analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  40
~matus  2013-07-28 11:34:59
Lepiej mieć prace za 1400 w swoim zawodzie, niż nie mieć jej w cale po studiach, gdzie ludzie masowo je kończą i zasilają bezrobotnych. W tym zawodzie tez można zarobić dużo więcej, liczą się specjalizację itp.
 
 
~t.d.  2013-07-26 12:11:16
Widzę Ze dużo osob zazdrosci tym co studiuja medycyne,bo pod kazdym kierunkiem medycznym jakies brednie ludzie pisza
 
 
~Michał  2013-07-25 19:28:41
Ten kierunek można wrzucić do jednego wora z farmacją-na obu mnóstwo kucia i na obu zero perspektyw
 
 
~Tom  2013-07-18 20:25:24
Jak ktoś jest matołem to pracy nie znajdzie nawet po leku:)
 
 
~z  2013-07-08 17:37:05
Kierunek interesujący ale raczej mało perspektywiczny. Z moich znajomych z różnych branż medycznych analitycy wypadają najgorzej, albo brak pracy, a jak już mają to za 1000-1200 zł.
 
 
~ddd  2013-06-29 22:57:26
po liceum, ze zdaną maturą rozszerzoną z biologii i chemii.
 
 
~angela  2013-06-29 15:54:39
a na te studia idzie sie od razu po liceum czy trzeba wczesniej coś też studiować?
 
 
~aa  2013-06-21 22:58:55
do komentarza poniżej: nie, jeden kierunek jedna opłata.
 
 
~@  2013-06-17 20:34:17
Mam pytanie ;) może ktoś z Was studiuje albo planuję studiować na analitykę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym? moje pytanie dotyczy rekrutacji. czy płacąc 70 zł (tyle wynosi opłata rekrutacujna) moge zarejestrować się na dwa kierunki na jednym wydziale (tak jest na przykład na UJ) czy na jeden kierunek? z góry dziekuję za odp.
 
 
~  2013-06-17 15:53:17
w niedalekiej przyszłości może nie byc juz podyplomówek.
 
 
~Magda  2013-06-17 15:26:29
Ludzie nie studiujcie tego, nie warto!!!!!!!! Podyplomówki dają takie same uprawnienia jak 5-letnie ciężkie studia.
 
 
~ola  2013-06-13 19:39:25
a ja po części zgodze się z Kasią, kierunek naprawdę ciężki, z pracą też nie jest łatwo, a jeśli się już ją znajdzie to marny grosz. Co zrobić to się nazywa Polska...
 
 
~  2013-06-13 16:56:37
widocznie ty, Kasiu, taka zdolna jesteś, skoro masz z tym taki problem.
 
 
~  2013-06-13 16:56:11
trzeba być bardzo 'zdolnym' żeby po tym kierunku wylądować w biedronce, Bez przesady.
 
 
~Kasia  2013-06-13 09:50:25
tak każde!! Bo na analityce ryjesz jak głupi, żeby później nie mieć pracy. Na poniżej wymienionych kierunkach studiów przynajmiesz nie musisz się tak wiele uczyć, no i też nie masz pracy. Z dwojga złego lepsze to drugie. A po 5 latach męki na uczelni medycznej, wylądować w Biedronce to trochę nie fajnie :/
 
 
~eee  2013-06-12 20:46:08
każde? nawet politologia? a kulturoznawstwo? a stosunki międzynarodowe ? a europeistyka? a filozofia? a socjologie ? a historia? a geografia? a administracja? a biologia? a jeszcze mógłbym napisać o tym cały elaborat ...czy warto w takim kraju studiować?
 
 
~Kasia  2013-06-12 17:58:51
ludzie nie wybierajcie tego bagna.... każde studia są lepsze od tego. Wiem co mówię.
 
 
~mysia  2013-06-12 16:03:28
Ja studiuje w Bydgoszczy i szczerze, na prawdę szczerze odradzam. Baaardzo ciężkie studia, wymagający i niesprawiedliwi prowadzący. Ciągle wejściówki, kolokwia i egzaminy z materiału który wykracza poza zakres programowy, więc często nie wiadomo z czego się uczyć żeby zaliczyć. Jeżeli myślicie nad wyborem tego kierunku to się dobrze zastanówcie. Ja osobiście jeśli mogłabym cofnąć czas poprawiałabym mature i szła na lekarski. Tyle samo nauki a praca pewna i godne pieniądze. Dla mnie niestety jest za późno, ale ostrzegajmy innych!!
 
 
~...  2013-06-12 13:54:15
dziękuję za ten pozytywny akcent, również życzę samych sukcesów i dalszego rozwoju zawodowego :)
 
 
~do ... Daniel  2013-06-11 22:02:43
Tak na koniec, żeby nie poddawać się dyskusji o negatywnym zabarwieniu. Życzę powodzenia I nie ma to żadnego charakteru ironicznego, tylko szczerze. Sytuacja jest jaka jest ale nie można nażekać. Takie moje rady dla Ciebie w zależności jaką drogę wybierzesz- jeżeli chcesz zostać na uczelni zacznij działać w kołach naukowych najlepiej 3 rok w gore, im wcześniej tym lepiej. Jeżeli chcesz pracować w laboratorium czerp jak najwięcej z zajęć praktycznych, a co po studiach? Wybierając laboratorium (zarobki większe są w prywatnych I im dalej miasta akademickiego tym lepiej zarobki tak raczej do 2400 brutto max słyszałem o 2000 netto ale nie weryfikowałem pogłosek /w porywach, ale dyżurując można dorobić do 4000 netto( znam takie przypadki ale nie każde laby dyżutują), ucz się języka angielskiego I go nie zaniedbuj, bardzo dobry angielski otwiera Ci drogę do pracy przy produkcji/badaniu/kontroli leków duże firmy zatrudniają I dobrze płacą bodajże np takie Nestle wiem od znajomego, nie wiem natomiast gdzie mają siedzibę;). Zawsze można także zostać Repem- przedstawicielem medycznym ale kto co woli (zarobki jak ktoś to lubi a ja tak:) ale czasem trzeba coś zmienić w życiu /tak 4000 netto do 10 tys zł, ale tutaj trzeba mieć predyspozycje . Jest jeszcze perspektywa założenia laboratorium ale tutaj wyposażenie kosztuje 100tys w gore, a I jeszcze dwie kwestie kontraktowi diagności zarabiają też ok 4000zł ale wypracowywują dużo godzin:) a za granicą zawód ten ponoć jako taki istnieje w nielicznych krajach, w Uk I USA diagności zarabiają bardzo dobrze, ale na tym moja wiedza się kończy nigdy nie chciałem jechać do wuja sama. I jak będziesz robić specjalizację to ukierunkuj ową na rynek pracy, albo wcześniej zacznij się rozglądać I nawiązywać kontakty w danej dziedzinie np. genetyce gdzie owa prawie nie istnieje w pl poza wa-wa, ale podałem skrajny przykład. Zarobki są mi znane, ze względu na fakt, że jestem mężczyzną I przywiązuje do nich wage, inaczej nie został bym Repem:), życie w aucie potrafi być przyjemne, a I spotkania z lekarzami także %:). Uciekam z tego forum, ponieważ życie czeka, wcześniejsze wypowiedzi może były w złym tonie, ale dużo musiałem się natrudzić aby wyjść na swoje po tym kierunku:), niektórzy mówią, że to idealny kierunek dla kobiety, nie wiem czemu:) a taka moja już rada poza tematem nigdy nie rezygnuj ze swojej pasji, ponieważ to one dają życiu sens:) ja mam troche inne niż Anal, ale za dużo ciekawych rzeczy jest na świecie:). Tak troche z moje branży, poneważ odszedłem jakby niepatrzeć zawodowo od studiów lekko- Miej cel w życiu, realizuj swoje marzenia- inaczej będziesz realizować cudze, nigdy się nie bój podejmować ryzyka, planuj długofalowo, wyciągaj wnioski z porażek/ucz się na nich- oby oczywiście ich nie było:), i czytaj o ludziach którymi chciałabyś być. Takie małe credo od repa:). Może mam swój świat, ale przynajmniej jestem indywidualistą pozrawiam i życzę sukcesów ;)
 
 
str. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl