architektura i urbanistyka

opis

Zdaniem jednej z uczelni "(...) studia na kierunku architektura i urbanistyka przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni tworzącej ramy życia jednostek i grup społecznych. Wymaga rozległej wiedzy zawodowej w zakresie architektury i urbanistyki, znajomości technik i technologii budowania i wyposażania obiektów, zasad rozwiązywania problemów uzbrojenia i infrastruktury technicznej, problemów ekonomicznych i prawnych procesu inwestycyjnego, a także obszernej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, budowy miast, ich struktury przestrzennej, funkcjonalnej, komunikacyjnej, ekologicznej oraz zasad gospodarowania przestrzenią i planowania przestrzennego".

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • najważniejsza w tym zawodzie wydaje się zdolność do trafnego przewidywania zachodzących lub nadchodzących procesów społecznych i gospodarczych, a co za tym idzie – przestrzennych,
 • urbanistę powinny interesować sprawy ludzi i otaczający świat, życie bieżące w jego kształcie przestrzennym,
 • niezbędne w tym zawodzie jest bycie osobą twórczą, mającą nie tylko wiele pomysłów, lecz także potrafiącą innych do tych pomysłów przekonać innych,
 • duże znaczenie w tym zawodzie ma dobra sprawność narządu wzroku (ważne jest rozróżnianie barw i dobre widzenie głębi).
organizacja

Architekturę i urbanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • architektura - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • ochrona zabytków - studenci tej specjalności pogłębiają umiejętności oraz wiedzę w sferze projektowania obiektów architektonicznych ze szczególnym uwzględnieniem relacji z otoczeniem. Poszerzają wiedzę o formach architektury, poznają zagadnienia architektoniczno-budowlane. Na program specjalności składają się zagadnienia rzeźby terenu i zieleni oraz rozwiązywanie problemów rekonstrukcji bądź modernizacji budynków.
 • urbanistyka - specjalność gwarantuje nabycie umiejętności projektowania przestrzeni w skali urbanistyczno – architektonicznej.  Umożliwia uczestniczenie we wszystkich formach planowania przestrzennego.  Studia przygotowują do prognozowania i projektowania nowoczesnych systemów komunikacyjnych oraz rozwoju infrastruktury technicznej osiedli, miast oraz regionów. Program dostarcza wiedzę z podstaw geodezji i kartografii, przygotowuje do wykonywania opracowań plastycznych zgodnie z przepisami prawa.
 • gospodarka przestrzenna
 • konserwacja i ochrona zabytków
 • architektura i urbanistyka

 

Przedmioty nauczania realizowane na architekturze i urbanistyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • historia sztuki,
 • historia architektury i urbanistyki europejskiej i polskiej,
 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury,
 • zabytkoznawstwo,
 • teoria ochrony i konserwacji zabytków,
 • zdobnictwo artystyczne,
 • malarstwo,
 • grafika,
 • rzeźba,
 • projektowanie: architektoniczne, urbanistyczne, konserwatorskie,
 • geometria,
 • ekologia,
 • socjologia i demografia,
 • zarządzanie,
 • prawodawstwo i organizacja procesów budowlanych.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności ochrona zabytków:

 • zasady ochrony dziedzictwa kultury i konserwacji zabytków architektury
 • historia architektury polskiej,
 • historia architektury powszechnej,
 • grafika,
 • rzeźba.
profil absolwenta

Absolwenci architektury i urbanistyki (w zależności od specja­lizacji) mogą być zatrudniani m.in. przy:

 • projektowaniu architektonicznym,
 • wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego,
 • planowaniu przestrzennym,
 • państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych,
 • pracy w biurach i pracowniach projektowych,
 • w organach administracji samorządowej i państwowej,
 • w pracowniach konserwacji zabytków,
 • w służbach i jednostkach inwestorskich oraz budowlanych,
 • absolwenci tworzą kadrę naukową i dydaktyczną w instytucjach nauki i sztuki oraz w szkołach wyższych.
możliwości rozwoju

Informacje na temat różnego rodzaju szkoleń, kursów oraz konkursów w których jako student lub młody architekt możesz wziąć udział, znajdziesz w czasopismach i na stronach portali branżowych:

ciekawostki

Ciekawostki  dla osób interesujących się  architekturą można znaleźć na stronach:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
~sz  2013-09-17 00:45:54
~der - "No ale jak to? przecież to konstruktor odpowiada za to, żeby budynek się nie zawalił, a co za tym idzie za życie ludzkie ( czyli OGROMNA odpowiedzialnosć, wiec jak architekt może mieć większa?" Architekt odpowiada za stabilność i układ konstrukcyjny budynku. Na samym początku procesu projektowego ustala się to, a co za tym idzie, architekt jako osoba decydująca o układzie musi też dokonać obliczeń z zakresu statyki. Konstruktor najczęściej jest osobą SPRAWDZAJĄCĄ nie PROJEKTUJĄCĄ. Panowie i Panie konstruktorzy projektują szczegółowy układ nośny budowli, ale najbardziej decydujący wpływ na stabilność budowli ma decyzja architekta podjęta na samym początku projektowania. Poza tym nie dawno zmieniono przepisy i ustalono, że w razie katastrofy budowlanej architekt jest pierwszy do odstrzału( co nie znaczy, że on zawinił, ale wrzody i bezsenność murowana)
 
 
~pi  2013-08-09 14:39:12
ostatnie pytanie- jaką uczelnie trzeba skończyć? Bo np. W Bielsku-Białej jest ATH i kierunek budownictwo ogólne.
 
 
~der  2013-08-04 14:24:11
napisała BK 2013-04-18 14:57:44"Co do odpowiedzialności to większą odpowiedzialność ponosi architekt a nieco mniejsza konstruktor " No ale jak to? przecież to konstruktor odpowiada za to, żeby budynek się nie zawalił, a co za tym idzie za życie ludzkie ( czyli OGROMNA odpowiedzialnosć, wiec jak architekt może mieć większa?
 
 
~  2013-07-20 19:53:35
Architekt to świetny zawód, twórczy i prestiżowy. Niestety dla nielicznych. Bardzo trudno się przebić do czegoś lepszego. Większość osób nie będzie miała stricte pracy w zawodzie. Poza jakimiś szczytnymi wyjątkami praca dość ciężka i bardziej techniczna, rzemieślnicza, element twórczy baaardzo mały.
 
 
~  2013-07-15 04:36:11
mało sztuki i tylko kreślenie
 
 
~  2013-07-11 18:35:37
to prawda samo kreślenie....
 
 
~  2013-07-09 20:08:06
kreślenie kreślenie i kreślenie nic poza tym ....
 
 
~bdfg  2013-07-04 09:22:29
Idę do technikum na profil architektura krajobrazu a potem chcialabym isc na studia architektura i urbanistyka tylko u mnie z rysunkuem kiepsko stoje co mam robić??? prosze o rade!!!
 
 
~ja  2013-05-20 19:39:20
Witam. Chętnie porozmawiałabym z kimś kto studiuje lub niedawno skończył architekturę i urabanistykę. Interesuje mnie jak wyglądają studia i praca po nich proszę o kontakt waciek94@gmail.com
 
 
~  2013-05-10 22:07:11
wcale nie potrzeba mieć jakiś pokładów artyzmu, żeby iść na te studia i pracować w zawodzie. Trochę jest tu za dużo techniki niż prawdziwej sztuki i wyobraźni.
 
 
~  2013-05-07 00:30:26
Architektura to nie jest dobry wybór. Fakt, że nauczyć się rysunku, może każdy, wystarczy pójść do dobrej szkoły. Ale jak we wszystkich prestiżowych zawodach trudno jest się przebić do czegoś znaczącego. Większość osób ( na jak napisał trafnie ktoś niżej ) będzie ewentualnie panele albo poduszki projektować...Jak chcesz mieć pewny fach to niestety nie architektura...
 
 
~  2013-04-29 23:45:25
o matko...tak rysunek to podstawa, musisz zdać z niego egzamin inaczej się nie dostaniesz ....
 
 
~maćku  2013-04-20 19:41:13
chciałbym udać się na architekturę i urbanistykę o specjalizacji Ochrona Zabytków. Czy może mi ktoś powiedzieć czy jest to kierunek przyszłościowy? czy rysunku uczymy się dopiero na studiach a może opanowanie rysunku jest konieczne jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Czy szkoła budowlana daje duży plus w dalszej nauce na tym kierunku?
 
 
~  2013-04-19 23:33:35
Architektura jako kierunek nie jest trudna, ale wymaga poświęcenia. Lepiej nie iść tu z przypadku, tylko zastanowić się przed wyborem i mieć już pojęcie jak to wygląda. Budownictwo nie jest trudniejsze, to raczej jedne z prostszych kierunków, matma to tylko zabawa w pochodne i całki, wystarczy się schematów nauczyć i porozwiązywać zadania, żadnej większej rozkminy, a fiza to tylko prosta mechanika. Budownictwa nie polecam, inż tego kierunku jest jak psów i nie ma dla niech pracy. Chociaż nie chce być złym doradcą, bo wszystko może się przecież zmienić. To jednak inne kierunki i wybór miedzy nimi zależy od tego czego oczekujesz i co chce robić później. Natomiast architektura jako kierunek jest niby przyszłościowa, ale trzeba pamiętać że naprawdę trzeba mieć trochę talentu, żeby później dostać się do dobrej pracy. Tego typu zdolności nie da się po prostu nauczyć. Ktoś niżej pisał że mało kto przebija się sensu stricto do zawodu, a większość będzie panele albo poduszki wielofunkcyjne produkować. Zgadzam się. To nie kierunek dla każdego. Ale jak ktoś wie że to to co chce robić to polecam.
 
 
~BK  2013-04-18 14:57:44
napisał " ~der 2013-02-26 23:05:07 jaki kierunek jest cięższy Architektura i Urbanistyka czy Budownictwo? Co ciężej zaprojektować- budynek czy konstrukcje? Czy architekt ponosi jakąś odpowiedzialność? Bo to że konstruktor ponosi ogromną odpowiedzialność jest chyba oczywiste?" Ciężko stwierdzić który kierunek jest trudniejszy bo to zależy od tego kto ma jakie uzdolnienia, na pewno dla osoby która nie ma dobrej wyobraźni czy nie radzi sobie z rysowaniem trudniejsza będzie architektura, a dla osoby która ma trudności z matematyką czy fizyką trudniejsze będzie budownictwo. Co do odpowiedzialności to większą odpowiedzialność ponosi architekt a nieco mniejsza konstruktor - skąd to wiem? Byłam na praktykach z biurze projektowym i miałam okazje o tym rozmawiać z kilkoma konstruktorami budowlanymi. Zawód architekta jest zawodem bardzo odpowiedzialnym i wymaga łączenia wiedzy technicznej z uzdolnieniami artystycznymi.
 
 
~BK  2013-04-18 14:44:50
napisał: "~ktoś 2013-04-15 20:15:09 a ja mam pytanie: czy na tym kierunku jest dużo rysunku i czy jeśli nie jestem specjalnie uzdolniony artystycznie to powinienem brać sie za taki kierunek? " Odp. Na architekturę rysunek to podstawa!!! Bez predyspozycji artystycznych i nauki rysunku niema nawet po co pojawiać się na egzaminach kwalifikacyjnych... A i z nauką rysunku ciężko się dostać jeśli słabo zda się maturę. Wiec nie polecam tego kierunku osobą które nie chcą się poświecić temu w całości i nie czują prawdziwego powołania. Architektura i urbanistyka to specyficzny kierunek, nie dla wszystkich i wymaga sporo pracy i poświecenia.
 
 
~ktoś  2013-04-15 20:15:09
a ja mam pytanie: czy na tym kierunku jest dużo rysunku i czy jesli nie jestem specjalnie uzdolniony artystycznie to powinienem brać sie za taki kierunek?
 
 
~  2013-04-13 13:55:57
czyli studia są nudne i żmudne ???? Chce iść bo zawsze mi się wydawała że są bardzo rozwijające, a nie tylko kreślenie i poprawienie projektów...
 
 
~zuza  2013-04-08 22:49:14
jestem na architekturze i jeśli mam być szczera, to widząc teraz jak te studia wyglądają, dwa razy zastanowiłabym się w klasie maturalnej nad tym kierunkiem. Zarwane noce, robienie tego samego projektu po raz setny, kilka projektów w jednym tygodniu- to wszystko norma. Dodatkowo są to naprawde drogie studia- rapidografy, tektury- wszystko kosztuje.. A i wykładowcy nie zawsze są w porządku i naprawdę potrafią zatruć życie.. Bardzo często zastanawiam się nad zrezygnowaniem z tych studiów, bo nic oprócz kreślenia w moim życiu nie istnieje;/
 
 
~  2013-03-30 20:20:28
Ja uważam że najważniejszy jest egzamin z rysunku. Wiadomo że bez ciężkiej pracy nie ma nic i talent to 40% sukcesu a reszta to ciężka praca. Ale architekt to jak ktoś niżej napisał to nie rzemieślnik, to nie są umiejętności których po prostu możesz się do końca nauczyć. Oczywiście architektem może zostać każdy, ale dobry architektem tylko ten co jest utalentowany. Tak uważam.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  24
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl