analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  40
~  2013-09-21 11:48:53
jest po tym praca.ale słabo płatna.
 
 
~do młoda diagnostka  2013-09-14 23:27:31
Ja także proszę o kontakt, od października zacznę studiować analitykę medyczną i chętnie dowiedziałabym się nieco więcej o tej branży od osoby wykwalifikowanej :) Mój mail: madzia193_15@tlen.pl Pozdrawiam :)
 
 
~luiza  2013-09-14 19:27:13
prawda jest taka że nauka w zawodzie młodego medyka bez względu czy to diagnosta czy lekarz zaczyna po studiach, niestety kochani nie jest to takie piękne i różowe jak wam się wydaje.. jak ktoś liczy na szybką gotówkę po studiach bez specjaliazcji i kolejnych lat nauki to niech wybiera studia farmację. Według mnie ludzie zawsze będą się badać i zawsze potrzebują najpierw diagnozy:), tylko wiadomo jak ktoś nie umie doradzić jakie badania ma zrobić pacjent, na podstawie objawów a ma swoją palcówkę diagnosta to ciut kiepsko, bo pacjent nie wróci albo pojdzie gdzie indziej:)No i jeszcze trzeba umieć wykryć co niec w tych badaniach...a nie oszukujmy się np. ustalenie ojcostwa i badania genetyczne to nie takie proste...
 
 
~anmed  2013-09-12 12:55:41
Dzięki, aż miło się to czyta;) a z czego robisz ta specjalizację? Robisz tą ogólna z diagnostyki czy konkretną np. z cytologii, genetyki? Zmieniłaś teraz miejsce pracy? W jakim mieście pracujesz? Nie słyszałam o tym, że brakuje teraz kierowników, ale zeby nim być trzeba mieć specjalizację. Masz jakieś plany na przyszłość związane z pracą?
 
 
~młoda diagnostka  2013-09-12 09:59:59
jestem po studiach i w trakcie specjalizacji. Na początek szukałam pracy w szpitalnym laborat. i dostałam po miesiącu zarobki 2300zł netto do ręki jako stażysta (umowa o pracę, więc mogę np. zajść w ciąże). Teraz zarabiam znaczie więcej, ale więcej też umiem i mam już samdzielne dyżury. Ale po zakończeniu specki będę miała bardzo dobrze. U nas kierownik laborat. hematolgii zarabia baardzo dużo (dwa razy tyle co lekarz internista). Ponadto kierowników brakuje! Tak kochani brakuje bo mało kto ma specjalizację! Każdy chce mieć kokosy zaraz po studiach a tak nie ma! ponadto powiem wam że znam osoby po spec. z cytologii i cytotechnik te mają 70 zł netto za godzinkę pracy w prywatnej klinice, albo płacone od obejrzanej cytologii..
 
 
~anmed  2013-09-11 13:06:37
Do młoda diagnostka. Jesteś studentka czy juz pracujesz w zawodzie? A jeżeli tak to jak znalazłaś swoją pierwszą pracę. Na początku pracowałaś/ albo pracujesz w zwykłym szpitalnym labie czy w innym miejscu? Przybliż nam jak możesz swoją obecną pracę ;)
 
 
~mit do młodej diagnostki  2013-09-10 13:53:42
Czy mogę się z tobą jakoś skontaktować, przez gg e-mail, mam parę ważnych pytań. proszę o kontakt mój e-mail to matus181@wp.pl
 
 
~młoda diagnostka  2013-09-10 11:29:34
zarobi są dobre jak masz specjaliazcje, lekarze i diagności muszą robić specjaliazacje bez nich nic nie znaczą;(, jak ktoś nie chce robić specjlazliacji i chce od razu pracować to tu najlepsze rozwiązanie to farmacja. Ale osobiście nie widziałam bezrobotnego mgr medycyny laboratoryjnej (nie mam tu na myśli osób po podyplomówce z analityki bo to zuupełnie inna bajka i narzekają głównie te osoby). Druga sprawa to wiadomo w szpitalach płacą psie grosze, ale np.jak oglądasz cytologię lub oceniasz białaczki i szpiki kostne to jesteś welki Pan możesz wpaść na dwie godzinki i skasować parę stówek:), no ale jak ktoś jest taki że nie ma specjalizacji nie zna języka nie chodzi na konferencje i kursy. i uważa że szystko mu się należy to daleko nie zajdzie. Każdy zawód medyczny to sztuka której się uczy całe życie. Wszędzie są rzemieślnicy i artyści.
 
 
~mit  2013-09-05 20:40:45
Do mgr medycyny laborat. czy to co piszesz to prawda? proszę odpisz
 
 
~mgr medycyny laborat.  2013-09-05 12:43:07
Po specjalizacji z serologii 4,5 tys.netto do reki plus dyzury. PLUS DODATEK KIEROWNICZY!PRYWATNA KLINIKA NIE NIESIEC IOWKA:-).Ale serolog myyli sie tylko raz jak popelni blad pacjent idzie dopiachu. Wniosek zarobki za male jak na taka odpowiedz.istres!
 
 
~mgr medycyny laborat.  2013-09-05 12:41:35
Po specjalizacji z serologii 4,5 tys.netto do reki plus dyzury. PLUS DODATEK KIEROWNICZY!PRYWATNA KLINIKA NIE NIESIEC IOWKA:-).Ale serolog myyli sie tylko raz jak popelni blad pacjent idzie dopiachu. Wniosek zarobki za male jak na taka odpowiedz.istres!
 
 
~~Pati  2013-09-04 14:33:11
Co trzeba mieć na maturze, żeby dostać się na takie studia? Wystarczy rozszerzona biologia i chemia?
 
 
~do wyro  2013-08-27 17:31:28
Zapomniałeś dodać, że są to zarobki brutto:) netto troche gorzej to wygląda.
 
 
~dziunia  2013-08-24 18:40:35
a ja otworzyłam własną praktykę, zrobiłam specka z parazytów, zatrudniłam techników i mam godziwe zarobki, stać mnie na wakacje w U.S.A. , ale droga była baardzo ciężka. Studiowanie medycyny laboratoryjnej (czytaj analityki ) było koszmarem, potem staże za psie pieniądzę, i ciężka specjalizacja. I tak dobrnęłmam ponad 3o lat aby mieć dobrą kasę, ale droga dłuuga i męcząca była.
 
 
~  2013-08-20 02:58:47
Wcale nie najlepszych w najlepsze miejsca. Ja mam zamiar założyć swój własne laboratorium.
 
 
~wyro  2013-08-07 21:12:57
ja studiuję i chodzę teraz przez wakacje na praktyki. Tam dowiedziałem się, że z pracą jest średnio(tak, średnio) ona jest, ale przyjmują najlepszych w najlepsze miejsca. Patrzą na doświadczenie i na umiejętności praktyczne (pobieranie krwi, obsługa aparatów, badania, osady, rozmazy itp) w zwykłych labkach z zarobkami raczej bez szału (1600-2500) chyba, że ze specjalizacją, lub w specjalizacyjnych labkach.
 
 
~Witek  2013-08-06 19:18:38
Przeczytałem komentarze na temat tego kierunku i dochodzę do jednego wniosków. Zero "merytorycznych informacji", wypowiadają się tylko sami studenci na temat tego kierunku- a owi zawsze mają wyobrażenie o świetlanej przyszłości niezależnie od kierunku studiów. Mnie interesuje wypowiedz osób, które ukończyły powyższy kierunek i posiadają już jakieś doświadczenie/rozeznanie w zawodzie. I na takie wypowiedzi czekam. Pozdrawiam
 
 
~matus  2013-07-28 12:18:13
do ~` co sądzisz o tym kierunku, pracujesz w tym, studiujesz/?
 
 
~matus  2013-07-28 11:49:28
do t.d co sądzisz o tym kierunku w twojej ocenie
 
 
~do t.d  2013-07-28 11:45:47
Szkoda tylko, że komentarze na tym forum są pisane przez ludzi, którzy skończyli analitykę medyczną, bo po co ma pisać która skończyła np. farmacje, ona ma swoje miejsce na forum . Ale jak wiesz lepiej, ludzie chcą tylko przestrzec przed wyborem tego kierunku, ponieważ PR z uczelni nagania studentów, za to im w końcu płaca w dobie niżu demograficznego.
 
 
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl