elektroradiologia

opis

Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.

 

 Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie: 

 • radiologii,
 • radioterapii,
 • elektrokardiografii (EKG),
 • elektroencefalografii  (EEG),
 • tomografii komputerowej (TK),
 • rezonansu magnetycznego (NMR),
 • audiometrii (pomiaru słuchu).

W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
 • Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
 • Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
 • Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja

Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • metodologia badań naukowych,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • radioterapia,
 • rentgenodiagnostyka,
 • podstawy psychologii,
 • podstawy zdrowa publicznego,
 • ochrona środowiska,
 • prawo pracy.
specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwentów kierunku zatrudniać będą :

 • duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
 • zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
 • inspekcja ochrony radiologicznej,
 • w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
 • w inspekcji ochrony radiologicznej,
 • możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju

Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~wako  2010-12-22 17:15:05
nie w Łodzi tylko dziennie .tam jest kierunek biotechnologi aspecjalizcja tylko z elektroradiologii.
 
 
~Anka  2010-12-22 14:28:52
moze mi ktos powiedziec czy w Łodzi mozna studiowac ten kierunek zaocznie? jesi tak to na jakim wydziale??
 
 
~wmt  2010-12-21 19:08:21
Wykaz szkół policealnych - szukaj w google "elektroradiolog - lista firm". Więcej chyba nie ma. Powodzenia
 
 
~wako  2010-12-19 14:01:10
Na slasku nie ma mozliwosci podjecia studiów ,poznan białystok ,warszawa -zaocznie łodz- dziennie .
 
 
~Studium  2010-12-17 18:04:38
Witam Zna ktośmoże w kuj-pom miejsce gdzie można skoczyć na elektroradiologie...zaznaczam studium!!!! Porsze o pomoc gg 7903008
 
 
~dona  2010-12-17 15:19:08
witam gdzie można studiować zaocznie tan kierunek na śląsku?
 
 
~wmt  2010-10-22 17:49:28
pytania do "polo" - 1. Dlaczego tylu techników studiuje? 2. Co to znaczy "konkretnie podany materiał"?
 
 
~polo  2010-10-21 19:18:43
nie opłaca się robić studiów z tego kierunku tylko studium żeby mieć dyplom ZAWODOWY bo oba mają takie same uprawnienia i na studium masz konkretnie podany materiał itp
 
 
~Mam pytanie  2010-10-20 18:18:14
Mam pytanie,w jaki sposób wraca się do zawodu radiologa.Moja dziewczyna po studiach miała przerwę
 
 
~kris  2010-10-19 10:02:11
co do łączenia etetów.. po pierwsze inspektor OR wejdzie ci an głowe za tego typu praktyki nie mówiąc juz o KCOR. po drugie wystepuja rotacje w pracy wiec musi byc zgoda kierownika danej jednostki na prace na wiecej niz jednym etacie w innych jednostkach.
 
 
~radiografer  2010-10-15 10:18:53
Info nt pierwszego roku na elektroradiologii w Warszawie szukajcie w google "wum przewodnik dydaktyczny elektroradiologia 1 rok". Program oczywiście może się zmienić.
 
 
~radiografer  2010-10-15 10:10:22
Odpowiedź dla "lola" - podaj dokładniej o jaką uczelnię pytasz, bo programy są rozmaite. Na WUM matematyka jest przez 1 semestr i pododobno na poziomie szkoły średniej, fizyka przez 2 semestry - pierwszy to powtórka fizyki klasycznej, a na 2-gim fizyka współczesna + laboratorium (to chyba ciekawe). Poziom podobno nie jest wyśrubowany, bo i po co. Na stronie WUM są informatory dla każdego rocznika z info jakie są przedmioty nauczania i bloki tematyczne. Wierzę że przeciętne zdolności i odrobina zapału powinny wystarczyć. Uszy do góry!
 
 
~amelia  2010-10-12 16:33:01
dopiero zaczynam elektroradiologie ale wiem ze jak sie chce mozna wszystko tylko sie nie zrazac na nauke nigdy nie jest za pozno
 
 
~lola  2010-10-10 11:45:34
Witam! Zastanawiam się nad różnymi kierunkami studiów i elektroradiologia wydaje się być ciekawa. Chcę zdawać maturę z biologii R, chemii R, matematyki P. Czy na tych studiach jest dużo zajęć z fizyki i matematyki? Mam szansę na tych studiach, jeżeli z fizyki nie jestem zbyt dobra? Pozdrawiam:)
 
 
~xxx..  2010-10-07 20:32:25
Witam. Ja akurat jestem na 2 roku na studium medycznym na kierunku elektroradiologia :) każdy kto się nad tym kierunkiem zastanawia niech spróbuje bo naprawdę ten kierunek i przedmioty są super, bardzo interesujące :) pierwszy rok był najtrudniejszy mogę powiedzieć było o wiele wiecej nauki teraz na drugim roku są praktyki na róznych placówkach :) i jest extra dużo się uczymy na tych placówkach, spotyka się dożo nowych rzeczy, nowe aparatury i metody leczenia :) każda placówka ma inny sprzęt oczywiście najlepiej jest na Onkologii tam tego wszystkiego jest bardzo dużo. A z resztą co ja będę pisać idźcie i spróbujcie.. !! naprawdę super kierunek :) Pozdrawiam.
 
 
~RIKI  2010-10-02 11:42:42
Polecam ucczelnie w Biłaymstoku na studia z elektroradiologii .Sa studia stacjonarne i niestacjonarne dla technikow .WArto sie dokształcać !!
 
 
~barbar 2010  2010-09-26 14:44:06
zawód beznadziejny-jesteś zależny od lekarza radiologa. ja prawie 40 lat pracy w strasznym syfie,smrodzie-ciągły brak wentylacji w ciemni.Zarobki marne,dorobić nie ma gdzie,idąc teraz na emeryturę wyszło mi78% co daje emeryturę ok.1240 zł po 39-ciu latach pracy w rtg.
 
 
~radiografer  2010-09-26 13:38:28
Z "ciężarem pracy" nie ma co przesadzać - kasety lżejsze niż kiedyś, a zdjęć bez porównia mniej. Co do "kierowniczego stanowiska" - licencjat "może" je zająć, ale to nic pewnego. I nie koniecznie warto się o nie ubiegać. Obowiąki są, zawiść kolegów prawie pewna, pieniądze żadne. I szczerze mówiąc zaraz po dyplomie nikt się na kierownicze stanowisko nie nadaje. Technicy "zjedzą go z kaszą". Trzeba znać zawód, być autorytetem i mieć cechy przywódcze (każdy myśli że ma, ale to przeważnie złudznie). A więc: proszę nabrać powietrza i nie oddychać!
 
 
~student medycyny  2010-09-17 00:27:39
Drogi hiacyntusie... Czy zauważasz różnicę pomiędzy wyrażeniami 'kierownik zespołu techników', a 'technik'? Bo po Elektroradiologii otrzymujesz posadę KIEROWNIKA zespołu techników. Co do pracy technika w szpitalu, to owszem jest ona ciężka fizycznie, ale zważ na to, że lekarz radiolog, który opisuje te zdjęcia ma ciężką pracę umysłową... Więc albo się ktoś uczy i pracuje umysłowo, albo się nie uczy, zostaje na poziomie technika, bo tak łatwiej, a potem płacze jaką to on ma ciężką fizycznie pracę...
 
 
~radiografer  2010-09-16 20:22:38
Szanowny "hiacyncie", które ze znaczeń (podanych przez słownik języka polskiego) wybierasz? wyrobnik 1. lekcew. «ktoś, kto wykonuje jakąś pracę bez zaangażowania i talentu, tylko dla pieniędzy» 2. daw. «osoba wynajmująca się do różnych prac fizycznych»
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl