geofizyka

opis

Przedmiotem badań geofizyki są fizyczne właściwości Ziemi, w tym: magnetyzm, oddziaływania grawitacyjne oraz rozchodzenie się fal sejsmicznych.

 

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Geofizyka powinna cechować ambicja pomocna w rozwiązywania stawianych przed nim problemów, często niestandardowych i oryginalnych
 • Przyszły student tego kierunku powinien wykazywać się wyobraźnią przestrzenną, zdolnościami plastycznym i bardzo dobrym stanem zdrowia.
organizacja

Geofizykę można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym, w systemie studiów I (inżynier), II (magisterium) stopnia. 

Przedmioty nauczania realizowane na geofizyce:

 • fizyka wnętrza Ziemi,
 • geofizyka,
 • sejsmologia,
 • meteorologia,
 • geologia fizyczna,
 • geologia historyczna,
 • mineralogia,
 • petrologia,
 • matematyka,
 • fizyka,
 • informatyka i metody obliczeniowe w naukach o Ziemi,
 • język angielski,
 • obsługa nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Przykładowe specjalności realizowane na kierunku geofizyka:

 • geofizyka stosowana
profil absolwenta

Absolwenci geofizyki mogą znaleźć pracę w :

 • Instytucie Geofizyki PAN,
 • przedsiębiorstwach badań geofizycznych,
 • Państwowym Instytucie Geologicznym,
 • Głównym Instytucie Górnictwa,
 • działach geologicznych i geofizycznych kopalń,
 • firmach geodezyjnych,
 • instytucjach związanych z ochroną środowiska,
 • laboratoriach badawczych,
 • szkołach.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent geofizyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych takich jak: 

 • Geofizyka stosowana dla przedsiębiorców
 • Geofizyka naftowa


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  4
~KtośPoGeofizyceNaAGH  2016-10-06 21:47:45
Kiepska kadra przekłada się na kiepskie nauczanie. Starzy prowadzący, bez chęci do nauki. Zadufani w sobie doktoranci i zawaleni pracą doktorzy. Zatrudnia się osoby, które jawnie mówią "że po to mają 15 minut kwadransu studenckiego, żeby go wykorzystać, bo nie mają co prowadzić na zajęciach". Powymieniałbym nazwiska, ale trochę szkoda. Odradzam studia na tym kierunku na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na AGH. Dodatkowo czuć jakby atmosferę, w której cały ten pseudonaukowy wydział chciałby uwalić ten kierunek. Bardzo nieprzyjemne studia.
 
 
~gosc  2016-05-22 17:58:05
Odradzam. Studia nie należą do najprostszych a pracy po nich brak.
 
 
~jarvis  2015-06-18 13:06:06
Nie idźcie na ten kierunek! Nie ma po tym żadnej pracy, zwłaszcza w Polsce, a i za granicą coraz gorzej. Zwłaszcza dziewczyny, to już pewne bezrobocie. Studia są trudne, zwłaszcza pierwsze 2 lata. Fizyka do ogarnięcia, ale matma masakra. Są dwa egzaminy: z zadań i teorii (czyli twierdzenia i dowody na pamięć!). Na mgr znów jest matma. Jestem teraz na 4 roku na AGH i bardzo żałuję że nie zmieniłam tych studiów po pierwszym roku, licząc że się pomęczę ale będzie praca i to dobrze płatna. Pomyliłam się jak i reszta mojego roku. Teraz pozostaje tylko uczyć się programować na własną rękę. Podsumowując, ciężkie 5 lat bez perspektyw jakiejkolwiek pracy...
 
 
~sos  2015-02-18 15:18:23
witam jako przyszły absolwent geofizyki, chciałbym się dowiedzieć jak wygląda perspektywa zawodowa w Polsce, i ewentualnie jak wygląda praca a szkole po geofizyce
 
 
~none  2013-12-12 22:30:59
nie ma zaocznych studiów z geofizyki na AGH, jedynie podyplomowe
 
 
~kam  2013-12-11 00:14:44
jak jest ze studiami zaocznymi na geofizyce agh?
 
 
~zhh  2013-08-24 16:53:18
wkurza mnie ciągła dyskryminacja kobiet, wyjadę na Skandynawię, tam tego nie ma
 
 
~no cóż...  2012-11-29 20:01:38
Ja osobiście odradzam, bo są lepsze alternatywy (np. UW). Ale jeśli komuś kompletnie nie zależy czy nauczy się czegoś na studiach czy nie, oraz nie będzie mu przeszkadzał brak głębszego zrozumienia zjawisk, narzędzi i procedur, z którymi spotka się w pracy zawodowej, a także nie zniechęca go brak szerszych perspektyw, a z kolei chce spędzić 5 lat w luźnej atmosferze, bez większego wysiłku, to geofizyka może być satysfakcjonującym wyborem. Na pewno nie są to studia dla ludzi ambitnych, z dużym potencjałem naukowym, którzy chcą zgromadzić spory kapitał wiedzy i być wybitnymi specjalistami. Jeśli chodzi o perspektywy zawodowe, to mimo tych wszystkich niedostatków wymienionych powyżej, ukończenie geofizyki na agh nie przeszkodzi w zdobyciu sensownej pracy za dobre pieniądze w międzynarodowej firmie, ale dotyczy to tylko jednostek, które mają duży potencjał, odpowiednie predyspozycje i cechy, których poszukuje pracodawca - w takim przypadku te studia ani nie pomogą, ani nie zaszkodzą. Mocno przeciętny absolwent geofizyki na agh może tylko liczyć na łut szczęścia. Na pewno studia te stwarzają, dzięki licznym międzynarodowym organizacjom, możliwość zbudowania "wypasionego CV", jakkolwiek "bez pokrycia" w realnej wiedzy i umiejętnościach (mnóstwo możliwości wyjazdów na konferencje, etc.), oraz zdobycie dużej liczby kontaktów z branży - ale o to trzeba zabiegać samemu z niemałym wysiłkiem. Jeśli kogoś to przekonuje, to ok. Być może ktoś na rozmowie kwalifikacyjnej też się da "naciągnąć";) Aha, jeszcze taka uwaga - jak łatwo zauważyć, wielu ludzi myśli że geofizyka [stosowana na agh] = geologia + fizyka. Nic bardziej mylnego. Z tego kierunku nie wyjdzie żaden fizyk(nawet kiepski), ani żaden geolog (tak samo). Zawartość wiedzy fizycznej w programie studiów nie wykracza poza pierwszy rok uniwersyteckich studiów na kierunku fizyka, a o geologii lepiej nie wspominać. Wiedza jest fragmentaryczna, przemieszana, niekompletna i bez podstaw teoretycznych. Z czystą geofizyką jest podobnie, bo przedmioty zawodowe/specjalistyczne są w dużej mierze prowadzone na marnym poziomie, z bardzo małą ilością faktycznej praktyki.
 
 
~Alek  2012-11-18 23:05:09
Czyli co kompletnie odradzacie ten kierunek na aghu??
 
 
~ech...  2012-11-02 19:44:43
Drogi Piotrze, Opinię swoją bazuję na wieloletnim doświadczeniu. Ty dopiero wkraczasz w ten świat. Ja znam to bagno na wylot. Dodkonale wiem jak jest na AGH, na WGGIOŚ i w Katedrze Geofizyki w szczególności. Co więcej, mam porównanie z poważnymi ośrodkami badawczymi, gdzie faktycznie uprawia się naukę, a nie zapycha czas bzdurami. Przedstawiłem kompletną i prawdziwą wiedzę na temat obecnej sytuacji w Katedrze Geofizyki. Nie wiem jakie Ty dostrzegasz "luki", czy "niekonsekwencje" w tym co napisałem - chętnie posłucham. Z ciekawością również dowiem się, których konkretnie pracowników KG uważasz za jednostki z tak ogromną wiedzą i erudycją, że stajesz w ich obronie. Ja znam co najwyżej jedną-dwie godne tego osoby z KG. Z tego co piszesz odnoszę wrażenie, że jesteś na początkowym etapie studiowania i jeszcze brzmią Ci w uszach buńczuczne deklaracje jakie wciska się młodzieży w przemówieniach inauguracyjnych, na prezentacjach kierunku, itp. Jeśli tak, to za jakiś czas przekonasz się jak jest na prawdę - najpóźniej w okolicach obrony pracy inżynierskiej. Ja też kiedyś myśłałem, że coś więcej stoi za dumnną nazwą "Katedra Geofizyki", potem stopniowo złudzenia topniały i wyłaniał się obraz nieporadnej, źle działającej jednostki, praktycznie bez racji bytu. Łudziłem się, z każdym kolejnym semestrem studiów, że "będzie lepiej", głównie dlatego że nie miałem pełnej wiedzy w temacie, nie wszystkim się interesowałem i utworzyłem sobie w głowie fałszywy obraz, oparty na niepełnych przesłankach. Nie tylko ja. Moi koledzy z roku również. Prawda jest niestety bardzo smutna. Co więcej, mogę Cię zapewnić, że nic się nie zmieniło, ani nie zmienia na lepsze. Nie w KG. Jeśli nadal mi nie wierzysz zapytaj kolegów, którzy kończą studia, świeżo-upieczonych absolwentów lub doktorantów. Jeszcze raz należy podkreślić: błędem jest utożsamianie dużej uczelni jaką jest AGH z każdym jej najmniejszym zakładem! Zanim podejmie się decyzję o związaniu swoich planów zawodowych z tą czy inną uczelnią, trzeba na prawdę dokładnie zweryfikować, czy intersująca nas jednostka ma sobą coś do zaoferowania, czy tylko "podczepia się" pod markę, którą kształtuje tylko kilka prężnych wydziałów. "Badania, publikacje, wysoki poziom zalezy od ilości funduszy a AGH na to nie narzeka." - Kochany, a wiesz Ty jak stoi finansowo KG? Na papier do xero nawet nie ma! A poza tym, jeśli by nawet tak nie było, to pieniądze nie przekształcają się samorzutnie w wysokopunktowane artykuły i realne wyniki badawcze. Do tego jeszcze, a w zasadzie głównie, potrzeba LUDZI - dobrych naukowców - doświadczonych i aktywnych samodzielnych pracowników oraz młodych, zdolnych doktorantów i postdoc-ów. Tego w KG nie uświadczysz. W sensie naukowym KG to jest po prostu zero. Wielkie, soczyste ZERO. P.S. Piotrze, chyba Ci "zjadło" część wiadomości między akapitami?
 
 
~Piotr  2012-10-17 20:29:57
Nie wiem skąd masz takie informacje. AGH teraz przechodzi zmiany .Wystarczy spojrzęc ile AGH inwestuje w nowe technologie. Przeszło 800 mln złotych. Do niedawna była Konkludując : Badania,publikacje, wysoki poziom zalezy od ilości funduszy a AGH na to nie narzeka. Ja sam studuje geofizyke na AGH i jest bardzo zadowolony. AGH nie jest anachroniczna uczelnią, doktorzy i profesorowie maja ogromna wiedze i naprawde podziwam ich za erudycję. Twoje rozumowanie jest troche dziwne, takie non sequitor . Spotkałeś pewnie jakaś niekompetentną osoba która skończyła ten kierunek na AGH i wnioskujesz, że cały wydział repezentuje taki poziom. Kompletnie nie rozumiem Twojego dyskursu.
 
 
~to_było_dawno  2012-09-25 20:24:49
"zdecydowana większość odkryć z dziedziny geofizyki wychodzi z AGH" - no niestety, AGH nie jest obecnie w żadnym przypadku znaczącym ośrodkiem naukowym jeśli chodzi o geofizykę. W ogóle ciężko tu mówić o "ośrodku naukowym". Swego czasu, owszem byli tam wybitni naukowcy, oj byli, ale niestety już dawno odeszli (na emeryturę, na tamten świat lub do PAN). Poziom na studiach też kiedyś był. Nawet powiedziałbym, że BARDZO był. Ale mówimy tu o sytuacji z przed wielu, wielu lat. Właściwie to przykro mi to pisać (w końcu "zły to ptak co włąsne gniazdo kala"), ale trzeba to w końcu powiedzieć, żeby wszyscy którzy rozważają podjęcie studiów geofizycznych na tej uczelni mieli pełną świadomość na co się decydują. Nie życzę źle Katedrze Geofizyki, ale po prostu nie da się ciągle robić dobrej miny do złej gry i udawać, że wszystko jest ok, bo to po prostu nieuczciwe względem przyszłych pokoleń geofizyków. "spośród wszystkich uczelni na AGH najtrudniej sie dostać" - cóż rzec, reklama jaką media robią naszym niekonwencjonalnym złożom gazu ziemnego zbiera swoje żniwo. Coraz więcej ludzi widzi swoją przyszłość w naukach o Ziemi (bo przecież nie jest to trudny kierunek ścisły, ani równie bezperspektywiczny jak marketing czy filozofia - w oczach ludzi geofizyka to po prostu dobry i łatwy pieniądz). Z liczbą zainteresowanych wzrasta konkurencja, a wraz z nią, z roku na rok, progi punktowe. Z kolei AGH ma niekłamaną renomę jako uczelnia techniczna (przecież najlepsza w Polsce) i pod tą renomę mogą podczepić się wszystkie wydziały i zakłady, te lepsze i te słabsze. Ot jak to wygląda. "Próg oscyluje na poziomie 840/1000 punktów, więc nie można narzekać na poziom." - no niestety poziom wyjściowy świeżo zrekrutowanych studentów nie ma absolutnie żadnego związku z poziomem nauczania. Owszem idą ludzie coraz lepsi, ale co z tego? Jeśli są ambitni to po prostu po jakimś czasie uciekają gdzie indziej lub zostają i próbują się rozwijać na włąsną rękę. W najgorszym przypadku pozostają bezsilni ze swoją frustracją i ciągną ten wóz z powyłamywanymi osiami, byle dociągnąć do dyplomu. "Wszyskie badania zwiazane z gazem łupkowym sa wykonywane przez naukowców z AGH...." - a to już na prawdę ciekawa sprawa skąd kolega Piotr ma takie informacje, bardzo ciekawe:) W każdym razie nie mówimy tu na pewno o Katedrze Geofizyki;) Te duże firmy, które wykupiły koncesje mają swoich specjalistów i jeśli zatrudnią pojedynczą osobę z zewnątrz w charakterze niezależnego eksperta, to nie ma co tego rozdmuchiwać. Nie łudźmy się - takie giganty jak Chevron czy Exxon nie potrzebują od AGH niczego. Co najwyżej może PGNiG... Skoro budujemy tu już taki pełny obraz, to trzeba coś zaznaczyć. To nie jest tak, że na AGH nie ma w ogóle kompetentnych ludzi, którzy robią coś sensownego naukowo. Jednak jest ich mało. Dobrych dydaktyków jeszcze mniej, a młodych naukowców to już jak na lekarstwo. Czasy świetności ten zakłąd ma już dawno za sobą. Może w przyszłości coś się polepszy jeśli wykształcą się nowe pokolenia. Jednak jestem trochę sceptyczny, bo co miałoby zatrzymać młodych i zdolnych na uczelni - na pewno nie zarobki, pieniądze na badania, ciekawe projekty badawcze, dynamicznie rozwijające się zespoły naukowe, wybitni mentorzy i możliwości rozwoju - bo tego po prostu nie ma. Ba, nawet etatów nie ma jakby ktoś mimo to wszystko chciał zostać! A z drugiej strony są kuszące wysokie zarobki w przemyśle, więc sprawa jest prosta. Smutne to, ale prawdziwe. //żeby nie było nieporozumień, wszędzie powyżej przez "AGH" należy rozumieć "Katedra Geofizyki AGH" lub "Kierunek Geofizyka na AGH" - powyższe stwierdzenia w żadnym wypadku nie odnoszą się do innych jednostek tej uczelni.
 
 
~Piotr  2012-09-24 11:25:51
To dziwne. Bo zdecydowana większosć odkryć z dziedziny geofizyki wychodzi z AGH i spośród wszystkich uczelni na AGH najtrudniej sie dostać. Próg oscyluje na poziomie 840/1000 punktów, więc nie można narzekać na poziom. Wszyskie badania zwiazane z gazem łupkowym sa wykonywane przez naukowców z AGH....
 
 
~geofizyk  2012-09-19 15:37:50
Cześć, Widzę że sporo pytań się tu pojawia o zawód geofizyka, studia geofizyczne, pracę w geofizyce, etc. Bardzo chętnie pomogę, podzielę się swoim doświadczeniem i odpowiem na wszelkie pytania na ten temat. Piszcie na petrophysicist1@gmail.com - zawsze odpowiem. Pozdrawiam!
 
 
~zniesmaczony_agh  2012-09-19 15:15:09
KU PRZESTRODZE: jeśli kogoś interesuje wykształcenie geofizyczne, to niech omija AGH szerokim łukiem! Kadra jest beznadziejna, w większości niedouczona, niekompetentna i obecnie bardzo niekompletna (niestety ząb czasu, brak młodego pokolenia naukowców), a program studiów wygląda jak wymysł senny chorego człowieka. Nie zdobędziecie tam ani pożądnej wiedzy teoretycznej, ani nie nauczycie się niczego w praktyce. Ta uczelnia tak na prawdę nie miała żadnych podstaw merytorycznych by otwierać ten kierunek parę lat temu! Opisu na tej stronie nie traktowałbym poważnie, bo to są jakieś brednie pozbierane do kupy z różnych bajek. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jak na prawdę wygląda zawód geofizyka, najlepiej spytać kogoś kto pracuje w zawodzie (najlepiej w tej konkretnej działce, która nas interesuje). A jeśli ktoś już wie na pewno, że chce być naprawdę dobrym geofizykiem (nieważne czy interesuje go fizyka ziemi/geofizyka ogólna, czy geofizyka stosowana/poszukiwawcza), to polecam skończyć równolegle fizykę i geologię, lub wybrać fizykę litosfery na UW. O UŚ się nie wypowiadam, bo nie mam wiedzy na ten temat, ale z tego co słyszałem, chyba źle tam nie jest. Proszę mi uwierzyć, wiem co mówię.
 
 
~duk  2012-08-26 15:57:46
Beznadziejne studia. Jestem absolwentem i pracy w zawodzie brak. Uczciwie odradzam.
 
 
~nemo  2012-08-20 20:03:25
w tym roku idę na UŚ? jakie są opinie studentów/absolwentów o tym kierunku? Ciężko z matmą i fizą?
 
 
~ziomek  2012-07-15 17:24:57
a czy matematyka podstawa 90% rozszerzona 70% i angielski podstawa 90% i rozszerzona 60% wystarczą???
 
 
~Rafal  2012-06-17 22:16:15
W dziesiejszych czasach na pewno warto studiować geofizyke ( gaz łupkowy i te sprawy ) za 3 lata ludzie po geofizyce nie bede mogli ,, odgonic sie od roboty "
 
 
~piotr  2012-06-11 10:36:04
Dorzucę kilka słów. Skończyłem ten kierunek jakiś czas temu, nie pracowałem długo w zawodzie, bo? nie ma ofert pracy w Polsce. Geofizyka dobra dla ludzi którzy chcą wyjechać, zmieniać miejsce zamieszkania, ogólnie całe życie to tułaczka. Praca niewdzięczna i bardzo ciężka. Gdybym mógł jeszcze wybierać bez wątpienia byłaby to informatyka, znajomi chwalą tez sobie AiR. Wszystkim którzy mają wątpliwości odradzam.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  4
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl