wirtotechnologia

opis

Wirtotechnologia to makrokierunek prowadzony na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Po ukonczeniu studiów w kierunku kształcenia "Wirtotechnologia" studenci w oparciu o zdobytą wiedzę na temat przetwórstwa metali, technologii materiałowych, informatyki, ekonomii, ekologii oraz umiejętności praktycznych, powinien wykazać się twórczą postawą w zakresie zagadnień związanych z wirtualizacją procesów technologicznych i swobodnego posługiwania się dostępnymi narzędziami informatycznymi do realizacji problemów technologicznych.

organizacja

System kształcenia oparto o model dwustopniowych studiów magisterskich, przy czym kandydaci na stopień magisterski mogą rekrutować się sposród studentów studiów inżynierskich kierunków: metalurgia, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

profil absolwenta

Absolwent wirtotechnologii powinien znać istniejące, komercyjne pakiety programowe, takie jak: bazy danych, pakiety graficzne, programy CAD, CAE i CAM, programy wymiany danych. Bazując na swojej znajomości technologii i metod zarządzania powinien, w ograniczonym zakresie, posiadać umiejętność łączenia własnych kodów zródłowych z kodami już istniejącymi a także formułowania algorytmów przetwarzania informacji opisujących analizowane przez niego procesy. Powinien także opanować umiejętność doboru oprogramowania adekwatnego do konkretnych sytuacji przemysłowych.

Umiejętności te mają być osiągnięte także dzięki semestralnej praktyce, realizowanej w przedsiębiorstwach o największym nasyceniu systemami informatycznymi. Dzięki poszerzonej wiedzy na temat przetwarzania informacji opisujących procesy technologiczne, absolwent tego kierunku może skutecznie współpracować ze specjalistami z zakresu informatyki, a zwłaszcza informatyki stosowanej, przy realizacji złożonych problemów technicznych.

Mają mu w tym pomagać: biegła znajomość Internetu i umiejętność korzystania z literatury fachowej obcojęzycznej. Absolwentowi nieobca powinna być też zdolność do autoprezentacji, samodzielnego przygotowania i prezentowania referatów naukowych i technicznych oraz dobra znajomość języków obcych. Szczególne znaczenie ma doświadczenie zdobyte dzięki pracy laboratoryjnej, realizowanej on-line na systemach zainstalowanych w przemyśle podczas praktyki, a także w trakcie zajęć.

Absolwenci makrokierunku wirtotechnologia mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych oraz w ośrodkach naukowo-badawczych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, w których proces zarządzania produkcją jak i działania inżynierskie na etapie projektowania są wspomagane systemami informatycznymi jak i tych, które są na etapie wdrażania takich narzędzi.

Źródło: Materiały AGH

ciekawostki


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~pavlo  2015-07-25 12:04:37
Jedno bardzo ważne pytanie. Jakie są realne możliwości pracy po ukończeniu tego kierunku?
 
 
~satyr  2015-02-23 16:49:18
Skończyłem pierwszy stopień na tym kierunku. Z każdym rokiem coraz ciekawsze przedmioty i można się na serio wkręcić. Sporo jest informacji z odlewnictwa (na pewno mniej niż na metalurgii), nauczysz się obsługi programów symulacyjnych, choć myślałem, że będzie zajęć praktycznych z tego zakresu. Mam nadzieję, że na drugim stopniu będzie tego dużo. Myślę, że w przyszłości wszystkie firmy w tej branży będą potrzebowały ludzi z takim wykształceniem i z umiejętnością obsługi programów symulacyjnych. Na kierunek bardzo łatwo się dostać, próg punktowy jest niski ale to nie znaczy, że kierunek jest do bani... po prostu mało ludzi się interesuje odlewnictwem, a szkoda. Pozdrawiam!
 
 
~Student  2014-09-15 12:58:53
Jeśli ktoś ma straszne problemy z informatyką (C++) to może mieć problemy w 5 semestrze z powodu projektowania obiektowego, które w zasadzie nie jest trudne, ale trzeba jednak trochę nad tym posiedzieć. Jako student IV roku (tak, pierwszy z roczników wirto) mogę powiedzieć tylko, że na początku każdy będzie czuć się trochę zawiedziony- a to,że nie ma za dużo programów inżynierskich, mało wiedzy o metalach itp. Jednak przedmioty są tak sprytnie ułożone, że w każdym semestrze są ze sobą powiązane. Dzięki temu przykładowo wiedza, która jest wykładana na "Podstawy automatyki i robotyki" pomaga zrozumieć działanie mechanizmów wykładanych na "Maszyny i urządzenia hutnicze i odlewnicze". I w każdym kolejnym semestrze jest ta wiedza coraz bardziej poszerzana o nowe dziedziny. Tak. Cieszę się, że są jeszcze tacy negatywnie nastawieni do wirtotechnologii ludzie (zwłaszcza koledzy z metalurgii - pozdrawiam), gdyż dizęki temu będzie mniejsza konkurencja na rynku pracy potem. Przyznać trzeba, ze jest to jednak bardzo ogólnoinżynierski kierunek, więc prawdopodobnie nie wystarczy po prostu 'zaliczenie' inżynierki. Pamiętajmy! To jest Wirtotechnologia na AGH - tu student uczy się sam (wraz z przyjaciółmi ;) ) zdobywać wiedze i radzić sobie z problemami.
 
 
~freq  2014-06-13 17:04:14
Pragnę zauważyć, że drugi stopień nie został jeszcze otwarty ;)
 
 
~Wirtostudent  2014-06-11 22:13:16
Upłynął rok i kierunek wciąż mnie zaskakuje swoimi możliwościami, szczególnie II stopień, więc nie zrażajcie się żadnym komentarzami na temat nazwy i co to w ogóle jest bo jest to coś pięknego, resztę mam nadzieję będziecie mieli okazję poznać sami :) I również zgadzam się z kolegą niżej w jednej kwestii, warto wiedzieć co się studiuje, im bardziej się zainteresujesz i pojawisz się tu z zainteresowania a nie z przypadku tym lepiej dla Ciebie :)
 
 
~Wirtostudent  2014-06-11 22:03:35
Może i świetna ta inżynieria środowiska ale jest tego przesyt na rynku i pracy nie daje, nie ma co się oszukiwać. Co do odlewnictwa nie wiem jak jest na metalurgii, ale jeżeli na wirtotechnologii po 1 roku odpada 70% to świadczy że jednak trochę pracy trzeba włożyć, fakt znacząca część rezygnuje bo im się nie chce( duża ilość nauki), aczkolwiek kierunek do najłatwiejszych nie należy i doskonale wiem co mówię. A skoro go nie studiujesz to trudno wierzyć Twoim wypowiedziom i krążącym opiniom o odlewnictwie. Nie przekonasz się jak nie przyjdziesz, wydział ma wiele atutów których brakuje na innych miejscach uczelni pomijając małą konkurencję w branży już nawet. Warto się zainteresować i postawić na odlewnictwo ;)
 
 
~pewnie  2013-07-13 15:02:20
Idzie pozaliczać? nie wiem jaką szkołę szkończyłeś, ale żeby wylecieć z odlewu trzeba im chyba przynieść akt zgonu... "są tam inżynierie środowiska..." inżynieria środowiska to świetny kierunek. Widać, że nie masz pojęcia o studiach, niestety takie kierunki jak metalurgia czy budowa maszyn studiuje większość takich ludzi, którzy psują opinię o uczelni, wydziale, kierunku... Sam rozważałem studiowanie tego kierunku, na syllabusie wygląda bardzo ciekawie. Jego największym atutem jest to, że jest niszowy, w przeciwieństwie np. do inżynierii środowiska, co daje bardzo duże szanse na rozwój. Nie zapominajcie jednak, że podstawa to mieć pojęcie o tym co się studiuje. Pozdrawiam
 
 
~Wirtostudent  2013-06-04 15:55:14
Bardzo dużo materiału jak na pierwszy rok, owszem niegdyś specjalność na metalurgii, teraz rozwinęła się do tego stopnia iż utworzono nowy kierunek. Moim zdaniem to dobry krok uczelni, ponieważ ludzie którzy to ukończą zdobędą więcej umiejętności informatycznych niż studiując samą specjalność na metalurgii. Materiał w większości nie jest trudny, jednakże jest go naprawdę sporo, co uważam za największą trudność. Sam studiuję, i nie ma tygodnia bez jakiegokolwiek kolokwium. Perspektywy owszem są ciekawe, i co najważniejsze to są, kierunek w obecnym roku akademickim dostał dofinansowanie z MNiSW za program nauczania, ogólnie wygląda fajnie. Trzeba się pilnować, być systematycznym i nie rezygnować, a teoretycznie idzie pozaliczać :) Sporo ludzi niestety rezygnuje, tak było na 1 roku kiedy to uruchomili, i tak jest i na moim drugim roczniku który to zaczyna, dlatego grunt to systematyczność. Pamiętajcie, to AGH, a ta uczelnia nie ma raczej w zwyczaju tworzenia bezsensownych kierunków. Są tam inżynierie środowiska czy socjologie jakieś bodaj, no ale nie o nich tu mówimy. Osobiście polecam, ale nie bądźcie zaskoczeni dużą ilością godzin, i pisaniem kolokwiów co tydzień. I rok na każdym kierunku jest bardzo ogólny, ale według syllabusa w kolejnych latach zapowiada się interesująco, pozostaje tylko jakoś przejść przez sesje :) w razie jakichkolwiek pytań chętnie udzielę odpowiedzi pod numerem chociażby gg:22118576. Pozdrawiam.
 
 
~sa  2012-07-19 12:28:51
specjalność z metalurgii . tyle w temacie
 
 
~  2012-06-28 13:18:41
Witam. Pomimo dziwnej nazwy myślę ze to nic innego jak połączenie metalurgii z informatyką. Pierwszy rok nie był bardzo trudny, jeśli chodzi o informatykę to wszyscy ją zdali, myślę że nie trzeba być z niej dobry żeby sobie poradzić. Natomiast ma być jej więcej na 3 roku.
 
 
~hej  2012-05-27 16:37:51
Zastanawiam się czy iść na ten kierunek. Mógłby mi ktoś udzielić o nim jakichś dodatkowych informacji? :) Ktoś, kto do tej pory, miał mało do czynienia z informatyką poradzi sobie?
 
 
~zaQ  2011-10-30 18:54:39
Już nie mieli czego wymyślić ...
 
 
~  2011-07-27 15:58:11
dziwne ...
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl