filologia nowogrecka

opis

Studia na kierunku filologia nowogrecka mają na celu zapoznanie z literaturą, kulturą, historia i  cywilizacją grecką, dlatego oprócz przedmiotów stricte filologicznych program studiów obejmuje: literaturę grecką, historię Grecji, krajoznawstwo Grecji oraz kulturę i sztukę grecką.

Program studiów obejmuje: naukę języka nowogreckiego (od podstaw), która jest przedmiotem obowiązkowym i prowadzącym na tej specjalizacji, naukę języka starogreckiego, j. angielski lub j. niemiecki, których nauka jest kontynuowana od poziomu zaawansowanego oraz obowiązkową naukę jednego języka z obszaru kuturowo-historycznego Grecji.

organizacja

Filologię nowogrecką można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

 

Przedmioty nauczania realizowane na filologii nowogreckiej:

 • Praktyczna nauka języka nowogreckiego,
 • Gramatyka opisowa języka nowogreckiego,
 • Podstawy języka starogreckiego,
 • Wprowadzenie do historii i literatury Grecji starożytnej,
 • Kultura antyczna,
 • Topografia kulturowa Grecji,
 • Wstęp do literaturoznawstwa,
 • Gramatyka kontrastywna,
 • Wybrane zagadnienia z historii języka greckiego,
 • Wprowadzenie do historii i literatury Bizancjum,
 • Arcydzieła literatury Krety okresu renesansu,
 • Wprowadzenie do bizantyńskiej sztuki sakralnej,
 • Translatorium,
 • Z dziejów literatury greckiej XX wieku,
 • Wprowadzenie do historii i literatury Grecji Nowożytnej.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

 

specjalności

Przykładowe specjalności prowadzone w ramach kierunku filologia nowogrecka:

 • Gender studies,
 • Kulturoznawcza,
 • Nauczycielska.
profil absolwenta

Absolwent jest specjalistą w zakresie praktycznej znajomości języka nowogreckiego, posiada wykształcenie ogólnohumanistyczne oraz specjalistyczne w zakresie wiedzy o literaturze, kulturze i historii greckiego obszaru językowego.

Studia pierwszego stopnia na kierunku: filologia, specjalność: nowogrecka, mogą przygotowywać do podjęcia zatrudnienia w charakterze tłumacza, organizatora i propagatora kultury greckiego obszaru językowego.

Dodatkowo program studiów przewiduje możliwość ukończenia ścieżki kwalifikacji pedagogicznych, co daje absolwentom przygotowanie do pracy w szkolnictwie.

możliwości rozwoju

Absolwenci studiów licencjackich mają możliwość zdobycia dyplomu magistra ze specjalnością nowogrecką na dwuletnich studiach uzupełniających w ramach studiów śródziemnomorskich. Program tych studiów obejmuje seminaria, konwersatoria, translatoria i warsztaty, a także wykłady prowadzone w języku nowogreckim.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~gI66XrCylbS  2017-06-14 08:54:39
I feel sasfitied after reading that one.
 
 
~  2014-12-22 15:12:37
ZLECĘ PRZETŁUMACZENIE NA JĘZYK POLSKI DOKUMENTU (PRAWO HANDLOWE,REJESTR SPÓŁKI), W JĘZYKU GRECKIM. plik pdf, stron 27. tłumaczenie zwykłe. prosze o kontakt na mail a.plotka@krpj.pl , z podaniem ceny za tłumaczenie i terminem realizacji. PILNE
 
 
~...  2013-07-12 00:23:11
Ewentualnie niech ktoś mnie poprawi. W każdym razie proporcja jest mniej więcej 9-1 dla pań.
 
 
~...  2013-07-12 00:21:12
W minionym roku, na 3, 4 i 5 roku było po jednym przedstawicielu płci brzydszej. Na 1 roku chyba też, acz głowy nie dam. Na drugim same dziewczyny:)
 
 
~Dalia  2013-06-13 21:54:53
Hej :) Czy to jest kierunek typowo damski, czy może jest również trochę panów? (: Jeśli ktoś wie, to proszę, niech odpowie ;)
 
 
~Elpida  2013-03-26 21:26:46
W sprawie przyjęcia na studia - najważnejsza jest matura. To ją przeliczają na punkty w czasie rekrutacji. Nie jest ważne, jakie liceum. Najlepiej sprawdzić w tzw Dziale Nauczania uczelni (np. UAM), co przygotować do rekrutacji, które teraz przebiega w dużej mierze elektronicznie. Zawsze, w wyjątkowcyh sytaucjach, można poprosić o Indywidualną Organizację Studiów i ustalać zaliczenia/obecności bezpośrednio z wykładowcami. Co do pracy - notorycznie poszukują osób, które znają angielski + "egzotyczny: język w bankach, centrach księgowości itd. Kilku moich znajomych po filologii nowogreckiej UAM pracuje w HBS, IBM, Citibank itp. Wielu wyjechało też do Grecji i na Cypr i tam mieszkają.
 
 
~tb  2013-01-26 20:50:22
Studiów zaocznych na UAM nie ma. A dostać się można, o ile wiem, po obojętnie jakiej szkole średniej, grunt to matura.
 
 
~nikoletta natalia  2013-01-20 13:12:19
urodzilam sie w grecji i chodze tu do greckiej szkoly lecz zamiast do normalnego liceum chodze do liceum zawodowego, jestem teraz w trzeciej klasie i chcialabym wedziec czy po tym zawodowym liceum moga mnie przyjac na te studia filologii nowogreckiej w poznaniu... czy moze ktos wie ???
 
 
~d  2013-01-14 20:44:16
również interesuje mnie czy są studia zaoczne o tym kierunku
 
 
~petro  2013-01-09 12:34:42
hejka witam was wszystkich i gratuluje wyboru studiów.Ja również sie zastanawiam nad rozpoczeciem nauki na filologii greckiej powodów mam kilka mieszkałem pracowałem w tym kraju troche.Mozna sie zakochac hehe. Mam pytanie czy istnieja studia zaoczne?czy tylko dzienne.
 
 
~pabi  2011-11-25 19:29:47
polecam kierunek ;p podoba mi sie strasznie ^^ orientuje się ktoś możę o wolontariacie w Grecji?|
 
 
~pabi  2011-08-30 20:15:15
hmm obawiam się tylko tego starogreckiego ;p pewnie przez to że dotąd miałam styczność tylko z łaciną ;p
 
 
~tb  2011-08-30 04:51:39
Myślę, że dobry wybór. W takim razie do zobaczenia w październiku:)
 
 
~pabi  2011-08-29 14:31:17
Dzięki tb za wyczerpującą odpowiedź trochę mnie uspokoiłeś ^^ tak się sklada żę ja właśnie startuje na grecką w Poznaniu ^^
 
 
~tb  2011-08-28 17:00:00
Pabi, nie wiem, o który uniwersytet pytasz. Ja studiuję ten kierunek w Poznaniu i od października będę na drugim roku. Absolutnie NIE jest trudno się utrzymać:) Angielski zaczynamy od poziomu średniozaawansowanego, a grecki od kompletnego zera. Także wbijaj śmiało jeśli naprawdę interesujesz się Grecją i jej językiem:) Sympatyczna kadra, niewielkie grono współstudentów przez co bliższa atmosfera (jest nas 12 osób na roku)... Mogą irytować na początku przedmioty niezwiązane z językiem, przez które trzeba przebrnąć na większości filologii - typu logika, literaturoznawstwo czy historia filozofii (choć to ostatnie akurat lubiłem) - ale tych przedmiotów jest niewiele, są to wykłady i kończą się po jednym lub dwóch semestrach. Dużym plusem jest to, że wśród prowadzących zajęcia praktycznej nauki greckiego jest sporo rodowitych Greków. Podoba mi się też ogromny szacunek dla studenta, który prezentuje kadra - na moim wcześniejszym kierunku było zupełnie inaczej. Tutaj mam tę świadomość, że jeśli się nauczę, to zdam i nikt nie będzie mi robił sztucznych problemów ani wymyślał czegoś specjalnie po to, by uwalić. Wykładowcy są wyluzowani i za bardzo nie cisną, ale mamy wystarczająco do roboty żeby robić szybkie postępy. Co do podręczników, to nie pomogę, bo nie używamy polskich wydań (których jest jak na lekarstwo), tylko od razu po grecku i nam tłumaczą o co chodzi na zajęciach. Nie wiem, co jeszcze chcielibyście wiedzieć:) W razie czego chętnie odpowiem w miarę możliwości na wszystkie pytania - tombak90@gmail.com
 
 
~Aga  2011-08-25 13:32:43
W tym roku zaczynam, jako drugi kierunek, filologię neogrecką w łódzkiej szkole wyższej 'Wschód-Zachód', nie mogę się doczekać!!!
 
 
~pabi  2011-08-08 22:39:18
pytanie kieruje do studentów nowogreckiej prosze powiedżcie czy trudno osobie która w miare ogarnia jezyki znam bardzo dobrze angielski oraz dogadam sie po hiszpańsku jest utrzymac sie na tej filologi? nie znam tego jezyka a chciałabym isc na te studia może poradzicie jakies ksiazki do samodzielnej nauki takie od podstaw
 
 
~meeme  2011-05-25 21:41:54
od wczoraj się zaczęłam interesować tym kierunkiem studiów. i aż dziw, że tak późno biorąc pod uwagę fakt, że tyle lat mieszkałam w Grecji :) grecki nie jest trudny, jedynie ortografia może sprawiać nieliczne problemy, kwestia praktyki. Maturę mam za rok i ciągle nie wiem, w którym iść kierunku. Po tej filologii można by się zatrudnić w jakimś polsko-greckim biurze podróży albo zająć się tłumaczeniami, W Grecji Polaków dostatek.
 
 
~ja  2011-04-09 17:41:03
Adi, zależy, o jaki uniwersytet pytasz. Ja jestem na UAM w Poznaniu na pierwszym roku. Oprócz 5 zajęć w tygodniu z języka greckiego (oczywiście od podstaw) masz też dwie godziny języka angielskiego LUB niemieckiego, który zaczyna się od poziomu średniozaawansowanego.
 
 
~asteri  2011-03-23 18:25:38
W maju zdaje mature i jestem zainteresowana studiami w toruniu na umk.Byla bym wdzieczna jesli ktos wyrazilby swoja opinie o tych studiach na tym wlasnie uniwersytecie,czy ciezko jest sie dostac?,czy studia sa trude?,jaki jest mniej wiecej pierwszy semestr/rok (czy jest do opanowania jesli zna sie tylko podstawowe wyrazenia)? Z gory dziekuje ;)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl