arabistyka

opis

Jest to jedna z dziedzin orientalistyki, zajmująca się badaniem języka arabskiego i jego dialektów, kultury, historii obszarów arabskojęzycznych, systemów religijnych i filozoficznych, literatury arabskiej, a także polityki, gospodarki oraz ekonomii. Atrakcyjność ARABISTYKI wynika przede wszystkim z wielkiej i ciągle wzrastającej roli krajów Biskiego i Dalekiego Wchodu we współczesnym świecie. Szczególny nacisk na tych studiach kładziony jest na nauczanie języka arabskiego oraz jego dialektów w stopniu umożliwiającym zarówno korzystanie z literatury i materiałów źródłowych, jak i praktyczną, codzienną komunikację językową w niezwykle zróżnicowanym świecie arabskim.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Nauczaniem języka arabskiego nie mogą zajmować się osoby z wyraźnymi wadami wymowy, z przewlekłą chorobą układu oddechowego, powodującą jego niewydolność, a także z uszkodzeniem narządu słuchu uniemożliwiającym kontakt słowny.
organizacja

Arabistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia. Przedmioty nauczania realizowane na arabistyce:

 • arabska literatura klasyczna,
 • wybrany dialekt języka arabskiego,
 • drugi język orientalny (hebrajski, turecki, aramejski, mongolski),
 • arabska literatura współczesna,
 • gramatyka opisowa języka arabskiego,
 • językoznawstwo,
 • podstawy gramatyki arabskiej.
 • historia języka arabskiego
 • lektura tekstów arabskich i historia świata arabskiego

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Oferty pracy uzależnione będą zapewne od aktualnej sytuacji na rynku handlu zagranicznego, czy też kontaktów kulturalnych z Bliskim Wschodem. Należy jednak uznać, że zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych tłumaczy będzie w najbliższych latach wzrastać. Absolwenci arabistyki są zatrudniani m.in. w:

 • firmach i instytucjach utrzymujących stosunki z krajami arabskimi
 • mogą też liczyć na zatrudnienie jako tłumacze lub nauczyciele jęz. arabskiego.
ciekawostki

Przydatne linki:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - http://www.bkis.msz.gov.pl/

Ambasada Arabii Saudyjskiej - http://www.saudiembassy.pl/

Ambasada Iraku - http://www.ambasadairaku.pl/irak.htm

Ambasada Iranu - http://www.janustravel.pl/ambasada-iran.html

Wykaz organizacji międzynarodowych - http://www.bkis.msz.gov.pl/Kariera,w,organizacjach,miedzynarodowych,341.html


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  9
~natii  2004-09-24 21:54:36
Czy wie ktoś jakie są wymagania na arabistykę i turkologię na rok 2005/2006?
 
 
~Kata  2004-04-07 16:32:48
Wszystko wyglada pieknie jak juz sie czlowiek dostanie i zaczynaja mu sie wakacje. po tym okresie zaczyna sie gorzej. np.-trafia sie na czlowieka ( naUJ) ktory w ogole nie umie uczyc i doprowadza ludzi do skrajnego zalamania. szok szok szok. dostac sie nie jest trudno. trzeba umiejetnie pokierowac rozmowa-tak zeby pytali Cie o to co chcesz, zeby Cie pytali. gorzej jest sie pozniej utrzymac.na uj bylo 8 czy9.w tym roku przyjeli 17, nie wazne ze na 4 roku jest 5. jesli sie chce zdobyc materialy najlepiej nawiazac kontakt z ludzmi, ktorzy juz to studiuja. zycze wszystkim powodzenia. moze wam sie uda
 
 
~ACI  2004-03-02 11:25:50
W 2003 roku na UAM przyjęto 15 osób, było 6, 8 osoby na jedno miejsce.
Jeśli chodzi o egzamin (ustny!) to przede wszystkim trzeba znać przynajmniej jeden język obcy, posiadać sprawność językową w zakresie j. polskiego i doskonale orientować się w tematach związanych z historią, kulturą, religią literaturą, geografią regonu... Warto zajrzeć do A.Hourani: "Historia Arabów"; J. Danecki "Podstawowe wiadomości o islamie" t.1 i 2; J. Bielawski: "Mały słownik kultury świata arabskiego"
 
 
~Efsien  2004-02-08 22:09:08
gdzie znajde jakieś materiały z których skutecznie przygotuje sie do egzaminu?
 
 
~Goro  2004-02-04 22:28:50
chcialbym wiedziec ilu ludzi i na ile miejsc zdawalo na arabistyke
 
 
~Agatka  2004-01-04 00:02:27
chciałabym posłuchać obiektywnych opinii o tym kierunku..bardzo proszę o "zrecenzowanie " ogólnej organizacji i klimatu tego wydziału.Z góry dziękuję.
 
 
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl