etnolingwistyka

opis

Studia na kierunku etnolingwistyka umożliwiają studentowi uzyskanie unikatowych specjalności w zakresie wiedzy o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu jak i opanowanie przynajmniej dwóch języków, z których jeden miałby charakter "niestandardowy".

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

organizacja

Etnolingwistykę można studiować tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Podstawę programową stanowi sześć przedmiotów jako blok przedmiotów wspólnych, etnolingwistycznych. Należą do niech:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do etnologii i antropologii kulturowej,
 • filozofia kultury,
 • filozofia języka,
 • logika matematyczna i semiotyka logiczna,
 • socjolingwistyka,
 • wstęp do informatyki,
 • oprogramowanie użytkowe.

Pierwsze lata studiów obejmują przedmioty ogólne, które są niejako wprowadzeniem do następujących później bardziej szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, obejmujących 900 godzin, składa się:

 • praktyczna nauka języka specjalizacyjnego,
 • kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury,
 • historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego.

Część przedmiotów ma nadal charakter wspólnych zajęć. Przede wszystkim plan przedmiotów obowiązujących na następnych latach studiów jest pochodną wyboru konkretnej specjalności.

W ramach specjalizacji technologia i terapia mowy pojawiają się takie zajęcia, jak:

 • fonetyka,
 • psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy,
 • modelowanie dialogu człowiek-komputer,
 • podstawy technologii mowy,
 • terapia mowy i języka.

Natomiast wśród zajęć specjalizacji lingwistyka formalna kandydaci znajdą:

 • wstęp do matematyki i funkcje rekurencyjne, l
 • ingwistykę matematyczną,
 • podstawy programowania,
 • sieci komputerowe,
 • bazy danych,
 • zagadnienia prawne działalności informacyjnej,
 • statystykę matematyczną.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe moduły specjalizacyjne:

 • dydaktyczny,
 • translatologiczny,
 • dziennikarski,
 • ekonomiczny,
 • lingwistyka formalna,
 • nauka o informacji i informatyka,
 • teoria języka, technologia i terapia mowy.
profil absolwenta

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

możliwości rozwoju

Jeśli absolwent etnolingwistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np.:

 • Podyplomowe Studium Interlingwistyki
 • Podyplomowe Studium Dla Kandydatów Na Tłumaczy Przysięgłych
ciekawostki

Instytut Językoznawstwa - http://www.ij.amu.edu.pl/studia.php?link=etno


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►



Wasze komentarze
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  19
~Moniś  2006-04-19 20:35:00
dzieki za infromacje :) poki co przede mną matura, zobaczymy co będzie potem!!! pozdrawiam!!!
 
 
~Adzia  2006-04-12 23:02:23
Jezyk wybiera sie w pazdzierniku, zaznacza sie trzy wedlug preferencji. Nie ma mozliwosci nauki wloskiego, chyba ze bedziesz chodzic na lektoraty razem z filologia nowogrecka, ale wykladowca musi sie na to zgodzic. Nie ma konkretnej pracy po etno, tak jak po innych filologiach. Mozna byc nauczycielem a mozna tez robic cokolwiek nie zwiazanego ze swoim wyksztalceniem.
 
 
~Moniś  2006-04-12 13:49:54
czy mógłby mi ktos udzielić informacji o tym, od czego zależy przyjęcie na II język? bo wiadomo przecież, że jedne języki są popularne, a drugie mniej... mi najbardziej odpowiadałby francuski, hiszpański lub rosyjski i zastanawiam sie, kiedy ten język sie wybiera? czy już jak sie dostanie na te studia, czy może w podaniu sie wpisuje jakim językiem jest sie zainteresowanym??? i czy jest możliwość nauki jezyka włoskiego?? i teraz juz ostatnie pytanie - gdzie mozna znalezc prace po etno??? z gory dzieki wielkie za odpowiedz! pozdrawiam wszystkich!!! :)
 
 
~Kinia  2006-03-11 21:46:05
No i właśnie te jezyki mnie zdołowały...dlaczego odrazu nie zaznaczyli, który jezyk będzie ich bardziej interesował? Na stronie było tylko napisane, że liczą 70% z obcego i 30% z ewentualnego drugiego języka.. a tu na Drzwiach Otwartch okazuje się, że bardziej biorą pod uwagę język obowiązkowy, co nie za bardzo mi się uśmiecha...uuuch.... Na innych kierunkach jest tak, ze jeżeli zdajesz dwa języki pod uwagę biorą ten, który lepiej Ci poszedł, albo który sama wybrałaś\ sam wybrałeś....Czy ktoś wie może cos więcej na temat językoznawstwa?
 
 
~emi  2006-03-11 15:37:49
JA TEŻ CHCĘ NA ETNOLINGWISTYKĘ!!!! Ale... byłam na Drzwiach otwartych i niestety muszę przyznać, że spotkanie trochę mnie przeraziło... za mało konkretów!!! Ale NIE PODDAM SIĘ:) kurcze, jest ktoś, kto zdaje hstorię jako drugi przedmiot??
 
 
~Adzia  2006-03-10 16:09:37
Skoro bylas na dniach otwartych to moze wiesz jaki dziwny jezyk proponuje IJ w tym roku bo pewna osoba na forum IJ nie moze sobie przypomniec :)
PS. co tak wszystkie Konstancje przyciaga do IJ :P
 
 
~Konstancja  2006-03-09 15:40:24
byłam na Drzwiach Otwartych i wyraxnie zrozumiałam, że jest WAŻNE, który język zdaje się jako obowiązkowy, a ktory jako dodatkowy. odbywa sie to w taki sposób, że 70% pkt rekrutacyjnych nalicza się z obowiązkowego, a 20% z dodatkowego. W związku z tym korzystniej jest zdawać lepiej opanowany język jako obowiązkowy, bo z iego więcej pkt będzie się liczyć, niz z dodatkowego. Ja zdaję niemiecki (ob.) i angielski (dod.) Pozdrawiam wszystkich przyszłych studentów, do których byc może dołączę :)
 
 
~Kinia  2006-03-06 22:57:05
Dzięki za rozwianie moich wątpliwości:)) ale mam kolejne pytanie; czym tak dokładnie rózni się etnolingwistyka od językoznawstwa i informacji naukowej?
 
 
~Adzia  2006-03-05 18:48:18
Odnosnie pierwszego pytania Kinii, wydaje mi sie ze przy rekrutacji nie ma znaczenia JAKI jezyk zdawalas jako obowiazkowy, ale nie jestem pewna na 100%. Ad.2 to przy rekrutacji liczy sie korzystniejszy wynik wiec jesli angielski zdajesz rozszerzony to matma ich nie bedzie interesowac.
 
 
~Adzia  2006-03-05 18:43:03
"Czy na forum pojawia się czasem, ktoś, kto studiuje ten kierunek?"
NIE :) a przynajmniej nie na tym forum :D
 
 
~synkka  2006-03-05 18:27:16
dzieki za odpowiedz Kinia.jedyne co moge ci poradzic w sprawie twojego pytania to zebys zagadala na gg do Tawananny:) ona przez rok studiowala ten kierunek wiec powinna znac odp.na twoje pytanie.to jej nr gg-1703659.powodzenia!;)
 
 
~Kinia  2006-03-05 17:42:06
Czy na forum pojawia się czasem, ktoś, kto studiuje ten kierunek?Bo mam duuużo pytań:)))
 
 
~Kinia  2006-03-05 17:39:56
Jasne, z proponowanych języków będą to hiszpański, rosyjski, nowoperski, japoński i arabski. Odbijam piłeczkę i zadaję kolejne pytanie:)Jak już wspomniałam, będę zdawać 2 języki a oprócz tego matmę, ale tylko na podstawie. W jaki sposób trzeba zaznaczyć, co chcę mieć uwzględnione przy rekrutacji, zeby przyadkiem nie policzyli mi matmy....?
 
 
~synkka  2006-03-04 19:43:35
hej Kinia niestety nie moge odpowiedziec ci na pytanie, ale moze ty mi odpowiesz na moje:)wiesz moze jakie beda jezyki "egzotyczne"do wyboru w tym roku?pozdrawiam
 
 
~Kinia  2006-03-04 19:21:59
Byłam dzisiaj na Drzwiach Otwartych, ale mam nawet więcej pytań, niż przed nimi:) Na maturze zdaję 2 języki i stąd moje pytanie, czy ważne jest to, jaki jezyk zdaję obowiązkowo?W moim przypadku jest to francuski jako obowiązkowy i angielski jako dodatkowy...Boję się, że tym językiem, który jest najbardziej liczony (czyli ten, z którego uzyskuje się 70% punktacji) musi być język angielski lub niemiecki. Czy ktoś cos wie na ten temat??Będę wdzieczna za odpowiedź:))
 
 
~synkka  2006-03-03 18:31:09
ale sie napalilam na te studia i w ogole na mieszkanie w Poznaniu.slyszalam ze to piekne miasto.ja mieszkam niedaleko Lodzi-to miasto nie jest zbyt ladne...<kto tam mieszka wie o czym mowie;)>ciesze sie ze w tym roku nie bedzie egz.wstepnych na etno!:-D (mam nadzieje ze to potwierdzona wiadomosc;)) pozdrowienia dla kandydatow na etno i studentow tego pieknego kierunku!mam nadzieje ze w przyszlym roku do was dolacze;)
 
 
~Adzia  2006-02-15 15:42:52
No i okazuje sie ze nie ma rozmowy ;] Jezyki do wyboru beda podane na dniach otwartych, ale te ktore naprawde beda studenci poznaja w pazdzierniku ;]
 
 
~wnka  2006-01-22 19:13:19
"Byłam dzisiaj w sekretariacie na Międzychodzkiej i niestety nic interesującego sie nie dowiedziałam, oprócz tego, że zrezygnowano z rozmowy kwalifikacyjnej :)"

jak to nie ma romowy kwalifikacyjnej? Jestes pewna? a kiedy beda drzwi otwarte? i jakie jezyki beda dow yboru?
 
 
~Adzia  2005-12-26 19:49:04
Do Eweliny: Czy Tobie nie pomylily sie kierunki??
Do Haralda: Obowiazkowy zaawansowany jezyk to angielski lub niemiecki, jezyk specjalistyczny co roku inny do wyboru z pieciu, ostatnio byly to : hiszpanski, baskijski, chinski, japonski, francuski.
 
 
~Harald  2005-12-25 18:21:01
Hej! Czy można wybrać język indoeuropejski od podstaw a nie zaawansowany i czy może to być każdy inny byle nie niemiecki i angielski? Pozdrawiam
 
 
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  19
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl