analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~m  2014-02-19 19:33:02
istnieje, lecz może ja zrobic osoba z odpowiednich kierunków jak weterynaria chemia biotechnologia lekarski farmacja, najbardziej to lekarski weterynaria gdyż one są najbliżej zbliżone z tematem studiów z analityki. fizjoterapia o całkiem inny świat i nie wyobrażam sobie jak z fizjoterapeuty zrobić diagnostę to zupełnie dwa inne swiaty oraz plany studiów w 2 lata nauczysz sie tylko trochę suchej teori nic wiecej. Moim zdaniem o zawód diagnosty powiniem byc zamkniety tylko dla ludzi konczyc analityke tak jak lekarski weerynaria ale to polska
 
 
~xy  2014-02-19 14:50:48
istnieje, jednak nie wiem czy jest możliwa po fizjoteapii.
 
 
~fizjo  2014-02-19 11:51:36
Czy istnieje podyplomówka z analityki medycznej ? Jetem po fizjoterapii na AWF-ie. Proszę o info.
 
 
~m  2014-01-17 01:44:12
Nie, pracować można wszędzie jako genetyk, embrolog itp po tym kerunku jest najłatwiej o taka pracę, ale na początku jest cięzko dlatego że jako absolwent nie masz ani doś ani specki(działa podobnie jak u lekarza nie masz specki zatrudnienia nie a, tu to samo, dlatego na początku cięzko sie wkrecić ale jest to możliwe, zarobki nie powalające na początek ale lekarz tez zarabia po studiach na stażu 1300 netto) a to wpływa w znacznej mierze o przyjeciu do pracy, ale jak się człowiek załapię to pózniej od niego zależy jak potoczy sie dalej. W sanepidzie tez sie pracuje i jak przyjdzie biolog chemik czy biotechnolog to masz pierwszeństwo, bo masz prawo wykonywania zawodu diagnosty a tamte nie mają i dlatego po tamtych kierunkach jeszcze gorzej( a jak byś chciał jako genetyk to np musisz mieć 2 stopien specjalizacji z genetyki oraz pwzdl, bo to jest wymagane w ofertach pracy, a np biotechnolog zawsze przegra o taka pracę
 
 
~  2014-01-16 21:34:26
czy to prawda że po analityce pracuje się tylko w sanepidzie badając kuper ?
 
 
~do taka ja  2014-01-14 14:00:04
Nie. Trzeba mieć rozszerzoną zarówno biologię jak i chemię.
 
 
~--taka ja  2014-01-07 14:13:59
mozna dostać się na farmacje po rozszerzonej biologii albo po podstawowej chemii i rozszerzonej biologii?
 
 
~?  2014-01-02 19:51:03
ale co tu jeszcze pisac skoro niżej podana jest strona, na której zawarte są PROGI PUNKTOWE z ostatnich kilku lat??? To one świadczą o tym, jaki był poziom i jak ciężko było się dostać :D no litości. Masz jedną półkulę czy co?
 
 
~  2014-01-02 18:28:11
Jeju a co ci szkodzi napisać , korona ci z głowy spadnie ? Nie wiesz to nie pisz i tyle.
 
 
~wixon  2013-12-30 16:44:50
no chyba nic lepiej nie oddaje poziomu rekrutacji niż punkty potrzebne aby sie dostać. Co ci jeszcze potrzebne, przeżycia wewnętrzne ?
 
 
~wixon  2013-12-29 18:05:45
Wchodziłam i widziałam. Ale chce znać opinie innych na ten temat którzy już przeszli rekrutację .
 
 
~do wixon  2013-12-29 15:10:56
wystarczy wejsc na strone uczelni i znależć progi sprzed lat. To nie takie skomplikowane. wchopdzisz na tronę, potem w rekrutację, poniżej jest czerwony nagłówek 'tak było w ubiegłych latach', trzeba byc chociaż troche ogarniętym.
 
 
~do ullaa  2013-12-29 15:03:44
oj twoje zycie musi być bardzo przygnębiające, wszędzie szukasz tylko złych stron i problemów. Niektórzy lubią się uczyć, chcą pogłębiac wiedzę, a kierunki medyczne to dla nich nie tylko przyszła praca ale też pasja. Jesli dla ciebie nie, to rzeczywiście byłby to w twoim przypadku zły wybór. A co do tych 5 lat przerwy - amerykę odkryłaś, brawo. Co w tym takiego dziwnego? Brak paraktyki i styku z pewnymi zagadnieniami powoduje spadek wiedzy w danej dziedzinie, co np. w przypadku tynkarza czy hydraulika nie powoduje zagrożenia dla czyjegoś życia. To odróżnia kierunki medyczne od innych zawodów, stąd takie zasady. Poza tym nawet po 5 latach przerwy jest możliośc odnowienia prawa do wykonywania zawodu po zdanym jakimś tam egzaminie czy kursie, nie wiem dokładnie. Jak widac aż tak źle nie jest, więc zachowaj swoje cenne rady i uwagi dla siebie, zamiast siać panikę.
 
 
~Wixon  2013-12-28 22:03:37
Pytałam się o punkty a nie ocenę kierunku . Więc jak jest z tymi progami w Bydgoszczy ? Trudno się dostać ?
 
 
~ilona  2013-12-28 16:04:11
Co ci pk takim kierunku ze cale zycie musisz sie uczyc? Medyczne kierunki to dno
 
 
~wixon  2013-12-28 13:43:47
czy trudno się dostać na analitykę medyczną w Bydgoszczy? Ile trzeba mieć mniej więcej punktów ? Z góry dzięki za pomoc ; )
 
 
~ullaa  2013-12-27 14:34:51
wejdz na stronę KIDLU tak tyle lat trwają cholerne staże czy to mgr medycyny laboratoryjnej czy lekarz!Uważam to za nie sprawiedliwe i tyle! Rok trwa staż ogólny a po nim lecą ci staże tzw. kierunkowe na specjalizacje, to jakaś masakra! Jedno wiem na pewno jak się w to bawić to jechać do Kanady tam jest na stażu na stanowisku medical sceceins laboratory i konstultuje się dane przypadki medyczne i dobiera profile badań, zarobi nie muszę pisać chyba jak się kształtują to każdy wie. Jedyny minus Polacy są gorzej traktowani za granicą:(. Poza tym teraz powiem hit, lekarz, diagnosta, farmaceuta jak nie pracują w zawodzie 5 lat to przepada im prwo wykonywania zawodu!to oczywiście takie wyróżnienie gratisowe świadczące o prestiżach tych zawodów ha ha powiem krótko jak ktoś chce resztę życia gnić nad książkami medycznymi to zapraszam na te medyczne kierunki
 
 
~do ulaaa  2013-12-26 16:16:48
oj nie wiem skąd masz takie informacje.. 2 lata stażu? No hyba nie.. to zależy na jaką chce się dostac specjalizację. Czasem to rok, czasem trzy. 5 lat specjalizacji? Też nieprawda. Chyba chciałas napisać o lekarskim, a nie analityce.
 
 
~do nauka  2013-12-26 16:15:02
Znowu bez przesady....
 
 
~nauka  2013-12-24 13:51:45
rycie n blachę to mało powiedziane wystarczy zobaczyć podręcznik do immunologii, mikrobiologii, diagnostyki medycznej nawet z medycyny ratunkowej jest rycie na blachę! jedyne z czego nie trzeba się uczyć to wf na pierwszym roku ha ha, każdy kierunek medyczny jest hardcorem i jest mega ciężki a przyszły diagnosta musi mieć dużą wiedzę bo od jego pracy będzie zależało ludzie życie.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl