buddologia*.

opis

Specjalność na kierunku kulturoznastwo.

Buddologia (filologia buddyjska, studia nad buddyzmem) to dział orientalistyki, którego przedmiotem badania jest buddyzm w jego rozmaitych formach, a podstawową metodą badania jest filologia (w szerokim ujęciu jako nauka o języku(ach), jego zabytkach i literaturze).

 

 

organizacja

Wybrane zagadnienia wykładane na specjalności buddologia:

  • omówienie najważniejszych pojęć doktryny buddyjskiej: dharma; karman; sansara, kosmologia buddyjska, prawo powstawania w zależności (pratitjasamutpada) 
  • główne nurty myśli buddyjskiejprofil absolwenta

Absolwent kulturoznawstwa o specjalności buddologia posiada specjalistyczną wiedzę buddologiczną – zna buddyjską filozofię, tradycją piśmienniczą, orientuje się w historii buddyzmu oraz jego współczesnych formach i interpretacjach.

Ponadto absolwent przedstawia wysoki poziom ogólnego wykształcenia humanistycznego, odznacza się dobrą znajomością literatury naukowej z dziedziny nauk społecznych, potrafi także dostrzegać i interpretować zjawiska kulturowe zachodzące we współczesnym świecie.

W czasie studiów student nabywa znajomości jednego z dwóch kanonicznych języków buddyjskich (sanskryt lub tybetański), co umożliwa mu samodzielną pracę z oryginalnymi pismami tradycji buddyjskiej.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~eILWJnsTFcQS  2017-06-14 08:49:12
I can’t say for sure, but it strikes me that Amira, like some other very secular Israelis I’ve known, resents being identified as a Jew in any public or political context. She doesn’t reject the label as applying to herself, it’s just not part of her identity or public persona. I have a good friend who likes to insist he’s &#;6a28Isr1el’ but not Jewish. (He’s Jewish…)
 
 
~buddolożka  2016-05-24 19:40:51
Polecam ten kierunek, każdemu kto jeszcze się zastanawia. Sama go wybrałam i nigdy nie pożałuję. Trzeba mieć jednak świadomość, że daje on ogromne możliwości tylko tym, którzy faktycznie chcą poświęcić się tym studiom, a nie tylko "przebimbać" trzy lata i liczyć na to że ktoś przyjmie ich do pracy z papierkiem ukończenia licencjatu. Na buddologii można nauczyć się języków unikalnych jak sanskryt lub tybetański, a później prowadzić prace naukowe które dają ogromne możliwości zwiedzania całego świata (oczywiście głównie Azji). Trzeba jednak pilnie przyłożyć się do nauki i mieć osiągnięcia w tej dziedzinie. Duża część osób które ukończyły buddologię czerpie dziś z tego pełnymi garściami: jeździ po świecie, prowadzi projekty badawcze, tłumaczy teksty, poznaje ludzi z drugiego końca globu. Wiadomo jednak, że są też tacy którzy uczyli się tylko w sesji bo im nie zależało i dla nich ten kierunek nie prowadzi do większych osiągnięć niż ewentualny rozwój osobisty (choć znam i takich, którym to wystarczy i są szczęśliwi). Także jak najbardziej polecam, lecz osobom pracowitym i pasjonatom :)
 
 
~Bestia  2014-08-14 16:44:26
Szymi szacunek za ten komentarz:)
 
 
~szymi  2014-08-13 20:20:16
jaśnie wielmożni szanowni matematycy i inżynierowie myślą, że nie wiadomo jaką wiedzę posiedli ! Boże ! nic tylko wam pobłogosławić w waszej ,,przydatności".. Widać po wynikach tegorocznej matury jak inteligentni matematycy uczą w szkołach :/ Żenujące ! Wasze gadki pożali się boże są równie żałosne. Ja studiowałem socjologię i bardzo dobrze się mam, tak jak wielu filozofów i historyków sztuki. Jestem dumny że nie jestem jednym z pachołów po polibudzie którzy się mają za pępek świata. Inżynierów i innych żłobów coraz u nas więcej, ale drogi jakie były takie są.. To jest dopiero paradoks filozoficzny :D ,,Uczone małpy ścisłowiedy co oglądacie świat przez lupę i wszystko wiecie: co, jak, kiedy: CAŁUJCIE MNIE WSZYSCY W DUPĘ !"
 
 
~kulturoznawca  2013-05-01 00:27:15
bo na studia związane z naukami społecznymi, filologicznymi i humanistycznymi nie idzie się po to, żeby po nich "pracować" w "zawodzie", bo nie jest to "zawód" w takim rozumieniu, jaki ma miejsce np. w szkołach zawodowych. praca po takich kierunkach jest - na uniwersytetach, praca naukowa, rzecz jasna. chyba nikt, albo osoba bardzo naiwna spodziewa się innej pracy. ja jako już niedługo absolwent kulturoznawstwa nie szedłem na ten kierunek w celu znalezienia po nim jakiejś dobrze płatnej pracy, tylko w celu rozwinięcia swojej wiedzy z takiego zakresu, jaki mnie interesował i interesuje: antropologia kultury, socjologia, filozofia, antropologia współczesności, historia kultury, historia filozofii, psychologia, teorie kultury, teorie literatury itd. Są to rzeczy, które bardzo rozwijają świadomość, pomagają zrozumieć świat i ludzkie zachowania, są też swoistym przykładem na to, jak nie należy się zachowywać tj. nie kopiować bezsensownych zachowań ludzi w społeczeństwie; widząc pewne mechanizmy i rozumiejąc je, wyzwalamy się spod jarzma kultury, mamy wybór i możemy cieszyć się większą dozą wolności od przeciętnego Kowalskiego, którego analizujemy poprzez tak wiele pryzmatów, o których ten Kowalski nawet nie słyszał. od tego są takie studia, nie od zapewniania młodym JAPISZONOM startu w karierze i dobrej pozycji w wyścigu szczurów ku "sukcesowi", który my rozumiemy nieco inaczej, nie wszyscy, ale ci, którzy na prawdę te studia traktowali jak coś, co zaspokaja ich potrzebę wiedzy o świecie, a nie przykry obowiązek i oczekiwania rodziców czy też myśl, że wypada mieć dziś wyższe wykształcenie. jeśli ktoś myśli o karierze w jakiejś obłudnej korporacji, to musi być na prawdę głupi, ale i tacy studenci się trafiają, niestety, nierzadko. Jakiś procent absolwentów naszych kierunków będzie w przyszłości zasilał akademickie gabinety i prowadził nasze Uniwersytety. reszcie pozostanie wiedza, a sporej części świadomość zmarnowania kilku lat życia na chodzenie na zajęcia, które ich nie interesują, pobieżne czytanie lektur, których nie rozumieją i siedzenia jak ćwoki na konwersatoriach, na których nie potrafią się sensownie wypowiedzieć. ci ludzie nie powinni byli nawet zdać matury, ale dziś mamy takie czasy, że każdy burak ją zdaje, a procentowo na studiach intelektualistów jest może 10%, reszta jest tam zupełnie bez sensu, licząc chyba na to, że dyplom pomoże im znaleźć dobrze płatną pracę. nie tędy droga.
 
 
~olaboga  2012-09-24 15:00:06
Wiecie co. Po prostu brak słów. Tak na prawdę są dwa aspekty studiowania. Z jednej strony uczelnie powinny dać kierunki ścisłe, bo to po nich masz wykształcenie oraz pewna prace. Humaniści nie maja za bardzo nic po studiach. Chcesz mieć pieniądze? To idz je zarób, miej człowieku cel. To jest zasada mieć trochę więcęj forsy od innych.
 
 
~nielubięignorantów  2012-08-27 14:23:02
Takie kierunki otwierane są dla ludzi którzy chcą się rozwijać, których pasją są podróże, poznawanie innych kultur i języków.
 
 
~alka  2012-07-02 23:57:23
A ja skończyłam dwa tzw. praktyczne kierunki i nie pracuję w zawodzie. A buddologię chętnie bym postudiowała, dla własnego rozwoju. Tak, są jeszcze ludzie, którzy pamiętają to słowo. Nie tylko kasa się liczy. Na prawie studiowałam z takimi, co tylko dla kasy i prestiżu (wątpliwego) tam poszli i jakoś cienko im szło. Tak to jest, jak się działa z niskich pobudek. Wolałabym zatrudnić buddologa czy etnologa zaangażowanego, z pasją i kumatego niż absolwenta prawa, który poszedł na ten kierunek wyłącznie z nadzieją na kasę. Zresztą widzę u mnie w pracy, że ukończony kierunek ma niewielkie znaczenie, jeśli ktoś chce się uczyć i pracować.
 
 
~kasialove  2011-10-10 12:43:23
zgadzam sie z Marią,czego to teraz nie wymysla...i ludzie potem gadaja ze nie ma pracy...hahaha no to zapraszam na takie kierunki tylko badzcie laskawi wyjechac potem na zmywak,bo ja za nierobow nie bede placic...
 
 
~zaQ  2011-08-12 16:08:53
Aniu zajmij się lepiej tą buddologią i rozwijaj się intelektualnie ...
 
 
~Ania  2011-07-30 10:25:16
lin-chan oczywiscie sie mylisz, bo nie tylko jako drugi kierunek , ale z kim turozmawiac jak po jednym zdaniu widac , ze nie myslisz;) mozna nawet pokusic sie, ze nie jestes czlowiekiem w czystym sensie, tylko produktem kultury;) drugi kierunek tylko hehe dobre;)
 
 
~Ania  2011-07-30 10:23:29
zaQ padles bo jestes malo rozwiniety intelektualnie i masz wąskie horyzonty;)
 
 
~zaQ  2011-07-21 16:06:21
Padłem ze śmiechu jak zobaczyłem ten kierunek xD Zastanawia mnie tylko, po co i dla kogo otwierane są takie kierunki ?
 
 
~  2011-07-19 09:34:30
politologia, filozofia, buddologia to są tematy do kieliszka, nawet nie wiedziałem, że coś takiego można studiować
 
 
~student Buddologii  2011-07-12 21:54:42
pięniądze dla studenta tego kierunku na ogól nie mają zadnego znaczenia;) Ja ich nie mam w kazdym razie i nie interesuje mnie to szczrze mówiac:)
 
 
~lin-chan  2011-06-16 20:47:54
Kierunek ciekawy, nie powiem,ale tylko dala pasjonatów i tylko jako drugi kierunek.
 
 
~Maria  2011-06-10 20:13:08
Studia dla ludzi, którzy mają tyle pieniędzy, że nie muszą nic robić do końca życia. ;]
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl