analityka medyczna

opis

W Internecie można znaleźć następującą definicję tego kieruku: "(...) Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii, itd. Studia na tym kierunku są interesujące, ponieważ można zdobyć wiadomości z pogranicza medycyny i farmacji.

Są one czaso- i pracochłonne, ale satysfakcja ze zdobytej wiedzy wynagradza włożony trud."

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów przeczytaj na czym dokładnie polega praca analityka medycznego.

Głównym celem pracy analityka medycznego jest prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych zleconych przez lekarza. Miejscem pracy są laboratoria diagnostyczne, w skład których najczęściej wchodzą pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii oraz, jako odrębne, pracownia patomorfologii, serologii i pracownia sterydowa.

Z analizą układu krwiotwórczego analityk spotyka się w pracowni hematologii. Wykonuje się tam morfologię krwi obwodowej, która zazwyczaj składa się z badań biochemicznych (hemoglobina), cytologicznych (liczba krwinek białych, czerwonych i płytkowych) oraz wyliczenia wskaźników. Ocenia się również rozmaz krwi obwodowej. Pełna ocena powinna zawierać opis morfologiczny krwinek czerwonych, płytkowych oraz skład krwinek białych, zwany również wzorem Schillinga. W pracowni ocenia się również oporność osmotyczną krwinek czerwonych, oznacza liczbę retikulocytów - młodych, bezjądrzastych krwinek czerwonych. Analityk zatrudniony w pracowni hematologii powinien umieć wykonać wszystkie te czynności.

Musi on również potrafić posługiwać się drobnym sprzętem laboratoryjnym (pipety automatyczne), obsługiwać wirówki oraz pracować na analizatorach hematologicznych - skomputeryzowanej aparaturze służącej do wykonywania morfologii krwi i uzyskiwania wszystkich wymienionych wyżej jej parametrów. Winien umieć także pracować z mikroskopem - oglądać i oceniać rozmazy krwi prawidłowej. Do jego zadań należy również umiejętność prawidłowego wykonywania tych rozmazów i ich zabarwiania.

W pracowni biochemii analityk medyczny wykonuje pojedyncze analizy oznaczając w materiale badanym takie parametry, jak cukier, mocznik, kreatynina, sód, potas, białko, enzymy, a także inne zlecone przez lekarza.

Obecnie oznaczanie parametrów biochemicznych odbywa się na analizatorach biochemicznych. Są to skomputeryzowane aparaty zaprogramowane na wykonanie poszczególnych analiz. Dzięki temu, uzyskiwany wynik można otrzymać w krótszym czasie, niż to było możliwe pracując dawnymi metodami. Jest on dokładniejszy, a więc bardziej miarodajny. Na analityka obsługującego tę wysokiej klasy aparaturę spada obowiązek umiejętnego jej obsługiwania.

W pracowni analityki oceniane są głównie właściwości fizykochemiczne moczu (ciężar właściwy i barwę) oraz oznacza w nim białko, cukier urobilingen i ciała ketonowe. Przygotowuje się materiał do oceny przez odwirowanie osadu moczu (praca z mikroskopem). W tej pracowni zapoznaje się również z diagnostyką płynu mózgowo - rdzeniowego.

Z izotopami promieniotwórczymi analityk spotyka się pracując w pracowni sterydowej (oznaczenie poziomu hormonów), gdzie stosuje się metody radioimmunologiczne. Są to pracownie izotopowe klasy II, w których praca wiąże się z narażeniem na promieniowanie v.

organizacja

Analitykę medyczną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie jednolitych studiów magisterskich (5-letnich) oraz studiów I stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia,
 • farmakologia,
 • fizjologia,
 • histologia,
 • immunologia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • historia medycyny i farmacji,
 • biologia i genetyka,
 • biochemia,
 • analiza instrumentalna,
 • chemia (ogólna i nieorganiczna, analityczna, organiczna, fizyczna, kliniczna),
 • biofizyka,
 • immunopatologia,
 • patofizjologia,
 • patomorfologia,
 • toksykologia,
 • mikrobiologia,
 • hematologia laboratoryjna,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • biologia molekularna,
 • cytologia kliniczna,
 • genetyka medyczna,
 • serologia grup krwi i transfuzjologii,
 • analityka ogólna i techniki pobierania materiału,
 • diagnostyka izotopowa,
 • statystyka,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • prawo medyczne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci analityki medycznej mogą szukać pracy m.in. w:

 • medycznych laboratoriach diagnostycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne,
 • instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
 • jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska,
 • urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia,
 • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej,
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).
możliwości rozwoju

Wszelkich informacji na temat rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających, szkoleniach, konferencjach naukowych itp. należy szukać w prasie branżowej lub na stronach specjalistycznych portali medycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
~marta.ka  2016-09-17 11:42:43
To może na świeżo. W tym roku skończyłam analitykę. Większość moich kolegów z roku już pracuje, ja również. Praca jest, ale na start około 1,5-2k. Co się dziwić jak nie mamy doświadczenia. Ale potem będzie doświadczenie, porobimy kursy, specjalizacje więc i zarobki wzrosną ;) Fajny kierunek, ja absolutnie nie żałuję.
 
 
~Diagnostka  2016-08-03 19:17:56
Nie wiem skąd wy macie takie info albo gdzie wy pracujecie, na start może jest i 1500 ale do tego drugie tyle dostaje się co miesiąc za dyżury ;p
 
 
~Wera  2016-08-02 18:38:54
jak myślicie na co lepiej iść: analityka medyczna czy farmacja? Po czym prędzej dostanę pracę?
 
 
~natalia  2016-07-04 22:49:58
Jak jest z pracą i zarobkami po analityce w Podlaskim? czy jednak lepsza opcja to elektroradiologia?
 
 
~prawdda  2016-06-06 12:56:28
Paniom pielgniarkom dziękujemy i zapraszamy na forum piegniarskie. Wszędzie widzę spamy pielęgniarek . Zarobki diagnostów farmaceutów i lekarzy są ogólnie marne w porównaniu do zarobków za granicą ; ( najlepsze kokosy są w firmach farmaceutycznych to wiadomo. Praca w szpitalu nie koniecznie opłacalna.
 
 
~n  2016-06-06 10:42:52
za takie marne pieniądze.
 
 
~s  2016-06-06 10:41:33
zastanawiałam się nad kierunkiem ale się nie opłaca małe zarobki traktują cię tak samo jak pielęgniarkę w szpitalu.
 
 
~mnmm  2016-06-06 10:39:36
śmieszne 1500 zarabiać
 
 
~gfgg  2016-06-06 10:30:37
nie polecam ciężka nauka a w szpitalu traktują cię jak pielęgniarkę i marne zarobki 1500
 
 
~ds  2016-06-06 10:27:05
lepiej iść na pielęgniarkę.
 
 
~kjkk  2016-06-06 10:22:50
Analityka w szpitalu traktują tak samo jak pielęgniarkę i tak samo mało zarabia.
 
 
~hgfg  2016-06-06 10:17:45
pielęgniarka po studium więcej zarobi.
 
 
~tf  2016-06-06 10:10:06
nauka ciężka i zarabiać 1500 zł w szpitalu nie opłaca się iść na ten kierunek. Już lepiej zostać pielęgniarką.
 
 
~jhgh  2016-06-06 10:05:57
nie opłaca się studiować za 1500 w szpitalu
 
 
~drffff  2016-06-06 10:03:11
1500 tyle zarobi w szpitalu nie opłaca się.
 
 
~hghg  2016-06-06 09:54:58
Analityk medyczny jest ciekawszym kierunkiem niż farmaceuta
 
 
~Ewa G  2016-05-31 14:36:39
Chciałabym umiescic ogłoszenie dla poszukujacych pracy diagnosty lab. za granicą (Lipsk). Doradzam potencjalnemu pracodawcy, a nie jestem z tej branży. Będe wdzieczna za inforamcje gdzie najlepiej umiescic ogłoszenie poza ogólnopolskimi portalami typu "pracuj" i KIDL?
 
 
~ela  2016-05-24 16:32:40
Trolle co sie nie dostały uciekać ! Lekarz diagnosta farmaceuta dentysta to najlepsze Zawody ;) gimnazjalistom dziękujemy i bezrobotnym też
 
 
~  2016-05-17 23:04:00
nie moge co ja tu cztam xDDDDD serio ktos sie chyba musi dowartosciowac xD na analityce tyle nauki co na lekarskim czy farmie? haha wez sie czlowieku zastanow co mowisz xd po lekarskim pracy nie ma???? xd ok zgodze sie ze dentystow jest duzo ale nie znam nikogo kto by predzej czy pozniej tej pracy nie znalazl. Natomiast znam tabuny po analityce, a jesli maja ta prace to w szpitalu za 1000 zł (wiem z pierwszej reki) xd Poza tym co to za praca, grzebanie w gownach za przeproszeniem? xd to juz chyba pielegniarki nie naogladaja sie tyle gowna co wy xDD
 
 
~timmy  2016-05-17 14:25:25
nie jest to kierunek dla debili. Osoba ogarnięta poradzi sobie, jełopy niech idą na lekarski :)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  40
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl