analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~mb  2014-10-13 19:02:50
Witam, Jestem tegoroczną maturzystką, będę zdawała biologię i chemię rozszerzoną. Interesuje mnie analityka medyczna w Lublinie. Czy ciężko się tam dostać? Jak tam jest? Ogólnie to chciałabym aby wypowiedział się ktoś kto jest na takim kierunku. :)
 
 
~  2014-07-17 23:26:16
istniejw angli biomedical science w usa medical laboratory scientist a w niemczech clinical chemistry np przecietna płaca podstawowa w usa to 5000 dolarów miesiecznie
 
 
~tri  2014-07-17 00:44:37
czytałam, że w innych krajach nie ma po tym kierunku pracy, gdyż nie istnieje tam odpowiednik tych studiów. to prawda? bo jeśli tak, to raczej nie będę brała analityki pod uwagę :/
 
 
~  2014-06-19 22:19:04
w Białymstoku jest bardzo dobrze prowadzona dobre zaplecze nowy sprzet, wykładowcy całkiem całkiem
 
 
~helen  2014-06-14 19:16:56
Co sądzicie o analityce medycznej na UM w Białymstoku ?
 
 
~juy  2014-06-12 11:20:37
ty się chemią nie przejmuj dziewczyno, chemia jest mniej ważna na tym kierunku. Farmakologia, hematologia,diagnostyka lab., toksykologia to są dopiero kobyły do nauki!!! I radzę się przykładać bo jak pojdziesz do szpitala to odpowiadasz za to co robisz a pozwów od pacjentów na lekarzy i diagnostów przybywa!
 
 
~  2014-06-08 22:22:07
Pierwsze dwa lata sama chemia wszystkie odmiany, choć nie jest na niewiadomo jakim poziomie bo te przedmioty mają cię przygotować do innych kierukowych przedniotów, zalezy tez od profesora jak ocenia bo niektórzy to każdy szczegół w zadaniu sprawdzają i mimo że masz dobry wynik dostaniesz 2 pkt a nie 3, ale nie jest żle, wiekszy nacisk na histologie anatomie biochemie itp na pierwszych latach
 
 
~Justi :-)  2014-06-08 14:07:04
Powiedzcie mi jak na analityce jest z chemią? Wiem, że na początku jest jej bardzo dużo, prawie sama chemia właściwie xd ale jak z zaliczeniem jej? Z chemii jestem w sumie taka średnio dobra, mam 3,4,5 czasami zdarzy się jakieś 2, to zależy od materiału, z próbnej matury do której zbytnio się nie przygotowywałam miałam 60% niedługo czeka mnie druga, zobaczymy jak pójdzie xd jak myślicie dam sobie radę na studiach? Bardzo mi zależy i wiem, że to jest to co chcę robić :-)
 
 
~oo la  2014-05-28 20:45:09
skończyć medycynę z zakresu diagnstyki laboratoryjnej to nie jesteś pikuś, jest baardzoo ciężko
 
 
~oo la  2014-05-28 20:45:09
skończyć medycynę z zakresu diagnstyki laboratoryjnej to nie jesteś pikuś, jest baardzoo ciężko
 
 
~andzela  2014-05-21 14:10:09
Ile trzeba mieć % z matury aby dostać się na analizę medyczną w lublinie , chodzi mi o to jak to było w tamtym roku?
 
 
~Andzia  2014-05-15 23:26:32
do Niki : na GUMie aktualnie jest najwyższy poziom i jest to najlepiej prowadzona analityka biorąc pod uwagę uczelnie w całej Polsce. Jeszcze W Białymstoku. GUM i UM w Białymstoku dostaly najwyższe noty, zostały okrzyknięte KNOW i otrzymują mnóstwo dotacji unijnych. do ylama : najpierw musisz się na te studia dostać i przebrnąć przez 5 lat, co jest bardzo trudne. Jak ktoś jest nieogarnięty to i tak pracy nie znajdzie. W żadnym zawodzie Pozdrawiam
 
 
~ylama  2014-05-02 12:05:50
jest po tym praca wgl? XD bo się zastanawiam czy warto tam złożyć papier. nie chcę po 5 latach studiów być bezrobotną
 
 
~  2014-04-18 16:40:24
Okolo 65 procent z chemi i biologi na roz i okolo 80 procent z podstawy maty
 
 
~goś  2014-04-16 13:18:11
ktoś się orientuje jakie progi były w zeszłym roku na WUM na analityke medyczną?
 
 
~  2014-04-10 18:26:00
Ostatnio dostał najwyższa note z prowadzenia kierunku
 
 
~Niki  2014-04-09 19:25:01
Jak oceniacie poziom analityki medycznej na GUMie? Czy ktoś ma informacje od znajomych albo sam studiuje? Jaki jest poziom w porównaniu (mniej więcej) do innych uczelni?
 
 
~  2014-04-08 22:25:19
tak jak najbardziej tylko trzeba zrobić specjalizacje z genetyki sądowej czy toksykologi to ułatwia dostanie pracy
 
 
~aaa  2014-04-08 19:41:50
Czy po tym kierunku mogę pracowac w laboratorium kryminalistycznym?
 
 
~absollwenta  2014-03-02 21:34:04
myślę że medycyna laboratoryjna i klliniczna powinny być zamknięte i zarezerwowane tylko dla lekarza i diagnosty. Ale mamy dziwny kraj, nawet bardzo, nie mamy jako jedyni chyba na świecie opieki farmacutycznej, masowo produkuje się nie wiedomo po co techników farmacji (to skandal!). Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Sieciówki aptekarskie i diagnostyczne chcą mieć tanią siłę roboczą. Smutne ale prawdziwie. A gdzie w tym wszytkim pacjent? Ja jako pacjent nie chcę być diagnozowana przez wróżbitę po podyplomówce czy niedzielnej szkółce, nie chcę aby dorał mi technik farmacji tylko prawdziwy mgr farmacji...
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl