architektura i urbanistyka

opis

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).
organizacja

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej.  Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego.  Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

 

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.
profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.
możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

ciekawostki

Ciekawostki  dla osób interesujących się  architekturą można znaleźć na stronach:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
~Student WAPP  2013-03-26 12:20:03
~Kostka - W Poznaniu liczy się przedwszystkim mateamtyka rozszerzona i w małym stopniu polski i język druga połowa punktów to egzamin z rysunku Ktoś napisał, że aby studiować architekturę trzeba mieć "talent" - otóż nie ma czegoś takiego talent nie istnieje - poczytajcie biografie największych twórców, to byli maniacy, którzy poświęcali każdą chwilę na to żeby powiększać swoje umiejętności - nie ma genów architekta ,a wszystko opiera się na ciężkiej pracy i motywacji - tak samo jak rysunku można się nauczyć i bez problemu dostać się na wymarzony kierunek - jeżeli trafisz w do dobrej szkoły to ani z motywacją ani z nauką nie będziesz mieć problemu. Ja uczyłem się na początku sam, ale w tedy rysuje się tylko to co się lubi i bez większych postępów - ale trafiłem do DOMINu - tutaj dostałem się w ręce profesjonalistów, mnóstwo materiałów i tematów, do tego można było przyjść każdego dnia o dowolnej porze na zajęcia darmowe (czasami urywałem się ze szkoły żeby porysować) I tu chciałem odnieść się do ~Madzia : indywidualne lekcje to ściema nie da się przygotować do egzaminu z rysunku do którego podchodzi w Poznaniu 1000 osób co roku, nie mając odniesienia do prac innych. W DOMINie uczyłem się od zera - zero "talentu" - i możliwość porównania swoich prac z najlepszymi i uczenia się od najlepszych sprawiła ,że po dwóch latach zapieprzania zdobyłem maxa w Poznaniu i w Gliwicach - z resztą sprawdźcie sami, na stronie DOMINa są podane osoby z imienia i nazwiska na listach przyjętych.
 
 
~  2013-03-25 20:50:34
to prawda. Architektura to nie bajka. Mało komu udaje się po tym robić coś naprawdę wielkiego w tym fachu .
 
 
~  2013-03-11 18:35:21
architekt to artysta nie rzemieślnik ;) Ja nie macie talentu to lepiej wybieracie coś innego. Trudno przebić się w zawodzie chyba że naprawdę jesteście utalentowani....reszta pewnie co najwyżej będzie po tym kierunku panele albo poduszki wielofunkcyjne projektować...
 
 
~der  2013-02-27 22:40:50
Ile trwa wykonanie 1 całego projektu (przynajmniej tak w przybliżeniu)
 
 
~Konrad.  2013-02-27 17:30:18
Jestem w drugiej LO, chciałbym pójśc na architekture i urbanistyke na politechnike Gdańską,może mi ktoś powiedziec czy tam jest się ciężko dostać sie jeżeli chce zdawać mature z matematyki podstawe , rysowac zdaje mi się że potrafię ale mam zamiar pójśc na lekcje rysunku czy cos w tym stylu .
 
 
~fg  2013-02-26 23:12:03
czy architekt tylko projektuje budynki czy robi coś jeszcze ( tylko albo aż)
 
 
~dd  2013-02-26 23:09:23
czyli te studia nie są dla "biedaków'? Bo np. za kursy rysunku trzeba płacić ( ile minimum trzeba odbyć lekcji zanim żeby się dostać- a jak jest potem?
 
 
~der  2013-02-26 23:05:07
jaki kierunek jest cięższy Architektura i Urbanistyka czy Budownictwo? Co ciężej zaprojektować- budynek czy konstrukcje? Czy architekt ponosi jakąś odpowiedzialność? Bo to że konstruktor ponosi ogromną odpowiedzialność jest chyba oczywiste?
 
 
~bezloginu  2013-02-17 14:13:09
Powiem jak to jest na swoim przykładzie (i znajomych z którymi chodzę) -dostanie się na uczelnię i rysunek to akurat pikuś przy tym co jest później. Jeśli ci zależy to zarywanie nocek to norma, nie raz zdarza się, że nie było czasu nawet na umycie włosów, kasą musisz srać bo na drugim roku odczujesz jak bardzo potrzebny jest mocny laptop i kasa na wydruki i materiały na makiety. A przy tym trzeba się liczyć z tym, że możesz nie zdać projektu i plansze trzeba drukować po raz kolejny. Poprawianie jednego projektu po sto razy (a przy tym duża szansa, że nagle go nie zdasz na koniec albo na marne 3), musisz być bardzo wszechstronny i najlepiej nie mieć życia (wg wykładowców i ćwiczeniowców najlepiej gdybyś wrócił z uczelni i natychmiast siadał nad projektami i robił to non stop, bo "za granicą żyją architekturą, nie to co w Polsce"). Ja nie mam czasu na nic, odpadły mi zajęcia dodatkowe bo nie ma na to czasu. Ogólnie to nie jest za wesoło i myśli o rezygnacji co chwilę przechodzą przez myśli. Jeśi komuś wydaje się, że architektura to tylko rysowanie i wymyślanie ładnych budynków, to się grubo myli...osobiście odradzam.
 
 
~Ania  2013-01-27 17:14:21
Czytając komentarze niektórych z Was aż śmiać mi się chcę. Obecnie studiuję architekturę i jeżeli Waszą jedyną ambicją na tę chwilę jest samo dostanie się na te studia i studiowanie to powinniście się nad tym bardzo poważniee zastanowić. Po pierwsze to musicie się tym naprawdę interesować. Przyda Wam się tu ogromna wiedza z każdej, ale to absolutnie każdej dziedziny życia. Jeżeli jej nie posieadacie i nie macie chęci jej posiadania bo wydaje Wam się że komputer i archicad wszystko za was zrobi to jestescie w błędzie. Trzeba miec głowę pełną nawet absurdalnych pomysłów, umiejętnie je przetwarzać i wpadac na naprawdę fajne koncepcje. Poprawek tego samego będziecie robic tysiące i nigdy nie będzie się to komus podobac bo trafic w gusta sprawdzających wasze prace egzaminatorów czy wykładowców nie jest tak łatwo. Pomysły nagle nie zaczną pojawiać się w waszych głowach jak tylko dostaniecie legitymację studencką... Jeżeli Wam się tak wydaje to odpadniecie po roku czy dwóch... Sam egzamin to ,,pikuś" przy tym co czeka was później. Duuużo historii, fizyki i rysunku. Ale zainteresowania nie polegają jedynie na tym że znam parę stylów typu gotycki, koryncki, byłem w kilku ciekawych miejscach na świecie widząc przy tym jakies fajne zabytki i już czuję te motyle w brzuchu i ooo, będę architektem. TO NIE TAK. Egzamin zdawałam na wielu uczelniach i np w Gdańsku każdy widział jak są sprawdzane. Kopane, rzucane z kąta w kąt. Njabrardziej efektowne szły dalej i miały więcej punktów. Nikt się im nie przyglądał,nikt nie analizował. Maturą się nie przejmujcie, tylkolepiej nauczcie szybko i nefektownie rysowac.
 
 
~Gabi  2013-01-08 20:23:42
Hej :) byłabym bardzo wdzięczna gdyby któryś ze studentów Politechniki Gdańskiej zechciałby odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tego kierunku. Głównie chciałbym dowiedzieć się jak wyglądają egzaminy wstępne . Mój mail : gabi261994@wp.pl
 
 
~sawyer  2012-12-12 15:12:38
a jak jest pracą po arch. i urb.? Jest jakaś konkretna płatna robota po tym?
 
 
~Szymsoooon :D  2012-12-04 18:17:32
Jestem na geo-wosie i zastanawiam się czy iść na geografię czy na architekyurę i urb. choć bardziej chcę iść na architekturę. Czy na wydziale architektury na Politechnice Wrocławskiej jest trudno i w ogóle jestem cienki z matmy i nie umiem zbytnio rysować? I jaki przedmiot jest jednym z wiodącym na architekturze? Matematyka?
 
 
~Kluska  2012-11-18 13:06:54
Racja, po co Ci szkoła rysunku, znajdź sobie korepetycje. Mogę Ci gorąco polecić moją korepetytorkę. Chodziłam na kurs niecały rok i zdałam bez problemu - miałam 450 pkt-ów. Jej nr telefonu- 511-080-423 tu masz linka do jej ogłoszenia:e-korepetycje.net/11111111/architektura
 
 
~Madzia  2012-11-17 00:44:57
Hej! Jestem w III LO i postanowiłam, że wybiorę się na Architekturę. Jestem z Wrocławia, więc zależy mi na dostaniu się na Wydział Architektury PWr. Stosunkowo późno wpadłam na ten pomysł i stąd obawy, że nie zdąże przygotować się do egzaminu z rysunku. Planuję zdawać rozszerzoną maturę z fizyki i matematyki i przy założeniu że uda mi się uzyskać ,, zadowalający" wynik, wystarczyłoby w moim przypadku zdobyć na egzaminie z rysunku minimum punktowe (240 pkt-ów). Mój kuzyn kiedyś zdawał na Architekturę i niestety nie dostał się. Przez rok uczęszczał do jakieś szkoły rysunku w Gdańsku i doradził mi żebym zapisała się na prywatne lekcje, bo w szkołach rysunku są przeważnie duże grupy i przez to prowadzący nie są w stanie poświęcić każdej osobie wystarczająco dużo czasu. Czy mógłby mi ktoś polecić jakiś intensywny kurs rysunku? Zależy mi na indywidualnych lekcjach...
 
 
~Mgda :)  2012-10-31 14:38:58
Chciałam jeszcze zapytać :czy na Politechnikę w Gliwicach jest się bardzo ciężko dostać? Jest dużo chętnych na jedno miejsce ? ;)
 
 
~Kostka  2012-10-28 19:34:07
W przyszłym roku zdaję maturę, od dłużeszego czasu myślałam nad architekturą i urbanistyką. Wie ktoś może jakie przedmioty są potrzebne na ten kierunek w Poznaniu, Krakowie lub Szczecinie?
 
 
~Tropiciel Maturzysty  2012-10-12 14:34:28
Odpowiedź dla Magda :): Uczelnia nie narzuca poziomu. Za rozszerzenie jednak uzyskasz więcej punktów. To, czy wystarczy zdać dobrze podstawę, zależy od tego, jak będą zdawać Twoi konkurenci. Jeżeli ktoś będzie zdawać rozszerzenie, a Ty nie, to wiadomo, że zajmiesz w rankingu dalsze miejsce niż tamta osoba. Nie da się przewidzieć, czy z samą podstawą się dostaniesz.
 
 
~Magda :)  2012-10-12 14:07:45
Jeszcze jedno :D :czy wystarczy dobrze zdać podstawę z matematyki czy trzeba wybrać rozszerzenie ?
 
 
~Tropiciel Maturzysty  2012-10-12 08:32:32
Odpowiedź dla Magda :): Aby dostać się na architekturę i urbanistykę na Politechnice Śląskiej musisz zdawać maturę z matematyki. Oprócz tego brany jest pod uwagę sprawdzian z predyspozycji architektonicznych. Na sprawdzianie dostajesz temat pracy i musisz go narysować, np. "wyobraź sobie i narysuj ulicę swoich marzeń", z instrukcjami typu "nie rysuj ludzi" lub "rysuj z poziomu człowieka idącego".
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl