arabistyka

opis

Jest to jedna z dziedzin orientalistyki, zajmująca się badaniem języka arabskiego i jego dialektów, kultury, historii obszarów arabskojęzycznych, systemów religijnych i filozoficznych, literatury arabskiej, a także polityki, gospodarki oraz ekonomii. Atrakcyjność ARABISTYKI wynika przede wszystkim z wielkiej i ciągle wzrastającej roli krajów Biskiego i Dalekiego Wchodu we współczesnym świecie. Szczególny nacisk na tych studiach kładziony jest na nauczanie języka arabskiego oraz jego dialektów w stopniu umożliwiającym zarówno korzystanie z literatury i materiałów źródłowych, jak i praktyczną, codzienną komunikację językową w niezwykle zróżnicowanym świecie arabskim.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Nauczaniem języka arabskiego nie mogą zajmować się osoby z wyraźnymi wadami wymowy, z przewlekłą chorobą układu oddechowego, powodującą jego niewydolność, a także z uszkodzeniem narządu słuchu uniemożliwiającym kontakt słowny.
organizacja

Arabistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia. Przedmioty nauczania realizowane na arabistyce:

 • arabska literatura klasyczna,
 • wybrany dialekt języka arabskiego,
 • drugi język orientalny (hebrajski, turecki, aramejski, mongolski),
 • arabska literatura współczesna,
 • gramatyka opisowa języka arabskiego,
 • językoznawstwo,
 • podstawy gramatyki arabskiej.
 • historia języka arabskiego
 • lektura tekstów arabskich i historia świata arabskiego

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Oferty pracy uzależnione będą zapewne od aktualnej sytuacji na rynku handlu zagranicznego, czy też kontaktów kulturalnych z Bliskim Wschodem. Należy jednak uznać, że zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych tłumaczy będzie w najbliższych latach wzrastać. Absolwenci arabistyki są zatrudniani m.in. w:

 • firmach i instytucjach utrzymujących stosunki z krajami arabskimi
 • mogą też liczyć na zatrudnienie jako tłumacze lub nauczyciele jęz. arabskiego.
ciekawostki

Przydatne linki:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - http://www.bkis.msz.gov.pl/

Ambasada Arabii Saudyjskiej - http://www.saudiembassy.pl/

Ambasada Iraku - http://www.ambasadairaku.pl/irak.htm

Ambasada Iranu - http://www.janustravel.pl/ambasada-iran.html

Wykaz organizacji międzynarodowych - http://www.bkis.msz.gov.pl/Kariera,w,organizacjach,miedzynarodowych,341.html


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~Pie  2009-11-29 14:14:27
Jest po tym praca? ;>
 
 
~Marzena  2009-11-07 16:26:11
Mam pytanie, jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze żeby dostać się na arabistykę na UJ?? Proszę o kontakt, to mój mail beatka.mama@wp.pl dzieki wielkie
 
 
~bgs  2009-11-07 00:15:19
nie musisz znac arabskiego zeby studiowac arabistyke. wszystko jest od samego poczatku. alfabet, najprostsze zwroty i czytanki. od dawna interesuje sie kultura arabska i w tym roku zaczalem studia arabistyczne. powiem tak: byle bardzo mile zaskoczony tym kierunkiem. fakt, trzeba sie duzo i systematycznie uczyc, ale zajecia sa bardzo ciekawe. na wszystkie chodze z wielka przyjemnascia bo caly czas sa realizowane moje zainteresowania. nie ma zadnych nie przydatnych przedmiotow. bardzo polecam osobom zainteresowanym w tym temacie, pasjonatom. idac na te studia trzeba juz konkretnie wiedziec ze chce sie to robic. niestety duzo ludzi idzie na ten kierunek jedynie ze wzgledu ze nazwa jest 'egzotyczna' i chca wiedziec co jest w kebabie :D:D no i takie osoby moga sie arabistyka rozczarowac
 
 
~niewiedza  2009-10-11 23:11:40
być może kogoś zabiję swoimi pytaniami ale..no przepraszam. nikt nie potrafi mi na nie odpowiedzieć. ;) przechodząc: jeśli chcę studiować arabistykę, arabski muszę już znać, czy będę się go uczyć dopiero na studiach? czy ktoś kto studiuje arabistykę, może mniej więcej opowiedzieć jak wyglądają takie zajęcia? chciałabym być w [nieco odległej ;)] przyszłości rezydentką w Egipcie. dowiedziałam się że muszę pójść do technikum o profilu turystycznym a następnie matura i studia filologii arabskiej. Dlatego chciałabym się 'za w czasu' dowiedzieć. Tak z 'ciekawostek' jestem w ostatniej klasie gimnazjum i ostatnio wpadłam na pomysł uczenia się arabskiego, jednak najbliższe lekcje są we Wrocławiu. 40 km ode mnie. słyszałam też że są bardzo drogie. Czy ktoś się w tym orientuje? cholera... marzenia bywają ciężkie w realizacji ale przynajmniej nie postawiłam sobie za cel bycia super-sławną piosenkarką. ;) ps. kochanie;-) -gdzie uczyłaś się podstaw arabskiego..? ;P pewnie byłoby mi prościej gdybym mieszkała np w warszawie.. :[ ps2. z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
 
 
~farfalla  2009-09-12 01:12:18
habibi zazdroszczę Ci, że byłaś w Emiratach:) Ja właśnie z tego powodu chciałabym studiować arabistykę - żeby móc tam kiedyś się przenieść na stałe.
 
 
~Gohua  2009-08-23 14:49:51
Studentów arabistyki, którzy zainteresowani w wykorzystaniu swojego wolnego czasu i wiedzy języka arabskiego w tłumaczeniach i rozmowach telefonicznych z korzyścią dla siebie, proszeni o kontakt mailowy na adres katierina@yahoo.com
 
 
~Blear  2009-08-16 22:57:09
Do "habibi" -> Za posiadanie magistra nie dostaniesz żadnych dodatkowych punktów. Ja się w tym roku dostałam na arbistykę na UAM, próg wynosił 85 punktów na 100 możliwych. Jeżeli zdawałaś starą maturę czeka Cię egzamin wstępny i nie pamiętam już jak liczą przedmioty bo z nową maturą to biorą pod uwagę tylko polski i j. obcy. Ale jeżeli to Twoje marzenie to próbować naprawdę warto:)
 
 
~habibi ;-)  2009-07-28 11:49:08
w tym roku będę się bronić, studiuje prawo, od lat fascynuje się kulturą bliskiego wschodu,pochłaniam setki książek, co roku zwiedzam jakiś ciekawy kraj arabski,znam nawetcpodstawy arabskiego żeby móc się dogadać z miejscowymi, w tym roku były to emiraty.Jak się obronię to zdecydowałam, że będę startować na arabistykę.W sumie jak ją skończę(o ile się dostanę)to będę miała uwaga 29 lat!Troszkę dużo...ale to nic, myślę tylko czy mam jakieś realne szanse dostać się na UAM.Maturę zdawałam z polaka i angla na poziomie podstawowym,do tego rozszerzona gegra i rozszerzony WOS, szału nie zrobiłam bo miałam ok.70 %.Myślicie ,że fakt ,że będę miała już mgr z prawa sprawi ,że złapie jakieś dodatkowe punkty(nic nie ma o tym przy rekrutacji).Marzy mi się praca w placówce dyplomatycznej..w którymś z krajów arabskich
 
 
~darek  2009-07-24 18:26:58
Moj kolega skonczyl II rok prawa i od nowego semestru bedzie takze studiowal arabistyke. Oba kierunki dziennie w Warszawie. Ma zadatki na taliba, wiec mysle sobie poradzi.
 
 
~elissa  2009-07-01 13:11:37
Żeby chcieć studiować arabistykę, nie trzeba pasjonować się tym językiem od urodzenia, ludzie... Co to w ogóle za kryteria: "nie wystarczy zdecydowac po gimnazjum,ze Ci to kreci,potrzebna jest pasja od lat!". A jeżeli ktoś po zdaniu matury decyduje się na ten kierunek, to znaczy, że jest "baranem"? Ktoś kto postrzega świat w ten sposób może się sam tak właśnie nazwać... Przyznaję, że arabistyka to bardzo trudny kierunek, ale to nie oznacza, że jest nie do przebrnięcia... Wszystko jest do nauczenia - wystarczy chcieć. Pozdrawiam.
 
 
~arabistyka  2009-06-28 22:22:29
ludzie...arabistyka to jeden z najtrudniejszych kierunkow,dlatego jest dostepna jedynie na 3najlepszych uniwerkach w PL! nie wystarczy zdecydowac po gimnazjum,ze Ci to kreci,potrzebna jest pasja od lat! barany jedne,widze dla was szanse tylko w budce z kebabem
 
 
~edek  2009-05-29 17:19:29
Profil w liceum dowolny, byle dobrze zdać język obcy na maturze. a jakie przedmioty? Ludzie... poszukajcie jakieś konkretne strony - uczelni najlepiej, a nie klikacie na pierwsze lepsze poradniki i fora. zerknijcie na stronę UJ i zobaczcie co biorą na arabistykę. spodziewam się że głównie język obcy ewentualnie polski i historię, coś humanistycznego. zdrowia i rozumu!
 
 
~Pustaque  2009-03-18 16:14:21
Jakie przedmioty trzeba znawac na maturze aby dostac sie na Arabistyke. Prosze uprzejmie o kontakt rafal_ch1@poczta.onet.pl
 
 
~Petryszja  2009-02-17 18:07:13
Jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, żeby dostać się na arabistykę? Proszę o kontakt na 7531408 lub patrycja2602@o2.pl
 
 
~Goska  2009-02-04 16:01:53
Na jaki kierunek trzeba iść do liceum, żeby później można było studiować arabistykę? Czy to musi być koniecznie językowy, czy wystarczy humanistyczny?
 
 
~K  2009-01-04 23:10:37
hmm... a co z studiami zaocznymi? wie ktoś? Co prawda jestem już po maturze i studiuje politologie,ale bardzo chciałabym się dostać na arabistykę tylko,ze na maturze zdawałam wszytko na poziomie podstawowym.. :( proszę o jakąś informacje karola59@wp.pl
 
 
~ble ble ble  2008-12-16 22:52:45
ale wy ciemnoty jesteście ludzie nosz!!! Wejdźcie na strone uniwerka i wszystko pisze!!! Do Krk trzeba zdać polski pods lub rozsz, dowolny język rozsz i można język dodatkowy(dodatkowe kryterium), w Wawie trzeba polak i język tylko z podanych rozszerzone, w Poznaniu jeszcze jakiś przedmiot dodatkowy jest, historia, gegra lub cuś jeszcze... Wszystko jest na stronach napisane, nie wiem czy nie dociera to do Was czy jesteście za tępi żeby wpisać w google UJ czy UW !!!!!!!
 
 
~mw  2008-11-29 21:36:04
Bardzo proszę o napisanie jakie przedmioty na maturze trzeba zdać(jakie dostały najwięcej punktów w Waszym roku), żeby się dostać na ten kierunek. Tylko napiszcie to w formie komentarza tutaj, a nie na maila, ponieważ już wiele osób się o to pytało i myślę że mogą być następne w najbliższej przyszłości.
 
 
~Nika  2008-11-28 10:07:17
Proszę o kontakt osoby, które studiują arabistykę w Krakowie lub Toruniu o opinię na temat tych studiów. Mój mail: morgan3@vp.pl Z góry dziękuję.
 
 
~flor  2008-11-22 11:53:44
Prosilabym o informacje co trzeba zdac na maturze i jakie trzeba miec wyniki na maturze zeby sie dostac na arabistyke. Informacje prosze przesylac na adres e-mail- kribs@wp.pl
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl