inżynieria naftowa i gazownicza

opis

Zabezpieczenie gospodarki w surowce energetyczne jest jednym z priorytetów polskiej gospodarki. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej Polski niezbędne jest zwiększenie wydobycia i wykorzystania płynnych surowców energetycznych. 

Studia na tym kierunku maja dostarczać niezbędnej, dobrze wykwalifikowanej kadry fachowców i specjalistów w dziedzinie wydobycia i wykorzystania złóż ropy naftowej oraz gazu.


organizacja

Inżynierię naftową i gazowniczą można studiować na Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) i II  (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na Inżynierii naftowej i gazowniczej (grupa przedmiotów ogólnych):

 • Wybrane zagadnienia z matematyki
 • Modelowanie procesów technologicznych
 • Przepływy płynów w ośrodkach porowatych
 • Wiertnictwo
 • Inżynieria naftowa
 • Inżynieria gazownicza
 • Mechanika górotworu
 • Wybrane zagadnienia z eksploatacji złóż ropy naftowej
 • Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw wiertniczych, naftowych i gazowniczych
 • Zarządzanie produkcją w górnictwie nafty i gazu
 • Eksploatacja złóż i magazynów gazu ziemnego 
specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku (specjalności są dostępna na studiach II stopnia):

 • Wiertnictwo naftowe,
 • Inżynieria naftowa,
 • Inżynieria gazownicza.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do:

 • wykonywania projektów i prowadzenia wierceń naftowych, a także wykonywania rekonstrukcji i likwidacji otworów wiertniczych,  
 • prowadzenia symulacji komputerowych procesu wiercenia, przepływu płynów w ośrodkach porowatych,
 • projektowania powierzchniowego zagospodarowania złóż ropy naftowej oraz podziemnych magazynów gazu,
 • nadzoru nad ich eksploatacją.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~Absolwent 16'  2016-05-23 16:39:05
UNIKAĆ... Wszystko inne tylko nie to, interesujesz się naftą, gazem ? Idź na energetyke, ale nie na ten wydział. Nie ma pracy, wszyscy koledzy/kolezanki pracują w corpo. 5 lat studiów po nic.
 
 
~Inż gazownictwa  2015-12-14 22:50:00
szukam kolegów po fachu - czy są tu jacyś?
 
 
~Marek  2015-01-05 22:03:14
Studia na tym wydziale wspominam bardzo miło. Kierunek nie jest trudny. Niestety praca po studiach jest bez znajomości nierealna. W firmach prywatnych związanych z sektorem gazowniczym naprawdę trzeba być bystrym aby zostać zatrudnionym- ale to mały rynek. Wielokrotnie starałem się o pracę w PGNIG ( ale nie byłem widocznie zbyt dobry :-), po kolejnych porażkach w próbach zatrudnienia się w państwowych firmach, co dziwne w prywatnych awansowano mnie ( wyższa pensa, lepsze samochody, fundowane wakacje). Obecnie prowadzę firmę która wykonuje prace m. in. dla gazownictwa. Kuriozalna sytuacja jest wtedy, gdy już jako właściciel firmy spotykam ludzi z gazowni dla których nie byłem zbyt dobry nawet na montera ;-). Moja rada- lepiej nauczyć się układać płytki czy tez być spawaczem, a dodatkowo jeszcze poznać język obcy i s.......... Nie ma sensu się męczyć studiami, po których nikt nie patrzy na wiedzę, ale na geny.
 
 
~endriu  2013-09-28 00:34:34
kto zna angielski to zawsze moze sprobowac w Szkocji lub Kanadzie sie zaczepic
 
 
~Pytający  2013-06-06 09:52:47
Witam. Zastanawiam się nad tym kierunkiem, ale bardziej od spraw programowych interesuję mnie przyszła praca po nim. No właśnie jak wygląda sprawa z praktykami (czy można już po 3 roku) oraz z pracą stricte po studiach, czy można znaleść jakieś ogłoszenia, czy raczej niewiele (zastanawiam się też nad elektroniką). Pozdrawiam
 
 
~Adam  2013-06-04 13:33:39
Od 2 lat są problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Głównym pracodawcą zawsze był PGNIG, lecz w owej firmie od jakiegoś czasu jest restrukturyzacja i raczej zwalniają niż zatrudniają.
 
 
~DECJUSZ  2013-03-17 23:48:28
MAM PONAD 10 LAT DOŚWIADCZENIA W PRACY W GAZOWNICTWIE, I KONTAKTACH Z PRACOWNIKAMI GAZOWNI. JEŚLI LICZYSZ NA PRACĘ W GAZOWNI TO: - SPRAWDŹ CZY MASZ NAPRAWDĘ WYSOKO POSTAWIONEGO WUJKA, CIOCIĘ, ECT.- JEŚLI TAK TO STUDIUJ - JEŚLI JESTEŚ SZCZĘŚCIARZEM TO STUDIUJ-( ALE JEŚLI NIM NAPRAWDĘ JESTEŚ TO LEPIEJ ZAGRAJ W LOTTO- masz większe szanse ) JEŚLI NIE SPEŁNIASZ POWYŻSZYCH WARUNKÓW TO NIE MA SENSU STUDIOWANIE NA TYM WYDZIALE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LEPSZYM ROZWIĄZANIEM JEST WYBÓR POLITECHNIKI. TROCHĘ WIĘCEJ FIRM JEST NA RYNKU I CZASEM LICZY SIĘ WIEDZA DLA NIEKTÓRYCH PRACODAWCÓW. Osobiście znam kilku świetnych fachowców z gazowni na stanowiskach, i wielu robotników. Przypadek kumoterstwa z zeszłego miesiąca.........:-) Ojcu po 2 latach starań udało się wcisnąć syna do gazowni. Problem jest z tym, że synuś już każdej pracy próbował, i jego tępota jest niezmierna ( wiem bo jak pracował u mnie to nawet poprawnie kserować nie mógł się nauczyć). Przypadek z zeszłego roku..........zięć kierownika z pogotowia gazowego, jest mistrzem ( naturalnie, nie ma mowy o żadnym wykształceniu i doświadczeniu, że je posiada). Ekstremalny przypadek zagrażający życiu i zdrowiu spotkałem rok temu, kierownik podczas prowadzenia prac gazoniebezpiecznych, gdy wymagałem od Niego podjęcia decyzji oddelegowania pracowników do zbadania poziomu zawartości powietrza w gazociągu, po prostu...............uciekł. Od starych pracowników dowiedziałem się, że jak on czegoś nie wie to zostawia to niebiosom. WSTYD I HAŃBA- dobrze, że jego podwładni mają instynkt samozachowawczy i sobie sami radzą, TAKI SPOSÓB, ŻEBY NIC NIE SPIEPRZYĆ.
 
 
~karla  2013-02-10 23:26:20
na tym kierunkuu duzo jest fizyki, bo tak średnio za nią przepadam ? ;)
 
 
~gaz  2013-02-08 12:28:13
do rafinerii jeśli masz układy to polecam wydział energetyki i paliw
 
 
~gaz  2013-02-08 12:23:58
jestem po inżynierii naftowej i gazowniczej (inżynieria gazownicza) oraz po wydziale energetyki i paliw (technologia chemiczna)... zamierzam wyjechać do Norwegii bo w PL to wielka kiszka i bez znajomości to.....:P
 
 
~Bogdan  2013-02-07 00:28:11
marciq: obiad
 
 
~marciq  2012-11-14 17:16:37
co może robić kobieta po takim kierunku ?
 
 
~kawka  2012-10-17 20:07:22
Tak, mozna pracowac w rafinerii . Możliwości jest naprawde cała masa. AGH niedawno wprowadziło nowe specjalizacje :)
 
 
~nafta  2012-10-06 19:09:24
Witam, czy po tym kierunku moze pracowac w rafinerii ? Czy tylko na platformie lub projektowac wierty? Chodzi mi tutaj o przerobke ropy naftowej m.in. produkcje benzyny.
 
 
~pejdzer  2012-09-29 01:08:10
Myślę, że się nie oszukujemy, nawet w Polsce wydobywamy ropę, gaz, a swoją drogą inig jest kierunkiem unikatowym w kraju, na roku jest 150 osób. Natomiast energetykę można studiować na dowolnej polibudzie i nie tylko.
 
 
~poi  2012-09-16 22:42:56
Energetyka o wiele lepsza. Szersze możliwości. Nie oszukujmy się - nie powinno się brać na serio tego członu "naftowa". Szansa na zatrudnienie w tym sektorze jest znikoma. Zostaje jedynie - albo aż - gazownictwo. W takim wypadku warto pomyslec nad energetyka gdyż tam kwestia przesyłu itp. ma więcej perspektyw.
 
 
~widela  2012-09-16 20:54:29
do "wiertnik"... masz może jakieś dane kontaktowe??napisz jeśli możesz, mam pytania do Ciebie jeśli możesz. podaję maila. widela@tlen.pl
 
 
~wiertnik  2012-09-15 21:45:39
Jestem po inżynierii naftowej i pracuję w Norwegii na platformie. Zarobki super! Tylko musiałem przejść test z umiejętności pływackich ale na szczęście udało się. Gorąco polecam ten kierunek!
 
 
~gbn  2012-08-09 15:55:26
Jakie przedmioty sa brane pod uwage z matury na tym kierunku?
 
 
~Absolwent  2012-07-23 13:37:13
Witam, przypadkowo trafiłem na WIM i zobaczyłem wasze posty, pomyślałem że napiszę parę słów może komuś rozjaśnię umysł... Studia na AGH wydział INiG, budynek A-4 nie należały do zaskakująco trudnych (może pierwsze 2-lata), jeśli ktoś jest w miarę inteligentny i potrafi zrozumieć parę wzorów czy równań na pewno da sobie radę. Co do wykładowców to różnie bywało, stare komuchy które uczyły kiedyś i stresowały innych już powoli odchodzą na godna emeryturę, albo niestety tego niedoczekali. Młodzi są ambitni ale z biegiem czasu odpuszczają. Jak ja zaczynałem w 2006r. to próg był śmieszny i praktycznie każdy się dostawał kto złożył podanie, dziś jest trochę inaczej jak sami się zorientowaliście. Najpopularniejsze pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce : "budownictwo (8,2 osoby/miejsce), "geodezja i kartografia" (6,4), "ekologiczne źródła energii" (5,4), "inżynieria biomedyczna" (5,3) oraz "inżynieria naftowa i gazownicza" (4,8) i teleinformatyka (4,6). Jak sami widzicie kierunek który kiedyś był niszowy wybił się na szczyty. Co do samych studiów to ciężko było z: Chemii, Fizyki, Wytrzymałości materiałów, Mechaniki Płynów, Termodynamiki, w/w przedmioty uchodziły za tzw. kombosy, jeśli się je zdało to przysłowiowo można stwierdzić że było się jedną nogą magistrem. Co do samej pracy to różnie bywa, przeważnie większość pracuje w zawodzie, znajdując pracę w pierwszych dwóch może trzech miesiącach. Pojedyncze jednostki wyjeżdżają za granice pracować dla gigantów przemysłu naftowego (Halliburton, Schlumberger itp.) Pozdrawiam i życzę powodzenia. Sztuka życia - to cieszyć się małym szczęściem, małymi kroczkami do celu!
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl