architektura i urbanistyka

opis

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).
organizacja

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej.  Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego.  Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

 

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.
profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.
możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

ciekawostki

Ciekawostki  dla osób interesujących się  architekturą można znaleźć na stronach:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
~Magda :)  2012-10-11 19:58:18
Jakie przedmioty muszę zdać żeby dostać się na architekturę w Gliwicach ? Z góry dzięki :)
 
 
~Paulla  2012-10-05 14:17:17
Wiecie co ja mysle ze ludzie ktorzy poszli na ten kierunek i sb nie radza albo sa w tym procencie co sie nie udalo znalezsc pracy bo ktos ambicji nie mial i checi to niech nie zniecheca ludzi ktorzy maja checi studiowac to. trzymam kciuki za kazdego ! :)
 
 
~Aga.  2012-09-26 18:17:30
witam. Jestem z Tarnowa i wybieram się na Politechnikę Wrocławską na architekturę. Chciałabym się dowiedzieć czy jest ktoś z okolic Tarnowa, Rzeszowa, Krakowa gdzie chodził na rysunek i bez problemu zdał egzamin na tą uczelnie. Bardzo proszę o informację: mozdzierz.agn@gmail.com
 
 
~angel  2012-09-23 11:45:50
jeśli ktos mysli o archiotekturze to polcam wybrania technikum architektury krajobrazu. po Technikum bedzie wam łatwie dostac sie na studia i bedziecie mieli połowe materiału za soba:)
 
 
~marta  2012-09-15 05:39:08
Jestem w drugiej klasie liceum. Chciałabym dowiedzieć się jaka matura potrzebna jest na ten kierunek oraz jak wygląda kwestia kursu rysunku i dostania się na studia. Prosiłabym o kontakt osobę dla której nie byłoby problemem udzielenie mi paru rad (myślę nad studiowaniem w Warszawie ale niekoniecznie). e-mail: marciocha_9@op.pl
 
 
~gruszka001  2012-08-05 22:10:14
Witam , mam 15 lat i w tym roku czeka mnie wybór szkoły po gimnazjum. Z racji tego , że lubię rysować budynki ( czasem swoje wymyślone , czasem ze zdjęć zamieszczonych w książkach ) chciałabym wiązać mój przyszły zawód z rysunkiem.Miło by było aby jakaś osoba z doświadczeniem odpowiedziała na pytania zamieszczone niżej : 1) Lepiej wybrać Liceum Ogólnokształcące czy Technikum ? 2) Wiem , że muszę uczyć się rysunku ale chodzi mi o przedział czasowy tzn. Ile miesięcy ( lub lat ) i ile razy w miesiącu 3) Która uczelnia wyższa jest najlepsza w Polsce ? 4) Jeżeli obrałabym liceum to czy musi być to kierunek o profilu mat-fiz , mat-inf ? Jeżeli znajdzie się miła osoba proszę o odpowiedz na adres : kaczorowie@orange.pl Z góry dziękuje :)
 
 
~psik  2012-07-02 04:35:50
Paula mam tak samo, a będę próbował :). Mam zamiar się dostać, na spokojnie podejdę do tego. Nie martw się, jak coś to próbujemy za rok :D
 
 
~paula  2012-06-20 21:06:38
czy ktos z was studuje na politechnice świętokrzyskiej na kierunku architektura i urbanistyka? jesli tak to chciałabym sie dowiedziec czy egzaminy wstępne sa bardzo trudne? ja nie chodzilam na zadne kursy rysunku ale rysuje dobrze i nie wiem czy dam rade na wstepnym egzaminie bo w wiekszosci co czytam to duzo jest ludzi wlasnie po jakis kursach. wiec nie wiem czy jest sie czego bac ;)
 
 
~odpowiedź dla kora  2012-05-18 12:07:46
Co fakt to fakt . Pracuję od 8lat w zawodzie i zarabia się mało relatywnie do pracy jaką trzeba wykonać. Pracy mało ,firmy się nie wypłacają w terminach bo tak naprawdę to architekt jako jedna z branż jest teraz w budownictwie polskim marginalizowany. Nie jest kolorowo i chyba poza latami 80 gdzie wszyscy pracowali w państwowych molochach i trzepali fuchy to nigdy nie było. Tak naprawdę wszyscy narzekają.
 
 
~dfsd  2012-03-19 17:12:44
Myślicie, że jest szansa się dostać na politechnike krakowską na ten kierunek, jeżeli na maturze bd zdawać polski, matematyke i historie sztuki na poziomie podstawowym ?
 
 
~niezdecydowana  2012-03-18 14:03:30
Witam! Jestem w pierwszej klasie LO (profil mat-geo) i zastanawiam się luźno nad architekturą. Czy jest tu ktoś, kto studiuje architekturę i urbanistykę? Chciałabym się dowiedzieć jak wyglądają studia, itp. Mój adres e-mail: Katarzyna.ES@poczta.fm
 
 
~clover  2012-03-10 13:15:54
@Kora. Nie wiem dlaczego myślisz, że ludzie po takich studiach nie znajdą pracy... Mój kuzyn jest na ostatnim roku , bardzo chwali sobie ten kierunek i już zarabia pieniądze! Owszem, jest baaaardzo zdolny, co nie każdy może to o sobie powiedzieć, bo też nie rozumiem jednej wypowiedzi nieco niżej : "nauczyć się rysunku"?! hm.. Ja sama też się wybieram na ten kierunek, mam nadzieję, że też mi się powiedzie jak mojemu kuzynowi i już nie mogę się doczekać :D
 
 
~Kora  2012-03-07 01:23:02
Ludzie, jestescie po prostu glupi! Myslicie, ze bedziecie ciagnac niezla kase po architekturze majac do niej podejscie a'la 'moze, co sadzicie, zastanawiam sie'? Guzik prawda! W tym zawodzie z calej grupy znajdzie prace najwyzej kilka osob a cala reszta bedzie sobie pluc w brode dlaczego sie na to porwala. I jesli jest to wasze gdybanie to mozecie sie na prawde zawiezc, lepiej wybrac jakies techniczny kierunek po ktorym jest przede wszytskim PRACA W NASZYM KRAJU!!! Smiac sie chce z was i waszej naiwnosci, zreszta to efekt przepelnienia polskiego spoleczenstwa magistrami, dzis byle kto konczy byle jakie studia a pozniej sie dziwi dlaczego ludzie po technikum zarabiaja wiecej od niego. Powodzenia wam, jezeli liczycie ze znajdzie sie dla was po tym kierunku praca.
 
 
~rada  2012-03-06 17:28:00
może lepiej technikum i tam profil architektura niż liceum?
 
 
~agnieshka  2012-02-25 17:54:55
co muszę mieć rozszerzone w liceum aby dostać się na architekturę??
 
 
~Kinia  2012-02-25 01:30:12
Czy myślicie, że jak sie bardzooo przyłożę to dam rade nauczyć sie rysunku i zdać na Politechnike Gdańską?
 
 
~xyz  2012-02-04 10:23:20
Prawda to, że po inżynierce z budownictwa można robić magistra z architektury jeśli zda się egzamin z rysunku?
 
 
~qba  2012-01-08 02:24:33
architektura krajobrazu na up w poznaniu to pomyłka... ten kierunek powinien nazywać sie ogrodnictwo z elementami architektury. słabooooo!!!
 
 
~architekt krajobrazu - tech  2011-12-27 18:26:56
na architekturze "krajobrazu" jest trudna historia architektury ale reszta przedmiotów jest ok. chcę studiować architekture i urbanistykę tylko nie wiem co trzeba zdac zeby tam pojsc. Obecnie jestem w technikum architektury krajobrazu. pozdrawiam ;)
 
 
~Nat  2011-12-17 11:52:34
Hej! zdaje geografie roz angielski roz mata i polski podstawa + chodze na rysunki ale nigdzie nie moge sie dowiedziec czego trzeba na architekture do wroclawia myslicie ze wystarczy?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl