analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~PanBóg  2016-02-07 05:45:02
Nikt tutaj nie trolluje, owszem jak się dobrze zakręcisz to możesz trafić do jakiegoś specjalistycznego laboratorium gdzie wykonujesz badania nie za 50gr tylko powiedzmy 100zł>.Ale szczerze nielicznym się udaje i założę się że trzeba mieć układy-układziki. I naprawdę nikogo tutaj nie zniechęcam do studiowania tego kierunku. Jednak zasady wykonywania zawodu analityka medycznego nie zostały uregulowane przez UE tak do końca. To oznacza, konkurencję ze strony kierunków pobieżnych/podobnych (wiadomo jakie), musisz robić nostryfikację i dodatkowo się szkolić(strata czasu,pieniędzy). Farmacja natomiast tzn. farmaceuta należy do zawodów tzw. sektorowych dzięki temu bez problemu uznają twoje kwalifikacje za granicą. Suma summarum zdarzają się przypadki że diagnosta zarabia lepiej od farmaceuty, ale statystycznie wygląda to na odwrót. Kolejna sprawa to podchodźcie do wszystkich opinii bardzo krytycznie! zawsze lepiej jest samemu się o jakiejś rzeczy dowiedzieć aniżeli przeczytać czyjąś wypowiedź i ją powielać jak gówno na patyku. Droga Koleżanko medical laboratory science funkcjonuje głównie w USA ale też w innych państwach(ale poza UE) nie na całym ZACHODZIE!! W anglii np. jest biomedical scientist , we francji biolog kliniczny , Niemcy chemik kliniczny ( w ogóle tam to jest związane głównie z medycyną w sensie z kierunkiem) jak widać JEDEN KIERUNEK A MILJONY NAZW niby to samo ale nie do końca.
 
 
~R.l.  2016-01-25 20:45:21
Trolle idziecie spamować gdzie indziej nie pod tym kierunkiem medycznym! Jak się nie dostałeś bo Ci punktów zabrakło.Medycyna laboratoryjna czy kliniczna ( analityk czy lekarz) bez specjliazcji nic nie znacza! Ja bezrobotnego po żadnym kierunku medycznym Skończonym na uniwersytecie medycznym nie widziałem ! Za to widzę na codzień zazdrosnych chemików biologów i BIOTECHNOLOGOW z kompleksami wobec zawodów medycznych .śmieszne !
 
 
~Justyna  2016-01-22 17:12:46
Tak się składa, że właśnie na Zachodzie istnieje taki kierunek jak Medical Laboratory Scientist, jest to nic innego jak Analityka Medyczna w Polsce! Najpierw trochę doczytajcie, a potem się wypowiadajcie. Poza tym pokażcie mi kogoś po lekarskim, kto po 6 latach zapieprza....ia chce robić speckę z diagnostyki? Nie ma! Nie wiem gdzie studiujecie analitykę, ale na moim uniwersytecie trzeba ryć, nie ma przechodzenia na farcie, nauka noc przed nic nie daje, sprawdzone info.
 
 
~PanBóg  2016-01-04 20:26:23
I na koniec. Pracę za granicą jest ciężko podjąć, bo na Zachodzie nie ma kogoś takiego jak diagnosty. Tam w większości w labkach siedzą biolodzy/chemicy kliniczni oraz lekarze!
 
 
~PanBóg  2016-01-04 20:23:36
Wybieraj bez zastanowienia farmację. Analityka to dno. Diagnosta (czyli absolwent analityki) jest na równo traktowany z fizjoterapią,dietetyką itd. (wg. Ministerstwa Zdrowia) to oznacza , że jesteś niczym. Kończę I semestr i widzę , że te studia to takie połączenie wszystkiego z niczym ; tu trochę z farmacji , tu z medycyny. Tak poza tym to 3/4 kierunku to osoby poprawiające maturę...
 
 
~paula  2016-01-04 19:00:26
Na co bardziej opłaca się iść: na analitykę czy na farmacje? Po którym z tych kierunków łatwiej znaleźć pracę?
 
 
~  2015-12-19 14:01:09
wholesale mlb jerseys wholesale nba jerseys
 
 
~tola  2015-09-03 19:17:04
Medycyna lanoratoryjna to wlasnie diagnostyka, chyba ze rozwarzaz studia biologia z analityka czy vos w tym stylu to inna bajka
 
 
~tola  2015-09-03 19:15:05
Aa i po medycynie laboratoryjnej tez masz specjliazacje klika specjliazcji np. Mikrobiologia, transfuzjologia ,genetyka hematologia itd.pytanie czy interseuje cie batdziej diagnostyka i przyczyny chorob czy leczenie, czy wolisz pracowac face to face z pacjenrem czy mp. Sluchac radia w labie i autoryzowac badania ...jedno i dt
 
 
~tola  2015-09-03 19:07:55
Wybieraj wedlug zaintersowania bo pozniej mozna zalowac. Jesli chcesz byc np. Genetykiem medycznym i odkrywac geny to analityka, tyle ze po studiach kolejne lata specjlaizacji jakies 5 czy 6 lat. JESLI WOLISZ leczyc to lekarski
 
 
~  2015-09-01 15:18:45
wydaje mi się, że medycyna jest lepsza, ponieważ nie musisz poprzestawać na 1 specjalizacji, tylko możesz zrobić dodatkową, jak cię cos szerzej interesuje. Tyle, że każda specjalizacja jest czasochłonna (ok. 6 lat) no i musisz się baaaardzo dużo i długo uczyć. Masz też uprawnienia do wystawiania recept, czego analityk nie posiada.
 
 
~ser  2015-08-25 16:54:53
bardziej opłaca się studiowac analitykę medyczną czy medycynę ze spec. diagnostykę? po którym łatwiej znaleźc pracę?
 
 
~maturzystka  2015-08-25 16:32:24
Hej :) mam takie pytanie.. czy ktoś się może orientuje czy po tych studiach łatwo znaleźc pracę? czy w Polsce jest to możliwe by po tym kierunku znaleźc dobrze płatną pracę?
 
 
~lila  2015-08-25 11:03:04
Maturę z chemii napisałam na 82%, z biologii na 88% :) U mnie sporo osób poprawiło maturę, prawie połowa roku zmieniła kierunek na inny ;)
 
 
~nsma  2015-08-14 15:43:20
~@kinia bierz analitykę- w razie jakby się nie udało poprawić masz zawód, po którym jest robota. Po biotech. med. będziesz dziadowała a nauki w sumie podoba ilość. Mam znajomych i po jednym i po drugim. Po bio med. pracują w mc.donaldsach, cześć wyjechała, nie poleca nikt. Po analityce kokosów nie zarobisz, ale też bezrobotna nie będziesz i nie będziesz tyrała za najniższą krajowa. A może Ci się uda poprawić tą maturę w międzyczasie. Pozdrawiam
 
 
~do lila  2015-08-03 18:12:28
na jaki wynik poprawilas mature? :)
 
 
~lila  2015-08-02 17:36:52
studiowałam analitykę medyczną, poprawiłam maturę, sesję zdałam, dostałam się na stomatologię, więc polecam :)
 
 
~kinia  2015-07-25 19:33:49
' do kinia" może mniej agresywniej. znam ludzi którzy studiowali i poprawili mature, to że Tobie się nie udało, to nie musisz tu wylewać swoich żalów. Idę na jeden z tych kierunków aby w wypadku jeśli mi się nie uda tej matury poprawić zostać na nim i dążyć do jego ukończenia, a nie mieć rok zmarnowany i zostać z niczym.
 
 
~111  2015-07-24 19:17:04
a jak ocenisz studiownie analityki?
 
 
~do kinia  2015-07-23 20:32:02
Zostań w domu, ucz się do matury i nie zajmuj miejsca na kierunku na którym nie chcesz być. Nikt ci nie odpowie na to pytanie bo nikt nie studiuje obu tych kierunków. Ja jestem na analityce, też poprawiałam maturę i nie dostałam się na lek. Trzeb abyć naprawde mądrym żeby ogarniać studia plus maturę jendocześnie
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl