analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  40
~ulaaa  2013-12-24 13:47:15
tak rynek pracy jest beznadziejny, po medycynie laboratoryjnej czeka Cię uwaga!!!! 2 lata stażu! po tym 5 lat specjalliazcji żeby być np. biegłym sądowym z genetyki lub toksykologii. No jeszcze po drodze czeka cię DLEP (egzamin Państwowy na specka) według mnie to przegięcie! fajnie wszytko pięknie ale jak młodzi diagności i lekarze mają żyć? koszta życia, jedzenia, rachunki i zakładanie rodziny?problem dotyczy większości studiów w Polsce jednyne co mi przychodzi do głowy to wyjazd do USA albo Australii. Trzeba się uczyć języków! A to czy ktoś jest poważnie traktowany czy nie zależy co sobą reprezentuje w szczególności po zawodach medycznych. Duży problem po studiach medycznych to w tej chwilii staże w szpitalach, każdy chce już specjalistę! ale nikt nie chce go uczyć:(, a bez specjalizacji jest się nikim.
 
 
~fiufiu  2013-12-13 15:02:41
co do nauki na pamięć to może zerknij na przedmioty. Myslisz, że np. fizjologia, histologia, anatomia, biochemia kliniczna, patofizjologia, patomorfologia, genetyka to nie jest rycie na blachę? JEST.
 
 
~chochlik  2013-12-12 20:29:56
Jestem w klasie maturalnej i zastanawiam się: co dalej. Jestem typem ścisłowca: matematyka i chemia nie jest dla mnie raczej problemem, ale gdy mam się nauczyć czegoś na pamięć.... Jak jest na analityce? Bardzo dużo "rycia"?
 
 
~sdnm  2013-12-09 17:44:37
Czy to prawda, że studentów tego kierunku traktuje się delikatnie mówiąc "niepoważnie"? I czy rynek pracy naprawdę jest aż tak beznadziejny?
 
 
~stoop  2013-10-28 15:52:11
Nie warto robic z tego podyplomowki traktuja cie jak byle g....no
 
 
~mgr  2013-10-28 10:53:25
bardzo dobry kierunek medycyny, ale tylko i wyłącznie jeśli nie pracujesz w szpitalu. Niestety do naszego zawodu wpychają się biolodzy do szpitali, a ja osobiście wolę pracować w naszym medycznym środowisku. Powinniśmy my osoby po 5 latach medycyny coś z tym zrobić!
 
 
~  2013-10-26 18:27:24
tak po 70% z rozszerzonej chemii i biologii
 
 
~tygrysek18  2013-10-26 10:01:43
jaką ilość punktów należy mieć , żeby się dostać ktoś się orientuje ?
 
 
~zadowolona pani doktor  2013-10-21 11:01:33
ja też jestem zadowolona, pracuję w swojej własnej pracowni jaką stowrzyłam, wykonuję testy na nietolerancje pokarmowe ELISA i alergie IgE tylko to. Mam swoją placówkę medyczną w Warszawie i mam nie małe pieniądze :). Spłacam co prawda kredyt ale i tak się baaardzo opłaca i basta! Jedyne co to wkurza mnie fakt że pchają się w naszą dziedzinę medycyny kompletni laicy typu biolożek po szkółce ehh, z tym MY PRAWDZI absolwenci Medyka powinniśmy WALCZYĆ!
 
 
~do mgr  2013-10-15 16:26:41
a kiedy skończyłaś? możesz coś więcej opowiedzieć
 
 
~mgr  2013-10-15 16:12:10
Ja skonczylam i mam dobrze platna praca w immunologii. PRZESYT DIAGNOSTOW JEST BO PCHAJA SIE DO TEGO ZAWODU bezrobotni biolodzy czesto pracuje tez lekarze i farmceuci w labach szpitalnych. ZAROBKI ZALEZA OD TEGO CO SOBA REPREZENTUJESZ!
 
 
~Majka  2013-10-14 22:16:39
Jeśli chodzi o poziom studiów to wg naszego szkolnictwa najwyżej stoją Gdańsk oraz Białystok. W tym roku wydziały farmaceutyczne z OML z miast w/w otrzymały klasę A+, rok temu zostały oznaczone jako Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące. Szczerze mówiąc to nie wiem jakie to ma rzeczywiste przełożenie :) studiuję w Gdańsku i nauki jest niezaprzeczalnie dużo, porównywalnie do farmacji. Jeżeli ktoś chce "przezimować" na tym kierunku i iść na lek to odradzam, bo jest dość ciężko pogodzić naukę na studiach i przygotowania do matury. Od początku chciałam iść na ten kierunek i nie żałuję, bo studia są naprawdę ciekawe :) Z tego co powtarzają nam wykładowcy to na rynku jest przesyt diagnostów i naprawdę ciężko jest znaleźć pracę po tym kierunku. Jeżeli ktoś jest nastawiony na kasę to niech nie zaczyna tego kierunku, tylko od razu idzie na lek/stomę albo farmę. Musicie wziąć pod uwagę, że część z tych komentarzy to fejki, podyplomówki z analityki to dla uczelni niezła kasa i dlatego tak "promuj" ten kierunek poprzez reklamy w stylu "zarabiam 5 tysięcy jako analityk". Pewnie część jest prawdziwa, ale nie wierzcie we wszystko co tutaj ludzie wypisują.
 
 
~do mgr anal.med  2013-10-08 16:32:17
Można się z tobą jakoś skontaktować GG e-mail czy coś w tym stylu
 
 
~mgr anal. med.  2013-10-07 21:11:26
witajcie, po kierunku tej medycyny pracuję jako konsultant ds. żywności i żywienia (zrobiłam w trakcie podyplomówkę) w dużej firmie, zarabiam 5400 netto plus realizacja projektów i innych (3 lata po ukończeniu dyplomu). W trakcie rozmowy kwalfikacj. pracodawca zaintersował się mną bo znałam chociażby podstawy bromatologii :) (a dodam tylko że znam dobrze angielski), myślę że najważniejsze to odnaleść siebie na rynku pracy i być dobrym fachowcem. Moja koleżanka poszła do szpitala zarabia mniej 3 tys. netto plus dyżury, ale nie ma jeszcze spec. a robi toksykologię bodajże. Jednak większość z tego co widzę wyjechała za granicę, ale nie z braku pracy a z braku godnych pensji dla młodych medyków :(. Nie oszukujmy szpitale toną w długach a diagnostyka jest za droga (dlatego ja machnęłam ręką na to bo się nie opłaca). Za granicą zarobki są spore no i lepsze warunki pracy
 
 
~Do I.K  2013-10-06 21:02:57
To chyba jakiś żart :)
 
 
~abs.  2013-09-30 19:12:36
. Studia te są tylko i wyłącznie 5 letnie. Ponadto mgr analityki medycznej w dzisiejszych czasach zajmuje się interpretacją i autoryzacją analiz lekarskich. Ponadto o zakończeniu studiów robi się specjalizacje. Jest ich wiele np. transfuzjologia i serologia grup krwi, genetyka medyczna, toksykologia sądowa, mikrobiologia, diagnostyka laboratoryjna, zdrowie publiczne, cytodiagnostyka (oglądanie cytologii) itd
 
 
~do I:K  2013-09-23 12:23:48
Jak możesz powiedz mi jaką pracę znalazłaś na początku? Na początek polecasz zwykłe laby szpitalne? Bo chyba inne nie są zbytnio otwarte na absolwenta zaraz po studiach?
 
 
~do J:k  2013-09-22 21:58:53
Można się z tobą jakoś skontaktowac
 
 
~I:K  2013-09-22 18:54:10
Hej, skończyłam medycynę laboratoryjną(czyli analitykę medyczną), kilka lat temu. Pracę znalazł KAŻDY mniej więcej w ciągu dwóch miesięcy. Część osób wykonuje zawód Diagnosty i robi w tej chwili specjalizację (bez niej diagnosta, lekarz nie ma szans bytu i jest niepotrzebny). Zarobki według mnie kiepskie bo oscylują od 2000 zł netto na stażu do 3000 zł netto do ręki zaraz po studiach. Dopiero po roku pracy lub dwóch latach można dorobić dyżurami wtedy ma się jakieś 4000 zł netto wzwyż, zależy jaki dział medycyny mikrobiologia (najmniej płatna), hematologia, czy genetyka medyczna( najwięcej płacą) i immunologia. Średnio po 5 latach specjalizacji lub 3 lat zależy kim chce się zostać zarabia się jakieś od 4 tys. netto plus dyżury. Więc jak za tyle ciężkiej nauki to nie jest za dużo. Ale są osoby które np. pracują przy in vitro i mają kupę szmalu. Są osoby które mają swoje gabinety i robią specjalistyczne badania np. analizę włosa (moja koleżanka tak zarabia) i z tego co widzę co rok lata a to na Hawaje albo Nowy York. A znam też takich co siedzą cichutko szpitalu i godzą się na głodowe pensje i wyzysk, bo nie są kreatywne i tylko narzekają. To samo z lekarzami jedni mają kupę szmalu i głowę na karku inni siedzą w szpitalu i strajkują. To jacy jesteśmy i ile zarabiamy zależy od nas samych. Swoją wiedzę trzeba umieć sprzedać! Ja gdybym cofnęła czas i miała ponowny wybór jakie studia wybrać wybrałabym właśnie te
 
 
~Mała Mi  2013-09-22 14:23:09
Orientuje się ktoś, na jakiej uczelni najlepiej studiować ten kierunek? Mam na myśli, na której jest najwyższy poziom tego kierunku i najwięcej możliwości rozwoju. Które uczelnie polecacie?
 
 
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl