etnolingwistyka

opis

Studia na kierunku etnolingwistyka umożliwiają studentowi uzyskanie unikatowych specjalności w zakresie wiedzy o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu jak i opanowanie przynajmniej dwóch języków, z których jeden miałby charakter "niestandardowy".

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

organizacja

Etnolingwistykę można studiować tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Podstawę programową stanowi sześć przedmiotów jako blok przedmiotów wspólnych, etnolingwistycznych. Należą do niech:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do etnologii i antropologii kulturowej,
 • filozofia kultury,
 • filozofia języka,
 • logika matematyczna i semiotyka logiczna,
 • socjolingwistyka,
 • wstęp do informatyki,
 • oprogramowanie użytkowe.

Pierwsze lata studiów obejmują przedmioty ogólne, które są niejako wprowadzeniem do następujących później bardziej szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, obejmujących 900 godzin, składa się:

 • praktyczna nauka języka specjalizacyjnego,
 • kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury,
 • historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego.

Część przedmiotów ma nadal charakter wspólnych zajęć. Przede wszystkim plan przedmiotów obowiązujących na następnych latach studiów jest pochodną wyboru konkretnej specjalności.

W ramach specjalizacji technologia i terapia mowy pojawiają się takie zajęcia, jak:

 • fonetyka,
 • psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy,
 • modelowanie dialogu człowiek-komputer,
 • podstawy technologii mowy,
 • terapia mowy i języka.

Natomiast wśród zajęć specjalizacji lingwistyka formalna kandydaci znajdą:

 • wstęp do matematyki i funkcje rekurencyjne, l
 • ingwistykę matematyczną,
 • podstawy programowania,
 • sieci komputerowe,
 • bazy danych,
 • zagadnienia prawne działalności informacyjnej,
 • statystykę matematyczną.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe moduły specjalizacyjne:

 • dydaktyczny,
 • translatologiczny,
 • dziennikarski,
 • ekonomiczny,
 • lingwistyka formalna,
 • nauka o informacji i informatyka,
 • teoria języka, technologia i terapia mowy.
profil absolwenta

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

możliwości rozwoju

Jeśli absolwent etnolingwistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np.:

 • Podyplomowe Studium Interlingwistyki
 • Podyplomowe Studium Dla Kandydatów Na Tłumaczy Przysięgłych
ciekawostki

Instytut Językoznawstwa - http://www.ij.amu.edu.pl/studia.php?link=etno


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
~ola  2011-01-31 00:14:37
mam pytanie podajcie co zdawaliście i na jakim poziomie że wam wyszedł próg 80
 
 
~emilyy  2011-01-24 19:47:30
co trzeba zdawać na etnolingwistykę?
 
 
~ver  2011-01-17 16:27:52
Witam, mam pytania. Otóż jakie dokładnie przedmioty trzeba zdawać na maturze, bo na stronie uam jest tylko 1 z szeregu do wyboru (?), co jest wg mnie dość dziwne. I jeszcze, czy zajęcia prowadzone są w języku angielskim? Czytałam gdzieś, że istnieje możliwość wybrania niemieckiego. Proszę o pomoc! :)
 
 
~farmaceutka:)  2010-12-31 18:53:35
witam:) mój brat studiuje owy kieruenk;p kierunek nie należy do najlżejszych (jezeli to już Twój drugi) ale daje duże perspektywy;p serio... to tak jakbyście ukończyli dwie filologie bez pierdół dotyczących geografi czy historii:P sam jezyk:)) zazdroszcze:)
 
 
~tucha  2010-11-26 22:54:06
Studiowałam na etno, ukończyłam w 2006. Gorąco polecam :) studia bardzo wszechstronne, kadra młoda, dynamiczna, o wysokich kwalifikacjach. Praktyczna nauka języka-sądzę, że na podobnym poziomie, jak np. na anglistyce, ale bez zbędnych szczegółów historyczno-geograficzno-literaturoznawczych ;). Sam program studiów, bez dodatkowych przygotowań wystarczył do zdania CPE tuż po zakończeniu. Pracę było mi znaleźć bardzo łatwo, ale weźcie pod uwagę, że podobno nie było kryzysu ;) Dużo wolnego czasu :))) Wiadomo, zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, więc trzeba dobrze ocenić predyspozycje i zainteresowania.
 
 
~marduk  2010-05-31 21:33:26
witam :) mam pytanie: czy po etnolingwistyce znajomość danego języka, dajmy na to chińskiego, jest porównywalna ze znajomością tegoż języka przez absolwenta danej filologii (sinologii)?
 
 
~aris  2010-03-24 15:23:46
co za bzdury.wiekszosc absolwnetow jest na bezrobociu albo parza kawe prezesom
 
 
~kukurydza  2010-02-25 13:05:03
żeby dostać się na etnolingwistykę trzeba zdawać rozszerzoną geografię na maturze?
 
 
~Ona16  2009-12-22 19:58:16
Bardzo ciekawy kierunek. Wlasnie dyskutuje o nim z mamą ktora skonczyla filologie klasyczna i mowi ze wiekszosc tych przedmiotów ktore sa na etnolingwistyce jak i na samej lingiwstyce, sa takze na kazdej filologii, wiec juz sama nie wiem.
 
 
~lino  2009-10-19 15:25:46
Bardzo chcialbym sie dowiedzieć co dokładnie mozna robic po tych studiach i czy konieczny jest drugi kierunek zeby robic cos sensownego za sensowne pieniadze? Bo niestety kasa jest glowynm wyznacznikiem w sprawach studiow. Bede bardzo wdzieczny (jak i inni zainteresowani) jesli ktos (najlepiej absolwent) odpowie mi na to pytanie. W opisie kierunku jest to troche zbyt uogolnione
 
 
~julka  2009-09-29 21:52:05
Jako pierwszy język można wybrać angielski lub niemiecki, natomiast języki wybierane jako drugie co roku się zmieniają. Zazwyczaj jakoś w okolicach maja podawana jest na stronie instytutu informacja o tym, jakie są w danym roku akademickim planowane języki, aczkolwiek mogą one ulec zmianie.
 
 
~zuzia  2009-09-24 14:04:02
Hej:) Czy jest tu ktoś studiujący etnolingwistykę? W tym roku zdaję maturę i zastanawiam się nad tym kierunkiem. Czy sa to trudne studia? Monotonne? Warto startować wogole? Z góry dzieki za wszelkie informacje!:)
 
 
~iceman  2009-07-21 22:41:47
druga tura rekrutacji zakończona. Próg ostatecznie wyniósł 74,5 pkt. pozdro
 
 
~iceman  2009-07-16 15:20:36
uprzedzając pytania przyszłych pokoleń, próg w roku 2009, w pierwszym rzucie rekrutacji wyniósł 80 pkt. (na 100) Gdy rekrutacja się zakończy postaram się rzucić ostateczne progi. Póki co uczta się do maturq;]
 
 
~iceman  2009-07-14 00:09:06
No i po wynikach! Tegorocznych świeżo upieczonych studentów zapraszamy na: w ww.etno09.fora.pl
 
 
~wisienka  2009-07-10 12:35:25
Kurde gdyby był włoski jeszcze to bym się wybrała na ten kierunek...
 
 
~hszonszcz  2009-07-07 21:50:52
co do forum ij, to za cholerę nie mogę się tam zarejestrować już od roku, jakiś durny błąd wyskakuje xD
 
 
~hszonszcz  2009-07-07 21:50:06
jak to nie ma? wystarczy troszkę poszukać ;p o tutaj chociażby: https://forum-ir.amu.edu.pl/viewtopic.php?f=3&t=16 albo tutaj: https://forum-ir.amu.edu.pl/viewtopic.php?f=8&t=136 ;p
 
 
~iceman  2009-07-07 21:43:25
sry, jednak są posty;] my bad
 
 
~iceman  2009-07-07 21:37:11
taa, jak tam ani jednego posta nie ma haha:P Mozna by założyć jakieś osobne forum. Albo się poudzielac na forum ij;] nie piszmy tu bo przyszłe roczniki nas za spam będą przeklinać :P
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl