elektroradiologia

opis

Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.

 

 Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie: 

 • radiologii,
 • radioterapii,
 • elektrokardiografii (EKG),
 • elektroencefalografii  (EEG),
 • tomografii komputerowej (TK),
 • rezonansu magnetycznego (NMR),
 • audiometrii (pomiaru słuchu).

W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
 • Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
 • Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
 • Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja

Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • metodologia badań naukowych,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • radioterapia,
 • rentgenodiagnostyka,
 • podstawy psychologii,
 • podstawy zdrowa publicznego,
 • ochrona środowiska,
 • prawo pracy.
specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwentów kierunku zatrudniać będą :

 • duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
 • zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
 • inspekcja ochrony radiologicznej,
 • w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
 • w inspekcji ochrony radiologicznej,
 • możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju

Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  9
~hiacyntus  2010-09-07 16:53:56
Pracuję w tym fachu (technik) ponad 20 lat...Ostrzegam - jesteśmy jedynie szpitalnymi wyrobnikami!!!
 
 
~polo  2010-09-01 18:34:13
a ja od dziś zaczynam 2letnie studium medyczne w Krakowie na tym kierunku i myślę że będzie oki
 
 
~.....  2010-07-06 17:10:27
Dla wszystkich chcących studiować elektroradiologie na WUM-ie,polecam te studia,ale są dosc ciężkie -zwłaszcza 1rok,matematyka sporo osób nie radzi sobie ,z nią ja sam byłem dosc kiepski z matmy ,ale zdałem ją za 1 podejściem -super profesor wszystko fajnie tłumaczyła.Trzeba sie przyłożyc do anatomii i rendgenodiagnostykii na 1 rok ,ponoc z roku na rok jest ciężej ,,ale sądzę ,że jak ktos sie uczy jest spoko ...no na tych studiach także trzeba trochę szczęscie ale jak na kazdych studiach - i dodam -jeśli ktoś marzył o kierunku lekarskim -elektro także jest bardzo do niego zblizone -super zawód nie zrażajcie sie zarobkami -bo i tak mozna łączyc etaty -zachęcam do studiowania elektroradiologii na WUM-ie;)) Kontakt do mnie w razie pytań karolkowa2@wp.pl Pozdrawiam
 
 
~mila  2010-07-06 10:32:19
Jakie czekają mnie badania lekarskie? Dostalem skierowanie:< kontakt w czasie nauki z promieniowaniem jonizujacym i materialem biologicznym.>
 
 
~pixi  2010-07-01 13:44:05
Na WUM'ie 1 rok to praktycznie sama matma, fizyka, anatomia, rtg i jeszcze kilka innych przedmiotów. Bardzo dużo osób odpada właśnie na fizyce. Poza anatomią i patofizjologią biologi brak, a chemii to już w ogóle. Nie wiem czy w tej pracy można mieć satysfakcję z pomocy drugiej osobie. Przy robieniu rtg, czy tomografii raczej nikomu nie pomagamy :P
 
 
~hjgg  2010-06-30 16:06:56
Hej! 253 pkt mam, est szansa sie dostac na am?
 
 
~wmt  2010-06-30 15:10:21
Kasiu - fizyka od podstaw (chyba na poziomie liceum).
 
 
~kasia  2010-06-25 12:08:57
cześć! Zdawałam maturę za granicą i nie miałam w ogóle zajęc z fizyki, a chciałabym studiować na tym kierunku. Czy poradzę sobie? Czy fizyka wykładana jest od podstaw, czy też muszę już być na wyższym poziomie? Z góry dzięki za odpowiedzi:)
 
 
~emi  2010-06-20 11:09:35
hej wszystkim. chcialam isc na lekarski ale nie poszla mi matura z bio i mysle o elektroradiologii, pytanie do studiujacych lub pracujacych: czy w tej pracy mozna odnalezc satystakcje z pomocy chorym? czy to sa tylko suche obowiazki?
 
 
~pat  2010-06-18 18:09:21
bardzo podoba mi sie ten kierunek, ale boje sie ze sobie nie poradze u mnei jest kiepsko z fizyka i chemia a biologie bardzo lubie dlatego nie wiem czy jest sens sie wybierac????
 
 
~personal process  2010-06-16 14:06:32
Jesteś technikiem RTG? Poszukujesz pracy w Poznaniu? Skontaktuj się z nami biuro@personalprocess.pl
 
 
~kasias000  2010-06-16 13:34:43
hej wszystkim , zastanawiam się nad tym kierunkiem, lepsze studia na am warszawa czy moze studium medyczne??
 
 
~personal process  2010-06-07 11:29:14
poszukuję recepcjonistki-radiologa do kliniki stomatologicznej w Poznaniu kontakt: biuro@personalprocess.pl
 
 
~wmt  2010-06-05 21:33:40
Żadna nie utrudniajaca wada wzroku nie wyklucza z zawodu. Jestem krótkowidzem i nie mam obuocznego widzenia i ... świetnie mi się z tym pracuje (od lat w rtg)
 
 
~ala  2010-06-04 22:40:04
no właśnie ja sie zastanawiałam nad tym kierunkiem w Białymstoku ale jak widze komenty to czuje sie jaakos niepewnie.... Czyli nie ma po tym kierunku pracy?????????
 
 
~agata  2010-05-29 23:11:05
jeszcze raz mowie nikomu niepolevam tego zawodu niema nigdzien wolnych miesjc pracy gowno gówno i jeszcze raz gowno wszystko jest do dupy!!!!!!!!
 
 
~agata  2010-05-29 23:09:34
skonczylam szkołe mam ukończone studium medyczne w lublinie jestem technikiem elektroradiologiem i gowno katastrowa wogole niema miejsc pracy niepolecam nikomu temu zawodu
 
 
~alisobeerro  2010-05-27 18:42:23
mała- hmm wydaje mi się ze chyba przesadzasz;P moja współlokatorka studiuje na lekarskim (3 rok) wiaodmo ze o wiele wiele trudniej a ma czas zarowno dla siebie jak i dla chlopaka ;P moze po prostu zle ci nauka wchodzi do glowy albo wmowilas sobie ze nie zaliczysz tej anatomii i tak się dzieje
 
 
~mała  2010-05-26 14:28:01
Witam, studiuję elektroradiologię na WUM. To I rok, ale umieram ze zmęczenia. Nie wiem co to życie studencki, za to noce i kazda chwile spędzam przy anatomii. Ryję godzinami, mam biegunkę, nie mogę jeść,dostaję świra. Nie wiem co zrobić żeby zaliczyć ten rok (reszta przedmiotów zdana). Moi współlokatorzy nie mogą słuchać już o anatomii i obciążają mnie dodatkowa opłatą za światło, bo prawie całe noce uczę się. Co robić???Jeżeli nie zdam nie wracam do domu. Zabiją mnie.
 
 
~Jaga  2010-05-25 12:38:09
Witam :) Ponieważ w informacji nt kierunku przeczytałam, że nieodzowne jest posiadanie 'ostrego wzroku', ciekawi mnie, czy wada wzroku wyklucza możliwość podjęcia tych studiów? Ponadto pytanie do aktualnie studiujących - które uczelnie polecacie, które są najbardziej 'przyjazne' studentowi? ;)
 
 
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl