etnolingwistyka

opis

Studia na kierunku etnolingwistyka umożliwiają studentowi uzyskanie unikatowych specjalności w zakresie wiedzy o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu jak i opanowanie przynajmniej dwóch języków, z których jeden miałby charakter "niestandardowy".

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

organizacja

Etnolingwistykę można studiować tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Podstawę programową stanowi sześć przedmiotów jako blok przedmiotów wspólnych, etnolingwistycznych. Należą do niech:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do etnologii i antropologii kulturowej,
 • filozofia kultury,
 • filozofia języka,
 • logika matematyczna i semiotyka logiczna,
 • socjolingwistyka,
 • wstęp do informatyki,
 • oprogramowanie użytkowe.

Pierwsze lata studiów obejmują przedmioty ogólne, które są niejako wprowadzeniem do następujących później bardziej szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, obejmujących 900 godzin, składa się:

 • praktyczna nauka języka specjalizacyjnego,
 • kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury,
 • historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego.

Część przedmiotów ma nadal charakter wspólnych zajęć. Przede wszystkim plan przedmiotów obowiązujących na następnych latach studiów jest pochodną wyboru konkretnej specjalności.

W ramach specjalizacji technologia i terapia mowy pojawiają się takie zajęcia, jak:

 • fonetyka,
 • psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy,
 • modelowanie dialogu człowiek-komputer,
 • podstawy technologii mowy,
 • terapia mowy i języka.

Natomiast wśród zajęć specjalizacji lingwistyka formalna kandydaci znajdą:

 • wstęp do matematyki i funkcje rekurencyjne, l
 • ingwistykę matematyczną,
 • podstawy programowania,
 • sieci komputerowe,
 • bazy danych,
 • zagadnienia prawne działalności informacyjnej,
 • statystykę matematyczną.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe moduły specjalizacyjne:

 • dydaktyczny,
 • translatologiczny,
 • dziennikarski,
 • ekonomiczny,
 • lingwistyka formalna,
 • nauka o informacji i informatyka,
 • teoria języka, technologia i terapia mowy.
profil absolwenta

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

możliwości rozwoju

Jeśli absolwent etnolingwistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np.:

 • Podyplomowe Studium Interlingwistyki
 • Podyplomowe Studium Dla Kandydatów Na Tłumaczy Przysięgłych
ciekawostki

Instytut Językoznawstwa - http://www.ij.amu.edu.pl/studia.php?link=etno


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
~ciekawska  2008-03-25 23:17:36
fala jak jest na zaocznych etno bo chcialabym w tym roku zaczac?pozdr
 
 
~Łukasz  2008-03-10 11:45:18
Mam pytanie.Czy aby dostać się na ten kierunek trzeba zdawać dwa języki i czy przymusowy jest tam j. angielski -nie znosze go,lubie za to niemca i hiszpański.A i jakie przedmioty ejscze należy zdać??I ilu języków trzeba tam sie uczyć??:) pozdrawiam i czekam na odpowiedź
 
 
~oska  2007-11-02 14:11:15
prosze Was o pomoc. czy mature trzeba zdawac z dwoch jezykow, czy wystarczy np tylko rozszerzony angielski? prosze o odpowiedz i pozdrawiam
 
 
~Harpagan  2007-10-10 17:38:01
Gorąca prośba do kogos o ksywce "NIKI"!!Albo kogoś, kto ma do tej osoby kontakt! Napisz prosze do mnie! Chce uzyskać parę informacjii na temat etnolingwistyki! KOniecznie! Mój email: januszewska_anna@yahoo.de
 
 
~fala  2007-10-05 22:57:22
Ja również dostałam się na etno ;)) Nie wiem jak wyglądała rektrutacja na studia dzienne,ale na zaoczne bez problemu się dostałam. W końcu w tym przypadku pieniądz rządzi ;) Hmm! czy ktoś z tego forum studiuje w trybie zaocznym na tym kierunku? Bo na dobra sprawe nie mam pojęcia czy języki można samemu sobie wybrać czy są już z góry narzucone? W ogóle angielski jest obowiązkowy?? Proszę o jakieś info.Z góry wielkie dzięki ;))
 
 
~niki  2007-10-01 01:00:38
Dostalam sie w tym roku, a zdawalam rozszerzony angielski (88%), rozszerzona geografie(77%) i podstawe z niemca(94%). Zycze wszystkim powodzenia w nastepnym roku;) kaja_, ten kierunek jest tylko na UAMie:) Co mozna robic po tym kierunku? Zacytuje.."Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada podstawową wiedzę z zakresu wiadomości o języku, literaturze i kulturze danego obszaru językowego; posiada zbliżoną do rodzimej znajomość dwóch języków obcych w mowie i piśmie. Nabyte umiejętności umożliwiają absolwentom pracę w wydawnictwach, redakcjach, turystyce, administracji i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury. Absolwent uzyskuje tytuł licencjata filologii w zakresie etnolingwistyki."
 
 
~kaja_  2007-08-12 23:40:30
czy ten kierunek można studiować jedynie w Poznaniu na UAM ?? Pozdrowienia ;))
 
 
~maggie_  2007-07-27 14:00:02
"W trakcie pięciu lat nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego." A czy zamiast rosyjskiego moze byc np. niemiecki jako jezyk standardowy??
 
 
~kasieńka  2007-06-28 13:44:14
jestem kandydatką na etnolingwistyke na UAM'ie. Bardzo podoba mi się ten kierunek;) tlyko czy ktoś mógłby mi napisać coś o tym kierunku od siebie??jak jest??i przede wszystkim czy wie ktoś jakie w tym roku są jezyki do wyboru?? mam tylko nadzieje ze bedzie do wyboru hiszpański;)czekam na odp CU:)*
 
 
~*madzia*  2007-06-19 13:16:59
jakie przedmioty i na jakim poziomie trzeba zdawac na maturze aby moc startowac na etnolingwistykę ????????? help!
 
 
~Slamazzar  2007-06-06 02:58:31
Kurczę, najwspanialsze studia, jakie mógłbym wymarzyć!
Tylko dlaczego oferuje je WYŁĄCZNIE uniwersytet w Poznaniu???
Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic do stolicy Wielkopolski, ale z Warszawy to jednakowoż trochę daleko...

Ech, pozostaje lingwistyka stosowana... i SGH... też dobrze :-)
 
 
~Agata  2007-01-15 18:44:05
z tymi przelicznikami jest tak! jesli masz z matury rozszerzonej np 50 % i przelicznik pokazujem ze w takiej sytuacji z podstawy masz powiedzmy 60 %, to wtedy te dwa wyniki dodaje sie do siebie i lacznie masz 110%, co jest nastepnie przeliczane np wedlug wskaznika 0.2. czyli osoby ktore zdaja przedmioty na poziome rozszerzonym wychodza na tym lepiej.
 
 
~Adziunia  2007-01-13 23:09:00
Z tym wynikiem raczej nie dostaniesz sie na etnolingwistyke, moze na inna filologie na IJ, a zdawalas poziom rozszerzony?? Po studiach mozna robic to, co po innych filologiach.
 
 
~Tynka  2007-01-07 22:21:57
Tak samo jak Kasia... nie mam pojęcia co można robić po tym kierunku... I czy faktycznie warto zdawać na ten kierunek... Może ktoś odpowie nam na te pytania... ? Może jakiś uczeń z UAMu (tylko ta szkoła mnie interesuje!)
Matura... hmm... wcale najlepiej mi nie poszła... bo z angielskiego na poziomie podstawowym miałam 78 %. No i teraz rodzi się we mnie pytanie.... Czy z takim procentem mam jakiekolwiek szanse by dostać się na te studia...? Proszę o odpowiedź... :)
 
 
~KasiaB  2006-12-05 13:42:54
SiemQ!!! Te wasze komentarze czasami mnie dobijają!!! Ludzie to może lepiej by było gdybym wogole nie studiowała?!! Co ja mogę robić po tym kierunku studiow...Odpiszcie bardzo mi na tym zależy.!!
 
 
~mist  2006-11-28 18:48:37
...na szwedzką filologie??????? w poznaniu krakowie i gdansku?????????
 
 
~roksannka  2006-10-20 12:35:16
hmm..a ile jest kandydatow na 1 miejsce?
 
 
~roksannka  2006-10-20 12:33:42
hej:) zdaje w tym roku maturke w szkole plastycznej:/ niom i nie weim co dalej troche mnie ciagnie do etnolingwistyki...jak znajdziecie chwilke to napiszcie jak wyglada to studowanie i czy sa jakies specjalnie wymagania co do matury .pozdrwiam pa
 
 
~Adzia  2006-10-10 14:27:46
Te zasady rekrutacji zostaly podane zanim Giertych zmienil mature, wiec nie wiem czy te przeliczniki ulegną zmianom. Wiem ze np. UJ i AGH zamieszczą nowe zasady rekrutacji, podobno wszystkie uczelnie mają to zrobić w tym miesiącu, ale zobaczymy ile w tym prawdy. Na chwile obecną wygląda to tak że czasami bardziej opłaca sie podstawowa matura niz rozszerzona :(
 
 
~S!C  2006-10-10 10:20:15
czyli zdając podstawową z angielskiego lepiej na tym wyjdziemy???moze na stronie podano bledny przelicznik??^^
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl