architektura i urbanistyka

opis

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).
organizacja

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej.  Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego.  Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

 

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.
profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.
możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

ciekawostki

Ciekawostki  dla osób interesujących się  architekturą można znaleźć na stronach:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
~d  2011-09-01 18:31:07
hej, w następnym roku chcę starać się o przyjęcie na AiU na politechnice poznańskiej. Czy jeśli od wrzesnia bieżącego roku rozpocznę kurs rysunku(od podstaw) to mam szansę aby się dostać? Maturę mam z podst. matematyki (88%), ang. też podst.(94%) i geo na roz. (80%) Jak myślicie czy to mi wystarczy, czy będę musiała zdać matmę rozszerzoną?Proszę o odp.
 
 
~kkkk  2011-08-25 21:13:44
Jeśli ani trochę nie interesujesz się otoczeniem, budownictwem i rysunkiem to nie masz po co się wybierać na te studia.Architektura to nie tylko studia dla rysowników ale przede wszystkim są to studia inżynierskie . Musisz w miarę dobrze znać się na matematyce i fizyce bo architekt musi umieć liczyć ,a te przedmioty będą cię prześladować przez całe studia i dalej :)
 
 
~ana  2011-07-18 09:36:17
witam. jest może ktoś, kto studiuje gospodarkę przestrzenna na UAM w Poznaniu? bardzo proszę o opinie o tym kierunku:)
 
 
~lop  2011-06-28 17:00:29
siema, bardzo fajne studia. Obecnie po ich ukończeniu dostałem pracę w biurze projektowym w Budapeszcie. studiujcie architekture, uczcie sie wegierskiego, a pracę zajdziecie!
 
 
~aleksandra  2011-06-15 15:12:06
cześc. Chciała bym sie dowiedzieć jakie przedmioty i na jakim poziomie nalezy zdać na maturze aby dostać się na architekture i urbanizacje? prosze o kontakt olcia1515@op.pl
 
 
~magda  2011-06-12 18:41:14
jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze żeby dostać się na architekturę?????
 
 
~agata  2011-06-04 19:41:12
Czy na gospodarce przestrzennej jest fizyka? Opiszcie troszkę ten kierunek;)
 
 
~Husar  2011-05-23 10:56:56
Na architekturę w Poznaniu jeśli chodzi o Uniwersytet przyrodniczy to wymagają geografię i/lub biologię. Nie koniecznie rozszerzone. Na politechnice za to nie mają potem żadnych specjalności po tym kierunku- zresztą, kierunek nie jest wcale tak bajkowy jak by mogło się wydawać. Jeśli się zastanawiacie czy ten kierunek to najlepiej byłoby iść po gimnazjum do technikum ogrodniczego z profilem architektura krajobrazu, przedsmak studiów.
 
 
~Paulina.  2011-05-20 19:27:37
Witam. Bardzo interesują mnie informacje dotyczące studiów na kierunku architektura i urbanistyka w Poznaniu. Mam kilka pytań odnośnie tej szkoły a mianowicie 1) ile one kosztują (na stronie szkoły nie znalazłam informacji na ten temat) 2) czy trudno się tam dostać? 3) jak tam w ogóle jest (atmosfera, zajęcia, itp.) 4) i z czego muszę zdawać maturę bo orientuję się że matematyka rozszerzona się na pewno przyda lecz nie wiem co więcej jest konieczne. Myślę że odpowiedzi na te pytania mi w zupełności wystarczą. Proszę o kontakt paulla-93@wp.pl Dziękuję ;).
 
 
~justyna  2011-05-19 11:13:34
jestem studentka architektury i urbanistyki, jak macie jakieś pytania to gg 35897392
 
 
~wrocek  2011-05-18 11:15:40
Od tego roku można studiować Architekturę i urbanistykę w Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu!
 
 
~Spinka  2011-05-07 19:23:21
jestm w klasie 3 gimnazjum i w przyszłości chcę studiować architekturę. Jaki profil powinnam wybrać i z czego pisać maturę? moje gg - 4560845.
 
 
~agata  2011-04-25 22:34:37
słyszeliście może o architekrurze na politechnice rzeszowskiej? warto tam próbować?
 
 
~Dedo91  2011-03-28 19:32:38
Witam! Również myślę o architekturze, jednak mam wiele pytań dotyczących tego kierunku. PROSZĘ o kontakt studentów lub absolwentów, albo w ogóle kogoś kto się orientuje w temacie . GG 25884250 .LUDZIE PROSZE!
 
 
~lena  2011-03-13 15:54:43
Chciałabym dostać się na architekturę, jednak mam wiele pytań dotyczących tego kierunku. Prosze o kontakt studentów lub osoby orientujące się w tym temacie . GG 714219
 
 
~x  2011-03-09 21:00:29
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA ARCHITEKTURA WNĘTRZ UTP BYDGOSZCZ
 
 
~Killjoy  2011-02-25 19:16:12
Kiedy są przeprowadzane egzaminy z rysunku na Politechnice Rzeszowskiej? A czy na Politechnice Krakowskiej zawsze są przeprowadzane w czerwcu(środek czerwca?)
 
 
~^^^  2011-02-23 15:48:46
mam pytanie jakie przedmioty koniecznie trzeba zdać aby dostać się na architekturę?? gg:23296201
 
 
~kinga  2011-02-22 19:38:12
witam. w tym roku wybieram sie na studia i chcialam isc na architekture budowlana. projektowanie domow itp. moje pytanie jest takie: czy jest uczelnia w lodzi lub w warszawie ktora ma taka specjalnosc?? a nie urbanistyke itp
 
 
~an.  2011-01-27 11:31:29
cześć. Jestem w 2 LO, na biochemie, ale jednak chciałabym dostać się na architekturę do wrocławia, krakowa albo warszawy. Zastanawiam się jakie przedmioty powinnam zdawać na maturze oraz czy uczelnie organizują jakieś kursy przygotowawcze albo rysunkowe dla kandydatów na studia w wyżej wymienionych miastach. Wogóle czy można zrobić taki kurs na wakacjach?/ Jeśli macie czas i chęci to napiszcie na adres: aniaa372@hotmail.com
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl