~pracownik Zakładu 2012-07-22 14:36:51
mirek widać żeś młody albo naiwny. Wymiana linii energetycznej to wkładanie kija w rój szerszeni ludzie zaczynają drążyć w sprawach własności gruntu, kiedyśniejszego braku pozwoleń i zaczyna się wymiana pism, odwołań, pozwy o odszkodowanie itp. Poserfuj na Internecie np. właścicieli działek nie zgadzali się, by na jego ziemi stanęły słupy energetyczne mające zasilić uruchomianą Fabrykę Ikei w Koszkach. Zakład Energetyczny PGE musiał wynająć agregaty i kupić codzienno porcje paliwa czyli cysternę kolejową i tak przez miesiąc aż budowę uznano za inwestycję celu publicznego i postraszono, że w szczególnych przypadkach można ograniczyć prawo własności rolników do ziemi.
~mirek 2012-07-20 11:34:25
Ja uważam, że to jest bardzo przyszłościowy kieunek. Ostatnia modernizacja sieci energetycznej miała miejsce w latach 1960-1970. I teraz jest konieczność wymienia większośc instalacji, a do tego potrzeba fachwców, którzy beda to nadzorować :)
~poinformowany 2012-07-12 13:40:32
Sieć i elektrownie atomowe to za 20lat znając biurokrację przy pozyskiwaniu terenów i robieniu przetargów a co robić za 5lat.
Podobno po studiach to nawet własnego domku letniskowego Zakład Energetyczny od Ciebie nie odbierze dopuki nie odbębnisz kilkuletnich praktyk na uprawnienia budowlane u jakiegoś swoiego potencjalnego konkurenta, nie założysz firmy i nie zarejestrujesz jej w Zakładzie Energetycznym.
~rico 2012-07-09 22:02:35
Po studiach na dobrej uczelnii po elektrotechnice nie bedziesz wymieniał instalcji, co najwyżej bedzie nadzorował. Zapotrzebowania bedzie rosło
primo: potrzeba wymienić sieć energetyczną w kraju
secudno: bedzie budowana energia atmowa
tetrio: silniki elektryczne, somochody elektyczne, odnawilne źródła energii to wszystko ostatnimi czasy dynamicznie sie rozwija.
Niektóre uczlnie maja sporo specializacji np AGH
~technik 2012-07-07 12:59:12
Złożyłem na kierunek Informatyka i rezerwowo na Elektrotechnikę bo ta zgodna jest z wykształceniem. Myślę o zmianie kierunku bo się zraziłem na praktykach u prywaciarza który z liczeniem nadgodzin robił w konia nawet strych pracowników..
Wymianę instalacji w urzędzie powiatowym robiliśmy w weekendy i popołudnia bo skargi były że komputery się wyłączają i sypie się tynk. Oświetlenie hali sportowej z bujającego się rusztowania na kółkach - nogi robią się miękkie jak z waty. Pracownikom na jesieni zawsze kończy się umowa o pracę a na wiosnę zatrudnia ichzpowrotem Porozmowie z nimi wyczułem że szczytem marzeń jest dla nich praca w ZE ale tam przyjmują jednego znajomka raz na kilka lat ogólnie PGE redukuje i zamienia rejony energetyczne na posterunki.
Jak jest z praca po studiach w mniejszych miejscowościach?
~minek 2012-06-30 23:07:04
A gdzie jest najwyższy poziom elektrotechniki ?? Ja słyszałem, że najwyższy jest na AGH poźniej Politechnika Warszawska , Politechnika Gdańska
~mateo 2012-06-30 13:25:39
Mój brat jest na tym, ma praktyki zagranicą, nie żadne tam po znajomościach, po prostu miał dobrą średnią. Jak zaczynał studia to nie był do końca przekonany (jak każdy na tego typu kierunku) ale w poźniej się wkręcił i go zainteresowało.
Rada od brata: zakuwać na pierwszym roku, później będzie już znacznie łatwiej. Bez dobrego startu będzie lipa, bo nie będziecie w stanie załapać wszystkiego.
I nie sugerujcie się wypowiedziami tutejszych hejterów, to są pewnie tacy przeciętniacy, którzy myślą że wszystko im się należy.
Ten kierunek zawsze będzie opłacalny o ile sami się nim zainteresujecie.
~realista 2012-06-23 16:32:31
Cytat ,,takze za granica tez prace sie znajdzie" za pare lat to ,, tylko za granica" na Polske by nie liczył, chyba że masz wujka dyrektora.
~daor 2012-06-22 12:45:32
Ja osobiscie zastanwiam sie nad AGH. Mają bardzo dużo ciekawych i przyszłosciowych specjalizacji np :
Specjalność Automatyka Przemysłowa i Automatyka Budynków
Specjalność Computer Engineering in Electrical Systems (CEES)
Specjalność Platforma technologiczna Smart Grids
Jest ich ogólnie 11 ale nad tymi 3 sie głównie zastanawiam. te 2 ostatnie sa w języku angielskim takze za granica tez prace sie znajdzie. Która sprecializacje polecacie ???
~avi 2012-06-15 19:55:23
do maturzysty - straszy :) Jest dużo wzorów - ale na każdych technicznych studiach jest ich sporo, na szczęście jako tako kuć ich nie trzeba, bo po dziesięciu rozwiązanych zadaniach (w których takowe występują) się je pamięta. Pozdrawiam
~maturzysta 2012-06-13 11:29:47
Też myślałem o polibudzie ale jak zobaczyłem jle brat cioteczny ma do wykucia na koniec roku książek pełnych wzorów i to na blaszkę to ja się na to nie piszę-masochisto nie jestem.
~adam 2012-06-06 23:19:36
Jesli chodzi o elektrotechnike to polecam AGH. Tam jest najwyższy poziom jesli chodzi o takie kierunki. Żałuje że wybrałem Politechnike Wrocławską. Na AGH maja wiecej specjalizacji a więc i szersze możliwości.
~avi 2012-05-22 21:03:21
Do Energetyka. Jak najbardziej masz rację i nie kwestionuję tego. Nigdzie nie napisałem, że zamierzam pracować przy wysokich napięciach i że w ogóle będę miał taką szansę i warunki. Napisałem tylko co było impulsem zachęcającym do podjęcia studiów na tym kierunku.
A marzenia... Programiści marzą, że będą tworzyli super gry. Elektronicy, że będą konstruowali procesory w największym centrach elektronicznych. - Każdy ma swoje, a życie weryfikuje.:)
Co do kobiet, nie wydaje się żeby na tym kierunku na Politechnice Śląskiej jakaś była. U nas na pierwszym semestrze były dwie i obie nas opuściły.
~robo 2012-05-22 09:08:50
Dziewczyny studjują i ten kierunek zazwyczaj stanowią garstkę. Większość wykładowców jest życzliwa dla płci żeńskiej. Ich celem nie jest ograniczanie dostępu do zawodu (bo większość w zawodzie nie siedzi - to teoretycy).
Jest tendencja zachęcenie do przyjścia na studia bo ministerstwo płaci kasę od łebka, trzeba też przyjąć nadprogramowo ilość by mieć z czego odsiać.
Więc rektorzy, dziekani zgodnie z nowym trendem „Dziewczyny na Politechniki”, „Dziewczyny do Ścisłych”, „Dzień Otwarty tylko dla Dziewczyn” itp. w obliczu niżu demograficznego braku poboru do wojska dwoją się i troją by zainteresować grupy dotąd nie zainteresowane.
Jednym słowem Panie są bardzo mile widziane.
Mają tu dobrze jak rodzynki w cieście.
~ona 2012-05-22 00:04:02
czy jest tu jakaś kobieta, która studiuje elektrotechnikę, bądź skończyła ten kierunek??
~Energetyk 2012-05-21 09:58:12
„Ponieważ w mojej okolicy jest sieć NN 400kV i zawsze z fascynacją oglądałem ogrom słupów i "dźwięk" prądu”
„avi” fascynacja piękna rzecz ale żeby pracować przy takich ,, zabawkach’’ to oprócz tęgiej głowy trzeba być odpornym na presję odpowiedzialnym i opanowanym. Czyli nie sztuką jest przemęczyć studia, sztuką jest bezpiecznie i szczęśliwie popracować w fachu do 67r. życia.
Przytoczę kilka doniesień medialnych:
Z 2006-11-19. „W piątek po godz. 14.37 stanęły pociągi, zgasły światła sygnalizacyjne, a na dworcach zapanowały egipskie ciemności. Kilka dzielnic na godzinę straciło wodę, a części korków nie udało się rozładować do samego wieczora. Wiadomo było, że za awarię odpowiedzialna jest podstacja energetyczna STOEN na Towarowej, ale przyczyny ustalono dopiero nazajutrz. - Dyżurny stacji pomylił przełączniki podczas modernizacji podstacji. Doszło do zwarcia w rozdzielni 110 kV i stacja zasilająca obszary Śródmieścia, Mokotowa i Woli została wyłączona - tłumaczy rzeczniczka STOEN Iwona Jarzębska. Podstacja na Towarowej jest ostatnią, która nie została jeszcze zautomatyzowana. Dyżurny odpowiedzialny za awarię został odsunięty od obowiązków służbowych.”
lub
„Straty w regionie, które 8 kwietnia 2008 spowodowała awaria prądu w Szczecinie i okolicach, oszacowano na ponad 55,5 mln złotych - wynika z raportu, który przedstawił wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.”
Pyzatym zgodnie z ustawą jednorazowe przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej nie mogą przekroczyć w przypadku przerwy planowanej 16 godzin w ciągu roku łącznie 35 godzin, więc wszelkie prace modernizacyjne obarczone są też presją czasu.
Najprzyjemniejsza dla mnie jest praca przy nowo powstającym obiekcie lub takim który można odstawić do rezerwy na dłużej. Niema potrzeby pracowania wtedy w weekendy i święta odbiorcy się nie denerwują ze wyłączają się komputery, kasy fiskalne, kotły, chłodziarki, linie produkcyjne, niepotrzebna tyle uzgodnień, pozwoleń, papierkologii itd.
Wszyscy piszą o studiach to tylko 3,5roku a nikt o 45lat pracy potem. Praca ciekawa fascynująca ale powtarzam nie dla ludzi roztargnionych, zamotanych, lękliwych, nieodpowiedzialnych bo wszystkie polecenia prac wydawane są na piśmie.
~avi 2012-05-14 22:44:09
Jak już powiedziałem kończę drugi rok elektrotechniki na Pol. Śląskiej. Co do lutowania: próbowałem, ale mi się nie spodobało. Na tym kierunku jest co prawda trochę elektroniki, ale bynajmniej lutowanie nie jest podstawą do studiów.
Powiem szczerze, trafiłem na elektrotechnikę bo nie wiedziałem co wybrać, a dlaczego? Ponieważ w mojej okolicy jest sieć NN 400kV i zawsze z fascynacją oglądałem ogrom słupów i "dźwięk" prądu (szczególnie jako dziecko w deszczowe dni), koniec. Czasem ciężko zrozumieć o co chodzi (prądu za bardzo nie widać - po za łukami) ponieważ trzeba myśleć strasznie abstrakcyjnie, ale krok po kroczku i z czasem człowiek śmieje się z własnej niewiedzy z przed miesiąca.:) Co to pracy po kierunku: jest i to całkiem sporo... wiem z pewnych źródeł.
Z powodu ogromu materiału i jego skomplikowania człowiek uczy się, jak nie wiele wie. Podobno najgorsze uczucie jest gdy dostaje się dyplom i uświadamia sobie, że powinno się wszystko umieć. Niestety to dopiero podstawa do poznania tej potężnej dziedziny nauki. Myślę, że to jest zaleta, ponieważ wielu absolwentów po studiach uważa siebie za nie wiadomo kogo - a to podobno najbardziej odrzuca pracodawców.
Gorąco polecam kierunek, każdy znajdzie coś dla siebie:
-elektronika, energoelektronika, elektroenergetyka, budowa maszyn, nieco programowania, fizyka, matematyka,metrologia, obsługa programów (np. MathCad, AutoCad, Matlab) etc.
Na pocieszenie: Nie jest tak tragicznie, ogólnie mało ludzi ostatnimi czasy wybiera się na takie kierunki w związku z czym są "ulgi" dla studentów w postaci np: 4 i 5 terminu w sesji ;)
Pozdrawiam
~el-mech 2012-04-13 09:28:43
Nigdzie nie napisałem że zjawiska mechaniczne są na polibudzie opisane są mniejszą ilością wzorów lub obliczeń. Tylko że zjawiska te są obserwowane przez całe życie. Np. ocena szans przejścia przez kładkę przez dziecko:
ugięcie zależy od materiału ale i od długości deski i przekroju,
nacięcie z boku deski to karb, poziom spiętrzenia naprężeń największy - tam pewnie pęknie,
najmocniej się ugnie -jak będę już na środku,
deska lakierowana = niska chropowatość - szanse maleją.
Na przedmiocie zwanym „ wydymałką” opiszą to za pomocą całek, pochodnych, jakobianów, macierzy tak samo jest na elektrotechnice z tą różnicą że na elektrotechnice opisują w większości zjawiska nie znane, nienamacalne np.
sprzężenie indukcyjne, strumień magnetyczny, zjawisko magnetostrykcji lub stanów nieustalonych w obwodach elektrycznych, pole elektromagnetyczne w środowiskach strefowo niejednorodnych itp. więc trudniej wziąć na logikę i strawić.
Wiec na pytanie „A wiedza teoretyczna nt. prądu w jakiś sposób rozwija wasze myślenie?”
Odp. Tak – Abstrakcyjne.
~student ZUT 2012-04-10 21:26:15
mechanika łatwiejsza? nie powiedziałbym. Studiuję mechanikę na ZUT w Szczecinie i ogólnie wiele ludzi powtarza, że to jeden z najcięższych, jesli nie najcięższy kierunek na całej polibudzie. Standard to oczywiście matma i fizyka - robią przesiew wszędzie. Ale potem pojawi się wytrzymałość materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, mechanika płynow, termodynamika, kontynuacja matmy.... same zadania typu liczyc, liczyc, liczyc, ale trzeba jeszcze wiedzieć co trzeba policzyc... ogolnie polecam kierunek bo potrafi byc ciekawy, ale przede wszystkim dla pasjonatów mechanicznych konstrukcji, silnikow, przekładni, kół zębatych... i dla ludzi którzy mają dużo samozaparcia, bo oprocz przedmiotow scislych duzo jest teorii, która inżynier powinien opanować, by mieć jakiekolwiek pojęcie o przyszłym zawodzie
Studiuję, ale zamierzam zmienić na elektrotechnikę. Pytanie do ludzi ktorzy kierunek skonczyli lub studiują. Bawicie się lutownicą w domu? Bo z tego co naczytałem się to podstawa, by cokolwiek umieć. A wiedza teoretyczna nt. prądu w jakiś sposob rozwija wasze myslenie?
~mati 2012-04-03 10:52:13
studia bardzo wymagajace,nie dla wszystkich