elektroradiologia

opis

Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.

 

 Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie: 

 • radiologii,
 • radioterapii,
 • elektrokardiografii (EKG),
 • elektroencefalografii  (EEG),
 • tomografii komputerowej (TK),
 • rezonansu magnetycznego (NMR),
 • audiometrii (pomiaru słuchu).

W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
 • Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
 • Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
 • Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja

Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • metodologia badań naukowych,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • radioterapia,
 • rentgenodiagnostyka,
 • podstawy psychologii,
 • podstawy zdrowa publicznego,
 • ochrona środowiska,
 • prawo pracy.
specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwentów kierunku zatrudniać będą :

 • duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
 • zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
 • inspekcja ochrony radiologicznej,
 • w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
 • w inspekcji ochrony radiologicznej,
 • możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju

Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~joker  2011-11-01 12:55:49
Witam Studiuje radiografie w Danii. Tu to tylko studia licencjackie z mozliwoscia magistra po nastepnych 2 latach. W danii opisujemy tez zdjecia dla lekarzy, ale trzeba zrobic specjalizacje. Teraz wszedzie ciezko z praca, bo kryzys ekonomiczy ale to kierunek z duza przyszloscia na swiecie. W Danii musimy wybrac specjalizacje na 3 roku: rtg, radioterapia albo medycyna nuklearna. Praca za granica jest idosc dobrze sie zarabia, wiec nie zalamujcie sie. W Polsce na pewno tez sytuacja sie zmieni. Pozdrawiam wszystkich
 
 
~dodzia  2011-10-29 22:59:33
skonczylam ten kierunek w Krakowie,mieszkam teraz w Austrii i nie moge pracowac w zawodzie bo wedlug tutejszych wladz jestesmy marnie wyskoleni W Polsce-po 3 na praktykach -katastrofa-polski dyplom moge sobie wyrzucic
 
 
~technik rtg  2011-10-29 22:24:08
Pracy nie znajdziecie w tym zawodzie na 100% a jak wprowadza 8 godzin to zapomnijcie , żadne pieniądze i tyrania duzo a dyplom mgr to do szufladki na wnuki niech czeka
 
 
~elektro...  2011-10-29 20:03:54
Krakowska Szkoła Medyczna, bez żadnego problemu przyjmują tyle osób ile jest chetnych
 
 
~ewa  2011-10-08 22:11:31
czy trzeba jakis przedmiot na maturze zdawac zeby sie dostac na studia??
 
 
~elektroradioloria  2011-10-08 17:18:52
jestem po kierunku elektroradiologii to co przrczytałam to prawie prawda praca tylko na umowe zlecenie po kilka godzin w róznych palcówkach.Chyba, ze bedziecie mieli szczęscie to cały etat,ale tez umowa zlecenie.Większe szanse maja podjac prace absolwenci w pracowniach RTG, tomografii a juz dla nas chcacych pracować w EKG, EEG np. z powodów wiekszej samodzielności czy nawet zainteresowania tymi badaniami to niestety szans zadnych. W obecnym czasie nasze umiejętnosci w wykonywaniu badan EKG załatwiają pielęgniarki.Lepiej zlecic to po kursie pielęgniarce bo to nie etat tech.elektroradiologii bo tu juz inaczej trzeba zapłacic.
 
 
~loni  2011-09-03 13:55:09
Skończyłam studium medyczne na tym kierunku i w swoim mieście Białystok w ogóle nie mogę znaleźć po tym pracy.
 
 
~nakijamitahata  2011-09-01 13:25:14
a jaką szkołę trzeba mieć ukończoną,liceum czy technikum i jakie przedmioty odgrywają tu kluczową role? :)
 
 
~gusiaa  2011-08-18 22:49:37
jestem po medycznym studium zawodowym w Poznaniu na tym kierunku. W przyszłym roku wybieram się na UM w Poznaniu na ten sam kierunek. Powie mi ktoś, jak wyglądają zajęcia ? Ile pieniążków za rok ? Mam nadzieję znaleźć jakaś dobrą pracę, ale wiem, że to łatwe nie jest w tym zawodzie. Czytając niektóre opinie w internecie, stwierdzam, że nie jest to praca dla każdego, trzeba mieć "to coś", żeby dobrze się czuć w tym klimacie. Ja akurat czuje się komfortowo i mam nadzieję dalej się kształcić w tym kierunku :)
 
 
~kknowa  2011-08-16 09:45:40
Chciałabym się dowiedzieć na jakiej ulicy (łódź) odbywają się zajęcia na tym kierunku?
 
 
~Como  2011-07-27 19:23:57
Jeśli chodzi o UM w Poznaniu to polecam tylko dla tych którzy chcą się związać z onkologią - bo tam nic innego praktycznie nie uczą.Większość zajęć w WCO w Poznaniu no i czesne co roku wyższe...A jeżeli ktoś później będzie chciał te studia rozwijać tego to jednak jedyna uczelnia ,która ma w tym kierunku możliwość kontynuowania na mgr
 
 
~elektro  2011-07-02 11:14:43
Naprawdę nie polecam tego kierunku,jeśli chcecie się zawieść i rozczarować i po ukończeniu studiów czy tez studium być bezrobotnymi lub pracować na pół etatu lub zlecenie za marne grosze to wasz problem.Nie chce nikogo zniechęcać na siłę ,ale takie są realia wiem to z własnego doświadczenia bo sama jestem technikiem elektroradiologii i wiem jak się szuka w tym zawodzie pracy.Udaje się tylko kilku osobom reszta nie znajduje pracy i szuka w zupełnie czym innym.Jak chcecie to próbujcie ale jak będzie potem po studiach płacz i zgrzytanie zębami to wspomnicie słowa osób, które odradzały wam studiowanie tego kierunku.Lepiej wybrać farmację nawet studium ,chociaż praca pewna i przyjmą was z pocałowaniem ręki ,a nie jak w elektroradiologii chodzisz starasz się a tu nic z tego.
 
 
~  2011-06-30 19:09:52
Z tego co widze to n iektórzy dość krytycznie wypowiadają się na temat tego kierunku ;( Cóż widzę, ze nie pozostaje mi nic innego jak siedzieć rok w domu i poprawiać maturę, bo widze ze na elektroradiologii bede marnowac czas;/
 
 
~weko  2011-06-23 09:48:21
5.500 za rok na umb w białymstoku
 
 
~~madzia  2011-06-20 22:17:26
A czy może ktoś powiedzieć ile kosztują takie studia licencjackie za semestr?
 
 
~test  2011-06-08 23:45:04
Na UJK szukaj na fizyce technicznej
 
 
~x-ray  2011-06-03 18:55:38
byłem na stronie UJK Kielce - nie mogę tego znaleźć
 
 
~elektro  2011-06-01 21:54:08
W Kielcach na UJK otwrato specjalność elektroradiologia, po którym otrzymuje się tytuł inżyniera.
 
 
~czek  2011-05-28 14:22:43
Może wiecie gdzie da się to studiować we Wrocławiu ?
 
 
~kasia  2011-05-25 11:04:34
Gdzie mogę studiować ten kierunek w Krakowie?:)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl