analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~kinia  2015-07-22 15:27:46
Dostałam się na ŚUM na analitykę medyczną i biotechnologie medyczną. Zastanawiam się co wybrać, po czym są lepsze perspektywy i co bardziej mi się przyda do poprawy matury?
 
 
~ja743  2015-07-19 14:41:15
bumbel, co trzeba zrobić żeby mieć takie zarobki? jakaś specjalizacja, kurs?
 
 
~bumbel  2015-07-16 15:30:18
A jestem mgr medycyny laboratoryjnej na kontrakcie średnio zarabiam 14 tyś brutto więc chyba przyzwoicie.na analityków medycznych zawsze krzywo patrzą boilodzy i chemicy i biotechnodzy bo się nie dostali na medyczne studia i robią podyplomowki z analityki i uważają się za Mendyka.A medykami nie są !Więc to trzeba rozróżnić bo ci po szkołach uwazaja się za doktorów ha ha
 
 
~123  2015-07-12 14:36:08
Jak wygląda sytuacja z praca po analityce? Czy ktoś móglby się wypowiedziec? Warto studiować ten kierunek czy dać sobie spokój i zacząc coś innego?
 
 
~hsjsjak  2015-07-09 17:00:25
jeżeli mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat zarobków po studiach to będę wdzięczna
 
 
~akekssa  2015-07-09 16:59:00
mógłby się ktoś wypowiedzirć na temat specjalizaji? które są najbardziej opłacalne i zapewniają otwarte drzwi do rynku pracy?
 
 
~  2015-07-08 09:42:18
Po psychologii kiepsko z praca. Do tego po studiach musisz zrobic specjalizacje, ktora jest bardzo droga (np. psychoterapia). Psychologow jest od groma. Bralabym w ciemno analityke. Moglabys tez ewentualnie studiowac psychologie zaocznie a analityke dziennie, jak masz pieniadze.
 
 
~jjjaaaa96  2015-07-07 20:39:02
Psychologia czy analityka medyczna? Co wybrać? Dostałam się na oba kierunki. Oba mnie ciekawią. Doradźcie co jest bardziej opłacalne.
 
 
~laraca  2015-06-17 14:51:54
Po powrocie z macierzyńskiego jest problem praktycznie w każdym zawodzie, więc argument słaby. Ja w mazowieckim szukałam pracy po studiach 3 miesiące, co uważam, że jest niewiele z uwagi na fakt, że w miedzyczasie byłam na wakacjach i celowo szukałam niezbyt intensywnie, żeby troche odpocząć :) Stawka na początek 1800 netto plus premia za frekwencję (20%=360zł), więc razem 2160zł. Uważam, że jest to w miarę dobra pensja jak na zerowe doświadczenie i pierwszą pracę. Po okresie próbnym (3 miesiące) bedę mogła brać dodatkowe zlecenia weekendowe- ok. 200zł/dzien (8h) w weekend. Jest u nas osoba, która pracuje od 6 miesieecy, bierze 2 weekendy w miesiącu i w sumie zarabia 2960zł netto. Kierowniczka naszego labu zarabia podobno 4000netto +wszelkie dodatki. Czy to mało? Ja uważam, że jak na współczesne realia nie jest źle, ale to może wynika z tego, że nigdy nie miałam ambicji żeby być milionerem, a jedynie życ w miare spokojnie i w realnym czasie uzbierać na mieszkanie.
 
 
~diaglab  2015-06-10 12:57:36
Nie wiem dlaczego tak naskoczyliście na ankę. Na Lubelszczyźnie jest kiepsko z zatrudnieniem. Sama mam problem ze znalezieniem pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Wcześniej pracowałam w laboratorium genetycznym i niestety trzeba było zgodzić się za najniższą krajową byleby mieć tą pracę (jak widać nie wszędzie płacą takie kokosy, o których piszą niektórzy).
 
 
~fluid  2015-06-03 17:35:50
Za 1500 to chyba technicy. Tez nie znam analityka pracującego za mniej niż 2000netto (większośc jednak zarabia dużo więcej). Pozdrawiam
 
 
~  2015-05-31 19:21:11
przeciez analitycy przewaznie grzebia w gownach w szpitalu za 1500 zl
 
 
~gyffff  2015-05-28 21:23:54
anka nie pier**** . Peewnie skonczyłaś jakiś inny kierunek. Ja pracuję w firmie zajmującej się doborem dawców szpiku i zarabiam duuuużo powyżej średniej krajowej. Wszyscy moi znajomi za studiów pracują w zawodzie, nikt nie zarabia najniższej krajowej, co więcej najniższa płaca o której słyszałem to 2200 netto (bo tylko rok doświadczenia zawodowego ze względu na chorobę). Analityków zawsze będzie mniej niż rynek chce, bo tylko na uczelniach medycznych jest ten kierunek i nie ma go na jakiś prywatnych pseudo-szkółkach. Po tym kierunku żeby nie znaleźć roboty lub pracować za 1400netto to trzeba być niedorozwiniętym.. Tyle zarabia sprzątaczka, która u nas sprząta.
 
 
~magda  2015-05-06 14:54:13
czy na studiach ważna jest średnia? Zeby zdać na następny rok musze mieć srednio powyzej ilustam% czy jako to wygląda?
 
 
~EdwinBent  2015-04-28 09:36:05
Dobry post polecam Fajne forum, z wieloma ciekawymi wątkami. Na pewno wrócę tu jeszcze nieraz.
 
 
~Magda  2015-04-26 16:00:59
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć jak wygląda sprawa ze stażem ( po studiach trzeba odbyć 2lata), czy jest on płatny (jak tak to ile) i na jakiej podstawie się na niego dostaje- jest jakiś konkursy kto ma lepszą średnią czy coś w tym stylu, czy kto pierwszy ten lepszy?
 
 
~JurekBent  2015-04-24 10:57:00
Wielkie mi halo! Zastanówcie się czasami nad sobą zamiast komentować zachowanie innych. Spójrzcie najpierw na siebie, później na innych.
 
 
~weronika  2015-04-22 00:53:08
czy po licencjacie z pielęgniarstwa mogę iść na analitykę medyczną na magisterkę?
 
 
~jaroBent  2015-04-21 10:23:41
Fajnie, że są ludzie, którzy lubią dzielić się na forum swoimi doświadczeniami. Wymiana myśli to w dzisiejszych czasach bardzo cenna umiejętność.
 
 
~zaniepokojona  2015-03-30 13:45:30
moze... tatuu a gdzie studiowalas? moglabys wiecej napisac o swojej pracy? :)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl