amerykanistyka

opis

Amerykanistyka jest stosunkowo nowym kierunkiem na polskich uczelniach wyższych i  łączy kształcenie w zakresie komunikacji w języku angielskim z poznawaniem dziejów i historii tzw. Nowego Świata (w ramach tego kierunku język angielski wykładany jest w wersji amerykańskiej).

Amerykanistyka to jednak nie tylko historia powszechna, historia USA i język angielski, ale również zagadnienia obejmujące tajniki kultury i obyczajowości Stanów Zjednoczonych. Studia pozwalają także analizować zjawisko amerykanizacji kultury europejskiej. 

 

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • znajomość języka angielskiego jest obowiązkowa (dodatkowo dobrze jest również znać hiszpański),
 • wymagana jest znajomość historii i kultury Stanów Zjednoczonych, a także wiedza z zakresu aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczo - społecznej w USA.
organizacja

Amerykanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Wybrane przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku:

 • Historia filozofii
 • Wstęp do kulturoznawstwa
 • Amerykańskie interwencje zbrojne – studium przypadku
 • Historia stosunków międzynarodowych
 • Historia prasy amerykańskiej
 • Amexica – mniejszość latynoska w USA
 • Indianie, Metysi, Inuici
 • Wybory prezydenckie w USA
 • Polityka imigracyjna USA
 • Amerykański sposób prowadzenia wojny
 • Społeczeństwo USA
 • Historia USA
 • Wprowadzenie do problematyki kanadyjskiej
 • Współczesny teatr amerykański
 • Historia filmu amerykańskiego
 • Literatura amerykańska
 • Literatura kanadyjska
 • Historia kultury północnoamerykańskiej
specjalności

Amerykanistyka na wielu uczelniach funkcjonuje już jako specjalność (sama w sobie), zwykle na kierunku: Stosunki międzynarodowe.

profil absolwenta

Absolwenci amerykanistyki są zatrudniani m.in. jako:

 • pracownicy dyplomacji,
 • wykładowcy akademiccy,
 • wydawcy,
 • nauczyciele języka angielskiego,
 • urzędnicy w instytucjach i placówkach kulturalnych, organizacjach pozarządowych (trzeci sektor - NGO), w szczególności w zakresie współpracy z instytucjami międzynarodowymi oraz Unii Europejskiej.
możliwości rozwoju

Jeśli absolwent amerykanistyki chce wzbogacać swój warsztat pracy, powinien co jakiś czas podnosić własne kwalifikacje zawodowe np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach, kursach dokształcających itp.

Przykładowe studia podyplomowe:

 • z zakresu współpracy z Unią Europejską,
 • handel i biznes międzynarodowy,
 • Public Relations,
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
ciekawostki

Portal Polonii amerykańskiej - http://expatpol.com/

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce - http://polish.poland.usembassy.gov/


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~amerykanista  2015-07-01 14:26:58
AMERYKANISTYKA nie jest w Polsce kierunkiem studiow lecz specjalnoscia. Informujacy o amerykanistyce powinni o tym wiedziec.
 
 
~pomocy, matura!  2014-06-01 21:15:39
Hej, ponawiam pytanie, bo jest dla mnie baaardzo ważne: jakie przedmioty na maturze są potrzebne, aby się dostać na ten kierunek i na jakim poziomie???
 
 
~WIM  2013-10-29 10:44:33
@XYZ Dziękujemy za informacje, jednak zgodnie z informacjami podanymi na tej stronie, amerykanistykę, jako kierunek, można studiować na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Filologiczny). Artykuł jest o kierunku, a nie o specjalności. Pozdrawiamy.
 
 
~XYZ  2013-10-28 16:09:50
Po pierwsze i najwazniejsze, "amerykanistyka " w Polsce NIE JEST kierunkiem studiow. Po drugie, "amerkanistyke" w Polsce studiuje sie przede wszystkim w Instytutach Filologii Angielskiej, na kierunku FILOLOGIA a scislej na filologii angielskiej. Jedyna panstwowa uczelnia, ktora oferuje specjalnosc 'amerykanistyka i mass media " na kierunku studiow STOSUNKI MIEDZYNARODOWE to Uniwersytet Lodzki, Katedra Studiow Transatlantyckich i Mediow Masowych, Instytut Studiow Miedzynarodowych. Amerykanistyke "niefilologiczna" mozna rowniez studiowac w Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagillonskich na kierunku kulturoznawczym i w szeregu uczelniach niepanstwowych. Zatem informacje na tej stronie sa bardzo nieprecyzyjne i swiadcza o slabej orientacji autorow w temacie "amerykanistyka w Polsce"
 
 
~mimmi  2013-07-07 20:33:38
Jak ogólnie wyglądają takie studia? Czy naprawdę przedmioty są wykładane po angielsku? Trudno zrozumieć wykładowców? Jacy są?
 
 
~ja  2013-04-24 15:31:35
@PQ *Przeważnie tak. No chyba, że zapychacze jak filozofia, socjologia czy łacina i inny lektorat. *tak. Co roku jest tyle kandydatów, że im lepszy wynik na rozszerzeniu tym większe szanse.
 
 
~PQ  2012-11-26 17:44:57
Interesuje się studiami z amerykanistyki. Aczkolwiek miałbym kilka pytań do tego : *Czy wykłady są tylko i wyłącznie po angielsku *Należy zdawać angielski rozsz.? Zdaje maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Słyszałem, że na studiach są grupy wyrównujące. Jak to się ma do praktyki?
 
 
~huhu  2012-08-01 18:37:04
ci co mówią że prawdopodobnie po amerykanistyce nie można dostać pracy może i mają racje ale nie do końca. We wrocławiu jest coś dodatkowego właśnie do tego kierunku: tłumacz, pilot itp. Można zostać tłumaczem i na tym też sporo zarobić. Pozdrawiam
 
 
~  2012-07-25 11:54:55
Wyśmiewają najczęściej Ci ktorzy sami gówno umieją i nie mają w ogole żadnych perspektyw. Kto nie ryzykuje i nie próbuje ten nie pije szampana .
 
 
~A68  2012-07-25 11:51:55
Proponuję najpierw spróbować się dostać na te studia a potem je wyśmiewać.
 
 
~as  2012-03-25 04:25:06
ja chcem tez zostac kombojem
 
 
~kowboj  2012-01-18 21:57:30
Ja jestem uczniem gimnazujm i strasznie marze zeby dostać się na amerykanistyke, chcialbym zrobic kariere jako kowboj w teksasie i inseminować krówska
 
 
~julsonka  2012-01-02 10:38:47
po amerykanistyce przyjmują do pracy w szkole cz wolą kogoś po filologi angielskiej ? co trzeba na maturze oprócz rozszerzonego ang ??
 
 
~Ania  2011-08-12 22:01:34
Ja dostałam się na Amerykanistykę ale zaoczną na UJ. Ale niestety musiałam w tym roku zrezygnować przede wszystkim przez hajs. W przyszłym roku będę pisała maturę rozszerzoną z angielskiego (na zaoczne dostałam się z podstawą 97%) i spróbuję za rok na UW zawsze to trochę bliżej a że mam siostrę w Wawie to i lżej będzie mi finansowo. Powodzenia wszystkim którzy się dostali. Ania :)
 
 
~alos  2011-08-01 19:40:13
eeee ja się na to spokojnie dostałam 89%rozsz ang i 72% rozsz wos na uj ale chyba zmienię ten kierunek, bo z pracą to chyba będzie ciężką za kilka lat
 
 
~XXXX  2011-07-16 20:01:37
CZY KTOŚ PO AMERYKANISTYCE ZNALAZŁ GDZIEŚ PRACĘ ZWIĄZANĄ Z KIERUNKIEM STUDIÓW? W JAKI SPOSÓB NIBY UKOŃCZENIE AMERYKANISTYKI MA POMÓC DOSTAĆ WIZĘ?JEDEN Z FORUMOWICZÓW NAPISAŁ,ŻE MOŻNA SKOŃCZYĆ AMERYKANISTYKĘ I NIE DOSTAĆ WIZY.JAKI TO MA ZWIĄZEK?
 
 
~meg  2011-07-07 21:56:24
Jesteście żałośni ! Ta strona ma pomóc innym w wyborze studiów, poszerzenia swojej wiedzy , ma być swego rodzaju informatorem . Takie pierdoły to możecie umieszczeć na facebooku , pudelku i innych portalach do tego stworzonych ! Opanujcie się !!
 
 
~patrycja  2011-07-06 13:53:56
czesc wszystkim, ja tez ide do LO i tez podoba mi sie amerykanistyka, wiec potrzebuje info na temat tego kierunku od kogos kto jest jest w trakcie jej studiowania lub juz po. Z początku myslalam o byciu tlumaczem, ale co do tego nie jestem jeszcze pewna, wiec gdyby ktos chcial pomoc, odpisujcie :) pozdro
 
 
~patka  2011-07-05 10:27:34
no i jak na swoj wiek bardzo dobrze wladam jez. ang i potrafie przeksztalcic go tez na amer., i ogolem to chcialabym zostac tlumaczem.
 
 
~patka  2011-07-05 10:24:21
ja idę do 1 klasy LO i strasznie chcialabym studiowac amerykanistyke i rowniez chcialabym wiedziec co trzeba zdawac na maturze i czy jest to ogolnie trudny kierunek?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl