farmacja
opis
Rola medykamentów w życiu współczesnego człowieka jest bardzo duża. Farmaceutyki stwarzają ogromne możliwości utrzymania oraz podniesienia jakości życia, poprawy zdrowia i urody, a to motywuje ludzi do częstego sięgania po różnego rodzaju specyfiki. Ból gardła, katar, przeziębienie czy uciążliwe pryszcze na nosie – mało, kto z tymi dolegliwościami od razu udaje się do lekarza. W takiej sytuacji punktem pierwszej pomocy staje się apteka i jej pracownik, czyli farmaceuta.
Podstawowym zadaniem farmaceuty jest wytwarzanie i sprzedaż leków. Szczegółowy zakres obowiązków zawodowych wynika ze specyfiki miejsca, w którym zatrudniony jest farmaceuta.
Charakter wykonywanej pracy pozwala wyodrębnić kilka specjalizacji w tym zawodzie:
- Farmaceuta naukowiec – zajmuje się tworzeniem i sprawdzaniem receptur nowych leków,
- Farmaceuta technolog – nadzoruje proces produkcji leków,
- Aptekarz – pracuje w aptece, gdzie wydaje pacjentom leki zalecone przez lekarzy, doradza przy zakupie specyfików dostępnych bez recepty, wykonuje tzw. leki recepturowe, czyli preparaty przepisane na recepcie,
- Farmaceuta kliniczny- zatrudniony w szpitalnym laboratorium przeprowadza analizy materiału biologicznego, często też współpracuje z lekarzami w zakresie stosowania farmaceutyków, określa ich interakcje z innymi lekami.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
- Na pierwszym miejscu należy wymienić zainteresowania naukowe i dobrą pamięć: farmaceuta musi opanować pamięciowo duży materiał z zakresu budowy chemicznej i działania leków.
- Bardzo przydaje się umiejętność logicznego myślenia i dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Farmaceuta przez cały czas pracy w zawodzie musi się dokształcać, aby mieć wiedzę o nowych lekach i tendencjach światowego lecznictwa; powinien biegle posługiwać się zdobytą wiedzą.
- W aptece czy w firmie przydaje się łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, operatywność i zainteresowania menedżerskie. Osoba pracująca na stanowisku przedstawiciela handlowego powinna być dyspozycyjna i przejawiać inicjatywę.
- Farmaceuci kliniczni, zatrudnieni w laboratoriach szpitalnych i przychodniach, powinni być przygotowani na pracę w specyficznych warunkach środowiskowych. Dla niektórych osób kontakt z materiałem zakaźnym pochodzącym od pacjenta: krwią, moczem, kałem, jest nieprzyjemny. Te osoby nie powinny więc podejmować takiej pracy.
- Zawód farmaceuty wymaga sprawności umysłowej i psychicznej oraz odpowiedzialności.
- Ponieważ farmaceuci mają codzienny kontakt z chemikaliami, będącymi często substancjami alergennymi, kandydaci do tego zawodu nie mogą być uczuleni na związki chemiczne. Przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są niektóre choroby, na przykład epilepsja itp.
organizacja
Farmację można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (wieczorowym,), w systemie studiów jednolitych magisterskich.
Przedmioty nauczania realizowane na farmacji (grupa przedmiotów ogólnych):
- anatomia,
- fizjologia,
- patofizjologia,
- kwalifikowana pierwsza pomoc,
- biologia i genetyka,
- botanika,
- biochemia,
- biologia molekularna,
- mikrobiologia,
- immunologia,
- chemia ogólna i nieorganiczna,
- chemia analityczna,
- chemia fizyczna,
- chemia organiczna,
- matematyka,
- statystyka,
- biofizyka,
- historia filozofii,
- psychologia i socjologia,
- chemia leków,
- synteza i technologia środków leczniczych,
- biotechnologia farmaceutyczna,
- farmakologia i farmakodynamika,
- farmakoterapia i informacja o lekach,
- toksykologia,
- farmakognozja,
- leki pochodzenia naturalnego,
- technologia postaci leku,
- biofarmacja,
- farmacja praktyczna w aptece,
- farmakokinetyka,
- ćwiczenia specjalistyczne i metodologia badań,
- bromatologia,
- higiena i epidemiologia,
- prawo farmaceutyczne,
- ekonomika i zarządzanie w farmacji,
- historia farmacji,
- etyka zawodowa
Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.
specjalności
Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:
- analityka farmaceutyczna,
- farmacja apteczna,
- farmacja kliniczna,
- farmacja szpitalna,
- farmakologia,
- lek roślinny
- analityka kliniczna
- technologia środków leczniczych i kosmetycznych
- analityka środowiskowa
- farmacja apteczno-zielarska
profil absolwenta
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych oraz hurtowniach farmaceutycznych,
- przemyśle farmaceutycznym i innych podmiotach odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu leczniczego na rynek oraz uprawnionych do wytwarzania, importu i eksportu produktów leczniczych i materiałów medycznych,
- zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, terapię monitorowaną stężeniem leku oraz monitorowanie niepożądanych działań produktów leczniczych,
- inspekcji farmaceutycznej oraz w innych urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia,
- jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, kontroli i badania żywności, diagnostyki laboratoryjnej oraz ochrony środowiska,
- zakładach, wytwórniach i laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej,
- instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych
możliwości rozwoju
Po skończeniu studiów uzyskuje się tytuł magistra farmacji. Można pracować w wytwórni leków, laboratorium, instytucie naukowym, w uczelni. Aby jednak mieć prawo wykonywania zawodu aptekarza, trzeba odbyć roczny staż w aptece.
Większą szansę na uzyskanie stanowiska kierowniczego w każdej z wymienionych placówek daje ukończenie kursu specjalizacyjnego przy wydziałach farmacji wyższych uczelni i otrzymanie tytułu specjalisty. Łączy się to z następującymi uprawnieniami: specjalista farmacji aptecznej - kierownictwo apteki ogólnodostępnej lub szpitalnej; specjalista farmacji przemysłowej - kierownictwo wytwórni farmaceutycznej lub działu produkcyjnego w tejże; specjalista analityki leku - kierownictwo laboratorium analitycznego i działu kontroli jakości w wytwórni farmaceutycznej; specjalista bioanalizy - kierownictwo pracowni w szpitalu i w stacji sanitarno-epidemiologicznej; specjalista badania żywności - kierownictwo pracowni w Państwowym Zakładzie Higieny, Instytucie Żywności i Żywienia lub stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zdobycie stopnia doktorskiego i wyższych daje możliwości pracy na wysokich stanowiskach kierowniczych.
ciekawostki
Wielu absolwentów farmacji po ukończeniu studiów, szuka pracy jako przedstawiciel medyczny.
Przedstawiciel medyczny - to jakby przedstawiciel handlowy w branży medycznej, ale nie tylko. Zadaniem jego jest nie tylko sprzedaż i utrzymywanie stworzonej już sieci dystrybutorów. Często pełni on również rolę doradczą w relacjach z lekarzami... choć bardzo łatwo w tym przypadku o przekroczenie pewnych granic etycznych, czyli sugerowania jaki lek "należałoby" wypisywać pacjentom.
Dużym atutem w tej branży jest znajomość języka angielskiego oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Dlatego do głównych cech przedstawiciela medycznego należą: silna osobowość, operatywność, zaangażowanie, elastyczność, dyspozycyjność, umiejętność samodzielnej pracy, prawo jazdy oraz telefon w miejscu zamieszkania.
