elektroradiologia
opis
Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.
Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie:
- radiologii,
- radioterapii,
- elektrokardiografii (EKG),
- elektroencefalografii (EEG),
- tomografii komputerowej (TK),
- rezonansu magnetycznego (NMR),
- audiometrii (pomiaru słuchu).
W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.
Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:
- Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
- Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
- Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
- Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja
Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.
Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):
- anatomia i fizjologia człowieka,
- diagnostyka elektromedyczna,
- metodologia badań naukowych,
- diagnostyka elektromedyczna,
- radioterapia,
- rentgenodiagnostyka,
- podstawy psychologii,
- podstawy zdrowa publicznego,
- ochrona środowiska,
- prawo pracy.
specjalności
Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.
profil absolwenta
Absolwentów kierunku zatrudniać będą :
- duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
- zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
- inspekcja ochrony radiologicznej,
- w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
- w inspekcji ochrony radiologicznej,
- możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju
Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.
