etnolingwistyka

opis

Studia na kierunku etnolingwistyka umożliwiają studentowi uzyskanie unikatowych specjalności w zakresie wiedzy o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu jak i opanowanie przynajmniej dwóch języków, z których jeden miałby charakter "niestandardowy".

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

organizacja

Etnolingwistykę można studiować tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Podstawę programową stanowi sześć przedmiotów jako blok przedmiotów wspólnych, etnolingwistycznych. Należą do niech:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do etnologii i antropologii kulturowej,
 • filozofia kultury,
 • filozofia języka,
 • logika matematyczna i semiotyka logiczna,
 • socjolingwistyka,
 • wstęp do informatyki,
 • oprogramowanie użytkowe.

Pierwsze lata studiów obejmują przedmioty ogólne, które są niejako wprowadzeniem do następujących później bardziej szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, obejmujących 900 godzin, składa się:

 • praktyczna nauka języka specjalizacyjnego,
 • kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury,
 • historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego.

Część przedmiotów ma nadal charakter wspólnych zajęć. Przede wszystkim plan przedmiotów obowiązujących na następnych latach studiów jest pochodną wyboru konkretnej specjalności.

W ramach specjalizacji technologia i terapia mowy pojawiają się takie zajęcia, jak:

 • fonetyka,
 • psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy,
 • modelowanie dialogu człowiek-komputer,
 • podstawy technologii mowy,
 • terapia mowy i języka.

Natomiast wśród zajęć specjalizacji lingwistyka formalna kandydaci znajdą:

 • wstęp do matematyki i funkcje rekurencyjne, l
 • ingwistykę matematyczną,
 • podstawy programowania,
 • sieci komputerowe,
 • bazy danych,
 • zagadnienia prawne działalności informacyjnej,
 • statystykę matematyczną.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe moduły specjalizacyjne:

 • dydaktyczny,
 • translatologiczny,
 • dziennikarski,
 • ekonomiczny,
 • lingwistyka formalna,
 • nauka o informacji i informatyka,
 • teoria języka, technologia i terapia mowy.
profil absolwenta

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

możliwości rozwoju

Jeśli absolwent etnolingwistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np.:

 • Podyplomowe Studium Interlingwistyki
 • Podyplomowe Studium Dla Kandydatów Na Tłumaczy Przysięgłych
ciekawostki

Instytut Językoznawstwa - http://www.ij.amu.edu.pl/studia.php?link=etno


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
~Enigma  2009-05-26 17:30:34
To prawda, że nie ma już rozmowy kwalifikacyjnej na etnolingwistykę? I może mi ktoś powiedzieć, czy jeśli zdawałam na maturze język rosyjski i z angielskiego raczej słabo mi idzie, to mam szansę trafić do jakiejś słabszej grupy z tego drugiego języka? Trzeba go bardzo dobrze znać rozpoczynając studia na tym kierunku?
 
 
~outlander  2009-05-24 20:16:45
Nie ma już rozmów kwalifikacyjnych na etno. :P I całe szczęście:D
 
 
~pat  2009-05-18 21:35:21
chcialabym sie dowiedziec o co chodzi z rozmowa kwalifikacyjna na ten kierunek? pozdrawiam
 
 
~Marcin  2009-05-17 13:14:55
Hey, słuchajcie jak to jest W PRAKTYCE z wyborem języków na etno, czy to student decyduje i raczej o ni się przychylają do tego, czy po prostu uczysz się języka który ci wybiorą, przydzielając do danej grupy. Odpiszcie proszę
 
 
~xyz  2009-05-15 19:30:54
poziom we wszystkich grupach jest taki sam- Objective CAE na 1 roku
 
 
~PP  2009-05-07 13:12:30
Witam! Ja praktycznie jestem już zdecydowana na studiowanie etnolingwistyki jako drugiego kierunku... i mam jedno pytanie: JAKI JEST POZIOM ANGIELSKIEGO? chodzi mi o konkrety - jakie są grupy np. na I roku? czy zaczynają się od intermediate czy np. raczej najsłabsza grupa to okolice FCE? zastanawia mnie to, bo mam teoretycznie szansę aplikować od razu na 2 rok... proszę podajcie, np. przykładowe podręczniki, jakich używacie na 2 roku, itd. Pozdrawiam! Jeśli ktoś byłby tak miły - mój nr gg: 7847358
 
 
~karola  2009-05-05 15:04:21
jakie przedmioty trzeba zdawac na maturze zeby sie dostac (na dzienne)? dopiero sie bede ubiegac 2009/2010 ale chcialabym wiedziec ogolnie
 
 
~Taste  2009-04-08 23:22:17
jestem w pierwszej klasie LO, interesuję się językami obcymi. czy mógłby mi ktoś napisać, co zdawać na maturze i czy w podstawie czy w rozszerzeniu. byłaby też wdzięczna, gdyby opisał mi ktoś jak wyglądają studia. i przede wszystkim, co z matematyką? mój mail to m_taste@vp.pl z góry dziękuję ;)
 
 
~Etno  2009-04-01 00:20:44
Chiński, hiszpański, baskijski, francuski i japoński.
 
 
~michau  2009-03-29 12:06:37
Czy ktoś, kto był na drzwiach otwartych może powiedzieć jakie będą w tym roku języki do wyboru?
 
 
~kora  2009-03-15 20:25:34
Chciałam sie dowiedziec, ile osób przypadało na jedno miejsce?
 
 
~X  2009-02-06 12:30:23
wybiera się 1 język specjalizacyjny. Szwedzkiego czy norweskiego nie ma i raczej nie będzie (są na filologiach). Co roku jest japoński (sama jestem na nim i nie polecam - niski poziom). Często jest też rosyjski, arabski i hiszpański, do tego jakiś dziwny język typu amharski czy nowoperski.Dużo osób rezygnuje po 1 roku ( u mnie połowa).
 
 
~spspsp  2009-02-05 16:34:41
Mam pytanie. Moglby powiedziec mi ktos, jak to było w tym roku, z językami, bo z tego co widze, to kazdy mówi co innego. Wiem, ze zmieniaja sie z rokiem, ale chodzi o ich ilosc. Czy jest dowolna ? Wiem, ze obowiazkowy angieslki a pozostale moge wybrac jakie chce ? np. włoski i szwedzki (jesli byłby dostępny) ?
 
 
~magda  2009-01-04 21:04:50
moje pytanie brzmi - czy można się na tym kierunku uczyć języka norweskiego?
 
 
~Mariquita  2008-11-27 00:00:54
Po Etno można uczyć w szkołach języka obcego i nie dajcie sobie wmówić, że tak nie jest. Trzeba tylko się wysilić i podzwonić - najlepiej na uczelnię, oni wskażą na kogo się powoływać. Ludzie, którzy mówią, ze nie można uczyć po tym kierunku są w błędzie i mają nieco ograniczone widzenie bo nie chce im się najzwyczajniej sprawdzić jak jest rzeczywiście. Mam koleżanki co bez problemu uczą w szkołach.
 
 
~kuna  2008-10-06 13:43:32
NIE polecam tego kierunku. Strata czasu. Sama skonczylam go pare lat temu. Zapewniano mnie, ze bede mogla uczyc jezyka obcego w jakiejkolwiek szkole w Polsce. Angielski byl zawsze moja silna strona, niemiecki tez. Teraz musze robic college, bo przepisy mowia co innego, a ludzie, ktorzy tam pracuja tez co innego. Jesli chcecie nauczyc sie jezyka obcego to proponuje agnlistyke, italianistyke, sinologie lub germanistyke:) Pozdrawiam wszystkich studentow!
 
 
~anecia  2008-09-16 08:56:21
ja również bardzo prooosze o kontakt kogoś studiującego etnolingwistykę. Zainteresował mnie ten kierunek, chciałabym dowiedzieć się o nim czegoś więcej.:)I nie mam na myśli rekrutacji itp, bo to można wyczytać na stronie...chodzi mi raczej o wrażenia z samych studiów ;)Byłabym bardzo wdzięczna. gg 1866970.
 
 
~dominika  2008-09-06 15:06:33
etnolingwistyka.... chyba jeden z ciekawszych kierunków:) bardzo bym prosiła kogos o udzielenie mi jakichś bardziej szczegółowych informacji na temat tego kierunku. Np. co koniecznie trzeba zdawać na maturze. Moj nr gg to 12424236. Z góry dziekuje.
 
 
~precelek  2008-08-19 21:34:38
mam wazne pytanie, BARDZO chciałabym uzyskać informacje o tegorocznym, ewentualnie zeszłorocznym progu punktowym na etnolingwistykę na UAM!! czekam na odpowiedź, dziękuję:) jeżeli znalazłby się ktoś studiujący ten kierunek i byłby tak miły zeby udzielić mi kilku informacji, byłabym wdzięczna,. moje gg to 5827631. gosia
 
 
~michal  2008-06-17 21:54:21
prosze o kilka informacji na temat tego kierunku :D będe wdzięczny :D gg 1647110
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl