historia sztuki

opis

Historia sztuki jako osobna nauka wyodrębniła się z historii. Kierunek ten zajmuje się badaniem sztuki w całym okresie jej rozwoju, porównywaniem jej równych okresów, stylów i zjawisk.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
1. Podstawowymi cechami historyka sztuki winny być: zaangażowanie i zamiłowanie do wykonywanej pracy, szerokie zainteresowania artystyczne i historyczne.
2. Niezbędna jest także wiedza z zakresu języka polskiego i historii, a także fotograficzna pamięć.

organizacja

Historię sztuki można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

 

Przedmioty nauczania realizowane na historii sztuki (grupa przedmiotów ogólnych):

 • sztuka prehistoryczna,
 • historia technik artystycznych,
 • estetyka,
 • historia sztuki starożytnej,
 • język łaciński,
 • historia sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej,
 • historia sztuki średniowiecznej,
 • historia sztuki nowożytnej,
 • historia sztuki nowoczesnej,
 • dzieje doktryn artystycznych,
 • ikonografia,
 • muzelanictwo,
 • ochrona zabytków,
 • ornamentyka,
 • krytyka artystyczna,
 • rynek sztuki,
 • podstawy badań architektury,
 • techniki sztuk plastycznych.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • Ochrona dziedzictwa kulturowego,
 • Europejska turystyka kulturowa,
 • Konserwatorstwo i ochrona dóbr kultury,
 • Muzeologia,
 • Pedagogika,
 • Rynek sztuki.
profil absolwenta

Absolwent może pracować w zakresie:

 • dokumentacji zabytków,
 • przygotowania wystaw dzieł sztuki,
 • upowszechniania sztuki,
 • obrotu dziełami sztuki.

Jest przygotowany do pracy w:

 • muzeach i urzędach konserwatorskich,
 • galeriach wystawiających i prowadzących obrót dziełami sztuki,
 • redakcjach wydawnictw, czasopism,
 • placówkach popularyzujących sztukę.
możliwości rozwoju

Absolwent historii sztuki może:

 • podjąć studia podyplomowe z dziedzin pokrewnych:

Podyplomowe Studium Archiwistyki
Podyplomowe Studium Historii

 • ukończyć kurs pedagogiczny i zostać nauczycielem w szkole
 • otworzyć własną galerię, w jej kierowaniu z pewnością mogłoby pomóc ukończenie kursów z zarządzania
ciekawostki

http://www.historiasztuki3.prv.pl/

http://www.historiasztuki.friko.pl/


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  6
~  2014-07-22 13:53:40
Sztuką jest wyżyć po takim kierunku!
 
 
~ArteKursy  2013-11-18 14:01:18
Wszystkich zainteresowanych rzetelnym przygotowaniem do matury z historii sztuki w Krakowie zapraszam na stronę artekursy.pl/kurs-maturalny/ :)
 
 
~  2013-08-24 23:38:03
"media i rządy twierdzą to samo" bez komentarza, to zdanie ewidentnie określa Twój poziom intelektualno-mentalny..
 
 
~nie na zmywaku  2013-01-24 23:48:09
to w KFC cię spotkam. co za różnica, pytam?
 
 
~no chyba cię postraszyło  2013-01-24 23:47:04
górnictwo i geologię na AGH porównujesz mi do swojej lingwistyki na UW. ja twierdzę, że jesteście nieroby i tyle w tym temacie. prawda polega tylko na tym, że nie jestem sam w tej ocenia, media i rządy twierdzą to samo, to wy się musicie bronić.
 
 
~Mario  2013-01-24 18:57:03
V żebyś się za 5 lat z ręką w nocniku nie obudził, jak spora grupa moich znajomych-inżynierów. a zresztą, młody jesteś pewnie, więc wierz sobie w gruszki na wierzbie. P.S. sam studiuję lingwistykę na UW i raczej na zmywaku nie wyląduję, ale musiałem to napisać, bo irytują mnie wielce przemądrzali studenci na polibudach.
 
 
~egzamin wstępny  2013-01-18 14:45:03
to w UK, na zmywaku. na twoim miejscu zdecydowałbym się na niego 5 lat wcześniej. na szczęście ja nie muszę, bo w przeciwieństwie do was miałem trochę oleju w głowie i poszedłem na AGH.
 
 
~Asiek  2012-06-21 17:16:50
Pilne!! Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda egzamin wstępny na muzykologie na uj. Z czego najlepiej się przygotowywać. Ma ktoś jakieś dobre rady? :)
 
 
~Klaudia  2012-05-16 16:48:40
@karolcia - nie do końca. Z przedmiotów, które wypadałoby pisać na maturze, masz do wyboru historię i historię sztuki, wystarczy 1 z nich. Oczywiście, najlepiej na poziomie rozszerzonym, ale nie jest to konieczne. Napisałam "nie do końca", bo na studia oprócz matury liczy się egzamin wstępny, który, z tego co się orientowałam, do łatwych nie należy.
 
 
~Klaudia  2012-05-16 16:47:01
@lieber - też jestem na mat-inf, i też myślałam o tym kierunku studiów :) . Z historią sztuki to faktycznie lipa, jedyny przedmiot, na którym możesz się czegoś o tym dowiedzieć to wok; samemu raczej ciężko się przygotować, ale zawsze możesz wziąć korki. Jeśli uczysz się systematycznie z historii i masz w miarę dobrego nauczyciela (nie takiego jak ja, który na wszystko leje, sprawdziany piszemy 2-3 razy do roku, i to z materiału obejmującego nie więcej niż 20 stron w podręczniku każdy, a potem nawet nie chce mu się ich sprawdzać) to powinno być ok. Z tego co oglądałam matura podstawowa z historii nie jest jakoś masakrycznie trudna. Zresztą, na studia jest Ci potrzebny tylko 1 z tych przedmiotów - historia albo historia sztuki - nie musisz pisać obu ;). Z polskim, hmmm, nie wiem co masz na myśli. Ja ogólnie jestem humanistą, polski to mój ulubiony przedmiot, nie mam z nim najmniejszych problemów, niestety non stop przepadają nam jakieś lekcje :(. Jeśli boisz się o to, że materiał realizowany na podstawie nie jest wystarczająco dobry, to spokojnie; jeśli potrafisz myśleć metaforycznie, masz w miarę analityczny umysł i lubisz lektury maturę rozszerzoną powinieneś zdać spokojnie, tyle że musisz nadrobić lektury (ich nie jest dużo); poza tym, na pewno w Twojej szkole są jakieś kółka do rozszerzenia, popyta, porozglądaj się :). Możesz też zapytać w klasie, czy ktoś oprócz Ciebie chce zdawać rozszerzenie, i jak nazbiera się kilka osób iść do polonistki i z nią pogadać o ewentualnym kółku dla Was. Ale tak jak mówię, rozszerzenie z polaka z własnym przygotowaniem nie jest jakimś super trudnym wyczynem. Życzę powodzenia ;-)
 
 
~karolcia  2011-11-15 18:19:20
czy wiecie może czy na dostanie się na takie studia wystarczy rozszerzona matura z historii ?.. bardzo mi zależy na odpowiedzi.
 
 
~julka  2011-07-19 19:24:49
zawsze chciałam iść na takie studia
 
 
~lieber  2011-03-31 04:10:40
bardzo bym chciał dostać się na te studia, ale nie wiem czy jestem w stanie samemu przygotować się do matury z h.sztuki..i boję się że będę odstawała na ewentualnych studiach ze swoim niskim poziomem wiedzy z historii, polskiego i sztuki,..//jestem na mat-inf..co radzicie?
 
 
~ziom  2011-01-02 14:46:43
zolox no jeśli cię to tak bardzo pasjonuje to już lepiej idź na histrorie a nie na hist sztuki , bo po historii są już większe szanse na znalezienie pracy ( chociaż i tak małe ) a na studiach historycznych historia sztuki też jest wykładana , ale jeśli mogę coś doradzić to lepiej pójdź na jakieś konkretne studia , tego typu studia nie są zbyt perspektywistyczne
 
 
~zolox  2010-12-29 17:48:57
Czy warto w taki razie iść na ten kierunek?!,mi bardzo zależy,uwielbiam zarówno historię jaki sztukę .Niektórzy napisali ,że jeste ciężko ,niektórzy,że nie ..ale już trudno mi powiedzięć ..a i czy ciężko jest się dostać na HS W POZNANIU ??
 
 
~ziom  2010-10-29 16:23:08
Antyk a tobie to już upełnie się pomiesało w głowie , gdzie historia sztuki kierunkiem zamawianym , kierunkiem zamawianym może być tylko kierunek strategiczny dla rozwoju gospodarki , a ty studiując taki łatwiutki kierunek chciałbyć co msc. dostawac stypendium w wysokości 1000 zł
 
 
~biała  2010-10-29 05:57:11
Patryku "sztuka i czas" Osińskiej jest do matury podstawą;) poza tym polecam encyklopedie PWN chyba 12-tomową jako uzupełnienie:)aha i Koch'a Architekturę:) dobrze tam jest opisane wszystko;)a po za tym duuuużo szperania w internecie i czasopismo "sztuka.pl" troche jest ma temat żywota "wielkich nie obecnych"- zmarłech artystów XX wieku. życzę powodzenia;)
 
 
~dd  2010-10-06 22:58:13
i potem chciałbym uczyć jako nauczyciel wiedzy o kulturze w LO czy to możliwe wogóle?? mało możliwe ze względu na ilości etatów w szkołach i niż demograficzny ale teoretycznie możliwe .ze względu na małą ilość godzin pensja wyniesie jednak poniżej 1000 zł Panie Magistrze
 
 
~Patryk  2010-08-12 19:26:03
Jestem w LO na bio-chemie chciałbym zdawać na maturze historie sztuki i dostać się na studia historia sztuki i potem chciałbym uczyć jako nauczyciel wiedzy o kulturze w LO czy to możliwe wogóle?? jeśli chodzi o przedmioty to; roz.his.sztuki i j.niemiecki a ma ktoś jakieś materiały do nauki do matury jak tak to proszę mi je wysłać podaje maila colo217@interia.pl
 
 
~antyk  2010-07-31 01:37:32
czy jest to kierunek zamawiany ? zapłacą mi za jego studiowanie?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  6
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl