etnolingwistyka

opis

Studia na kierunku etnolingwistyka umożliwiają studentowi uzyskanie unikatowych specjalności w zakresie wiedzy o ogólnych zjawiskach kulturowych wybranego regionu jak i opanowanie przynajmniej dwóch języków, z których jeden miałby charakter "niestandardowy".

Na kierunku etnolingwistyka prowadzona jest nauka między innymi takich języków jak: amharski, arabski, chiński, hiszpański, koreański, łotewski, portugalski, suahili, szwedzki, tajlandzki, wietnamski, nowogrecki. W trakcie nauki studenci uczęszczają na lektoraty języka rosyjskiego i angielskiego. Ponadto dokonują wyboru trzeciego języka obowiązkowego (może być nim język indoeuropejski bądź pozaeuropejski). Nauka języków obcych prowadzona jest intensywnie i na wysokim poziomie.

organizacja

Etnolingwistykę można studiować tylko na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium).

Podstawę programową stanowi sześć przedmiotów jako blok przedmiotów wspólnych, etnolingwistycznych. Należą do niech:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do etnologii i antropologii kulturowej,
 • filozofia kultury,
 • filozofia języka,
 • logika matematyczna i semiotyka logiczna,
 • socjolingwistyka,
 • wstęp do informatyki,
 • oprogramowanie użytkowe.

Pierwsze lata studiów obejmują przedmioty ogólne, które są niejako wprowadzeniem do następujących później bardziej szczegółowych i specjalistycznych zagadnień. Na blok przedmiotów specjalizacyjnych, obejmujących 900 godzin, składa się:

 • praktyczna nauka języka specjalizacyjnego,
 • kultura odpowiedniego obszaru językowego z elementami literatury,
 • historia i geografia odpowiedniego obszaru językowego.

Część przedmiotów ma nadal charakter wspólnych zajęć. Przede wszystkim plan przedmiotów obowiązujących na następnych latach studiów jest pochodną wyboru konkretnej specjalności.

W ramach specjalizacji technologia i terapia mowy pojawiają się takie zajęcia, jak:

 • fonetyka,
 • psychologiczne aspekty technologii i terapii mowy,
 • modelowanie dialogu człowiek-komputer,
 • podstawy technologii mowy,
 • terapia mowy i języka.

Natomiast wśród zajęć specjalizacji lingwistyka formalna kandydaci znajdą:

 • wstęp do matematyki i funkcje rekurencyjne, l
 • ingwistykę matematyczną,
 • podstawy programowania,
 • sieci komputerowe,
 • bazy danych,
 • zagadnienia prawne działalności informacyjnej,
 • statystykę matematyczną.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe moduły specjalizacyjne:

 • dydaktyczny,
 • translatologiczny,
 • dziennikarski,
 • ekonomiczny,
 • lingwistyka formalna,
 • nauka o informacji i informatyka,
 • teoria języka, technologia i terapia mowy.
profil absolwenta

Absolwenci etnolingwistyki mogą starać się o pracę w różnorodnych ośrodkach przetwarzania informacji, bankach, firmach przemysłowo-handlowych, tj. wszędzie tam, gdzie zarządzanie wspomagane jest nowoczesnymi środkami teleinformatycznymi.

Są oni poszukiwani na rynku pracy również i z tego powodu, że wynoszą ze studiów dobrą znajomość kilku języków obcych oraz umiejętność pracy z komputerem w zakresie wystarczającym dla każdej instytucji.

możliwości rozwoju

Jeśli absolwent etnolingwistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających czy studiach podyplomowych np.:

 • Podyplomowe Studium Interlingwistyki
 • Podyplomowe Studium Dla Kandydatów Na Tłumaczy Przysięgłych
ciekawostki

Instytut Językoznawstwa - http://www.ij.amu.edu.pl/studia.php?link=etno


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
~Do widelec  2016-07-25 20:37:20
Widelec, będziesz studiował? :d
 
 
~widelec  2016-07-03 16:05:45
pozdrawiam państwa z 2016 roku :)
 
 
~widelec  2016-07-03 16:05:43
pozdrawiam państwa z 2016 roku :)
 
 
~widelec  2016-07-03 16:05:39
pozdrawiam państwa z 2016 roku :)
 
 
~widelec  2016-07-03 16:05:36
pozdrawiam państwa z 2016 roku :)
 
 
~widelec  2016-07-03 16:05:34
pozdrawiam państwa z 2016 roku :)
 
 
~sunny  2015-09-11 14:10:39
bardzo polecam ten kierunek. Jest bardzo ciekawy i interdyscyplinarny (także każdy znajdzie coś dla siebie). Języki na wysokim poziomie. Nie mniej jednak jest na prawdę trudno przejść przez całe studia bez poprawek i trzeba uczyć się uczyć i uczyć. That's the way it is...
 
 
~abi  2013-07-07 19:16:04
Aaa i jeszcze jedno pytanie. Jak w poprzednich latach wyglądała sprawa obłożenia na grupę z językiem francuskim? Było na niego tylu chętnych, że dostać się miały szanse jedynie osoby z pierwszych miejsc rekrutacji? Czy może był na dalszych miejscach jeśli chodzi o "popularność", bo ludzie wiele osób chciało się dostać np na chiński, japoński? Bo interesuje mnie francuski, ale zbyt wysoko w rekrutacji to ja raczej nie będę (jeśli w ogóle się dostanę).
 
 
~abi  2013-07-07 19:10:46
Wychodzi mi 68.9 punktów rekrutacyjnych. Jak oceniacie, nie uda się raczej załapać, prawda? Jakie były progi z ostatniego naboru w poprzednich latach?
 
 
~MvG  2013-06-26 18:27:43
Gdzie mogę znaleźć pewną informacje jakie języki można studiować na roku 2013/14?
 
 
~Martines  2013-06-25 19:42:38
Czy to prawda, że by dostać się na ten kierunek trzeb przejść rozmowę kwalifikacyjną? Słyszałam takie plotki, ale na stronie internetowej uniwersytetu nie znalazłam nigdzie takiej informacji. Sama już nie wiem, co o tym myśleć. Czy ktoś wie? Pozdrawiam :)
 
 
~xxx  2013-05-03 21:31:34
W tym roku z 6 języków do wyboru jest: francuski, japoński, chiński, arabski, baskijski i tajski. wybierane są one na pierwszych zajęciach organizacyjnych (wybiera się 3, a o tym, który się ostatecznie otrzyma decydują wyniki z rekrutacji).
 
 
~tb  2013-02-12 11:05:46
Mam pytanie odnośnie tych sześciu języków dostępnych do wyboru jako "ten drugi". Czy one się często zmieniają, czy są co roku te same lub prawie te same? Nie mówi się póki co nic odnośnie języków na 2013/14? I jak wygląda proces przyjmowania do grup? Rozumiem, że to wszystko jest zależne od ilości punktów na liście przyjętych, ale kiedy to się wszystko odbywa? Bo chciałbym studiować francuski, ale chciałbym po dostaniu się na kierunek jak najszybciej mieć pewność, że się dostanę do grupy właśnie z tym językiem. Planuję na wszelki wypadek złożyć jeszcze na romańską, ale jeśli bym się dostał na etno to pójdę na etno, tylko żeby nie było że wycofam papiery z romańskiej a tu się nagle okaże, że trafię do grupy z nowoperskim:/ Dzięki z góry za jakiekolwiek informacje.
 
 
~sappho  2012-07-10 10:59:11
Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, może ktos wiecos o tym i pomoże. Otóż czy z 2 językami zdanymi na poziomie rozszerzonym (angielski i hiszpanski) będę mogła oba studiować na poziomie zaawansowanym, czy hiszpański będę mogła wziąć tylko od podstaw?
 
 
~x  2012-05-23 11:55:10
Nie jestem teraz w stanie odpowiedziec. Koniec dyskusji.
 
 
~md  2012-05-22 14:31:39
Skoro cos zostalo przyjete przez Rade Jezyka Polskiego, to chyba nie podlega dalszej dyskusji. Sam uwazam to za tragedie jezyka polskiego. Co do slowa "poszlem" nie mam zadnych informacji, wiec sie nie wypowiem, natomiast o przekstalceniu formy strony biernej na czasownikowa "pisze" moge, gdyz powiedziala mi to polonistka, ktora interesuje sie wszelkimi nowinkami w jezyku polski. Przyznaje, ze moje pierwsze "pisze" bylo napisane przypadkowo. A jako, ze mialem mozliwosc obrony - uczynilem to. Btw nie jest to wprowadzanie w blad. Trzeba przyjmowac nowe zasady, takimi jakie sa. Nie jest to wprowadzane przez byle kogo, lecz przez ludzi, ktorzy CHYBA znaja sie na tym najlepiej. W innym przypadku nadal mowilibysmy jak w XVII w np. Koniec off topu. To temat dotyczacy etnolingwistyki, a nie zasad panujacych w jezyku polskim. Pozdrawiam : )
 
 
~x  2012-05-21 01:06:10
Pewnie, że obie są dopuszczalne. Forma "pisze" przyjęła się z powodu ogólnie panującego niedbalstwa językowego i JEDYNIE w mowie potocznej. Tak zwany uzus językowy. Nie wspominając już, że np. forma „poszłem” jest również dopuszczalna, więc kształtowanie języka swoją drogą, a wbicie sobie do głowy pewnych oczywistości drugą. Na przyszłość radzę nie rozgłaszać takich bezmyślnych frazesów i nie wprowadzać innych w błąd.
 
 
~md  2012-05-20 18:03:38
pani\pani x, wiem o co chodzi... ale niestety mam dla pana\pani smutna wiadomosc... pisze jest poprawnie, zostalo przed 2 laty zaakceptowane i wprowadzone do slownika poprawnej polszczyzny, wiec nie rozumiem oburzenia... PORA SIE POUCZYC POLSKIEGO - tego nowego, bo jezyk sie caly czas ksztaltuje... Widac, niektorzy tego nie wiedza
 
 
~x  2012-05-14 22:21:15
jest napisane*
 
 
~md  2012-05-14 19:26:24
Skoro pisze, ze 2. jezyk to raczej samo sie nasuwa... Z reszta w programie studiow jest napisane: ang/niem - jeden z tych jezykow wybrany przez studenta moze nauczcie sie czytac ze zrozumieniem !
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  19
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl