indologia

opis

Indologia jest nauką zajmująca się badaniem języków, literatury, historii, sztuki, kultury i religii Indii. Specjalistę z tej dziedziny nazywamy indologiem.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek musisz wiedzieć, że:
1. Jak na każdej filologii niezbędne są tu zdolności do nauki języków obcych.
2. Ważne jest także zainteresowanie kulturą i historią Indii.

organizacja

Indologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym, w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na indologii:

 • Znajomość klasycznej kultury i dziejów Indii (historia, sztuka, mitologia, religia, filozofia)
 • Orientacja w problematyce indologicznej (lektura tekstów naukowych)
 • Zagadnienia społeczno-kulturowe Indii
 • Wiedza o literaturze i kulturze Indii
 • Wiedza o sztuce Indii
 • Wiedza o filozofii Indii


Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności: filologia indyjsko-tybetańska:

 • klasyczny język sanskrycki
 • kultura i dzieje Indii
 • klasyczny język tybetański
 • współczesny język tybetański
 • dzieje i kultura Tybetu

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • filologia indyjsko-tybetańska – główny język: sanskryt; drugi język: tybetański;
 • filologia nowoindyjska – główny język: hindi; drugi język: tamilski.
profil absolwenta

Przykładowe obszary zatrudnienia indologa:

 • Placówki dyplomatyczne
 • Instytucje administracji publicznej
 • Służby mundurowe: Policja, Służby Celne, Straż Graniczna
 • Placówki kulturalne
 • Media
 • Turystyka i hotelarstwo
 • Przedsiębiorstwa komercyjne
możliwości rozwoju

Ukończenie indologii pozwala absolwentowi na:

 • poszerzenie swoich kwalifikacji na studiach z zakresu innej filologii nowożytnej lub orientalnej
 • wyjazd do Indii w poszukiwaniu pracy i nawiązaniu kontaktów biznesowych


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~bindi  2016-11-06 19:03:25
Cześć, Skończyłam filologię indyjską z wyróżnieniem, byłam jedyną osobą u siebie na kierunku z powołania. Na takie studia mogą chodzić wszyscy i bez przeszkód się na nie dostać, ale przestrzegam takie osoby, które nie mają zielonego pojęcia o tym bo nie jest łatwo znaleźć po tym pracę. Na pracę mają szansę tylko osoby, które to kochają ! Ja jestem z zamiłowania sanskrytologiem, który ubóstwia wedyjską i sanskrycką gramatykę - które z reguły za bardzo się nie różnią - . Polecam te studia, nie tylko jako studia hobbystyczne. U nas w Polsce z pracą będzie ciężko ale jeśli nie boisz się wyjechać to droga wolna i za granicą każde drzwi stoją otworem, tzn. w instytucjach państwowych, na uniwersytetach, jako tłumacz, przewodnik ... możliwości jest bardzo wiele ale trzeba znaleźć pomysł na siebie. Ja mam zamiar po studiach doktoranckich wykładać na uczelni. Studiować można na UW, UWr, UAM i UJ. Wszystkie z tych uczelni polecam. UW - bo jest kolebką całej Indologii ! są najlepsi profesorowie i osoby z powołania. UWr - polecam pod względem spec. sanskryckiej, hindi leży i kwiczy ale jak masz samozaparcie to się nauczysz wszystkiego nawet z tak słabą kadrą hindystyczną. UAM - hindi jest bardzo ok, sanskryt nieco gorzej. UJ - obecnie studiuje tutaj, ale na KPSC. Miałam nie raz możliwość spotkania się z studentami indologii z UJ, wszyscy chwalą sobie hindi, jest naprawdę ogromna szansa na porządną naukę tego języka. Ale zapraszam na KPSC gdzie jest też buddologia ! :) i znakomita Pani Profesor i genialna Szefowa KPSC Marta Kudelska, kobieta naprawdę znakomita i dużo jej się zawdzięcza jeśli chodzi o filozofię upaniszad w Polsce. Powtarzam... chcesz iść na indologię, zastanów się dobrze. Jak chcesz pracę znajdziesz, jak nie to nie - tak jest z każdym kierunkiem. Indologów nie ma zbyt wielu a stosunki Polsko-Indyjskie się rozwijają. Osoby, które nie mają zdolności językowych, które nie maja pojęcia o indiach, które tego nie lubią - dajcie sobie spokój... bo tylko inni na tym cierpią. Niestety poziomy są wtedy zaniżane do nieuków itp. Pozdrawiam, bindi
 
 
~sissir  2015-06-23 00:04:35
To jakieś mityczne wyobrażenie o tych studiach. Uciekać, uciekać i jeszcze raz uciekać, szczególnie z tamilskiego. Warto uczyś się hindi, ale nabór jest raz na kilka lat. Sanskryt można sobie darować, chyba że jesteś bogata z domu albo traktujesz studia hobbistycznie i pracę tak czy inaczej wybierzesz inną od wykształcenia. Bengalski też bez sensu - chyba że chcesz zamieszkać na stałe w Kalkucie. Co do tamilskiego, to strata czasu. Nie będziesz umiała się nawet dogadać po tych studiach i nikt Cię tam tego nawet nie nauczy. Owszem, bedziesz znać jako tako gramatykę i może nawet po studiach przetłumaczysz sobie jakieś klasyczne opowoiadanie, ale zwykłego bloga nie przeczytasz i nic nie zrozumiesz, co do Ciebie będą gadać, strata czasu. Z bengalskim podobnie, no może trochę lepiej, bo język lżejszy. Tam się w ogóle nie mówi, nie ma nawet podręczników do nauki języków (poza hindi). Ale będą Ci wmawiać, że kończysz prestiżowe studia. Ludzie, tam nie ma normalnych zajęć! Nie ma zajęć z przekładu, z translatoryki, brakuje lektorów (lub nie ma ich wcale), ciągle okraja się program, te studia LEŻĄ!
 
 
~Ola  2013-10-18 16:42:56
jaką szkołę ponadgimnazjalną trzeba skończyć żeby się dostać na indologię?
 
 
~~Ola  2013-01-25 16:42:26
Extra,wybiorę się.
 
 
~indialalala  2012-11-17 21:46:06
cd. a na rekrutacji na uw brali pod uwagę polski P i R, Angielski R, matematyka P/R. Próg nie był porażająco wysoki, w przeciwieństwie do sinologii czy japonistyki :)
 
 
~indialalala  2012-11-17 21:39:55
Ja studiuję indologię na UW, ale można jeszcze w Poznaniu i coś indopodobnego jest na UJ. Na uw wygląda to tak, że są dwie grupy po 15osob (jedna sanskrycka, która od drugiego semestru dodatkowo zaczyna się uczyć hindi, ale od tego roku zamiast hindi jest bengalski; druga to grupa tamilska, ktora od drugiego semestru dodatkowo zaczyna się uczyć sanskrytu). Ogólnie zaczyna się od zera, od literek, układania zdań itd. Moi starsi znajomi nie pracuja w zawodzie. Niektórzy podczas studiów odkładają sobie kasę i potem wyjeżdżają do Indii aby lepiej nauczyć się jeyzka, zdobyć jakieś doświadczenia i wtedy spróbować szczęścia z pracą. Zwykle jest tak, że z tych 30 osób na start na trzecim roku zostaje jakieś 60%. Często wynika to po prostu z tego, ze albo dostali się tam z przypadku, poprawili matury i poszli na inne kierunki albo nigdy się nie interesowai Indiami i studia ich do tego nie zachęciły.
 
 
~ekkalibur  2012-06-24 19:48:26
możesz po tym prowadzić 7-Eleven
 
 
~indi  2012-04-09 18:52:54
Czy po skończeniu indologii jest szansa na jakas dobra prace?
 
 
~Felek  2012-03-17 08:24:28
W końcu już sama nie wiem jak to jest z tym językiem. Czy ktoś zorientowany mógłby mi napisać czy idąc na ten kierunek zaczynam język od podstaw, od początku czy jednak muszę się nim już posługiwać?
 
 
~mgr  2012-01-08 01:57:14
slyszalem ze maja tam anatomie na 1 roku- anatomie indora:)
 
 
~  2011-10-08 19:22:31
witam , bardzo lubię Indie i kulturę Indii ale waham się i nie wiem czy warto, znaczy się na pewno warto posiadać ukończony taki kierunek, ale co dalej, czy mógłby się ktoś wypowiedzieć kto jest w trakcie albo po? Nie chcę być bezrobotnym na utrzymaniu rodziców.
 
 
~inka  2011-02-22 15:07:05
w indiach
 
 
~kakuś  2010-12-25 22:52:00
po indologii nic nie ma, to może być hobby, ale poważnej pracy to po tym na pewno nie będzie.pozdrawiam
 
 
~eeerobert  2010-10-14 12:42:12
czy trudno się dostać na indologię?
 
 
~robbit  2010-08-13 21:45:50
robicie sobie jaja ;] ja prosze o wypowiedź jakiegoś studenta indologii - czy studia spełniają jego oczekiwania i jak widzi swoją przyszłość?
 
 
~INDOLOG  2010-05-28 16:52:29
Dzieńdobry :) Skończyłem najwspanialszy kierunek studiów - INDOLOGIĘ! To były niezapomniane trzy lata, na w-fie ściegaliśmy się z Indorami. Naszym językiem był indo-indo. Reosómując bardzo polecam Indologie. Teraz pracuję w zakładzie drobiu( segregujemy indyki). Pozdrawiam :]
 
 
~Aleksandr  2010-04-02 22:13:20
Oczywiście trzeba pamiętać, że aby iść na ten kierunek trzeba biegle w słowie piśmie widzeniu czytaniu słuchaniu i wszystkim innym język hindi. Ludzie jak można zadawać tak debilne pytanie czy trzeba go znać :/ tak najlepiej zdawać na maturze.
 
 
~elaa  2010-01-05 13:21:47
lepiej iodzcie na poloznictwo, wiecej wrazen
 
 
~sds  2009-12-17 21:54:24
gowno. pracować w branży telekomunikacyjnej, jak sama nazwa wskazuje.
 
 
~majciak  2009-11-03 17:31:29
a co dokładnie mozna robic po indiologii?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl