analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~tatuu  2015-03-27 10:46:42
A moze anka jest pseudiagnosta po podyplomowce i pitoli? Bo ja z mojego roku nie znam bezrobotenego, baa ponizej 2 tys. Netto plus dyzury bez specjalizacji nigdy nie słyszaŁam, ponadto podejrzewam ze moze to pisza jacys zazdrosmi biologowie czy chemicy
 
 
~zaniepokojona  2015-03-25 18:09:53
byłam pewna, że po tym kierunku jest większa szansa znalezienia pracy niż po innych studiach. Wiadomo, że teraz po niczym nie ma pracy. No ale nie myslalam, ze jest tak krytycznie jak opisuje anka
 
 
~juniordorosły  2015-03-19 13:04:16
ejj koleżnako zapominasz że na stomę też już dobre czasy minęły, dentystów jest za dużo, a dużo przyjeżdza do nas chociażby z Ukrainy, konkurencja w dentystyce okropna, szkoda gadać. U mnie w większym mieście właśnie komornik licytuje dom jednego dentysty bo nabrał kredytu a pacjentów było niewystarczająco (ludzie którzy są w wieku produkcyjnym i mają kasa są w np. Anglii czy Szkocji:( to są skutki masowej emigracji), bogaty nie przyjdzie się leczyć za 30 osób, w dodatku to ciężka fizyczna praca i trzeba mieć mieć dobry wzrok i kręgosłup tak jak fryzjer. A u kogoś to dentysta dostaje 1200 zł netto i niech się cieszy, jak nie odpowiada to wypad, pytanie tylko dokąd? Własny gabinet trzeba mieć zdolność kredytową i szczęście :( Teraz tak lekarski brak staży, większość nie pracuje w zawodzie bo nie mają szans, jedyne co zostaje to emigracja. Prawo, sorry mój kupel właśnie jest adwokatem od 2 lat i co z tego? Pracy nie ma bo nie klientów, zresztą nie tylko on, ostatnio nawet powiedział że lepiej by wyszedł gdyby był pielęgniarka jak żona... Ludzie zrozumncie że w Polsce nic się nie opłaca, bo nie ma komu kasy wydawać, a nie ma bo MAMY SKUTKI MASOWEJ EMIGRACJI. CO WIĘC ROBIĆ? PROSTA ODPOWIEDZ WYJECHAĆ I ZACZĄĆ NORMALNIE ZYĆ
 
 
~anka  2015-03-12 02:56:42
Ponad rok siedzę na bezrobociu po studiach, brak perspektyw. Studia ciężkie ale bardzo pasjonujące, pracy brak, płaca marna(moja ciotka pracuje w zawodzie 20 lat 1400 netto). Dla pasjonatów- spoko, ale zawód i sposób na życie, praca- zdecydowanie odradzam. Po 5 latach bez pracy wygasza Ci prawo do wykonywania zawodu, jest niby jakieś szkolenie uzupełniające, ale jaki pracodawca wyrazi chęć zatrudnienia diagnosty bez PWZDL?! Kpina, poza tym co miesiąc płacisz 23zł (o losie dobrowolną!!) składkę na Izbę Diagnostów. No jak przedstawisz zaświadczenie z PUP to Ci umarzają. Naprawdę zastanówcie się czy chcecie iść na te studia i czy na studia w ogóle. Dziś papierek nic nie znaczy, no chyba że dostaniecie się na stomę, medycynę, prawo lub coś z branży IT. Tyle w temacie.
 
 
~maaturka  2015-03-01 18:44:11
nie wie ktos moze co jest najbardziej punktowane na maturze na ten kierunek? z góry dzieki :)
 
 
~luna  2015-02-09 13:08:39
co do pracy ja nie znam nikogo z roku bezrobotnego:). Jedyny problem to z rozponawaniem zawodu diagnosty . A drugi poważniejszy problem, to to że są pootwierane sobotnie sorbony i ludzie robią podyplomówki z diagostyki jak grzyby po deszczu i taki biolog czy weterynarz który nie ma pracy pcha się do pracy w szpitalu za grosze i stawki lecą na łeb. Ten sam problem ma farmacja gdzie zrobili nadprodukcje techników farmacji i teraz w aptekach jest krucho. Dodam że tylko u nas wyjątkowo jest taki kierunek medycyna laboratoryjna nigdzie na świecie go nie spotkacie! Wszędzie na całym świecie wyniki badań autoryzuje lekarz! Ale żyjemy w kraju absurdów :)
 
 
~luna  2015-02-09 13:02:52
ee trochę się nie zrozumieliśmy, nieboszczyki są na każdym ćwiczeniu z anatomii, a na zaliczeniu ćwiczenia dostajesz cześć nieboszczyka np. kość i masz powiedzieć jaka to jest (łacina i polski , a teraz chyba po angielsku gratis).(tutaj zwłoki są zakonserwowane w formalinie która strasznie drażni oczy i górne drogi oddechowe). Poza tym są jeszcze ćwiczenia z patomorfologii i tam są sekcje zwłok (diagnosta musi wiedzieć co nie co tym bardziej jak planuje zostać toksykologiem czy specjalistą z medycyny sądowej).... nic strasznego tyle że bardzo śmierdzi ... Natomiast jeśli ktoś się brzydzi to niech nie wybiera analityki czy lekarskiego nie warto. Wtedy zostaje farmacja :)
 
 
~Maturzystka  2015-02-03 21:23:09
czyli nie ma ciecia nieboszczyków? :D ufff... tego się też obawiałam, bo słyszałam, że jest coś takiego na analityce na 1roku a jak z pracą po tych studiach? Sporo osób uważa, że nie ma po niej pracy w Polsce albo że jest na prawdę o nią ciężko
 
 
~bobi  2015-02-01 14:43:41
ja anatomię nie zbyt miło pamiętam. Trzeba było wkuwać i po łacinie i po polsku ( a teraz jeszcze po angielsku), anatomia dla dentystów i diagnostów ten sam zakres. Najszerzej anatomię mają lekarze i rehabilitanci (wiadome z racji ich kierunków). O wiele milsza była fizjologia :) baardzo ciekawa. Niestety większość przedmiotów na medycynie laboratoryjnej/analityce medycznej to kobyły i dużo bardzo dużo nauki. Studia zdecydowanie trudniejsze od np. farmacji z racji , że diagnostyka jest po prostu jedną z najtrudniejszych dziedzin medycyny. Możecie wierzyć lub nie ale zdiagnozowanie dobrze pacjenta jest natrudniejsze, jak już wiemy co mu jest to lekarz może zacząć leczyć, a farmaceuta może sprzedać lek;) Jednyny minus tych studiów to to że przeciętny kowalski nie wie kim jest diagnosta, baa nawet ie zdaje sobie sprawy że my diagości kończymy medycynę i mamy specjalizację. żeby było zabawnie na całym świecie zawód ten wykonuje tylko lekarz to on autoryzuje badania a wykonują je biologowie czy biotechnodzy. U nas jest bajzer bo otworzono szkółki podyplomowe dla biologów i chemików itd.. po których ludzie dostają tytuł diagnosty, co moim zdaniem jest niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca, bo te osoby nie ukończyły medycy tylko kursy uzupełnianjące ehhh. Niekorzystny jest też fakt że diagnostyka jest kosztowana i tnie się na jej kosztach, tzn państwo nie widzi potrzeby diagnozowania pacjentów tak jak należy, bo to kosztuje. Diagności i farmaceuci są w tej sytacij gdzie nie istnieje opieka farmaceutyczna i diagnostycza a szkoda bo powinna
 
 
~studentka  2015-01-31 15:17:23
A jeszcze co do ćwiczeń z anatomii... Ogladanie kości, preparatow mokrych i nie tylko, cialami sie nie zajmujemy, to robi medycyna, ale jak skończą zajecia to mozna popatrzec jak to wygląda : )
 
 
~studentka  2015-01-31 15:12:58
Jestem na pierwszym roku analityki we Wroclawiu, studia póki co bardzo ciekawe. Zajecia są inne niz na medycynie, duzo jest chemii i zajec z obliczeń bo sie pozniej przydaja, biologii tak samo, anatomia tez sie rozni, medycyna ma znacznie wiecej z anatomii, nas obowiązywały tylko nazwy polskie ale tez nauki bylo sporo, oprocz tego biofizyka, nie jest tak tragiczna jak o niej mówią: ) aczkolwiek jesli chcesz spokojnie pozaliczac i miec mniej stresu to z imprez raczej nici, no i oczywiście lepiej byc ze wszystkim na bieżąco, ale to dotyczy chyba kazdego kierunku na medycznym
 
 
~Maturzystka  2015-01-27 16:55:27
Planuje wybrać się na analityke we Wrocku, jak tam jest? Czy to prawda, że pierwsze 2lata wyglądają bardzo podobnie do zwykłej medycyny? Czy jest też prosektorium itp sprawy?
 
 
~dyplomowany medyk :)  2015-01-19 14:32:17
nie wiem jak jest jest w Warszawie, ale mogę powiedzieć jak jest na innej uczelni Dla mnie było baaardzo ciężko, matmą nie ma co się przejmować to tylko dodatek na tych studiach, problemem może okazać się histologia, biofizyka czy anatomia (niestety zajęcia w prosektorium dużo osób wymiękało po pierwszym ćwiczeniu i rzucało studia). Te studia wybierać trzeba z powołania a nie dlatego, że będzie ,,zajebiście,, studiować medycynę i być poźniej diagnostą. Studia te wymagają na prawdę bardzo dużo nauki. Czy warto kończyć, powiem tak nie znam bezrobotnego diagnosty czy lekarza:) ale znam niestety wielu takich co myśleli że studia medyczne to maszynka do robienia pieniędzy i się rozczarowali. Medycyna to pasja jeśli ktoś tego nie rozumie niech nie składa papierów. Pieniądze pojawiają z czasem po specjalizacji ale na pewno nie zaraz po studiach, trzeba też znać perfekt język obcy. Ci co u mnie studiowali to byli olimpjiczycy i wierzcie mi najlepsi z najlepszych a i tak każdy miał z czyś trudności a to patomorfologia a to farmakologia itd. Dużo osób wyjechało do Londynu, Australii itd . niektórzy z nich mają pobudowane wille i żyją w luksusach można powiedzieć żyć a nie umierać. U nas w Polsce jest trochę gorzej ale też mozna się ustawić.
 
 
~maturzysta  2015-01-03 15:46:08
Czy jest ktoś kto studiuje na Uniwersytecie Warszawskim? Czy jest się trudno dostać? Utrzymać? Czy waszym zdaniem warto tam iść i studiowac ten kierunek? Dzięki za pomoc ;)
 
 
~matiz  2015-01-02 18:04:53
Ja mam matmę podstawę i dałem radę. pierwsze 4 zajecia to takie wprowadzenie, a pózniej w lekkim zakresie różniczki, całki i funkcje, ale da się znieść, bo nie jest to kierunkowy przedmiot, ma tylko ułatwić i przygotować nas na chemie fizyczna itp :-)
 
 
~t  2014-12-28 23:19:19
ponawiam pytanie prrzedmówcy. czy trudno jest bez matmy rozszerzonej w liceum? z bio i chem radzę sobie nieźle.( chętnie oczekiwana odpowiedz od osoby z Umedu w Łodzi :) )
 
 
~aa  2014-12-04 18:30:42
Czy bez zdawania matury rozszerzonej z matmy (tylko rozszerzone bio i chem) jest warto się pchać na ten kierunek? Czy raczej nie dam rady? Pozdrowienia.
 
 
~asowentka  2014-11-10 00:36:48
studia baardzo ciżękie, zakuwasz od wieczora do 5 rano a na 8 rano zajęcia z np. farmakologii ub toksykologii, nie ma się co oszukiwać że studijując medycynę będzie w miare spokojnie. Powiem tam anaityka medyczna-medycyna laboratoryjna, lekarski, stomatologa i farmacja mają egzekwo jeśli chodzi o ilość nauki :(, raczej nikt się nie uchowa na tych kierunkach bez ostrej nauki i zdolności. U mnie z roku wszyscy mają pracę więc zle nie jest. Ale studia baardzo ciężkie i nie jest powiedziane że je skończysz b zdałeś super maturę u mnie po 3 roku byli oimpjczycy z biologii odpadli, udzie wylatywali i 5 roku.... zostając w czarnej d...pie
 
 
~Student Bydgoszczy  2014-11-08 14:37:30
Powiem tak. Dostać się nie jest trudno, utrzymać też nie, chyba, że chcesz utrzymywać pomysł na bycie studentem imprezą. Jeśli tak to jest ciężko, jeśli nie to witamy na kierunku Analityka Medyczna w Bydgoszczy!
 
 
~studentka  2014-11-04 22:20:02
Jak jest w Bydgoszczy? czy jest tam trudno?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl