Politechniki Łódzkiej, pracuję w zawodzie. Prowadzę także kursy rysunku przygotowujące do egzaminów wstępnych z rysunku na wszystkie uczelnie wyższe. Jeśli macie pytania lub chcielibyście zacząć uczęszczać na taki kurs - GG 751986.
 
 
~bleble  2010-08-22 12:42:51
jeżeli chcecie wiedzieć więcej o tych studiach to polecam czytać zawodarchitekt.blox.pl/html
 
 
~Kaami  2010-08-22 02:31:06
Witam ;)) Jestem uczennicą trzej gimnazjum i chciałabym już się kierować na architekturę wnętrz. Bardzo mnie to interesuje. Wystrój wnętrz uważam że jest bardzo interesujący ale jak się dostać do dobrego liceum i podejmować kolejne kroki ? Bardzo by mi się przydała wasza informacja. Proszę was ;)) piszcie na gg (1903663) lub (kamisia-101@o2.pl )
 
 
~si  2010-08-02 17:40:42
kończę architekturę i urbanistykę na politechnice krakowskiej, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące studiów i tego co trzeba zrobić żeby się dostać to piszcie :) gg 1430535 -jestem zawsze na niewidocznym
 
 
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  24
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl